Strona główna Trening Dlaczego warto zainwestować w orbitrek? Jaki orbitrek wybrać?

Dlaczego warto zainwestować w orbitrek? Jaki orbitrek wybrać?

by Piotr Kaczmarek
0 komentarzy

Orbitrek to uniwersalna maszyna do ćwiczeń znajdująca coraz szersze grono użytkowników. Orbitreki są jednymi z najczęściej wybieranych urządzeń treningowych, ich popularność jest podobna do popularności bieżni czy rowerów stacjonarnych. Komu szczególnie warto polecić zakup orbitreka oraz jak wybrać optymalny model?

Orbitrek do ćwiczeńzalety

Orbitrek eliptyczny (zwany też trenażerem eliptycznym) jest urządzeniem do ćwiczeń aerobowych, po które sięgają zarówno osoby chcące kompleksowo podbudować kondycję fizyczną, jak również osoby robiące cykle treningowe na redukcję i na rzeźbę. Ćwicząc na orbitreku, wykonujemy ruchy nogami zbliżone do ruchów wykonywanych na stepperze lub rowerze. Jednocześnie dynamicznie poruszamy rękami za pomocą dwóch pionowych uchwytów. Specyficzna konstrukcja orbitreków sprawia, że w czasie treningu zaangażowane są niemal wszystkie partie ciała, w tym: ramiona, plecy, brzuch, pośladki, uda, łydki. Dzięki temu, trening na orbitreku potrafi być niezwykle skuteczny w procesie gubienia zbędnej tkanki tłuszczowej i modelowania sylwetki.

Według niektórych opinii, ćwiczenia na orbitreku znacznie przewyższają ćwiczenia na takich maszynach, jak bieżnia czy rower stacjonarny, które angażują mniej partii mięśni i robią to w niższym stopniu. Nie ma sensu kłócić się o przewagę jednych nad drugimi, ponieważ wszystko zależy od indywidualnych upodobań. Jedno jest pewne – orbitrek jest najlepszą opcją wyboru dla osób, które poszukują uniwersalnego sprzętu do ćwiczeń, który umożliwiłby całościowy trening wszystkich partii mięśni, a jednocześnie który pozwoliłby efektywnie i szybko spalać kalorie.

Rodzaje orbitreków

Poszczególne rodzaje orbitreków różnią się od siebie mechanizmem hamowania. Do najpopularniejszych i najczęściej używanych w warunkach domowych typów orbitreków należą orbitreki magnetyczne. Hamowanie odbywa się w nich za pomocą magnesów ulokowanych wokół koła zamachowego, które to magnesy w odpowiednich momentach wytwarzają opór. Orbitrek magnetyczny jest urządzeniem średnio hałaśliwym, jednakże dokładny poziom hałasu jest uzależniony od konkretnego modelu. Na pewno jest mniej głośny niż jego starszy brat, czyli orbitrek mechaniczny. Na ogół orbitreki magnetyczne wyposażone są w regulację oporu, co sprzyja dopasowaniu poziomu trudności treningu do własnych potrzeb.

Nowocześniejszym, ale i droższym urządzeniem jest orbitrek elektromagnetyczny. Maszyna sterowana jest poprzez wbudowany komputer, a mechanizm hamowania opiera się nie na magnesach, ale na elektromagnesie. Orbitreki elektromagnetyczne są mniej hałaśliwe niż orbitreki magnetyczne, na ogół znajdują zastosowanie w siłowniach i ośrodkach fitness.

Jaki orbitrek kupić?

Na pewno podstawowym czynnikiem przesądzającym o wyborze modelu orbitreka jest posiadany budżet. Cena orbitreka może wynosić kilkaset zł, ale i kilka tysięcy zł. Nawet gdy nie dysponujemy pokaźnymi środkami do zagospodarowania, lepiej jest wybierać sprzęt pochodzący od konkretnych marek zajmujących się produkcją sprzętu sportowego, a nie od firm „Krzak”. Oprócz kwestii ekonomicznych, ważnym kryterium przy wyborze orbitreka powinny być także jego jakość oraz parametry techniczne. Urządzenie musi być dopasowane do wzrostu i wagi użytkownika. Dla niektórych istotnym kryterium wyboru orbitreka może być też obecność dodatkowych funkcji i programów.

Czytaj więcej

Dołącz do dyskusji

* Korzystając z tego formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych przez tę stronę internetową.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie