Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020
Dieta zupowa to plan żywieniowy dla osób chcących szybko pozbyć się nadwagi, ale w niezbyt restrykcyjny sposób. Nie ma tutaj żadnych limitów kalorii, których musimy się twardo trzymać, nie ma też zawężenia jadłospisu do 2-3 produktów. Pewne ograniczenie, owszem, istnieje, mianowicie odżywiamy się tylko zupami. Niemniej jednak, do dyspozycji mamy tak wiele artykułów żywnościowych, z których możemy je przyrządzać, że spokojnie ustrzeżemy się kulinarnej monotonii.
Będąc na diecie zupowej, jesz do woli i nie chodzisz głodny – jest to bardzo ważna wiadomość dla osób odchudzających, szczególnie tych, które mają kłopot z nadmiernym apetytem i często nawracającym uczuciem pustego żołądka. Cały jadłospis w diecie zupowej opiera się na warzywnych zupach, które nie dość, że dobrze sycą, to jeszcze mają wysoką wartość odżywczą oraz sprzyjają dynamicznemu oczyszczaniu organizmu z toksyn.
Spis Treści
Urozmaicona i zdrowa dieta zupowa
Dlaczego tak trudno wytrwać na diecie odchudzającej? Odpowiedź jest prosta, na ogół diety niosą ze sobą znaczne wyrzeczenia żywieniowe i wiążą się z radykalną zmianą przyzwyczajeń na polu rodzaju jedzenia, jak i jego ilości.
Wiele diet narzuca bardzo duże limity kaloryczne, sporo z nich sprowadza całe menu do zaledwie 2-3 dań lub kilku produktów, z których można komponować potrawy. Co więcej, w niektórych dietach mamy do dyspozycji jedynie 2 lub 3 posiłki dziennie. Wszystko to prowadzi do ciągłego uczucia głodu, notorycznego braku energii oraz wyraźnego pogorszenia formy fizycznej i psychicznej.
Dieta zupowa jest znacznie bardziej przyjazna osobom odchudzającym niż surowe monodiety i diety bardzo niskokaloryczne.
Nie ma w niej odgórnie ustalonej ilości kalorii, wielkości posiłków, nie ma też mowy o budowaniu całego jadłospisu na bazie jedynie paru produktów. Dlatego dieta ta jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które są przyzwyczajone do jedzenia kilka razy w ciągu dnia i którym nieobce są napady wilczego głodu.
Dieta zupowa – zasady, etapy. Co jeść, a czego nie jeść na diecie zupowej?
Stosując dietę zupową możesz zjeść 5 lub 6 posiłków w ciągu dnia i nie muszą to być wcale skromne porcje. Możesz sięgać po pyszną, sycącą zupę za każdym razem, gdy masz apetyt i czujesz pustkę w żołądku, bez wyrzutów sumienia i liczenia kalorii.
Możesz przyrządzić sobie kilka różnych zup na 2-3 dni (bez problemu przechowają się przez taki czas w lodówce albo zamrażalniku) i spożywać je wymiennie. To lepsze rozwiązanie niż jedzenie przez cały dzień albo przez dwa dni tylko jednego rodzaju zupy. Nietrudno wtedy o znudzenie i zniechęcenie, a potem zarzucenie diety.
Główne reguły diety zupowej
Dieta zupowa to jedna z tych diet, które dają szybkie efekty, a jednocześnie nie są dla nas bardzo surowe. Praktycznie wszystkie dania w tej diecie są w formie półpłynnej lub płynnej, przy czym ich podstawą są niskokaloryczne, bogate w błonnik warzywa, co przekłada się na przyspieszenie metabolizmu, dynamiczne usuwanie toksyn i nadmiaru wody z organizmu oraz łatwe, sprawne zrzucanie kolejnych kilogramów.
Na czym polega dieta zupowa? Jadłospis w tym planie żywieniowym opiera się na zupach przygotowywanych z rozmaitych warzyw, np.: kapusty, buraków, pomidorów, cukinii, papryki, cieciorki, soczewicy, dyni, fasolki szparagowej, szpinaku, marchwi, ogórków, selera etc. Do wyboru jest ich mnóstwo, więc możesz tworzyć wielorakie kompozycje bez popadania w kulinarną monotonię.
W jadłospisie diety zupowej mogą gościć zarówno zupy tradycyjne, jak i zupy-krem. Bazę zup stanowią oczywiście warzywa, jednak oprócz nich w niektórych zupach mogą pojawiać się także w niedużych ilościach: kasze, brązowy ryż, razowy makaron, płatki zbożowe, otręby, ziarna, chude mięso, ryby, owoce morza.
W pierwszej fazie diety zupowej, trwającej 7 dni, zjadasz tylko zupy. W celu uzupełnienia białka warto też codziennie wypijać kubek chudego jogurtu naturalnego, kefiru lub maślanki albo szklankę koktajlu warzywnego z algami, takimi jak np. chlorella i spirulina, które obok pełnowartościowego białka zawierają wiele innych cennych dla naszego zdrowia substancji (witaminy, minerały, kwasy omega 3, chlorofil).
W drugiej fazie diety zupowej, trwającej 2-4 tygodnie, stopniowo wprowadzasz inne niskokaloryczne, wartościowe pokarmy, już nie w formie płynnej i półpłynnej, ale stałej, np.: sery twarogowe, jajka, chudą szynkę drobiową, polędwicę, ryby, filet z piersi kurczaka i indyka, owoce, produkty pełnoziarniste.
Jak przyrządzać zupy w diecie zupowej?
Ważną kwestią jest też sposób przyrządzania dań w diecie zupowej. Wystrzegamy się tuczących dodatków, które często stosuje się w tradycyjnej kuchni w celu zagęszczenia zupy i dodania jej treściwości takich jak zaklepka z białej mąki, smażone skwarki, zasmażka.
W pierwszej fazie staramy się gotować zupy z samych warzyw albo z niedużym dodatkiem chudego mięsa, brązowego ryżu, kasz, ziaren. W drugiej fazie możemy nieco zwiększyć udział chudego mięsa czy pełnoziarnistych produktów zbożowych.
Niedozwolone w diecie zupowej dodatki do zup
- śmietana,
- mąka,
- zasmażka,
- smażona cebula,
- smalec,
- boczek i kiełbasa,
- gotowe mieszanki przyprawowe,
- kostki rosołowe.
Dozwolone w diecie zupowej dodatki do zup
- chudy jogurt naturalny,
- świeże zioła,
- suszone zioła,
- przyprawy korzenne (np. kurkuma, gałka muszkatołowa, imbir, curry, cynamon, kmin, anyż)
- papryka słodka i papryka wędzona,
- ostre przyprawy (pieprz cayenne, papryka ostra, pieprz czarny, pieprz biały),
- sos sojowy, sól w niewielkich ilościach,
- oliwa, oleje roślinne w małych ilościach, olej kokosowy.
Przeczytaj także: Zioła na odchudzanie
Dieta zupowa – efekty i najważniejsze zalety. Ile można schudnąć na diecie zupowej?
Dieta zupowa jest niskokaloryczna, lekkostrawna, przyjazna dla żołądka. Ponieważ wszystkie dania zawierają duży procent płynów, zapewnia dobre nawodnienie ciała.
Wszystkie posiłki w diecie zupowej komponowane są na bazie warzyw, które ze względu na wysoką zawartość błonnika pokarmowego, zapewniają uczucie sytości przez dłuższy czas. Możemy sięgać po zupy tak często, jak tylko mamy ochotę, toteż jesteśmy chronieni przed atakami głodu, spadkami energii i pogorszeniem samopoczucia, związanymi ze zbyt niską podażą ważnych składników pokarmowych.
Gdy jemy tylko zupy, nasza przemiana materii przyspiesza, ciało się stopniowo oczyszcza, usunięta zostaje podskórna woda wywołująca obrzęki, a procesy trawienne ulegają wyregulowaniu. Ponieważ zupy warzywne dostarczają bardzo mało kalorii (nawet, gdy spożywamy je często i w dużych porcjach), organizm zaczyna czerpać energię ze zmagazynowanego tłuszczu.
Efektem diety zupowej jest podkręcenie tempa metabolizmu oraz wzmożone spalanie tkanki tłuszczowej, prowadzące do utraty około 2-3 kg w ciągu tygodnia (przy większej nadwadze utrata wagi może być jeszcze szybsza).
Warto jednak pamiętać, że pierwsza faza tej diety nie powinna trwać dłużej niż 7 dni. Będąc za długo na niskokalorycznej diecie i chudnąc za gwałtownie, łatwo zafundować sobie efekt jojo i doprowadzić do niedoborów żywieniowych oraz pogorszenia stanu zdrowia.
Przeczytaj także: Jak zmniejszyć apetyt?
Dieta zupowa – jadłospis w pierwszej i drugiej fazie
W pierwszej fazie jemy tylko zupy, w większości złożone z samych warzyw, ziół i przypraw, ale w niektórych z nich możemy pozwolić sobie na mały dodatek chudego mięsa lub pełnoziarnistych produktów zbożowych. Raz dziennie pijemy koktajl lub jogurt.
Przykładowy jadłospis w pierwszym etapie diety zupowej
Dzień 1
- Śniadanie: zupa marchewkowa z brązowym ryżem
- 2 śniadanie: zupa krem z dyni
- Obiad: zupa brokułowa z ziemniakami
- Podwieczorek: duża szklanka maślanki
- Kolacja: zupa pomidorowa z razowym makaronem
Dzień 2
- Śniadanie: zupa krem z pieczonej cukinii i papryki z prażonymi pestkami dyni
- 2 śniadanie: zupa z soczewicy i pomidorów
- Obiad: barszcz ukraiński na piersi kurczaka zabielany jogurtem naturalnym
- Podwieczorek: koktajl z jogurtu i spiruliny
- Kolacja: zupa pieczarkowa z batatem
Dzień 3
- Śniadanie: zupa z cukinii i ciecierzycy
- 2 śniadanie: zupa krem z selera i pietruszki z dodatkiem prażonego słonecznika
- Obiad: zupa kalafiorowa z kaszą gryczaną
- Podwieczorek: koktajl z jogurtu i awokado
- Kolacja: zupa meksykańska z papryką, pomidorami i kukurydzą oraz piersią indyka
W drugiej fazie diety zupowej stopniowo zastępujemy zupy innymi dietetycznymi posiłkami.
Dzień 1
- Śniadanie: owsianka na jogurcie z gruszką, jabłkiem i orzechami
- 2 śniadanie: zupa krem z zielonego groszku z dwiema łyżeczkami grzanek z chleba razowego
- Obiad: zupa kapuściana
- Podwieczorek: bułka pełnoziarnista z pastą z sera białego, tuńczyka i oliwek
- Kolacja: dietetyczna zupa gulaszowa z piersią kurczaka lub indyka, papryką, pomidorem i pieczarkami
Dzień 2
- Śniadanie: omlet z płatkami owsianymi, pomidorami i serem mozzarella
- 2 śniadanie: zupa krem ze szpinaku podana z jajkiem na twardo
- Obiad: zupa ogórkowa z kaszą pęczak
- Podwieczorek: koktajl z kefiru i owoców, garść orzechów
- Kolacja: zupa paprykowa z pulpecikami rybnymi
Dzień 3
- Śniadanie: 2 kanapki z chleba razowego z chudą szynką, jajkiem na twardo i pomidorem
- 2 śniadanie: zupa krem z batatów i orzechów
- Obiad: zupa minestrone
- Podwieczorek: sałatka owocowa
- Kolacja: chłodnik z rzodkiewkami, ogórkami gruntowymi i szczypiorem, tost z chleba pełnoziarnistego
Przeczytaj recenzję kawy odchudzającej, która pomoże ci wytrwać na diecie zupowej i przyspieszy spadki wagi: Cappuccino MCT
Dieta zupowa – opinie
Opinie o diecie zupowej są różne, ale przewagę mają te pozytywne. Jest to dieta odchudzająca, która dostarcza mało kalorii, łatwo zatem sprawnie zrzucić na niej zbędne kilogramy. Nie jest to jednak plan żywienia dla każdego.
Dla osób, które nie przepadają za warzywami i zupami jarzynowymi, jedzenie ich na okrągło przez dłuższy czas może być trudnym przedsięwzięciem. Jeśli jednak jesteś miłośnikiem warzyw, nie powinieneś mieć problemów z wytrwaniem na tej diecie.
Hamują apetyt, dodają energii, przyspieszają spalanie tłuszczu – sprawdź Ranking Tabletek Na Odchudzanie
Źródła:
9 komentarzy
Do rozpoczęćia tej diety cały czas przekonuje mnie siostra, była na niej w zeszłym roku. Mówi że koniecznie muszę spróbować i dzięki temu szybko zgubię kilka kilogramów. Nadwagę mam ponad 10 ale cały czas się waham czy to naprawdę będzie skuteczne i nie wiem czy wystarczy mi pomysłów na te zupy. Co o tym sądzicie?
Dieta zupowa jak nazwa wskazuje, to jedzenie zup na każdy posiłek. Wszystko ma taką postać i naprawdę działa. W ciągu dwóch tygodni schudłam prawie 4 kilo, a żeby mi się nie nudziło to robię też smaczne sałatki warzywne i owocowe.
Fakt, przecież zupa to tak naprawdę pełnoprawny posiłek, a czy będzie odchudzać czy tuczyć to zależy od tego co do niej dodamy. Nie jadam typowych polskich, ciężkich, na czerwonym mięsie i zasmażce. Wolę lekkie kremy warzywne, a najbardziej zmiksowaną zupkę jarzynową, wiem że nie wygląda ciekawie, ale jak smakuje, zwłaszcza z odrobiną jogurtu, oczywiście beztłuszczowego.
Duża odwaga jeść same zupy, przecież to może całkowicie rozregulować żołądek i spowodować biegunkę. Organizm domaga się jakiegoś stałego pokarmu, więc może chociaż zagryzacie to chlebkiem?
Hania, chlebkiem tak, ale tylko razowym. Mnie w tej diecie nie przerażają kłopoty z trawieniem, ale efekt jojo. Żywienie się dłuższy czas płynnym, lekkostrawnym jedzeniem może pomóc schudnąć, ale nie wiem czy jak wrócę do innego jedzenia to nie nadrobię szybko tego co zgubiłam.
Właśnie o to chodzi żeby nie wracać do dawnej diety. Nikt długo nie wytrzyma na samych zupach, ale jak zgubi się wagę to trzeba je zastąpić też zdrowym jedzeniem, w którym zupy są tylko jedną z dietetycznych potraw.
Rewelacja, je się zupy i można schudnąć bez żadnych suplementów, tabletek czy innego paskudztwa. Jestem już po pierwszej fazie, 3 kg mniej, teraz zrobiłam sobie przerwę, ale nie mam żadnego efektu jojo. Nie jem tego co przedtem, wszystko co jest na tej liście wyrzuciłam z menu, dużo ćwiczę i zaraz zaczynam druga fazę, jak skończe to napiszę ile ważę.
Na zupach jestem już od kilku tygodni i co ciekawe nie brakuje mi przepisów. Początkowo miałam problem z gotowaniem, bo robiłam je na chudym mięsie z kurczaka i zajmowało to mnóstwo czasu. Ostatnio robię na bulionach, przeczytałam skład i nie ma tam nic szkodliwego, zero chemii. Dodaję do niego wszystko co mi smakuje, dowolne składniki i jem na przemian, raz zmiksowany krem, a raz całe gotowane warzywka.
Najmniej kłopotliwa i faktycznie najtańsza dieta jaką stosowałem. Wstawiam rano garnek zupy, gotuję na dwa dni i mam spokój. Zapał do schudnięcia jest, rezultaty jak na razie 4 kg w dół. Żona mówi że szybko mi się znudzi, ale na razie się trzymam, problemów z bieganiem do łazienki też nie miałem.