Kiedy zauważymy u siebie nadmierne wypadanie włosów, najczęściej szybko biegniemy do apteki po jak najskuteczniejszy w działaniu preparat na porost włosów albo natychmiastowo zapisujemy się na wizytę do gabinetu medycyny estetycznej czy do trychologa. Warto jednak docenić także siłę domowych sposobów na łysienie, które w połączeniu z metodami farmakologicznymi lub nawet niekiedy w zastępstwie za nie, mogą w znacznym stopniu przyczynić się do zahamowania uporczywego procesu. Oto skuteczne domowe sposoby na wypadanie włosów.
Spis Treści
Co na wypadanie włosów – domowe metody i ich skuteczność
W zwalczaniu wielu dolegliwości domowe metody, sięgające do dawnych receptur oraz osiągnięć medycyny naturalnej, często okazują się skuteczniejsze niż farmaceutyki. Czy jest tak również w przypadku wypadania włosów? Wszystko zależy od przyczyny utraty włosów oraz stopnia postępu dolegliwości. W zaawansowanych przypadkach łysienia lub gdy jest ono powiązane z jakąś chorobą, leczenie domowymi metodami może okazać się nieefektywne. Jednakże jeśli wypadanie włosów wynika z ich osłabienia, niewłaściwego odżywiania, stresu, przebytych chorób czy nawet uwarunkowane jest zmianami hormonalnymi, domowe sposoby mogą aktywnie wesprzeć walkę o zahamowanie procesu łysienia.
Domowa maska na wypadanie włosów
Maski przeciwko wypadaniu włosów można komponować na wiele sposobów, jednak aby mikstura działała wielotorowo i tym samym była bardziej skuteczna, warto zadbać o to, by w masce znalazły się: zawierające duże pokłady witamin i minerałów owoce, bogate w kwasy omega tłuszcze oraz budujące strukturę włosów białka. W masce nie powinno zabraknąć także elementu, który poprawiałby ukrwienie skóry głowy (np. cynamon, olejek miętowy, olejek lawendowy). Przykładowa maseczka na porost włosów składać się zatem będzie z:
- łyżeczki cynamonu
- wyciśniętego soku z cytryny lub pomarańczy
- łyżki miodu
- jajka
- łyżki oleju lnianego
Składniki mieszamy ze sobą na gładką masę, nakładamy na skórę głowy lekko wcierając, pozostawiamy na 40 minut.
Wcierki na porost włosów
Wcierki to znany i skuteczny sposób na zapobieganie nadmiernej utracie włosów i pobudzenie ich wzrostu. Najlepsze efekty można uzyskać stosując wcierki na wypadanie włosów z warzyw posiadających silne właściwości stymulujące i wzmacniające, a więc: z chrzanu, cebuli lub czarnej rzepy. Świeży korzeń chrzanu należy zetrzeć, a następnie papkę nałożyć i lekko wetrzeć w skórę głowy. Czarną rzepę lub cebulę należy zetrzeć lub zmiksować, wycisnąć z nich sok i wetrzeć go delikatnie w skórę głowy. Głowę owijamy folią i ręcznikiem i pozostawiamy kilkanaście minut. Następnie myjemy włosy łagodnym szamponem.
Domowe sposoby na wypadanie włosów – potęga ziół
Zioła od wieków wykorzystywane były jako środek zaradczy na różnego rodzaju problemy z włosami począwszy od łupieżu, poprzez ich nadmierne przetłuszczanie, aż po osłabienie i łysienie. Jeśli na twoim grzebieniu podczas czesania pozostaje zdecydowanie za dużo włosów, niż powinno, warto wypróbować domowe sposoby na wypadanie włosów z ziołami w roli głównej. Oto one.
Jakie zioła na wypadanie włosów?
O tym, czy dana roślina sprzyja walce ze wzmożonym wypadaniem włosów, decyduje jej skład. Oto najcenniejsze pod względem zawartości zioła na włosy, które zmniejszają ich podatność na wypadanie, wzmacniają cebulki włosowe oraz pobudzają mieszki do produkcji nowych, zdrowych włosów.
- Pokrzywa – bogata w krzemionkę, witaminy C, K, B2, kwas pantotenowy, karotenoidy, garbniki, flawonoidy, kwasy organiczne, fitosterole, chlorofil, śluzy, sole mineralne.
- Skrzyp polny – bardzo bogate źródło krzemu, źródło kwasów organicznych, bioflawonoidów, fitosteroli.
- Kozieradka – zawiera białka, witaminy, flawonoidy, saponiny sterolowe, substancje śluzowe, sole mineralne, lecytynę.
- Żeń-szeń – zasobny w ginsenozydy, witaminy z grupy B, witaminę C i A, cynk, żelazo, siarkę, magnez, miedź.
- Tatarak – obfituje w olejki eteryczne, garbniki, gorycze, kwasy organiczne, sole mineralne, węglowodany, śluzy.
- Szałwia – posiada w składzie witaminę B1, witaminę PP, witaminę C, sole mineralne, garbniki, kwasy organiczne, olejki eteryczne, flawonoidy, trójterpeny.
- Łopian – zawiera sole mineralne, białka, kwasy organiczne, olejki eteryczne, śluzy, fitosterole.
Zioła na porost włosów – wcierki i płukanki
Płukanki na porost włosów to bardzo prosty sposób na ich odżywienie i wzmocnienie. Wystarczy wybrane zioła zalać wrzątkiem i pozostawić na kilkanaście minut pod przykryciem, po czym wlać do miski i rozcieńczyć letnią wodą. Włosy i skórę głowy moczymy w tak przygotowanej płukance przez kilka minut. Wcierki na wypadanie włosów najlepiej przygotowywać ze świeżych ziół (pozyskanych z czystych ekologicznie terenów). Wystarczy rozdrobnić je, wycisnąć z nich sok, przelać go do butelki z atomizerem, rozpylić i wetrzeć w skórę głowy i pozostawić przez ok. 30 minut, po czym spłukać. Wcierki na porost włosów wykonamy też z ziół suszonych – wystudzony napar przelewamy do butelki za atomizerem, rozpylamy i wmasowujemy w skórę głowy.
Zioła na włosy – napary i soki
Regularnie pijąc ziołowe napary i soki (np. sok z pokrzywy), motywujemy nasz organizm do walki z wypadaniem włosów również od środka. Symultaniczne stosowanie zewnętrznych i wewnętrznych środków na wypadanie włosów da nam dużo lepsze rezultaty, niż gdybyśmy skupiali się tylko na jednym. Na rynku dostępne są także suplementy diety na wypadanie włosów zawierające w składzie wyciągi z ziół. W przypadku zaawansowanego wypadania włosów, warto po nie sięgać, przy czym szczególnie godne zainteresowania są te, które zawierają w składzie naprawdę pokaźną porcję ekstraktów z dwu lub kilku różnych roślin leczniczych (np. Profolan) i które wzbogacone są innymi ważnymi dla zdrowia włosów substancjami.
1 komentarzy
Niestety u mnie domowe sposoby się nie sprawdziły. Za to bardzo polecam lek biotebal z biotyną. Naprawdę skutecznie hamuje wypadanie, a co najważniejsze także pobudza porost nowych włosów