Cera trądzikowa to jeden z najbardziej wymagających typów cery. Charakteryzuje ją nadmiar sebum, wciąż pojawiające się pryszcze i zaskórniki, częste stany zapalne, a w poważniejszych przypadkach przewlekłe zmiany ropne.
W pielęgnacji cery trądzikowej najistotniejsze jest systematyczne złuszczanie martwego naskórka, tonizacja skóry oraz jej dokładne oczyszczanie (rano i wieczorem) za pomocą adekwatnych dla naszego typu cery kosmetyków. Co ciekawe, o cerę trądzikową, możemy dbać również od środka – dostarczając organizmowi składniki stymulujące oczyszczanie ciała z toksyn, które wielekroć są odpowiedzialne za powstawanie niedoskonałości w postaci wyprysków, grudek, przebarwień. Dowiedz się, jak pielęgnować cerę trądzikową!
Cera trądzikowa – charakterystyka
Chociaż mówi się, że skóra trądzikowa jest domeną okresu dojrzewania, również po okresie dojrzewania, już w wieku dorosłym, wiele osób zmaga się z bardziej lub mniej nasilonym trądzikiem. Zarówno wśród osób młodszych, jak i starszych, jest to duży problem natury estetycznej. Na szczęście odpowiednia pielęgnacja skóry trądzikowej w większości przypadków przynosi zadowalające efekty. Zaczynając batalię o czystą, gładką cerę, warto najpierw poznać przyczyny powstawania zmian trądzikowych. Niektóre z nich da się wyeliminować, a tym samym zniwelować problemy z cerą.
Cera trądzikowa – przyczyny zjawiska. Na jakim podłożu powstają zmiany trądzikowe?
Czynników odpowiedzialnych za trądzik pospolity jest kilka, przy czym te główne to:
- predyspozycje genetyczne – w tym wypadku nadmierne wydzielanie sebum, nieprawidłowa praca gruczołów łojowych i zaburzenia procesu rogowacenia prowadzące do powstawania wykwitów to osobnicza cecha zapisana w genach, najczęściej dziedziczona po rodzicach, dziadkach;
- podłoże hormonalne – w tym przypadku zaskórniki, torbiele, grudki, pryszcze pojawiają się na skutek gwałtownych zmian hormonalnych zachodzących w organizmie (ten typ trądziku związany jest gównie z wiekiem dojrzewania, kiedy dochodzi do intensywnego wydzielania hormonów płciowych);
- czynniki mechaniczne – na skutek uszkodzenia skóry (np. nadmiernym promieniowaniem słonecznym) dochodzi do przerostu gruczołów łojowych, czego efektem jest nadprodukcja sebum i powstawanie zmian skórnych, m.in. grudek, guzków, zgrubień;
- czynniki związane z trybem życia – nadmiar używek, za dużo cukrów prostych w diecie, za dużo żywności wysoko przetworzonej i zwierającej dużo chemicznych dodatków (czynniki te powodują nagromadzenie toksyn w organizmie i ich „wyrzut” na skórę w postaci wykwitów);
- stres – nadmiar hormonu stresu w organizmie, czyli kortyzolu, może skutkować nadmierną aktywnością gruczołów łojowych i nasileniem zmian trądzikowych;
- podłoże chorobowe i lekowe – w tym wypadku zmiany trądzikowe są skutkiem choroby (np. zespołu policystycznych jajników) lub też stosowania niektórych leków (np. tabletek antykoncepcyjnych, steroidów anabolicznych, leków przeciwgruźliczych);
- czynniki związane z nieprawidłową pielęgnacją twarzy – w tym wypadku za nadprodukcję sebum i zmiany skórne odpowiadają nasze zaniechania pielęgnacyjne takie jak: za słabe lub za intensywne oczyszczanie twarzy, niezmywanie makijażu, brak odpowiedniego nawilżenia skóry, używanie kosmetyków niskiej jakości i uczulających, używanie za tłustych i za ciężkich kosmetyków zatykających pory (np. zwierających oleje roślinne lub silikony);
- podłoże infekcyjne – w tym wypadku trądzik powstaje na skutek zakażenia bakteriami Propionibacterium acnes, P. granulosum, P. avidum albo grzybami Malassezia furfur.
Sprawdź: Tabletki Na Trądzik – Ranking
Jak rozpoznać cerę trądzikową?
W przypadku cery trądzikowej mamy do czynienia z nieustannym pojawianiem się zmian skórnych oraz stanami zapalnymi wywołującymi zaczerwienienia, zaognienie skóry, nieprzyjemne pieczenie i dyskomfort.
Najczęściej obserwowane niedoskonałości towarzyszące cerze trądzikowej to: rozszerzone pory, pryszcze, wągry (zaskórniki), grudki, guzki, zgrubienia, torbiele ropne.
Charakterystyczna jest też faktura i wygląd cery trądzikowej. Skóra twarzy jest tłusta, lekko lepka, świeci się (zwłaszcza na nosie, czole i brodzie). Jest pozbawiona gładkości i jednolitego kolorytu, w wielu obszarach ma odcień czerwonawy. Najczęściej występują na niej liczne nierówności, a znaczne obszary twarzy zajęte są krostami.
Wszystkie te niedoskonałości są wynikiem nadmiernej produkcji sebum (łoju) przez gruczoły łojowe, a także zaburzeń procesu rogowacenia oraz nieprawidłowej pracy mieszków włosowych. Ujścia gruczołów łojowych zapychają się od nadmiaru sebum oraz martwego naskórka, przez co tworzą się zaskórniki (otwarte lub zamknięte). Często dochodzi wtedy także do namnożenia bakterii beztlenowych, wywiązują się stany zapalne, pojawiają się pryszcze, cysty ropne i bolesne zgrubienia.
Problematyczne w przypadku cery trądzikowej (obok częstego występowania krost i stanów zapalnych) jest również to, że wykwity skórne mają tendencję do trudnego gojenia się i pozostawiania trwałych blizn. Jest to duży kłopot estetyczny. Dlatego na drodze pielęgnacji cery trądzikowej bardzo ważne jest stosowanie preparatów o właściwościach regenerujących.
Czym różni się cera trądzikowa od cery tłustej?
Zarówno skóra trądzikowa, jak i skóra tłusta charakteryzuje się łojotokiem, czyli nadprodukcją łoju przez gruczoły łojowe. W efekcie i jeden, i drugi typ cery odznacza się przetłuszczaniem i błyszczeniem.
Jednak w przypadku cery trądzikowej dodatkowo dochodzi do nadmiernego rogowacenia naskórka i ciągłego zatykania się ujść gruczołów łojowych oraz powstawania na tym tle uporczywych wyprysków, guzków i zaskórników. Mniejsza ilość nieestetycznych i trudnych do zażegnania niedoskonałości sprawia, że z cerą tłustą prościej sobie poradzić niż z cerą trądzikową.
Pielęgnacja cery trądzikowej
W pielęgnacji cery problematycznej, w tym trądzikowej, wybór odpowiednich kosmetyków, ma bardzo istotne znaczenie. Jednak dobrze dobrane kosmetyki to nie wszystko, równie ważna jest regularność wykonywania przez nas zabiegów pielęgnacyjnych.
Rano i wieczorem dokładnie oczyszczamy twarz i nakładamy stosowne kremy. W przypadku wzmożonych problemów ze stanami zapalnymi skóry, łojotokiem i wypryskami, również w ciągu dnia przecieramy twarz łagodnym tonikiem w celu odświeżenia, dodatkowego oczyszczenia i odkażenia. Od czasu do czasu warto też przeprowadzić peeling. Jakich preparatów używać do pielęgnacji cery trądzikowej?
Kosmetyki do cery trądzikowej
Krem do cery trądzikowej
Przy cerze trądzikowej unikamy przede wszystkim kremów tłustych i ciężkich, gdyż mogłyby dodatkowo nasilać zjawisko blokowania ujść gruczołów łojowych i zalegania łoju.
Na dzień wybierzmy krem o lekkiej konsystencji, o właściwościach matujących i nawilżających. Dobry krem na dzień do cery trądzikowej jednocześnie zapobiega błyszczeniu (lub je w dużym stopniu ogranicza) oraz przeciwdziała nadmiernej utracie wody ze skóry i wzmacnia barierę hydrolipidową (a tym samym chroni przed podrażnieniami, łagodzi i koi, zwalcza świąd i pieczenie).
Na noc stosujmy delikatne kremy przeznaczone dla cery problematycznej i wrażliwej, w których obok składników nawilżających znajdą się także substancje o właściwościach regenerujących, wygładzających, stymulujących produkcję kolagenu i elastyny (takich jak: witamina C, witamina E, alantoina, cynk, kwas hialuronowy, witamina A).
Na noc możemy też skorzystać z łagodnego kremu wykazującego działanie antybakteryjne i przeciwzapalne (np. z glinką, ekstraktem z zielonej herbaty, kwasami AHA, nagietkiem, rumiankiem).
Preparat do oczyszczania twarzy dla cery trądzikowej
Wiele osób borykających się z cerą trądzikową błędnie sięga po jak najsilniejsze preparaty do oczyszczania twarzy. W zetknięciu z agresywnymi substancjami (np. alkoholem, glikolem, mocnymi detergentami) cera ulega przesuszeniu, jest podrażniona, zaczerwieniona, piecze i szczypie. Naruszony zostaje naturalny płaszcz hydrolipidowy, a proces złuszczania następuje zbyt intensywnie. W konsekwencji gruczoły łojowe wytwarzają jeszcze większe ilości sebum i problemy skórne się nasilają.
Zamiast sięgać po agresywne środki, lepiej wybierać te łagodniejsze, nie powodujące podrażnień ani utraty wody, ale też niepozbawione kluczowych dla cery trądzikowej właściwości. Najlepiej sprawdzą się delikatne pianki o działaniu oczyszczającym, usuwającym nadmiar sebum, antyseptycznym, odświeżającym, a zarazem lekko matującym oraz uspokajającym cerę.
Toniki do cery trądzikowej
Tonizacja to bardzo ważny element pielęgnacji cery trądzikowej. Przecierając twarz tonikiem, odświeżamy cerę, oczyszczamy pory i pozbywamy się nadmiernej tłustości skóry. Zwalczamy też szkodliwe drobnoustroje i normalizujemy pH skóry. Podobnie jak w przypadku preparatu do oczyszczania twarzy, również tonik dla cery trądzikowej nie może być przypadkowy.
Nie sprawdzą się agresywne, drażniące skórę toniki. Za to wskazane będą toniki łagodne, wyposażone w wyciągi roślinne (np. wyciąg z kory brzozowej, wyciąg z ogórka, wyciąg z łopianu, aloes) oraz wody kwiatowe (woda różana, woda lawendowa). Dobry tonik do cery trądzikowej oczyszcza skórę, przywraca jej równowagę, pomaga usunąć martwy naskórek, hamuje namnażanie bakterii, ale nie wysusza i nie obciąża cery.
Peelingi do cery trądzikowej
Raz na kilka dni warto przeprowadzić peeling, dzięki któremu usuniemy nadmiar sebum, złuszczymy zrogowaciały naskórek, gruntownie pozbędziemy się zanieczyszczeń i odblokujemy pory. Pamiętajmy, że przy zatkanych porach łatwiej wywiązują się stany zapalne i częściej powstają zmiany trądzikowe. Peelingi to skuteczne narzędzie do udrożniania porów. Możemy korzystać z peelingów mechanicznych, enzymatycznych lub chemicznych – według upodobań i potrzeb naszej skóry.
Dodatkowe wskazówki dla osób z cerą trądzikową
- Od czasu do czasu warto zrobić sobie domową maseczkę na twarz z użyciem naturalnych składników o właściwościach oczyszczających, bakteriobójczych, a także stymulujących odnowę skóry, wygładzających i łagodzących podrażnienia. Sprawdzone i skuteczne składniki domowych maseczek dla cery trądzikowej to: arnika, ocet jabłkowy, aloes, olejek z drzewa herbacianego, siemię lniane, jogurt naturalny, kurkuma, rumianek, pokrzywa, drożdże, cynamon.
- Warto stosować specjalne suplementy diety dla cery problematycznej o działaniu zwalczającym bakterie i stany zapalne, a także stymulującym procesy naprawcze w skórze i normalizującym pracę gruczołów łojowych (np. Zinamax).
- Warto też zadbać o zdrowszy tryb życia, który z całą pewnością doceni nasza skóra – zrezygnować lub ograniczyć używki, przejść na zdrową, naturalną dietę, unikać żywności przetworzonej, stronić od zanieczyszczonego środowiska oraz uodpornić się na stres.
- Raz na jakiś czas warto zrobić sobie detoks organizmu polegający na spożywaniu koktajli warzywnych, specjalnych mieszanek ziołowych i diety oczyszczającej albo kuracji z udziałem suplementu diety odtruwającego organizm (np. Spirulin Plus, Detoxyn).