Osoby starsze często borykają się z niedosłuchem, który znacznie utrudnia im codzienne funkcjonowanie. Nie słyszą oni dobrze nie tylko tego, co mówią do nich najbliżsi, lecz także pracownik sklepu lub banku albo lekarz. Aby poprawić komfort ich życia, można pomóc im w zakupie aparatu słuchowego.
Jakie rodzaje aparatów słuchowych są dostępne na rynku?
Czym się kierować przy wyborze aparatu słuchowego?
Jakie rodzaje aparatów słuchowych są dostępne na rynku?
Przede wszystkim zakup aparatu słuchowego powinna poprzedzić wizyta u lekarza i protetyka słuchu. Nie warto jednak z taką decyzją zwlekać zanadto. Przekonanie, że problemy ze słuchem u osób starszych to zjawisko naturalne i trzeba się nauczyć z nim żyć, jest błędne. Obecnie na rynku jest wiele różnego rodzaju aparatów słuchowych, które znacznie poprawiają komfort codziennego życia i ułatwiają osobom starszym kontakt z otoczeniem. Niedosłuch i związane z tym problemy komunikacyjne bardzo często powodują negatywne zjawisko, jakim jest izolowanie się osób starszych od otoczenia. Warto im więc pomóc w zakupie odpowiedniego sprzętu, który pozwoli im swobodnie komunikować się z innymi.
Na rynku do wyboru są obecnie aparaty słuchowe dwóch typów:
- aparat słuchowy zauszny – zakłada się go za małżowinę uszną, posiada ona dodatkowy dźwiękowo akustyczny, dlatego też poleca się to rozwiązanie osobom o poważnym ubytku słuchu;
- aparat słuchowy wewnątrzuszny – bardzo dyskretny, polecany osobom z nie dużym niedosłuchem, nie mogą go jednak stosować osoby o wąskim kanale słuchowym i pacjenci po operacji ucha.
Czym się kierować przy wyborze aparatu słuchowego?
Podstawowym kryterium wyboru aparatu słuchowego powinno być dopasowanie go do konkretnego pacjenta, stopnia niedosłuchu, ale i sprawności manualnej. Ta ostatnia jest ogromnie istotna także w przypadku osób starszych. Trzeba pamiętać, że część osób ma problem z chwytaniem małych przedmiotów i w takim przypadku mały, bardzo dyskretny aparat wewnątrzuszny zamiast pomagać, może dodatkowo utrudniać życie.
Wybierając aparaty słuchowe, ciśnieniomierze oraz inne sprzęty medyczne dla osób starszych trzeba brać pod uwagę, na ile poradzą sobie one z ich obsługą. Jeśli będzie ona stanowiła problem, ostatecznie może to doprowadzić do tego, że sprzęt nie będzie używany. Warto więc zadbać, aby inwestycja w sprzęt medyczny dla osoby starszej była przemyślana także i pod tym względem. Często dziadkowie nie chcą przyznać się, że coś sprawia im problem, w efekcie opiekujący nim nie wiedzą, dlaczego sprzęt jest nieużywany, a to rodzi dodatkowe problemy. Nie tylko w sklepach medycznych, ale i w serwisach takich jak Allegro jest tak wiele możliwości do wyboru, że bez problemu można znaleźć sprzęt zarówno efektywny, jak i przyjazny w obsłudze.
Osoby z niedosłuchem powinny wybrać aparat, który zapewni możliwość zrozumienia mody innych osób zarówno w cichej przestrzeni, jak i w otaczającym hałasie. Aparaty słuchowe powinny również zapewniać naturalność odbieranych tonów. Wyciszać powinny inne dźwięki w tle, natomiast odbierana mowa powinna być jak najbardziej zbliżona brzmieniem do naturalnej.
Dobre słyszenie to podstawowe kryterium doboru odpowiedniego aparatu słuchowego. Warto także zwrócić uwagę na szczególne potrzeby konkretnego pacjenta, na przykład jeśli ma on problem z wychwytywaniem dźwięków o niskiej częstotliwości, trzeba wybrać sprzęt, który będzie pozwalał na ich uwypuklenie bez jednoczesnego podnoszenia pozostałych dźwięków. Najlepszym rozwiązaniem są aparaty obuuszne, natomiast jeśli pacjent chce korzystać z aparatu tylko w jednym uchu, należy wybrać to, którym lepiej rozumie mowę. Badanie audiometrii, które powinno poprzedzać zakup jakiegokolwiek aparatu, taką informację również pozwala uzyskać.