Przebarwienia na twarzy to obok wyprysków i zmarszczek jedna z najczęstszych niedoskonałości skóry. Przebarwienia na twarzy występują w formie większych lub mniejszych czerwonawych lub brązowawych plamek na skórze (na ogół nieregularnych), zaburzając jej jednolity koloryt. Przeważnie są one skutkiem nierównomiernego rozłożenia melaniny, niekiedy są pozostałością po trądziku, mogą być wynikiem zmian hormonalnych czy nadmiernej ekspozycji na słońce. Przebarwienia na twarzy mogą pojawiać się także z innych powodów. Bez względu na przyczynę, przebarwienia zawsze kładą się cieniem na wyglądzie cery. Dodają nam lat, odejmują uroku, sprawiają też, że nasza twarz wygląda mniej zdrowo i witalnie. Choć większość z nas stara się zamaskować przebarwienia za pomocą fluidów i pudrów, efekt końcowy odbiega od ideału. Jak usunąć przebarwienia i znormalizować odcień cery?
Spis Treści
Czym są przebarwienia na twarzy?
Przebarwienie na skórze to mniej lub bardziej rozległa zmiana mająca związek z zakłóceniami pigmentacji. Przebarwienia na twarzy najczęściej przybierają odcień różowy, czerwony, beżowy lub brązowy. Mają formę okrągłych lub owalnych piegów i plam, mogą też posiadać nieregularny kształt. Zmiany te mają charakter wrodzony lub nabyty.
Zapewne każdy zgodzi się z tezą, że tego rodzaju plamy na skórze psują estetykę całej twarzy. Przebarwienia są jednak w większości przypadków możliwe do zredukowania, a nawet do całkowitej likwidacji, dlatego jeśli borykamy się z tym defektem cery, nie powinniśmy ograniczać się jedynie do tuszowania go kosmetykami kryjącymi, ale także spróbować innych sprawdzonych sposobów na ich zniwelowanie.
Przebarwienia na twarzy – przyczyny problemu
Przebarwienia to wynik zakłóceń pracy melanocytów (komórek pigmentowych skóry). Zadaniem melanocytów jest synteza, magazynowanie i transport melaniny, czyli barwnika skóry. Gdy dochodzi do zaburzeń w procesie dystrybucji i produkcji melaniny, w efekcie zostaje ona nieprawidłowo rozmieszczona (w danym miejscu jest jej za dużo, w innym za mało). W konsekwencji pojawiają się przebarwienia skóry.
Przyczyny nieprawidłowego wydzielania i rozprowadzania melaniny mogą być różne. Najczęściej do powstawania przebarwień na twarzy dochodzi w wyniku:
- wahań w gospodarce hormonalnej (np. gwałtowne zmiany hormonalne w okresie ciąży lub w trakcie menopauzy),
- stosowania kuracji hormonalnych (np. hormonalnej terapii zastępczej, antykoncepcji hormonalnej)
- nadmiernej ekspozycji na słońce (silne promieniowanie słoneczne, czyli promieniowanie UV zaburza naturalną strukturę komórek skóry i wywołuje anomalie w pigmentacji),
- upływu czasu, fotostarzenia skóry,
- zaburzeń pracy niektórych narządów i gruczołów (np. nadnerczy, tarczycy, wątroby, jajników),
- niedoborów niektórych witamin (np. kwasu foliowego, witaminy B5, witaminy A, witaminy PP),
- przebytego trądziku (przebarwienia po trądziku mogą być skutkiem używania za silnych lub niewłaściwie dobranych preparatów lub źle dobranych zabiegów i metod leczenia),
- chorób skóry, ran, skaleczeń (w przebiegu schorzeń skórnych, np. łuszczycy, trądziku oraz w efekcie przewlekłych, trudno gojących się urazów skóry pojawiają się stany zapalne, podczas których melanina produkowana jest w zwiększonych ilościach).
- kontaktu skóry z substancjami fotouczulającymi (np. niektóre lekarstwa, niektóre kosmetyki, niektóre surowce roślinne).
Niekiedy przebarwienia na twarzy są uwarunkowane genetycznie, jednak częściej do ich powstawania dochodzi na skutek działania wyżej wymienionych czynników.
Rodzaje przebarwień na twarzy
Przebarwienia na skórze twarzy mogą mieć różne natężenie, kolor, kształt w zależności od przyczyny problemu i indywidualnych uwarunkowań organizmu.
Oto najczęściej występujące rodzaje przebarwień na twarzy:
- Piegi – okrągłe lub owalne pomarańczowe lub brązowe plamy na skórze twarzy, najczęściej występujące w skupiskach. Rozsiane są po różnych obszarach twarzy, np. pod oczodołami, na czole, policzkach, nosie. Spotykane są również na innych częściach ciała, np. na dekolcie, ramionach, dłoniach.
- Ostuda, inaczej melasma – ciemnobrązowe, dość obszerne, symetryczne plamy na twarzy powstające głównie na tle hormonalnym lub na skutek działania słońca, najczęściej zlokalizowane są na czole, wokół ust, na policzkach.
- Przebarwienia pozapalne i przebarwienia potrądzikowe – powstają w wyniku stanów zapalnych spowodowanych np. zmianami trądzikowymi lub mechanicznymi urazami skóry. Przybierają różne formy, najczęściej są to niewielkich rozmiarów okrągłe różowe, jasnobrązowe lub czerwone plamy na twarzy, przeważnie zlokalizowane na policzkach, brodzie, czole. Mogą występować pojedynczo albo w mniejszych lub większych skupiskach.
- Plamy starcze, czyli plamy soczewicowate – płaskie, brązowawe plamy na twarzy. Występują także na innych partiach ciała, np. na dłoniach. Mają nieregularny kształt, powstają u osób w zaawansowanym wieku, mogą występować w skupiskach lub pojedynczo.
Oprócz typowych przebarwień na twarzy mających związek z nadmiernym wydzielaniem melaniny, inną częstą dolegliwością są miejscowo występujące zaczerwienienia, różowe i czerwone plamki oraz pajączki naczyniowe (zazwyczaj na policzkach). Przyczyny ich powstawania to między innymi problemy z krążeniem, genetycznie uwarunkowana kruchość naczyń krwionośnych, kontakt z substancjami chemicznymi, stosowanie niektórych leków, zaburzenia metabolizmu.
Bez względu na rodzaj i przyczynę przebarwień wszystkie te zmiany możemy zredukować, jeśli zastosujemy domowe sposoby bazujące na specjalnie dobranych surowcach roślinnych. Dobrym rozwiązaniem jest również sięgnięcie po odpowiednie preparaty kosmetyczne (np. krem na przebarwienia, serum na przebarwienia) o działaniu rozjaśniającym, neutralizującym plamy na twarzy i wyrównującym koloryt cery.
Sprawdź krem na piękną, promienną cerę i krem na przebarwienia w jednym: EleverSkin Glow
Jak pozbyć się przebarwień na twarzy?
Domowe metody czy gotowe preparaty kosmetyczne? I jeden, i drugi sposób na usuwanie przebarwień na twarzy może być skuteczny. Jednak niezależnie od tego, jaki preparat czy domową miksturę wybierzemy, musimy pamiętać o systematyczności. Wszelkie plamy na skórze na ogół zanikają stopniowo, dlatego dopiero regularne stosowanie danego specyfiku przyniesie nam pożądane rezultaty.
Jeśli zdecydujemy się na zastosowanie domowej kuracji przeciwdziałającej przebarwieniom, powinniśmy odpowiednio dobrać składniki. W internecie można spotkać wiele receptur bazujących na agresywnych dla skóry i mocno podrażniających substancjach, takich, jak soda oczyszczona, ocet, woda utleniona.
Są one niezwykle agresywne i zaburzają funkcjonowanie skóry. Mogą mocno wysuszać skórę i zwiększać tendencję do tworzenia się zmarszczek. Mogą też wywoływać stany zapalne i silne reakcje alergiczne, a w efekcie wysypki, zaczerwienienia, pieczenie, swędzenie. Jednym słowem, mogą tylko pogorszyć stan naszej cery, a nie go poprawić.
Warto zatem uważać z tego typu kuracjami, szczególnie jeśli jesteśmy posiadaczkami wrażliwej, suchej albo skłonnej do uczuleń i podrażnień cery oraz gdy borykamy się z nadmierną kruchością naczynek krwionośnych. Zdecydowanie lepiej korzystać z łagodnych dla skóry naturalnych składników, takich jak: owoce cytrusowe, ogórek, woda różana, aloes lub innych. Nie tylko zredukują one przebarwienia na twarzy, ale też dostarczą naszej skórze mnóstwo dodatkowych profitów.
Jak usunąć przebarwienia na twarzy – najskuteczniejsze substancje rodem z natury
Żeby efektywnie usunąć przebarwienia możemy zadziałać na nie w dwojaki sposób. Albo stosując substancje o właściwościach rozjaśniających, lekko wybielających i antyoksydacyjnych i doprowadzając do wyblaknięcia i zneutralizowania plamy, albo stosując substancje peelingujące, doprowadzając do złuszczenia przebarwienia.
Najskuteczniejsze naturalne substancje pomocne w likwidacji przebarwień na twarzy
- Sok z cytryny – bogate źródło witamin C wykazującej silne działanie rozjaśniające. Prowadzi do stopniowego wybarwienia i zatuszowania przebarwienia. Sok z cytryny, stosowany na większym obszarze skóry, wyrównuje jej odcień, dając efekt stonowanej, jednorodnej, zdrowo wyglądającej cery. Dodatkowo, dzięki zawartym antyoksydantom sok z cytryny rewitalizuje skórę i poprawia jej strukturę, a dzięki kwasom AHA polepsza stopień nawilżenia skóry, regeneruje ją, a także usprawnia proces usuwania niepotrzebnego, martwego naskórka i niweluje niepożądane zmiany skórne.
- Ekstrakt z róży – zawiera bogatą gamę cennych dla skóry substancji aktywnych: witaminę C, bioflawonoidy, taniny, antocyjany, aminokwasy, olejki eteryczne, śluzy, hydroksykwasy. Wykazuje silne działanie antyoksydacyjne, chroni komórki skóry, regeneruje, łagodzi podrażnienia, opóźnia procesy starzenia, wzmacnia barierę obronną przed niekorzystnymi czynnikami. Istotną właściwością wyciągów z płatków róży jest rozświetlanie cery i normalizowanie jej kolorytu, a także redukowanie przebarwień.
- Soki z pomarańczy, ananasa, hibiskusa, żurawiny – wszystkie te składniki obfitują w dobrze przyswajalną witaminę C, która nie tylko rozjaśnia naszą cerę i zwalcza przebarwienia, ale także wzmacnia, uelastycznia i uszczelnia naczynia krwionośne, tym samym redukuje zaczerwienienia i pajączki naczyniowe. Co więcej, wymienione składniki pomagają w usuwaniu martwego naskórka, działają lekko złuszczająco, przeciwdziałają nadmiernej utracie wody oraz sprawiają, że cera wygląda bardziej promiennie, świeżo i zdrowo.
- Lukrecja – wykazuje się dobrymi właściwościami wybielającymi, hamuje nadprodukcję melaniny, dlatego też uchodzi za jeden z najskuteczniejszych sposobów na niwelowanie przebarwień na skórze. Zmniejsza widoczność piegów, plam, zaczerwienień, sprawia, że skóra ma bardziej zrównoważony i zdrowszy koloryt. Wykazuje także inne cenne działania: nawilża, reguluje produkcję sebum, zabezpiecza przed nadmiernym świeceniem się skóry i zatykaniem porów, oczyszcza cerę, pomaga zwalczać szkodliwe drobnoustroje, łagodzi stany zapalne i podrażnienia.
- Ogórek – skarbnica cennych dla skóry substancji takich jak: witamina A, C, E, B, K, wapń, potas, krzem, fosfor, żelazo, siarka, enzymy, śluzy, kwasy organiczne. Ogórek zawiera w sobie znaczne ilości wody oraz elektrolity, dzięki czemu doskonale nawilża skórę. Posiada właściwości oczyszczające, antybakteryjne, odżywiające, kojące podrażnienia, ściągające i tonizujące. Świetnie pielęgnuje też skórę pod oczami – odżywia oraz zmniejsza nieestetyczne opuchnięcia i sińce. Charakteryzuje się także działaniem rozjaśniającym i wygładzającym, dlatego często jest wykorzystywany jako składnik maseczek, toników i okładów mających na celu eliminację przebarwień i znormalizowanie tonacji cery.
- Olejek z pietruszki – zawiera cenne nienasycone kwasy tłuszczowe i bogatą paletę witamin i minerałów (witamina C, witamina A, witamina K, witamina B, żelazo). Wykazuje doskonałe właściwości regenerujące, wzmacniające i ochronne. Stymuluje proces gojenia ran, wygładza i ujędrnia skórę. Poprawia stan naczyń krwionośnych, sprawia, że są mniej kruche i mniej przepuszczalne, tym samym zmniejsza widoczność pajączków na skórze. Co ważne, skutecznie rozjaśnia przebarwienia na twarzy, neutralizuje zaczerwienienia, pomaga uzyskać jednolity, zdrowy odcień cery.
Inne naturalne składniki redukujące przebarwienia i poprawiające kolor cery
- płatki owsiane,
- aloes,
- oczar wirginijski,
- olejek z drzewa sandałowego,
- morwa biała,
- glinka,
- kurkuma,
- olejek ze stokrotki,
- olej z wiesiołka.
Dobrym sposobem na przebarwienia, zwłaszcza te po trądziku, może okazać się także kwas azelainowy. Wyróżnia się on skutecznym działaniem przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym, a równolegle reguluje produkcję łoju i proces rogowacenia naskórka oraz rozjaśnia zmiany barwnikowe na skórze.
Domowe sposoby na przebarwienia
Najprostsze domowe sposoby na przebarwienia na twarzy, czyli kuracje błyskawiczne
Osobom, które dysponują niewielką ilością wolnego czasu oraz preferującym proste i szybkie sposoby pielęgnacji skóry, z pewnością przypadnie do gustu ekspresowa metoda na przebarwienia na skórze bazująca wyłącznie na jednym składniku o właściwościach wybielających.
Może to być: sok z cytryny, mleko, maślanka, jogurt naturalny, sok z aloesu, woda różana lub sok z ogórka (jeśli wybierzemy ogórka, musimy go najpierw zetrzeć na tarce i wycisnąć z niego sok przez gazę).
Zabieg wykonujemy w następujący sposób: bierzemy wacik, nasączamy go wybranym płynem i kilkakrotnie przecieramy miejsca objęte przebarwieniami. Najlepiej, jeśli będziemy powtarzać zabieg 2 razy dziennie, rano i wieczorem, po uprzednim umyciu twarzy.
Domowe sposoby na przebarwienia na twarzy – maseczki rozjaśniające
Regularnie stosowane maseczki na przebarwienia pomogą nam odzyskać jednolity koloryt cery, dodatkowo podziałają na nią w sposób odżywiający i rewitalizujący.
Oto 4 receptury, które warto wykorzystać:
Domowa maseczka na przebarwienia na bazie płatków owsianych
2-3 łyżki płatków owsianych mielimy lub blendujemy. Dodajemy łyżkę miodu i 2-3 łyżki mleka. Papkę nakładamy na czystą cerę, po 30 minutach zmywamy letnią wodą.
Domowa maseczka na przebarwienia na bazie ogórka
2 mniejsze lub 1 większego ogórka ścieramy na tarce na dużych oczkach. Dodajemy łyżkę soku z cytryny oraz białko z jaja kurzego. Mieszamy składniki, po czym nakładamy papkę na czystą twarz. Zmywamy po ok. 25 minutach.
Domowa maseczka na przebarwienia z jogurtu i cytrusów
Łączymy ze sobą 2-3 łyżki jogurtu naturalnego, łyżkę soku z pomarańczy i łyżkę soku z cytryny. Mieszamy, nakładamy na twarz na około pół godziny. Spłukujemy pod bieżącą wodą.
Domowa maseczka na przebarwienia z rumianku, pietruszki i jogurtu
Zaparzamy rumianek w niewielkiej ilości wody i czekamy do wystygnięcia. Łączymy 2-3 łyżki jogurtu naturalnego z garścią posiekanej drobno natki pietruszki oraz łyżką naparu z rumianku. Mieszamy. Maseczkę nakładamy na oczyszczoną twarz na około 25 minut. Spłukujemy letnią wodą.
Domowe peelingi na przebarwienia na twarzy
Obok maseczek, w pielęgnacji cery z przebarwieniami świetnie sprawdzają się także domowe peelingi. Z ich pomocą nie tylko rozjaśnimy skórę i zrównoważymy jej koloryt, ale także dogłębnie ją oczyścimy, odświeżymy i dodamy jej jędrności.
Oto 3 propozycje:
Domowy peeling na przebarwienia z migdałów i mleka
Garść migdałów mielimy lub blendujemy. Dodajemy 1-2 łyżki mleka, mieszamy. Papkę wcieramy w cerę, pozostawiamy na 5 minut, po czym spłukujemy twarz.
Domowy peeling na przebarwienia z jogurtem greckim
Łyżkę brązowego lub białego cukru mieszamy z 3-4 łyżkami jogurtu greckiego. Możemy zastąpić go również gęstą śmietaną. Tak przygotowany peeling delikatnie wcieramy w skórę. Następnie należy odczekać kilka minut i zmyć twarz.
Domowy peeling na przebarwienia z sokiem z cytryny i aloesem
Łyżkę brązowego lub białego cukru łączymy z 2 łyżkami soku z cytryny. Dodajemy do mieszanki sok ze świeżo zerwanego liścia aloesu. Tworzymy ze składników gęstą papkę, którą należy delikatnie w wmasować w skórę. Zmywamy peeling po paru minutach.
Domowe toniki na przebarwienia na twarzy
Walcząc z niejednorodnym kolorytem cery, plamami pigmentacyjnymi lub pozostałościami po trądziku, warto również przetestować łatwe w przygotowaniu i aplikacji domowe toniki.
Do stworzenia takiego toniku na przebarwienia doskonale nadaje się woda różana, która posiada właściwości rozjaśniające i którą kupimy w każdej drogerii.
Wodę różaną mieszamy z sokiem z cytryny w proporcji pół na pół. Tak przygotowaną mieszanką nasączamy płatek kosmetyczny i przecieramy twarz. Stosujemy od 1 do 3 razy dziennie.
Tonik na przebarwienia łatwo przygotujemy również z natki pietruszki.
Pęczek natki bardzo drobno siekamy, wrzucamy do słoika i zalewamy wodą źródlaną lub mineralną. Wstawiamy do lodówki na 12 godzin. Następnie odcedzamy. Wodę pietruszkową przechowujemy w lodówce przez kilka dni. Przemywamy nią twarz 2 razy dziennie.
Sprawdź nowoczesne serum do twarzy, które odmładza, upiększa i redukuje przebarwienia: Eleverenev