Strona główna Uroda Cera naczynkowa – czym się charakteryzuje, jak ją pielęgnować i jak poprawić jej kondycję?

Cera naczynkowa – czym się charakteryzuje, jak ją pielęgnować i jak poprawić jej kondycję?

by Karolina Karo
0 komentarzy

Cera naczynkowa to problematyczny, wymagający specjalnej pielęgnacji typ cery. Skóra naczynkowa jest wyjątkowo cienka, delikatna i podatna na podrażnienia. Jej cechą charakterystyczną jest występowanie rumienia oraz uwidocznione rozszerzone naczynia krwionośne, szczególnie na policzkach. Cera naczyniowa jest zazwyczaj naturalną predyspozycją uwarunkowaną genetycznie, jednak jest wiele czynników, które mają wpływ na zaostrzenie takich cech jak zaczerwienienia czy pajączki naczyniowe. Niekiedy również cera naczynkowa to wstępny etap trądziku różowatego. Jak rozpoznać cerę naczynkową? Jak dbać o cerę naczynkową i poprawić jej wygląd?

Cera naczynkowa – objawy

Cera naczynkowa charakteryzuje się płytkim unaczynieniem, delikatną strukturą, dużą wrażliwością na urazy oraz mniejszą niż w przypadku cery normalnej elastycznością i wytrzymałością naczynek krwionośnych.

Przy cerze naczynkowej, w wyniku procesu przepływu krwi, naczynia krwionośne zamiast swobodnie kurczyć się i rozkurczać, tracą szczelność, ulegają deformacjom i nadmiernie się poszerzają. Początkowo tylko w pewnych niesprzyjających warunkach (np. podczas wysiłku fizycznego albo na skutek gwałtownych zmian temperatur) dochodzi do nasilenia rumienia twarzy, z czasem jednak zjawisko przybiera na sile.

Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja cery naczynkowej, mająca na celu wzmocnienie naczyń krwionośnych, złagodzenie podrażnień i rozjaśnienie zmian skórnych.

Jak wygląda cera naczynkowa? Główne objawy

  • cienka, delikatna, wrażliwa skóra, podatna na uszkodzenia i podrażnienia,
  • pojedyncze pajączki naczyniowe albo siatka drobnych naczynek włosowatych prześwitujących przez skórę (głównie w okolicy nosa, na polikach, brodzie, szyi, dekolcie),
  • często pojawiający się albo wręcz utrwalony rumień twarzy,
  • skłonność do przejściowych zaczerwienień twarzy (np. w stresowych sytuacjach, w miejscach, gdzie panuje zanieczyszczone powietrze),
  • skłonność do alergii skórnych (np. na niektóre kosmetyki),
  • częste stany zapalne skóry, miejscowe czerwone plamy na twarzy (np. w centralnej części policzków),
  • uczucie ściągnięcia skóry, świąd, uczucie pieczenia.
zbliżenie popękanych naczynek na twarzy

Co warto podkreślić, nieprawidłowa pielęgnacja cery naczynkowej może być jednym z czynników mających wpływ na rozwój przewlekłej, zapalnej choroby skóry, jaką jest trądzik różowaty. Jeśli zatem zauważymy u siebie objawy cery naczynkowej, warto od razu właściwie się o nią zatroszczyć. Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja cery naczynkowej? Podpowiemy w dalszej części artykułu.

Cera naczynkowa – przyczyny zjawiska. U kogo najczęściej występuje cera naczynkowa?

Cienka skóra, płytko osadzony system naczyń krwionośnych oraz ich kruchość i przepuszczalność to powody częstego lub utrwalonego rumieńca na twarzy (lub mniejszych, miejscowych zaczerwienień) oraz mniej lub bardziej zauważalnych pajączków naczyniowych (teleangiektazji).

Tak naprawdę skłonność do pojawiania się czerwonych wykwitów na twarzy to bardzo częste zjawisko, dotyczące zarówno kobiet młodych, jak i dojrzałych. Zazwyczaj pierwsze symptomy cery naczynkowej w postaci czasowo występującego rumieńca i pierwszych słabo widocznych naczynek pojawiają się między 20 a 30 rokiem życia. Natomiast po 40 roku życia czerwone plamy i pajączki stają się coraz wyraźniejsze, częściej się uwidaczniają i zajmują coraz większe obszary twarzy.

Głównym podłożem cery naczynkowej są predyspozycje genetyczne (dziedziczymy płytkie położenie systemu naczyń krwionośnych po rodzicach, dziadkach). Co więcej, osoby z jasną karnacją częściej borykają się z cerą naczynkową niż osoby z ciemną karnacją.

Częściej też zjawisko to dotyczy kobiet niż mężczyzn, co ma związek z wysokim poziomem żeńskich hormonów płciowych (estrogenów). Wpływają one na mięśniówkę naczyń krwionośnych w sposób rozluźniający, co sprzyja ich poszerzaniu.

Jednak nie tylko genetyka czy hormony mają tutaj znaczenie. Zaczerwienienia i rozszerzone naczynka krwionośne nasilają się pod wpływem pewnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych.

Czynniki nasilające objawy cery naczynkowej

  • nagłe zmiany temperatury otoczenia,
  • wizyty w solarium, ekspozycja na ostre promieniowanie słoneczne,
  • stosowanie kremów na dzień bez filtra UV,
  • mycie twarzy w za ciepłej wodzie, gorące kąpiele, wizyty w saunie,
  • mycie twarzy w twardej i mocno chlorowanej wodzie,
  • suszenie włosów suszarką (cera narażona jest wtedy na działanie bardzo wysokiej temperatury),
  • mroźne, ostre powietrze,
  • silny wiatr,
  • stosowanie agresywnych, drażniących kosmetyków,
  • stosowanie kosmetyków mających w składzie alkohol,
  • nadmierny wysiłek fizyczny,
  • przebywanie w miejscach, gdzie panuje suche powietrze,
  • przebywanie w zadymionych pomieszczeniach, w kurzu, w smogu,
  • stosowanie dużych ilości ostrych przypraw,
  • nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, picie dużych ilości mocnej kawy,
  • wahania hormonalne (miesiączka, ciąża, menopauza),
  • stres,
  • silne emocje,
  • nadciśnienie, problemy z krążeniem.

Pielęgnacja cery naczynkowej – jak dbać o cerę naczynkową, jakich kosmetyków używać, a jakich unikać?

olejki kosmetyczne w słoiczkach, obok świeże kwiaty

W pielęgnacji cery naczynkowej ważny jest dobór kosmetyków – preparatów do oczyszczania twarzy, kremów, peelingów, toników. Jak wiadomo, cera naczynkowa jest niezwykle delikatna, a dodatkowo cechuje się wysoką reaktywnością. Bardzo łatwo o jej zaognienie i zwiększenie widoczności pajączków naczyniowych i czerwonych wykwitów.

Przy cerze naczynkowej unikać powinnyśmy kosmetyków mających w składzie agresywne, silne i mogące wywoływać podrażnienia substancje. Za to warto sięgać po kosmetyki łagodne, oparte na składnikach o działaniu kojącym, redukującym stany zapalne, przywracającym skórze równowagę. Pożądanym komponentem kosmetyków (zwłaszcza kremów) dla cery naczynkowej są także substancje uszczelniające i wzmacniające naczynia krwionośne.

NAJLEPSZY KREM NA CERE NACZYNKOWĄ

Dobierając preparaty pielęgnujące, warto stawiać na kosmetyki przeznaczone dla skóry wrażliwej i delikatniej albo bezpośrednio dla cery naczynkowej. Zrezygnujmy z peelingów mechanicznych, gdyż znajdujące się w nich drobinki mogą podrażniać skórę. Lepiej sięgać po peelingi enzymatyczne.

Nie będą też dla nas odpowiednie silne, antyseptyczne, wysuszające skórę toniki i żele do oczyszczania twarzy. Do demakijażu wykorzystujmy delikatne mleczka lub płyny micelarne, a do mycia twarzy lekkie, nawilżające, kojące preparaty o formule żelu-kremu. Jako tonik sprawdzi się woda różana lub inna woda kwiatowa albo hydrolat oczarowy, rumiankowy lub lipowy.

Osoby z cerą naczynkową powinny też zwrócić uwagę na sposób oczyszczania twarzy i wyeliminować czynności, które mogłyby dodatkowo drażnić cerę i potęgować zaczerwienienia. O co dokładnie chodzi?

Przede wszystkim do mycia twarzy warto używać letniej, a nie ciepłej, czy co gorsza, gorącej wody. Zrezygnujmy też z gąbek, myjek i szczoteczek, które mogłyby naruszyć delikatną strukturę skóry. Lepiej czyścić twarz tylko przy użyciu dłoni. Uważajmy również przy osuszaniu. Zamiast pocierać skórę ręcznikiem, wystarczy tylko przyłożyć go do twarzy i w ten sposób pozbyć się wody.

Pamiętajmy też, aby dokładnie zmywać makijaż przed pójściem spać, nie używać kosmetyków niskiej jakości, przeterminowanych, starych.

Na dzień stosujmy krem nawilżający z filtrem UV, a na noc krem zaopatrzony w składniki odżywiające, łagodzące i ograniczające przepuszczalność naczyń krwionośnych.

Warto także raz na jakiś czas zaaplikować sobie domową maseczkę wygładzającą, wzmacniającą naczynia krwionośne i rozjaśniającą cerę. Bardzo pomocne może być także serum do twarzy, np. z witaminą C, dzięki któremu wyrównamy koloryt cery i zniwelujemy widoczność wszelkich defektów skóry.

Składniki aktywne kosmetyków, które lubi cera naczynkowa

  • Pantenol – łagodzi podrażnienia, stymuluje procesy regeneracji skóry, zmiękcza i wygładza skórę, nawilża, zmniejsza zaczerwienienia, poprawia pigmentację skóry.
  • Witamina C – uelastycznia i uszczelnia naczynia krwionośne, zmniejsza skłonność do tworzenia się pajączków naczyniowych, rozjaśnia cerę, ujednolica jej koloryt i redukuje przebarwienia. Co więcej, wykazuje właściwości przeciwstarzeniowe. Chroni komórki skóry przed uszkodzeniami, stymuluje produkcję kolagenu, przeciwdziała powstawaniu zmarszczek. Redukuje oznaki zmęczenia, rozświetla cerę i sprawia, ze wygląda zdrowiej i witalniej.
  • Witamina K – zmniejsza natężenie zaczerwienień na twarzy, wyrównuje koloryt skóry, redukuje widoczność pajączków naczyniowych. Pozytywnie wpływa na kondycję naczyń krwionośnych. Wzmacniając ich ścianki, przeciwdziała wylewom podskórnym.
  • Wyciąg z kasztanowca – wzmacnia naczynia krwionośne, poprawia ich elastyczność i zmniejsza przepuszczalność, tym samym ogranicza powstawanie pajączków naczyniowych i rumienia.
  • Wyciąg z arniki – wpływa na poprawę elastyczności naczyń włosowatych, zapobiega mikrokrwawieniom, redukuje przebarwienia, poprawia koloryt cery. Koi wrażliwą skórę, przy podrażnieniach i uszkodzeniach skóry wspiera jej regenerację. Zmniejsza stany zapalne skóry, zwalcza drobnoustroje.
  • Ginkgo biloba (miłorząb japoński) – sprawia, że naczynia krwionośne są mocniejsze, bardziej rozciągliwe, mniej kruche i mniej przepuszczalne. Polepsza krążenie krwi, poprawia stopień dotlenienia skóry. Korzystnie wpływa na jakość cery, stymuluje procesy odnowy.
  • Owies – wspomaga odnowę skóry, działa kojąco, zmiękczająco i nawadniająco. Rozjaśnia i wyrównuje koloryt cery. Dzięki obecności wielu cennych dla skóry witamin (np. witamina E, witaminy z grupy B) i minerałów (np. miedź, cynk) odżywia skórę, dodaje jej jędrności i elastyczności. Poprawia też poziom napięcia cery.
  • Rumianek – łagodzi podrażnienia, odżywia, wygładza, zwalcza szkodliwe wolne rodniki, poprawia wygląd cery, redukuje stany zapalne i pomaga w redukcji przebarwień.
  • Oczar wirginijski – rozświetla i rewitalizuje cerę, jednocześnie działa oczyszczająco, antybakteryjnie i odświeżająco. Dzięki pozytywnemu wpływowi na kondycję naczyń krwionośnych, wspomaga pielęgnację cery naczynkowej. Redukuje zaczerwienienia i pajączki naczyniowe, równoważy odcień cery.
  • Wyciąg z korzenia lukrecji – chroni skórę przed szkodliwymi czynnikami, działa antyoksydacyjnie i przeciwbakteryjnie. Stymuluje regenerację i poprawia jakość skóry. Rozjaśnia cerę, wzmacnia naczynia krwionośne, przeciwdziała tworzeniu się pajączków naczyniowych, zmniejsza zaczerwienienia.
  • Wyciąg z czarnego bzu – jest bogatym źródłem witaminy C, równoważy koloryt cery i zmniejsza widoczność naczynek i zaczerwienień, działa przeciwzapalnie, dodaje cerze witalności i blasku.

W pielęgnacji cery naczynkowej sprawdzą się także następujące składniki (możemy wykorzystać je do domowych maseczek do twarzy):

Składniki kosmetyków, których nie lubi cera naczynkowa i których należy unikać

  • Alkohol – podrażnia, prowadzi do nadmiernego poszerzenia naczyń krwionośnych, wywołuje zaognienie i zaczerwienie skóry, zwiększa widoczność pajączków naczyniowych, może powodować świąd i pieczenie.
  • Mentol, mięta pieprzowa, olejek miętowy, olejek eukaliptusowy – obfitują w intensywne substancje aromatyczne, wywołują efekt chłodu i mrowienia skóry. Przy cerze normalnej zazwyczaj nie wywołują żadnych niepożądanych działań, ale przy cerze bardzo delikatnej i wrażliwej, jaką jest cera naczynkowa, mogą wzmagać zaczerwienienie, podrażniać, uczulać, powodować pieczenie.
  • Kamfora, aceton – mogą silnie podrażniać delikatną cerę naczynkową i skutkować rumieńcem, miejscowymi czerwonymi plamami na skórze, uwidocznieniem większej ilości naczynek, a także pieczeniem i bólem.
  • Mocznik – nie jest wskazany dla cery płytko unaczynionej, gdyż może powodować wzmożone pobieranie przez naczynka substancji czynnych i silną nadreaktywność skóry. W efekcie może dochodzić do nasilenia zaczerwienień i zwiększenia pajączków naczyniowych.
  • Mydło – zawiera wysuszające skórę składniki, może wywoływać rumień, swędzenie i pieczenie.

Pielęgnacja cery naczynkowej – dodatkowe wskazówki

Jak dbać o cerę naczynkową latem?

twarz kobiety w okularach przeciwsłonecznych i kapeluszu
  • W pielęgnacji cery naczynkowej latem priorytetem jest stosowanie kremów z filtrem SPF (czyli filtrem UV). Wiosną wystarczy krem z filtrem SPF 20, natomiast latem, kiedy promieniowanie UV jest wyjątkowo silne, zaleca się kremy z filtrem SPF 30, a nawet SPF 50. Odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna w postaci kremu z filtrem jest bardzo ważna. Taki preparat nie tylko zapobiega zaczerwienieniom i zwiększeniu widoczności pajączków naczyniowych, ale też zabezpiecza przed wysuszeniem i przedwczesnym starzeniem skóry.
  • Borykając się z cerą naczynkową, powinnyśmy ograniczyć przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach.
  • Unikajmy długotrwałych kąpieli słonecznych i gwałtownych zmian temperatur (np. wchodzenie z upału do bardzo chłodnego, mocno klimatyzowanego samochodu).
  • Zadbajmy o odpowiednie nawodnienie organizmu (spożywamy co najmniej 2 litry wody dziennie).
  • Podczas urlopów unikajmy kąpieli w basenach, zamiast tego wybierajmy kąpiele w jeziorach czy morzu (w basenach mamy do czynienia z chlorowaną wodą, która jest niekorzystna dla cery naczynkowej).
  • Zadbajmy o intensywne nawilżenie skóry.

Jak dbać o cerę naczynkową zimą?

  • W sezonie grzewczym używajmy nawilżaczy powietrza (suche powietrze szkodzi cerze naczynkowej).
  • Starajmy się nie przebywać zbyt długo na mrozie i silnym wietrze.
  • Używajmy kremów ochronnych.
  • Unikajmy sauny i solarium.
  • Unikajmy spożywania bardzo gorących potraw i napojów.
  • Unikajmy siedzenia w bezpośredniej okolicy kaloryferów i grzejników.

NAJLEPSZY KREM NA CERE NACZYNKOWĄ

Źródła:

Czytaj więcej

Dołącz do dyskusji

* Korzystając z tego formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych przez tę stronę internetową.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie