Strona główna Odchudzanie Borykasz się z podjadaniem? Zobacz, jak powstrzymać nadmierny apetyt!

Borykasz się z podjadaniem? Zobacz, jak powstrzymać nadmierny apetyt!

by Karolina
0 komentarzy

Ciągłe myślenie o jedzeniu, częste sięganie po przekąski i słodycze, spożywanie zbyt dużych porcji jedzenia podczas posiłków – nadmierny apetyt nie omija większości osób z nadwagą, niwecząc starania o wyszczuplenie sylwetki. Jakie są przyczyny sięgania po nadprogramowe jedzenie? Jak powstrzymać apetyt?

Nadmierny apetyt – przyczyny

Podobnie, jak w przypadku wielu innych problemów, również problem podjadania i przejadania się podczas posiłków, tkwi w sferze psychiki. Rozchwianie emocjonalne, nadmierna ilość stresu, życie w ciągłym napięciu nerwowym, przygnębienie i depresja, problemy z samooceną – nie mogąc sobie z nimi poradzić, kierujemy nasze kroki w kierunku jedzenia jako antidotum na negatywne myśli i nastroje. Ulga przychodzi, ale na krótko, zaraz po niej nachodzą nas wyrzuty sumienia, że znów „pochłonęliśmy” zbyt dużo kalorii, wpadamy w żal, smutek i poirytowanie i… błędne koło się zamyka.

Przyczyny nadmiernego apetytu mogą tkwić także w niewłaściwym sposobie komponowania posiłków. Spożywając zbyt dużo węglowodanów prostych (słodyczy, produktów z białej mąki), doprowadzamy do zaburzenia gospodarki cukrowej i gwałtownych skoków glukozy we krwi. Następnie dochodzi do dużego wyrzutu insuliny, nadmiar cukru we krwi zostaje obniżony, po czym szybko znowu stajemy się głodni.

Ponadto wpływ na wzmożony apetyt może mieć złe rozplanowanie posiłków (np. kiedy jemy zbyt rzadko) oraz brak dużego, pełnowartościowego śniadania – nie spożywając go, później przez cały dzień czujemy się „niedojedzeni”.

Jak zmniejszyć apetyt?

biały ser z pomidoramiChcąc zwalczyć nadmierny apetyt warto w pierwszej kolejności dobrze zaplanować codzienny jadłospis i ściśle się go trzymać. Zjedzmy porządne śniadanie, a potem jeszcze 4 posiłki co około 3 godziny.

Nie mniej ważny jest dobór produktów żywnościowych. Jeśli w naszym menu będzie dużo produktów pełnoziarnistych (razowe pieczywo, kasze, razowe ryże i makarony, otręby, płatki zbożowe), a także chudego nabiału (kefiry, jogurty, twaróg) oraz warzyw, dłużej będziemy czuć się syci i rzadziej będziemy sięgać po dodatkowe jedzenie. Uczuciu długotrwałej sytości sprzyjają także: jaja, rośliny strączkowe, ryby, chude mięso oraz popijana przez cały dzień woda z cytryną.

W ograniczeniu nadmiernego apetytu duży wpływ ma również nasza psychika. Ważne, żeby uświadomić sobie, w jakich sytuacjach sięgamy po nadprogramowe jedzenie i zacząć to kontrolować. Zamiast „zajadać problem” nauczmy się w inny sposób odreagowywać stres i złe emocje.

W przypadku wzmożonej ochoty na przekąskę sięgajmy po zdrowe, lekkie odpowiedniki kalorycznych bomb, po które sięgaliśmy dotąd, np. pokrojone w słupki marchewki, pełnoziarniste sucharki, dietetyczne wafelki, owocowo-warzywne koktajle.

Jak zahamować apetyt na słodycze?

orzechu z bananami i malinamiPodjadanie ciastek, wafelków, cukierków i innych słodyczy w szczególny sposób zagraża naszej sylwetce. Tego rodzaju przekąski nie dość, że szybko odkładają się w postaci tkanki tłuszczowej, to jeszcze działają w sposób iście uzależniający.

Apetyt na słodycze zaspokoić możemy sięgając po zdrowsze zamienniki: suszone owoce (które z uwagi na dużą zawartość błonnika szybko dają poczucie sytości), orzechy, migdały, ziarno słonecznika, owoce, musy i galaretki owocowe oraz własnoręcznie przygotowywane dietetyczne desery. Nadmierny apetyt na słodycze zahamują również suplementy diety z chromem.

Czytaj więcej

Dołącz do dyskusji

* Korzystając z tego formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych przez tę stronę internetową.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie