Rozstępy to uporczywa i trudna w zwalczaniu przypadłość powstająca na skutek intensywnego rozciągnięcia skóry. W efekcie zostaje zakłócona jej spójna, jednolita struktura, co z kolei skutkuje tworzeniem się tkanki bliznowatej. Co prawda całkowite wyeliminowanie rozstępów, zwłaszcza tych starszych, jest trudne, istnieje wiele sposobów, dzięki którym można znacznie ograniczyć ich widoczność. Są też metody pozwalające częściowo powstrzymać proces tworzenia się rozstępów. Poznaj przyczyny powstawania rozstępów i sprawdź, jak z nimi walczyć!
Spis Treści
- 1 Czym są rozstępy?
- 2 Gdzie pojawiają się rozstępy?
- 3 Jak wyglądają rozstępy?
- 4 Jakie czynniki wpływają na powstawanie rozstępów?
- 5 Jak zapobiegać tworzeniu się rozstępów na skórze?
- 6 Usuwanie rozstępów – jak pozbyć się starych rozstępów i jak zmniejszyć widoczność nowych?
- 7 Jak pozbyć się rozstępów – kosmetyki na rozstępy, a może domowe metody?
- 8 Masaże na rozstępy
- 9 Rozstępy a aktywność fizyczna
- 10 Domowe peelingi na rozstępy
- 11 Olejki na rozstępy
- 12 Wyciągi roślinne na rozstępy
- 13 Najlepsze kremy na rozstępy – czym się charakteryzują?
- 14 Rozstępy w ciąży i rozstępy po ciąży – jak unikać i jak z nimi walczyć, jeśli się pojawią?
Czym są rozstępy?
Pod względem zdrowotnym rozstępy nie są niczym niepokojącym, jednak pod względem kosmetycznym dla wielu osób stanowią nie lada kłopot. Przybierając formę czerwonych pręg wzdłuż skóry, a potem obszernych blizn, niekorzystnie wpływają na estetykę sylwetki. Wbrew pozorom rozstępy są bardzo powszechnym zjawiskiem. Dotyczą aż około 80% społeczeństwa. Około 70% osób w wieku młodzieńczym i około 90% kobiet w ciąży boryka się z tym problemem. Czym są rozstępy i jak powstają?
Rozstępy to swoiste uszkodzenia tkanki łącznej tworzącej strukturę skóry. Powstają na skutek rozciągania skóry w sposób intensywny i szybki. Tworzą się za każdym razem, gdy nasze ciało w szybkim tempie zmienia swe proporcje na większe, np. w przypadku dynamicznego przyrostu tkanki tłuszczowej lub masy mięśniowej. Dochodzi wówczas do zaburzenia funkcji fibroblastów, które są odpowiedzialne za tworzenie kluczowych białek budujących skórę – kolagenu i elastyny. Skóra intensywnie rozciąga się i nie nadąża w produkowaniu nowych włókien kolagenowych, stare zaś częściowo ulegają rozerwaniu.
Gdzie pojawiają się rozstępy?
Rozstępy najczęściej pojawiają się w tych partiach ciała, w których skóra jest najbardziej napięta i najmocniej narażona na rozciąganie, a więc:
- na pośladkach,
- na udach,
- na brzuchu,
- na biodrach,
- na biuście.
Mogą też występować na plecach, ramionach i łydkach.
Jak wyglądają rozstępy?
Rozstępy to równoległe wrzecionowate pasma zmieniające się wraz z upływem czasu. Proces tworzenia się rozstępów można podzielić na dwie fazy. Pierwsza jest fazą zapalną i trwa kilka miesięcy. W drugiej fazie następuje proces zanikania zmian i bliznowacenia.
Świeże rozstępy są lekko wypukłe i mają czerwony kolor (ponieważ wraz z włóknami kolagenowymi uszkodzeniom ulegają też naczynia krwionośne). Mogą przybierać odcień fioletowy. Przypominają pęknięcia skóry lub niedawno nabyte rany po skaleczeniach. Mogą być obrzęknięte i obolałe, mogą swędzieć, szczypać, lekko piec. Z biegiem czasu rozstępy przybierają formę białawych, perłowych, lekko wklęsłych blizn.
Jakie czynniki wpływają na powstawanie rozstępów?
Rozstępy pojawiają się zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, jednak w przewadze problem ten dotyczy pań. Na tworzenie się rozstępów przeważnie wpływają czynniki hormonalne (np. kiedy poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, jest zbyt wysoki, co w efekcie przyczynia się do upośledzenia funkcji fibroblastów i spowolnienia odnowy komórkowej i produkcji kolagenu). Przyczyna może też leżeć w gwałtownych wahaniach masy ciała, w niektórych chorobach i stosowaniu niektórych leków. Niekiedy decydują predyspozycje genetyczne.
Najczęściej rozstępy pojawiają się:
- w okresie dojrzewania, w konsekwencji przemian hormonalnych i gwałtownego wzrostu ciała,
- w okresie ciąży,
- na skutek gwałtownego wzrostu masy mięśniowej,
- u sportowców wyczynowych,
- w wyniku przyjmowania środków steroidowych,
- w wyniku wzrostu poziomu estrogenów,
- w wyniku niedoborów witaminowych i mineralnych,
- w przypadku niektórych schorzeń (np. w zespole Cushinga),
- w przypadku wysokiego poziomu hormonu stresu,
- w wyniku szybkiego tycia.
Jak zapobiegać tworzeniu się rozstępów na skórze?
Co prawda na fizjologiczne przemiany ciała nie mamy dużego wpływu, jednak w pewnym stopniu jesteśmy w stanie stawić czoła rozstępom. Możemy zarówno zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia, jak również wpłynąć na stopień widoczności. W jaki sposób skutecznie przeciwdziałać rozstępom?
- Starajmy się utrzymywać prawidłową masę ciała. Odżywiajmy się zdrowo i prowadźmy aktywny tryb życia. Unikajmy drastycznych zmian diety. Uważajmy na fast foody, słodycze, gotowe dania, słone przekąski, produkty z białej mąki. Dieta oparta na tego rodzaju produktach często skutkuje szybkim przyrostem wagi ciała (a co za tym idzie rozstępami).
- Systematycznie pielęgnujmy skórę. Powinna być regularnie natłuszczana, nawilżana, uelastyczniana, zmiękczana, wzmacniana, a martwy naskórek na bieżąco złuszczany. Im bardziej przesuszona, nieodżywiona skóra, tym większe prawdopodobieństwo rozstępów.
- Dbajmy o stały dopływ ważnych dla skóry witamin i minerałów, szczególnie: witaminy A, witaminy E, witamin z grupy B, witaminy C, cynku, miedzi, krzemu.
- Dbajmy o aktywność fizyczną. Mocne, często pobudzane do pracy mięśnie to jednocześnie lepiej napięta, jędrniejsza i bardziej sprężysta skóra.
- W okresie wahań hormonalnych lub zmian proporcji ciała (np. w ciąży, w cyklu budowania masy mięśniowej, w menopauzie) stosujmy kremy przeciwdziałające rozstępom.
Usuwanie rozstępów – jak pozbyć się starych rozstępów i jak zmniejszyć widoczność nowych?
Jak w przypadku wszystkich blizn, usuwanie rozstępów jest niełatwe i wymaga sporej ilości poświęconego czasu. Co prawda gruntowne wyeliminowanie blizn po rozstępach (zwłaszcza tych nabytych dawno) to bardzo trudne zadanie, jednak dobra wiadomość jest taka, że da się mocno zmniejszyć widoczność rozstępów, wyrównać koloryt tkanek w obrębie zmian i zniwelować nierówności do tego stopnia, że rozstępy będą prawie niedostrzegalne.
Żeby uzyskać jak najlepsze efekty w redukowaniu rozstępów, warto zająć się nimi jak najwcześniej, najlepiej gdy są jeszcze świeże i zanim staną się typowymi bliznami. Przy starszych rozstępach również mamy szansę na odnowę tkanki, zamaskowanie blizn i zmniejszenie ich widoczności, grunt to dobór odpowiednich preparatów, składników naturalnych i metod pielęgnacji skóry. Ważne jest też nasze konsekwentne działanie w aplikowaniu zabiegów na skórę i oczywiście doza cierpliwości.
Redukcję rozstępów można przeprowadzić u profesjonalisty lub w domu. Spośród fachowych zabiegów mamy do wyboru:
- mikrodermabrazję,
- głębokie peelingi (np. z użyciem kwasu glikolowego),
- zabiegi laserem frakcyjnym,
- zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego,
- frakcyjną radiofrekwencję mikroigłową 3D,
- karboksyterapię,
- ultradźwięki,
- mezoterapię.
Do zabiegów, które możemy przeprowadzać w domu, należą:
- peelingi mechaniczne, enzymatyczne, chemiczne,
- masaże z użyciem specjalnych kremów i balsamów na rozstępy lub akcesoriów masujących (np. bańki chińskiej),
- stosowanie intensywnego serum na rozstępy i blizny,
- stosowanie masek na ciało,
- aplikowanie maści i olejków.
Zaawansowane serum na rozstępy o wysokiej skuteczności: Smooskin
Jak pozbyć się rozstępów – kosmetyki na rozstępy, a może domowe metody?
I kosmetyki na rozstępy, i domowe metody mogą być skuteczną drogą do ich neutralizacji i pobudzenia procesów odbudowy tkanki. Jak w przypadku wielu mankamentów skóry, najlepsze rezultaty daje równoległe stosowanie kilku metod likwidacji rozstępów. Dla optymalnych efektów warto połączyć codzienną aplikację dobrej jakości kosmetyku na rozstępy z cyklicznymi peelingami, maskami, masażami i ćwiczeniami. Nie zapominajmy także o zdrowym odżywianiu!
Masaże na rozstępy
Masaże silnie stymulują mikrokrążenie w skórze, zwalczają obrzęki i sprzyjają lepszemu odżywieniu komórek. Poprawiają metabolizm i przyspieszają odprowadzanie toksyn z tkanki podskórnej. Sprawiają, że skóra łatwiej się regeneruje i jest bardziej sprężysta. Do masaży przeciwdziałających rozstępom można użyć prostych akcesoriów, takich jak: bańka chińska, silikonowa szczotka z wypustkami, roller, szorstka gąbka albo elektrycznych masażerów. Najlepiej wykonywać masaże 2-3 razy w tygodniu po kilkanaście minut.
Rozstępy a aktywność fizyczna
Oczywistością jest, że regularna aktywność fizyczna sprzyja dobremu zdrowiu, nienagannej kondycji psychofizycznej i szczupłej sylwetce. Jednak warto pamiętać, że ćwiczenia to także sojusznik pięknej skóry. Gdy mięśnie intensywnie pracują, pobudzony zostaje przepływ krwi przez dany obszar, co skutkuje lepszym dotlenieniem i odżywieniem komórek, w tym komórek skóry. Systematyczny trening danych części ciała sprawia, że skóra w tych okolicach jest lepiej napięta, bardziej elastyczna, mniej wiotka, mniej podatna na tworzenie się cellulitu oraz mniej skłonna do opadania, uszkodzeń, pęknięć.
Domowe peelingi na rozstępy
Peelingi to niezwykle przydatne narzędzie do domowej odbudowy skóry. Pobudzają krążenie krwi i limfy, poprawiając jakość skóry. Jednocześnie działają złuszczająco i oczyszczająco, usprawniając usuwanie martwego naskórka oraz stymulując powstawanie nowych komórek.
Domowy peeling przygotujemy z prostych składników, które zazwyczaj miewamy w kuchni. Przykładowe zestawy to:
- kawa, cynamon, oliwa,
- kawa i olej kokosowy,
- brązowy cukier, olej roślinny, sok z cytryny,
- sól morska, olej lniany,
- miód, oliwa, sok z pomarańczy,
- imbir, miód, oliwa,
- olej z migdałów, mielone siemię lniane.
Olejki na rozstępy
Systematycznie wcierane w skórę oleje roślinne mają niesamowity wpływ na jej kondycję. Działają wielokierunkowo, odmładzając skórę i usuwając rozmaite niedoskonałości.
Poprawiają mikrokrążenie, przyspieszają regenerację skóry, niwelują widoczność zmian na skórze. Działają też odżywiająco, przeciwzapalnie i łagodząco. Zwiększają sprężystość skóry. Pomagają w przywracaniu skórze jednolitej faktury. Chronią i wzmacniają skórę, w ten sposób przeciwdziałają pękaniu włókien kolagenowych. Są tak samo pomocne w zwalczaniu rozstępów i w zapobieganiu im.
Oleje, których możemy użyć do niwelowania i przeciwdziałania rozstępom to między innymi:
- olej z pestek winogron,
- olejek makadamia,
- olej lniany,
- olej kokosowy,
- masło shea,
- olejek migdałowy,
- olejek geraniowy,
- olejek imbirowy,
- olejek jojoba,
- olejek arganowy.
Wyciągi roślinne na rozstępy
Walkę z rozstępami wspomogą także odpowiednio dobrane wyciągi roślinne. Odżywiają skórę, rewitalizują, dostarczają niezbędnych witamin i minerałów. Wygładzają i ujednolicają strukturę skóry. Pobudzają odnowę komórek, jednocześnie zwalczają problem nadmiernie przesuszonej skóry. Zwiększając rozciągliwość i elastyczność skóry, przeciwdziałają jej uszkodzeniom.
Na skórę dotkniętą rozstępami zastosować warto:
- sok z aloesu,
- kiełki soi,
- kiełki lucerny,
- roztarty miąższ awokado,
- ekstrakt z wąkroty azjatyckiej,
- pastę z kurkumy i oleju roślinnego,
- sok z cytryny,
- sok z ziemniaka,
- ubite białka jaj.
Najlepsze kremy na rozstępy – czym się charakteryzują?
W aptekach, drogeriach stacjonarnych oraz w internecie dostępnych jest wiele kosmetyków na rozstępy. Najbardziej cenione i efektywne kremy i balsamy przeciw rozstępom to takie, w których znajdziemy kompozycję wielu składników o wysokiej skuteczności w pobudzaniu procesu odbudowy skóry.
Najlepiej, gdy wśród składników aktywnych znajdują się oleje i wyciągi roślinne połączone z działającymi odżywczo i ochronnie witaminami. Nie powinno też zabraknąć substancji stymulujących produkcję kolagenu w skórze. Jednym z preparatów, który bardzo dobrze radzi sobie z rozstępami, jest bogaty krem o wysokiej aktywności Revamin Stretch Mark.
Rozstępy w ciąży i rozstępy po ciąży – jak unikać i jak z nimi walczyć, jeśli się pojawią?
Jednym z najczęściej spotykanych niepożądanych następstw ciąży, jeśli chodzi o zmiany w wyglądzie ciała, są rozstępy. W czasie ciąży skóra w okolicach brzucha mocno rozciąga się wraz z rozwojem płodu. Również skóra na biuście ulega wzmożonemu rozciąganiu (w wyniku intensywnej pracy gruczołów mlekowych i zwiększania objętości piersi).
Żeby jak najbardziej zniwelować ryzyko wystąpienia rozstępów w ciąży i po ciąży, warto zadbać o nawilżanie i uelastycznianie skóry na jak najwcześniejszym etapie ciąży. Możemy sięgnąć po kremy przeciw rozstępy albo domowe sposoby (np. aplikowanie olejków i wyciągów roślinnych na skórę).
Źródła: