Ostatnia aktualizacja: 31.10.2021
Cynamon to jedna z najpopularniejszych przypraw, wyróżniająca się wyjątkowym aromatem i smakiem, niezmiennie kojarzącym się z apetycznymi daniami na słodko. Nie wszyscy jednak wiedzą, że oprócz walorów smakowych cynamon charakteryzuje się licznymi działaniami prozdrowotnymi. Jest też jedną z najbardziej cenionych roślin wyposażonych w odchudzające właściwości. Cynamon wykazuje silne działanie przeciwzapalne, jest strażnikiem sprawnie przebiegającego trawienia, usprawnia przemianę materii, odgrywa ważną rolę w stabilizowaniu poziomu cukru we krwi. Nie do przecenienia jest też jego rola w zwalczaniu drobnoustrojów. To jednak nie koniec atutów cynamonu. Co warto podkreślić, liczne właściwości lecznicze zostały potwierdzone badaniami, dlatego bezsprzecznie warto korzystać na co dzień z arsenału korzyści, jakie niesie ze sobą cynamon.
Spis Treści
Cynamon – nieoceniona przyprawa o szerokim wachlarzu zastosowań kulinarnych
Cynamon to popularna na całym świecie przyprawa, dodawana do najrozmaitszych dań zarówno na słodko, jak i na słono, a także do napojów, np. do grzanego wina i piwa. Cynamon dostępny jest w postaci proszku lub lasek. Dzięki zawartości olejku cynamonowego ma niepowtarzalny aromat (ciepły, korzenny, intensywny, pobudzający zmysły). Również smak przyprawy jest nietuzinkowy (lekko piekący, a zarazem słodkawo-korzenny).
Zarówno smak przyprawy, jak i zapach sprawiają, że cynamon jest w czołówce najbardziej charakterystycznych, temperamentnych dodatków do dań (dosypany do potrawy cynamon niemal zawsze odmienia jej smak i staje się nutą dominującą).
Obok zastosowania kulinarnego cynamon ma również szerokie zastosowanie kosmetyczne. Ekstrakty z kory cynamonowca znajdują miejsce między innymi w kremach, balsamach, żelach do mycia, szamponach. Sproszkowany cynamon świetnie sprawdza się też jako składnik domowych zabiegów pielęgnacyjnych, na przykład masek do twarzy i ciała i peelingów. Cynamon wykorzystywany jest ponadto w farmaceutyce i zielarstwie, a ostatnio także w suplementacji sportowej.
Cynamon pozyskiwany jest z wysuszonej kory cynamonowca. Cynamonowiec to wiecznie zielone drzewo należące do rodziny wawrzynowatych. Osiąga wysokość 10-15 metrów. W warunkach naturalnych występuje głównie w południowo-wschodniej Azji. Porasta obszary tropikalne, suche, leśne. Natomiast uprawy cynamonowca spotykane dziś są w całej strefie subtropikalnej i tropikalnej.
Najbardziej cenioną (i potencjalnie najmniej szkodliwą w nadmiarze) odmianą cynamonu jest cynamon cejloński (Cinnamomum verum). W postaci mielonej jest jaśniejszy niż odmiana chińska, a jego ruloniki zwijają się dwustronnie, a nie w jedną laskę jak cynamon chiński (Cinnamomum cassia L.).
Cynamon – skład
Cynamon, oprócz tego, że znacznie podnosi walory smakowe wielu potraw, jest też źródłem wielu cennych składników odżywczych. Niektórych z nich jest w cynamonie naprawdę dużo, na przykład wapnia, potasu czy żelaza.
Cynamon zawiera również zasobne ilości antyoksydantów (np. katechiny i epikatechiny) chroniących nasz organizm przed chorobami cywilizacyjnymi, a także aldehyd cynamonowy będący bronią przeciwko bakteriom, grzybom, wirusom. Coraz więcej osób, z uwagi na zawartość polifenoli, potasu i magnezu, stosuje też cynamon na obniżenie ciśnienia i poprawę pracy serca.
Cynamon zawiera szeroki wachlarz wartościowych dla naszego zdrowia bio-substancji, a wśród nich:
- polifenole (katechiny, epikatechiny, flawony, izoflawony, flawonole, kwas chlorogenowy, kwas elagowy),
- garbniki,
- terpeny,
- aldehyd cynamonowy,
- śluzy,
- żywice,
- olejki lotne,
- kuminol,
- eugenol,
- kwas kawowy,
- kwas cynamonowy,
- błonnik pokarmowy,
- witamina C,
- witaminy z grupy B,
- witamina K,
- witamina A,
- witamina E,
- fosfor,
- wapń,
- magnez,
- żelazo,
- cynk,
- mangan,
- chrom,
- sód,
- potas.
Cynamon – właściwości prozdrowotne
Prozdrowotne właściwości cynamonu sięgają wielu obszarów funkcjonowania naszego organizmu.
Oto te najważniejsze:
- Cynamon pomaga obniżyć poziom cukru we krwi. Reguluje metabolizm węglowodanów, spowalnia wchłanianie cukrów do krwiobiegu, tym samym zapobiegając gwałtownym skokom glukozy. Zwiększa też wrażliwość tkanek na działanie insuliny, normalizuje jej wydzielanie.
- Cynamon korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu pokarmowego i poprawia proces trawienia. Wspomaga metabolizm węglowodanów, białek i tłuszczów, wspiera pracę jelit, trzustki, wątroby, stymuluje produkcję soku żołądkowego oraz żółci. Zapobiega dolegliwościom ze strony przewodu pokarmowego, takim jak niestrawność, nudności, nadkwasota, uczucie pełności w żołądku, wzdęcia brzucha.
- Cynamon obfituje w antyoksydanty, dzięki którym neutralizuje szkodliwe wolne rodniki, opóźnia proces starzenia organizmu, wzmacnia barierę obronną przed patogenami, wspiera procesy regeneracji, zwalcza stany zapalne. Chroniąc komórki przed stresem oksydacyjnym i zapobiegając ich uszkodzeniom i mutacjom, zmniejsza ryzyko nowotworów. Działanie antyoksydacyjne cynamonu przekłada się też na mniejsze ryzyko innych schorzeń cywilizacyjnych, np. chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy, chorób oczu.
- Cynamon pozytywnie oddziałuje na układ sercowo-naczyniowy. Wspomaga krzepnięcie krwi, dodatnio wpływa na stan naczyń krwionośnych, poprawia krążenie, usprawnia pracę serca. Obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów, wykazuje też działanie obniżające ciśnienie krwi. Zmniejsza ryzyko miażdżycy i chorób serca.
- Cynamon wykazuje właściwości przeciwzapalne, antybakteryjnie, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe. Wspomaga nasz układ odpornościowy. Jest pomocny w leczeniu przeziębień, grypy, infekcji górnych dróg oddechowych. Działa rozgrzewająco i przeciwgorączkowo.
- Cynamon (dzięki zawartości takich składników jak olejek cynamonowy, aldehyd cynamonowy i octan cynamylu) wykazuje silne działanie dezynfekujące. Chroni żywność przed psuciem i pomaga w jej konserwacji.
- Cynamon znacząco wspiera leczenie chorób wywołanych przez grzyby Candida. Skutecznie zwalcza bakterie Escherichia coli i Salmonella typhimurium.
- Z uwagi na właściwości antyseptyczne, przeciwutleniające i odświeżające, zarówno kora cynamonowca, olejek cynamonowy, jak również nasiona cynamonowca znajdują zastosowanie w kosmetyce, w produkcji kremów, maści, perfum, balsamów (między innymi zwalczających cellulit).
- Wskazuje się na pozytywną rolę cynamonu w usprawnianiu pracy mózgu. Polepsza dopływ krwi do mózgu, pomaga regulować poziom neuroprzekaźników, poprawia pamięć i koncentrację, korzystnie wpływa na procesy myślowe. Poprawia samopoczucie psychiczne, łagodzi napięcie nerwowe. Chroni neurony przed uszkodzeniami, zmniejsza ryzyko chorób neurodegeneracyjnych, w tym Alzheimera i Parkinsona.
- Cynamon wspomaga drogi moczowe i reguluje pracę nerek. Wykazując działanie moczopędne, usprawnia oczyszczanie organizmu z toksyn.
- Ze względu na obecność izoflawonów pomaga regulować gospodarkę hormonalną i przeciwdziała dokuczliwym objawom pojawiającym się wraz z wahaniami poziomu hormonów (np. w trakcie menopauzy, przed miesiączką).
- Z uwagi na właściwości przeciwzapalne, rozgrzewające, przeciwbólowe, redukuje bóle stawów (w tym reumatyczne, przeciążeniowe, pourazowe).
Cynamon na odchudzanie
Wyciąg z kory cynamonowca nie tylko korzystnie oddziałuje na pracę przewodu pokarmowego, zwalczając wzdęcia, niestrawność, biegunki czy dolegliwości żołądkowe, ale nawet może zapobiegać wrzodom żołądka, nadkwasocie, zatruciom pokarmowym. Dobroczynny wpływ cynamonu na przewód pokarmowy powoduje ponadto skutki oczekiwane przez wiele osób borykających się z nadmierną masą ciała.
Cynamon zaliczany jest do grupy termogeników, czyli substancji przyspieszających metabolizm. Na skutek działania cynamonu zwiększa się ciepłota ciała, w związku z czym organizm zwiększa swój metabolizm, a tym samym nasila wydatki energetyczne w celu ponownego zrównoważenia ciepłoty ciała. Skoro organizm musi „więcej się napracować”, spalamy kalorie intensywniej. Finalnie sprzyja to szybszym spadkom wagi.
Ważnym w kontekście odchudzania działaniem cynamonu jest także poprawa trawienia i usprawnienie pracy nerek, przez co organizm efektywniej się oczyszcza. Cynamon wykazuje również pozytywny wpływ na przemiany tłuszczów i węglowodanów dostarczonych w pożywieniu – hamuje ich wchłanianie i magazynowanie pod postacią tkanki tłuszczowej, tym samym przeciwdziała dalszemu tyciu.
Co więcej, między innymi dzięki zawartości chromu i błonnika, cynamon wzmaga uczucie sytości oraz hamuje apetyt na słodycze, które w wielu przypadkach są powodem tycia. Regulując poziom cukru we krwi, chroni nas przed atakami wilczego głodu skutkującymi niekontrolowanym spożyciem kalorii.
Jak stosować cynamon na odchudzanie? Możemy albo sięgnąć po suplement diety zawierający ekstrakt z cynamonowca (np. Piperinox), albo też systematycznie spożywać specjalne mikstury z cynamonem, których przykłady podajemy poniżej.
RANKING TABLETEK NA ODCHUDZANIE
Koktajl z cynamonem na odchudzanie
Wśród odchudzających się internautów popularny jest ostatnio przepis na koktajl składający się z:
- 1 szklanki jogurtu lub kefiru,
- połowy łyżeczki cynamonu,
- połowy łyżeczki imbiru,
- szczypty chili.
Tego rodzaju mieszanka działa mobilizująco na proces przemiany materii, nasila tempo spalania kalorii i pomaga sprawniej zrzucać nadprogramowe kilogramy. Generalnie cynamon na odchudzanie to bardzo przydatne narzędzie, jeśli chodzi o spalanie tkanki tłuszczowej i walkę z nadwagą i otyłością.
Dietetyczne smoothie z cynamonem i płatkami owsianymi
Kolejna ciekawa mikstura odchudzająca to smoothie owsiano-cynamonowe. Jego zaletą jest fakt, iż obok przyspieszania przemiany materii i regulowania trawienia, pomaga nam również wygrać z głodem. Jest pożywne i smaczne, stanowi świetną alternatywę dla tuczących przekąsek. Może nam nawet zastąpić jeden z posiłków w ciągu dnia (np. drugie śniadanie lub podwieczorek).
Składniki smoothie to:
- pół szklanki płatków owsianych,
- duży kubek jogurtu naturalnego,
- 1 łyżeczka cynamonu,
- 2 banany,
- 2 jabłka,
- 1 łyżka miodu lub ksylitolu.
Wystarczy zalać płatki owsiane gorącą wodą, poczekać do napęcznienia, a potem zblendować składniki i koktajl gotowy. Zamiast bananów możemy użyć melona, zamiast jabłek możemy użyć gruszek lub śliwek, a zamiast jogurtu możemy wykorzystać mleko, mleko sojowe, maślankę lub kefir.
Odchudzająca i prozdrowotna mikstura z cynamonem i miodem
Oprócz wspomnianych koktajli, warto też zwrócić uwagę na inną miksturę. Znanym już w starożytności prozdrowotnym połączeniem jest miód z cynamonem. Taka mieszanka przede wszystkim rozgrzewa, przez co metabolizm ulega przyspieszeniu, reguluje poziom cholesterolu, glukozy i ciśnienie krwi, chroni przed kłopotami z przewodem pokarmowym. Cynamon i miód podnoszą odporność i witalność, wspomagają zwalczanie infekcji, poprawiają jakość funkcji umysłowych i snu.
Szklankę miodu należy lekko podgrzać, dodać łyżeczkę cynamonu, całość dobrze wymieszać i pić codziennie rano na czczo jedną łyżkę.
Przeczytaj także: Morwa biała na odchudzanie
Cynamon – przeciwwskazania
Trzeba mieć na uwadze, że każdy, nawet naturalny pokarm, spożywany ponad miarę, może zaszkodzić. W przypadku cynamonu trzeba uważać na jego ilości, gdyż zawiera kumarynę. Substancja ta może przyczyniać się do rozrzedzenia krwi. Nadmiar cynamonu może też prowadzić do uszkodzenia wątroby lub nerek. Niemniej nikt z nas nie sięga przecież po cynamon w niebotycznych ilościach, więc nie musimy się zbytnio obawiać o tego rodzaju skutki uboczne.
Szczególnie osoby chorujące na nerki, wątrobę czy wrzody przewodu pokarmowego oraz kobiety w ciąży powinny ograniczyć spożycie cynamonu. Ale i zdrowym nie zaleca się jedzenia go całymi garściami, a jedynie wykorzystywanie jako dodatku do potraw lub do prozdrowotnych bądź odchudzających mikstur w niedużej ilości (pół łyżeczki lub 1 łyżeczka).
Właściwości kosmetyczne cynamonu
Cynamon znakomicie sprawdzi się jako komponent domowych kosmetyków zarówno do pielęgnacji skóry, jak i włosów. Powinny na niego jednak uważać osoby mające cerę bardzo wrażliwą i alergiczną.
Cynamon – działanie na skórę
Cynamon wykazuje właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne, oczyszczające, dlatego może być bardzo pomocny w zwalczaniu trądziku, łojotoku i zaskórników. Z drugiej strony cynamon może być bardzo cenny dla osób chcących prostą, naturalną metodą poprawić kondycję skóry, odmłodzić ją i rozświetlić. Wykazuje działanie odżywiające, regenerujące, natleniające, wygładzające, rozjaśniające, redukujące przebarwienia.
Jak stosować cynamon na skórę? Oto przykłady domowych kosmetyków:
- Oczyszczająca maseczka z cynamonem (2 łyżeczki cynamonu, 2 łyżeczki jogurtu naturalnego, 1 łyżeczka miodu). Łączymy składniki na gładką pastę, nakładamy na twarz z ominięciem okolic oczu, czekamy 10 minut, po czym obficie spłukujemy.
- Rewitalizująca maseczka z cynamonem (1 łyżeczka cynamonu, 2 łyżeczki mielonego siemienia lnianego, pół rozgniecionego banana, 4-5 łyżeczek soku z pomarańczy lub cytryny). Po dokładnym wymieszaniu składników, nakładamy powstałą papkę na twarz. Czekamy około 15 minut, po czym zmywamy.
- Peeling do ciała z cynamonem (2 łyżeczki cynamonu, 1 łyżeczka imbiru, pół szklanki cukru, 2-3 łyżki oliwy). Mieszamy wszystkie składniki. Nakładamy peeling na ciało, delikatnie masujemy przez 2 minuty, po czym spłukujemy.
Cynamon – działanie na włosy
Prawdziwą receptą dla osłabionych, zniszczonych, szorstkich, pozbawionych życia włosów mogą być domowe zabiegi, w których główną rolę odegra olejek cynamonowy lub sproszkowany cynamon. Oba składniki dodają włosom blasku i witalności, wykazują też działanie wzmacniające, przeciwdziałające wypadaniu, wygładzające, poprawiające koloryt, odżywiające, naprawcze.
Domowe maski na włosy z cynamonem:
- Maska z cynamonem dla włosów matowych, pozbawionych objętości, zniszczonych (1,5 łyżeczki cynamonu, 2 łyżeczki oliwy z oliwek lub oleju lnianego, 1 starte na najmniejszych oczkach jabłko, 1 żółtko). Składniki dokładnie mieszamy ze sobą. Uzyskaną papkę nakładamy na włosy na 20 minut. Spłukujemy i myjemy głowę.
- Maska z olejkiem cynamonowym do włosów słabych, cienkich, wypadających (2 łyżeczki olejku cynamonowego, 1 łyżeczka olejku rycynowego, 1 brzoskwinia, 3 łyżki otrębów pszennych). Olejek cynamonowy mieszany z rycynowym. Brzoskwinię ścieramy na tarce na małych oczkach. Otręby zalewamy gorącą wodą i czekamy do napęcznienia. Wszystkie składniki łączymy, po czym nakładamy na włosy. Zmywamy po 30 minutach. Myjemy włosy.
Cynamon – przepisy
Ryż zapiekany z jabłkami i cynamonem
Składniki:
- 1 torebka (10 dkg) ugotowanego ryżu
- 3 jabłka
- 2 żółtka
- pól szklanki cukru lub ksylitolu
- cukier waniliowy
- sok z cytryny
- łyżeczka startego świeżego cynamonu
- garść rodzynek
Wykonanie:
Jabłka obrać, pokroić w kostkę, pokropić sokiem z cytryny, wymieszać z z odrobiną cukru (lub ksylitolu). Żółtka ukręcić z resztą cukru (lub ksylitolu), dodać do ryżu, tak jak i pozostałe składniki – rodzynki, cynamon, jabłka. Naczynie żaroodporne wysmarować masłem, włożyć ryż, na wierzchu posypać cukrem. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni, zapiekać około 15 minut.
Kruche ciasteczka cynamonowo-imbirowe
Składniki:
- 30 dkg mąki
- 20 dkg masła
- 10 dkg cukru
- 1 jajko
- pół łyżeczki cynamonu
- szczypta imbiru
- pół łyżeczki proszku do pieczenia
Wykonanie:
Mąkę wymieszać z cynamonem, imbirem, proszkiem do pieczenia. Na stolnicy posiekać mąkę z zimnym masłem, dodać cukier i jajko, zagnieść szybko na jednolitą masę. Uformować z niej kulę, wstawić do lodówki na co najmniej pół godziny. Następnie rozwałkować na grubość około 5 mm, wycinać dowolne kształty, układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Piec około 15 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni. Po wystygnięciu można posmarować lukrem.
Placuszki z płatków owsianych z cynamonem
Składniki:
- szklanka płatków owsianych
- 1 jajko
- 2 łyżki mąki
- szczypta soli
- 2-3 łyżki mleka
- 1 łyżeczka cynamonu
- owoce
Wykonanie:
Płatki, mąkę, mleko, jajko, sól i cynamon połączyć w jednolitą masę, jak na ciasto naleśnikowe, tylko trochę bardziej gęstą. Łyżką wykładać na rozgrzany na patelni tłuszcz (najlepiej olej o neutralnym zapachu), formować placuszki, smażyć na rumiano z obu stron. Po usmażeniu ułożyć na wierzchu owoce, na przykład śliwki czy duszone jabłka, w razie potrzeby posypać cukrem pudrem.
Koktajl bananowo-cynamonowy
Przygotowanie takiego napoju nie wymaga żadnego wysiłku, a dostarcza nie tylko przyjemności, ale także energii. Banana obieramy i kroimy na plasterki, wkładamy do wysokiego naczynia, dodajemy jogurt naturalny i dużą szczyptę cynamonu i miksujemy.
9 komentarzy
Dobrze wiedzieć, że mój ulubieniec jeśli chodzi o przyprawy ma zdolności odchudzające. Uwielbiam cynamon bo daje fantastyczny, niepowtarzalny aromat i smak daniom. Coraz częściej go używam i to do takich dań, o których nigdy bym nie pomyślała, że będzie pasował 😉
U mnie cynamon spełnia się nie tylko kulinarnie ale i leczniczo. Walczę z nadwagą i cukrzycą. Cynamon jest w moim żelaznym arsenale przypraw regulujących poziom cukru. Naprawdę się sprawdza pod tym względem. A i apetyt po nim mniejszy, co też bardzo sobie cenię.
Cynamon jest świetny, dodaje go do prawie wszystkich dietetycznych wypieków, jak również do koktajli. Spróbujcie sobie w wolnej chwili zrobić takie oto ciastka: trzeba wziąć szklanke mąki razowej, szklankę płatków owsianych, 2 łyżki cynamonu, pół szklanki ksylitolu, 1 jajko, 1 łyżkę miodu i 1 łyżkę oleju, 3 łyżki rodzynek i ok. 100 ml soku pomarańczowego. Składniki wystarczy zmieszać, poczekac parę minut. Ciasto powinno być gęste i zwarte, w razie potrzeby można dodac odrobinę mąki. Formujemy ciasteczka, układamy na papierze do pieczenia i pieczemy w 190 st. ok. 20 minut
Też robię podobne ciastka, tylko ja dodaję kakao i trochę jogurtu, soku nie daję. Ostatnio też trafiłam na super przepis na mega prosty, mega tani i mega szybki deser z jabłka, cynamonu i jogurtu greckiego. Jabłko kroimy drobno, dusimy do miękkości, dodajemy cynamon, studzimy. Bierzemy ok. 200 ml jogurtu, lekko słodzimy. W salaterce układamy jabłka, a na wierzchu jogurt. Pyszne 🙂 Ogólnie kocham połączenie jabłka z cynamonem 🙂
Masz rację co do połączenia jabłka z cynamonem, jest boskie. Ja też polecam inne równie fajne połączenie – cynamonu z czekoladą. A że jestem na diecie to robię taki odchudzony deser cynamonowo-czekoladowy. Biorę łyżeczkę żelatyny i rozpuszczam w odrobinie wody. Biorę kubek mleka i 2 łyżki kakao, podgrzewam, słodzę ksylitolem. Dodaję rozpuszczoną żelatynę, mieszam, studzę. Dodaję mały kubek jogurtu naturalnego i ok. pół łyżeczki cynamonu, mieszam, wkładam do lodówki do stężenia.
Ja tam za deserami nie przepadam ale za to często dorzucam cynamon do dań na ostro. Ostatnio króluje u mnie karczek z grilla w marynacie z cynamonem – rewelka. Inne składniki tej marynaty to wino wytrawne, olej, goździki, majeranek, tymianek, papryka słodka i ostra i pieprz i sól. Spróbujcie a nie pożałujecie 😉
Smacznie się coś tutaj zrobiło 😀 Dziewczyny, nie przesadzajcie z tą rozpustą kulinarną, bo boczki rosną 😉 Ja dla odmiany wrzucę fajny sposób na odchudzanie z cynamonem. Stosuję od 2 tygodni i uważam że ta kuracja genialnie przyspiesza przemianę materii przez co chudnie mi się szybciej i sprawniej. Kuracja jest bardzo prosta. Wystarczy codziennie rano przed śniadaniem wypijać miksturę złożoną z łyżeczki cynamonu, łyżki soku z cytryny i 200 wody wysoko zmineralizowanej. Powiem wam, że odkąd to piję mam dużo mniej kłopotów trawiennych, praktycznie wcale, do tego nie czuję się non stop głodna jak kiedyś.
Zgadzam się – woda z cynamonem fajnie działa, ja dodaję jeszcze miód. Nie dużo, na szklankę tak około łyżeczki. Jak dla mnie taka kuracja cynamonowa to tylko dodatek do diety, ćwiczeń i suplementacji. Bez nich bym nie schudła na pewno.
Ja tam nie robie diety, znaczy staram się unikać tuczących rzeczy typu słodycze, jakieś tłuste mięsa czy fast foody, ale poza tym jem normalnie – zdrowo i różnorodnie. Oprócz tego biorę spalacze tłuszczu i biegam na bieżni. W efekcie schudłam przez pół roku 10 kg. A wodę z cynamonem na pewno wypróbuję. Przyda mi się z rana jakiś napędzacz metabolizmu 😛