Strona główna Trening Dlaczego warto posiadać hantle regulowane w domowej siłowni?

Dlaczego warto posiadać hantle regulowane w domowej siłowni?

by Piotr Kaczmarek
0 komentarzy

Półki sklepów sportowych uginają się od różnego rodzaju hantli. Wśród nich dużo miejsca zajmują hantelki o stałej wadze, nie dające możliwości zmiany obciążenia. Ja sam nie jestem jednak ich zwolennikiem. W niniejszym poście postaram się przekonać cię do zakupu hantli regulowanych, zwanych też sztangielkami lub hantlami składanymi. Jeśli poważnie myślisz o treningu siłowym, szybko docenisz zalety tego typu sprzętu.

Odwieczny dylemat początkującegojakie hantle kupić?

W jednym z moich artykułów pisałem w ogólnych zarysach o tym, jak zbudować własną domową siłownię. Sugerowałem w nim, aby wraz ze sztangą nabyć cały zestaw talerzy o zróżnicowanej wadze, by móc swobodnie modyfikować obciążenia. Podobnie jest w przypadku hantli. Decydując się na zakup dwóch krótkich gryfów oraz kompletu talerzy, zyskujesz możliwość dowolnego dopasowywania podnoszonych ciężarów, wraz z postępami treningowymi.

hantle

Cykle na masę i na rzeźbę wiążą się z ćwiczeniami o coraz większych obciążeniach. Dzięki uniwersalnym hantlom składanym będziesz mógł zmieniać poziom natężenia treningu bez konieczności zmiany sprzętu, wystarczy, że dołożysz jeden lub więcej talerzy na gryf i gotowe. Dla odmiany nieregulowane hantle (np. 5 kg), mogą spełnić swoje zadanie, ale tylko w początkowych fazach treningu. Jednak w momencie, gdy osiągniesz wyższy stopień zaawansowania, okażą się niewystarczające.

Poważny, intensywny trening na masę i trening na rzeźbę to ciągłe modyfikacje poziomu obciążeń. Dwa ciężarki do ćwiczeń o stałej wadze to na dłuższą metę za mało. Oczywiście finalny wybór należy do ciebie.

Sztangielkicena

Hantle regulowane dostępne są zarówno w formie żeliwnej, jak i bitumicznej. O wadach i zaletach jednego i drugiego rodzaju obciążeń pisałem w tym artykule. Bez względu na to, który typ talerzy wybierzesz, ich zakup nie powinien zbyt negatywnie odbić się na zawartości twojego portfela. Przeciętnie zestaw regulowanych hantli żeliwnych składający się z dwóch gryfów krótkich, zacisków i talerzy (całość o łącznej wadze ok. 20 kg) kosztuje 180-250 zł. Za hantle bitumiczne w podobnej konfiguracji zapłacisz nawet o połowę mniej.

Reasumując, zdecydowawszy się na zakup hantli regulowanych, zyskujesz praktyczne narzędzie do wszechstronnego treningu siłowego zarówno w początkowej, jak i zaawansowanej fazie. Ponadto, kupując sztangielki w zestawie, otrzymujesz poręczną, kompaktowej budowy walizkę lub stojak do ich przechowywania. Taki komplet nie zajmie w twojej domowej siłowni zbyt dużej ilości miejsca.

Wybrałeś już hantle dla siebie? Szukasz skutecznych suplementów na masę i rzeźbę? Zachęcam do odwiedzenia rankingu suplementów.

Czytaj więcej

Dołącz do dyskusji

* Korzystając z tego formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych przez tę stronę internetową.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie