U osób z powolnym metabolizmem tkanka tłuszczowa łatwo odkłada się na ciele nawet przy niewielkich nadwyżkach kalorycznych. Zaś u osób z metabolizmem szybkim kalorie z pożywienia są na bieżąco spalane, a sylwetka pozostaje szczupła. Jeśli chcemy zrzucić zbędne kilogramy warto więc przede wszystkim zadbać o nasilenie procesów metabolicznych. Istnieje wiele sposobów na przyspieszenie metabolizmu, przy czym większość to wybitnie przystępne metody polegające na wprowadzeniu do jadłospisu prostych produktów.
Spis Treści
- 1 Czym jest metabolizm (przemiana materii)?
- 2 Szybkie tempo metabolizmu kluczem do szczupłej sylwetki
- 3 Tempo metabolizmu zależy od wielu czynników, takich jak:
- 4 Co przyspiesza metabolizm? Produkty bogate w błonnik… I co jeszcze?
- 5 Imbir – sprawniejszy metabolizm i szybsze oczyszczanie organizmu z toksyn
- 6 Pieprz cayenne – naturalny spalacz tłuszczu
- 7 Olej lniany, siemię lniane – źródło składników pobudzających redukcję nadmiaru tkanki tłuszczowej
- 8 Ryby – pomagają podkręcić metabolizm, a jednocześnie wspierają układ krążenia
- 9 Chude mięso, chudy nabiał i jaja – nieoceniony wpływ na metabolizm
- 10 Cytryny, grejpfruty i inne owoce – odchudzanie plus detoks
- 11 Rośliny strączkowe – dobrze sycą i skutecznie poprawiają metabolizm
- 12 Zielona herbata – podkręca tempo przemiany materii i dostarcza moc cennych przeciwutleniaczy
- 13 Owoce morza – patent na spowolnienie metabolizmu spowodowane niedoczynnością tarczycy (i nie tylko)
- 14 Ocet jabłkowy – cenny sposób na poprawę procesów metabolicznych
- 15 Zielona kawa – podkręć swój metabolizm i zyskaj moc energii!
Czym jest metabolizm (przemiana materii)?
Metabolizm (przemiana materii) to zbiór wszystkich procesów biochemicznych zachodzących w organizmie, w wyniku których dochodzi do przemian energetycznych. Metabolizm zapewnia utrzymanie funkcji życiowych i odżywienie organizmu. Minimalna ilość energii konieczna do podtrzymania głównych procesów życiowych to podstawowa przemiana materii.
Procesy metaboliczne dzielą się na anaboliczne (powstawanie większych, bardziej złożonych cząstek z mniejszych, np. budowa białek mięśniowych z aminokwasów) oraz kataboliczne (rozpad złożonych związków na prostsze cząstki, np. rozkład węglowodanów złożonych na cukry proste).
Do podstawowych procesów metabolicznych należy pobieranie i wchłanianie składników odżywczych z pokarmów oraz ich rozkładanie na mniejsze cząstki w celu późniejszej dystrybucji do komórek i tkanek, a także magazynowanie energii pozyskanej z pożywienia. Wszelkie procesy metaboliczne zachodzą przy udziale energii, przy czym na niektóre procesy metaboliczne organizm zużywa mniej, a na niektóre więcej energii. W niektórych reakcjach metabolicznych dochodzi też do uwolnienia pewnej ilości energii.
Szybkie tempo metabolizmu kluczem do szczupłej sylwetki
W potocznym języku często mówimy, że ktoś ma szybki albo wolny metabolizm. U osób, u których proces przemiany materii przebiega intensywnie, organizm niezbyt oszczędnie dysponuje energią, zużywa ją szybko i pobiera jej duże ilości. Jeśli zabraknie mu energii z pożywienia, chętnie korzysta ze zmagazynowanej tkanki tłuszczowej. Dlatego osoby o wrodzonym szybkim metabolizmie, są reguły bardzo szczupłe i nie mają problemu z tyciem, nawet jeśli ich dieta zdecydowanie nie należy do niskokalorycznych.
Dobra wiadomość jest taka, że nawet jeśli należymy do grona osób mających z natury wolny metabolizm, możemy go za pomocą łatwych trików „rozruszać” i przyspieszyć. Redukcja masy ciała będzie wówczas przebiegać znacznie bardzie efektywnie niż gdybyśmy cały czas borykali się z powolną przemianą materii. Przy wolnej przemianie materii organizm notorycznie pozostaje w trybie oszczędzania energii, dlatego tak łatwo ją akumuluje (w postaci tłuszczu) i tak niechętnie ją zużywa.
Tempo metabolizmu zależy od wielu czynników, takich jak:
- Wiek – na skutek naturalnego procesu starzenia się organizmu osłabieniu ulega jego zdolność do optymalnego wykorzystywania dostarczanych zasobów energetycznych. Innymi słowy, zamiast na bieżąco zużywać spożywane kalorie jako paliwo dla tkanek, zaczyna oszczędnie dysponować energią i magazynować zapasy, stąd przyrosty masy ciała.
- Poziom aktywności fizycznej – u osób mocno aktywnych na co dzień, metabolizm jest dużo bardziej rozkręcony niż u osób, które większość dnia spędzają w pozycji siedzącej. Duże znaczenie ma tutaj też styl trenowania. Ćwiczenia aerobowe w średnim stopniu podkręcają metabolizm, natomiast treningi interwałowe (o dużej intensywności) i siłowe (stymulujące budowę masy mięśniowej) w wysokim stopniu podkręcają metabolizm.
- Stan gospodarki hormonalnej – u osób zmagających się z zaburzeniami hormonalnymi (np. z niedoczynnością tarczycy) albo będących w trakcie przemian hormonalnych (np. w okresie dojrzewania, klimakterium) tempo metabolizmu może zmieniać się.
- Styl jedzenia – niejedzenie śniadań znacząco spowalnia metabolizm. Bardzo istotne są też odstępy między posiłkami. Gdy są za duże (np. gdy jemy co 5-6 godzin), nasz metabolizm spowalnia. Niekorzystne jest także spożywanie zbyt obfitych posiłków, prowadzących do uczucia objedzenia się lub nawet przejedzenia. Lepiej jeść częściej, ale stawiać na mniejsze porcje.
- Nawodnienie ciała – jeśli przyjmujemy zbyt mało płynów, nasz metabolizm jest wolniejszy, i odwrotnie – picie wody w dużych ilościach wpływa na przyspieszenie metabolizmu. Około 1,5 l – 2 l wody mineralnej dziennie (podzielonej na mniejsze porcje) to bardzo korzystna ilość. Co ważne, woda nie tylko dobrze gasi pragnienie, ale też zmniejsza uczucie głodu (i zawiera przy tym 0 kcal!). W podwyższaniu metabolizmu najlepiej sprawdza się zimna woda (z lodówki).
- Dieta – produkty zbożowe, orzechy, nabiał, jaja, chude mięso, ryby pobudzają metabolizm, natomiast produkty mączne, słodycze, fast foody, gotowe dania i inne produkty z palety żywności wysoko przetworzonej spowalniają metabolizm. Wprowadzenie zbilansowanej diety zawierającej odpowiednie ilości wszystkich niezbędnych składników odżywczych oraz częste korzystanie produktów żywnościowych wywołujących efekt termiczny, to skuteczna metoda na podkręcenie metabolizmu.
Inne czynniki wpływające na tempo metabolizmu to: uwarunkowania genetyczne (tempo metabolizmu jest zapisane w genach), płeć (kobiety mają wolniejszy metabolizm niż mężczyźni), temperatura ciała (im wyższa temperatura, tym intensywniejszy metabolizm), klimat (osoby żyjące w gorącym, tropikalnym klimacie mają szybszy metabolizm).
Sprawdź: Ranking Tabletek Na Odchudzanie
Co przyspiesza metabolizm? Produkty bogate w błonnik… I co jeszcze?
Przy trawieniu niektórych produktów, takich jak błonnik pokarmowy, białko, potrawy pikantne, organizm wytwarza duże ilości ciepła, a co za tym idzie, szybciej spala kalorie. Sięgając po wymienione produkty, nasilimy nasz metabolizm i pobudzimy mechanizm pobierania energii ze zgromadzonych rezerw w postaci tkanki lipidowej (tym samym pobudzimy spalanie tłuszczu z ciała):
Imbir – sprawniejszy metabolizm i szybsze oczyszczanie organizmu z toksyn
Imbir ma nietuzinkowy smak i aromat, dzięki czemu jest cenioną na całym świecie przyprawą. Imbir, podobnie jak inne wyraziste, ostre przyprawy, poprzez działanie termogenne, skutecznie też przyspiesza przemianę materii, ułatwiając odchudzanie. Dodatkowym atutem imbiru jest stymulowanie odtruwania ciała z toksyn, a także właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne.
Pieprz cayenne – naturalny spalacz tłuszczu
Pieprz cayenne to pikantna i rozgrzewająca przyprawa, nieodzowna w kuchni meksykańskiej i wielu kuchniach wschodnich. Ma jednocześnie silne właściwości wyszczuplające. Mocno zwiększa termogenezę, przez co procesy metaboliczne nabierają dużego tempa, a zmagazynowana tkanka tłuszczowa zostaje sprawnie rozbijana.
Sprawdź intensywny spalacz tłuszczu z pieprzem cayenne i innymi termogenikami: Piperinox
Olej lniany, siemię lniane – źródło składników pobudzających redukcję nadmiaru tkanki tłuszczowej
Zarówno siemię lniane, jak i otrzymywany z niego olej lniany to zasobne źródła kwasu CLA słynącego z dobrych właściwości wyszczuplających. Pobudza on metabolizm, hamuje proces dalszego odkładania się tłuszczu oraz nasila rozpad istniejącej tkanki tłuszczowej.
Ryby – pomagają podkręcić metabolizm, a jednocześnie wspierają układ krążenia
Ryby zawierają duże ilości białka i wapnia, będących sojusznikami szybkiego metabolizmu oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych – sojuszników niskiego cholesterolu, mocnego serca i dobrej pracy mózgu.
Chude mięso, chudy nabiał i jaja – nieoceniony wpływ na metabolizm
Zarówno chude mięso, jak i chude przetwory mleczne (np. jogurty, maślanki, sery twarogowe), a także jajka, ze względu na dużą zawartość białka i wapnia gwarantują podwyższenie tempa metabolizmu.
Cytryny, grejpfruty i inne owoce – odchudzanie plus detoks
Cytryny, grejpfruty i pomarańcze to znane boostery metabolizmu i detoksykacji ciała. Szklanka wody z sokiem z wybranego owocu cytrusowego to bardzo skuteczny sposób na podkręcenie przemiany materii na cały dzień. Również inne owoce, np. truskawki, jabłka, borówki, śliwki, wiśnie, etc., są sprzymierzeńcami szybkiego metabolizmu. Porcja owoców na surowo, w sałatce owocowej, z jogurtem lub pod postacią koktajlu to dietetyczna alternatywa dla słodyczy lub sposób na fit posiłek.
Rośliny strączkowe – dobrze sycą i skutecznie poprawiają metabolizm
Rośliny strączkowe, takie jak fasola, groszek, cieciorka, soczewica, bób, soja, perfekcyjnie wpisują się w menu osób odchudzających się. Zawierają dużo błonnika i białka, a, jak wiadomo, oba te składniki, są sprzymierzeńcami szybkiego metabolizmu. Co więcej, strączki to niezawodna metoda na zaspokojenie głodu.
Zielona herbata – podkręca tempo przemiany materii i dostarcza moc cennych przeciwutleniaczy
Zielona herbata nie tylko pobudza metabolizm, ale też poprawia trawienie, oczyszcza z toksyn i hamuje wchłanianie tłuszczów z pożywienia. Jest też naszpikowana cennymi dla zdrowia antyoksydantami.
Owoce morza – patent na spowolnienie metabolizmu spowodowane niedoczynnością tarczycy (i nie tylko)
Owoce morza obfitują w białko, dzięki któremu podkręcają przemianę materii. Zawierają też dużo jodu, dzięki któremu są pomocne przy problemach z tarczycą.
Ocet jabłkowy – cenny sposób na poprawę procesów metabolicznych
Ocet jabłkowy reguluje metabolizm węglowodanów, zmniejsza apetyt, pobudza rozpad tłuszczów oraz stymuluje usuwanie toksyn i nadmiaru wody z ciała.
Zielona kawa – podkręć swój metabolizm i zyskaj moc energii!
Zielona kawa zawiera kwas chlorogenowy, dzięki któremu usprawnia metabolizm węglowodanów i hamuje ich przyswajanie. Co więcej, dzięki zawartej kofeinie, dodaje energii na wiele godzin i zwiększa tempo spalania kalorii.
Sprawdź: Ranking Spalaczy Tłuszczu