Strona główna Uroda Domowe sposoby na zmarszczki – jak w prosty sposób zredukować oznaki starzenia?

Domowe sposoby na zmarszczki – jak w prosty sposób zredukować oznaki starzenia?

by Karolina Karo
0 komentarzy

Z biegiem lat skóra podlega naturalnym procesom starzenia, a zmarszczki stają się ich nieuchronnym następstwem. Choć nie możemy zatrzymać upływu czasu, istnieją domowe sposoby, które pozwalają spowolnić proces starzenia się skóry, zmniejszyć widoczność zmarszczek i utrzymać cerę na dłużej w dobrej kondycji. Mimo iż sprzedaży istnieje ogromny wybór produktów kosmetycznych, zdecydowanie warto zwrócić też uwagę na proste, naturalne metody, które można łatwo dołączyć do codziennych czynności pielęgnacyjnych. Oto sprawdzone domowe sposoby na zmarszczki, które pozwolą ci cieszyć się zdrowszą, młodszą skórą.

Jak powstają zmarszczki?

Zmarszczki to nieuchronny element procesu starzenia się skóry. Z biegiem lat dochodzi do utraty kolagenu i elastyny – składników skóry odpowiedzialnych za jej jędrność, elastyczność, gęstość, spoistość. Efektem jest stopniowe wiotczenie skóry i podatność na powstawanie coraz głębszych linii mimicznych, bruzd, a także siatki drobnych mikro-zmarszczek na większych obszarach twarzy, takich jak poliki czy czoło.

Naturalny proces starzenia to oczywiście niejedyny czynnik wpływający na powstawanie zmarszczek, jest także wiele innych przyczyn. Zauważmy, że u jednych osób pojawienie się zmarszczek, utrata elastyczności oraz inne oznaki starzenia zauważalne są wcześniej niż u innych osób w podobnym wieku.

zbliżenie oka i zmarszczek pod oczami

Istnieje wiele czynników cywilizacyjnych i związanych ze stylem życia, które wpływają na moment pojawienia się zmarszczek i tempo ich pogłębiania się. Bardzo wiele zależy też od naszych nawyków w zakresie pielęgnacji cery. Dlatego likwidacja zmarszczek i zapobieganie powstawaniu nowych to procesy, które przede wszystkim powinny koncentrować się na eliminacji negatywnych czynników zewnętrznych mających wpływ na stan skóry i wprowadzeniu odpowiedniej pielęgnacji na co dzień.

Główne czynniki wpływające na powstawanie zmarszczek:

  • Upływ czasu – najbardziej oczywistym, i nieuniknionym powodem powstawania zmarszczek jest upływ czasu. Wraz z wiekiem skóra traci elastyczność i zdolność do regeneracji komórkowej. Poziom kolagenu i elastyny w skórze (ważnych białek odpowiedzialnych za jędrność i sprężystość skóry) maleje, co sprzyja tworzeniu się zmarszczek. Również grawitacja ma wpływ na pogłębianie się zmarszczek i opadanie owalu twarzy (wraz z wiekiem skóra jest coraz bardziej wiotka, słabsza i podatna na siłę ciążenia).
  • Ekspozycja na słońce – promieniowanie UV jest jednym z głównych czynników przyspieszających proces starzenia skóry. Częste wystawianie się na ostre słońce prowadzi do niszczenia kolagenu i elastyny, a także spadku poziomu nawilżenia skóry, co sprawia, że staje się ona bardziej podatna na zmarszczki. Promieniowanie UV sprzyja też produkcji wolnych rodników, które przyczyniają się do uszkodzeń komórek skóry.
  • Palenie papierosów – jest jednym z najbardziej szkodliwych czynników dla zdrowia skóry. Substancje chemiczne zawarte w dymie tytoniowym wpływają na wzrost produkcji wolnych rodników tlenowych i prowadzą do zwężenia naczyń krwionośnych (ograniczając przepływ krwi do skóry). To z kolei wpływa na ograniczone dostarczanie niezbędnych składników odżywczych do komórek skóry. Starzenie skóry i tworzenie się zmarszczek postępuje wówczas szybciej.
  • Niezdrowe odżywianie – dieta uboga w witaminy, minerały i przeciwutleniacze może przyspieszać proces starzenia skóry. Zbyt duża ilość cukrów prostych, produktów przetworzonych i tłuszczów nasyconych ma negatywny wpływ na kondycję skóry.
  • Mimika – powtarzające się ruchy mięśni twarzy, zwłaszcza w okolicach oczu, ust i czoła, mogą prowadzić do powstawania tzw. zmarszczek mimicznych. Z biegiem czasu coraz mniej sprężysta skóra nie wraca już do swojej pierwotnej formy podczas aktywności mimicznej twarzy, co prowadzi do utrwalania się zmarszczek.

Jakie są główne rodzaje zmarszczek?

Podstawowe typy zmarszczek to:

  • Zmarszczki Mimiczne. Znane są również jako zmarszczki dynamiczne. Są rezultatem powtarzających się ruchów mięśni twarzy związanych z mimiką. Zmarszczki mimiczne pojawiają się pierwsze. Do tej kategorii należą m.in. zmarszczki pionowe i poziome na czole (powstają w efekcie marszczenia czoła), zmarszczki palacza (pojawiają się wokół ust osób palących w wyniku częstego skurczu mięśni wokół ust podczas palenia papierosów) i kurze łapki (powstają na skutek utraty elastyczności przez delikatną skórę w obrębie oka i ciągłej pracy mięśni wokół oczu, w tym mrugania, mrużenia oczu).
  • Zmarszczki grawitacyjne. Są efektem działania grawitacji na skórę tracącą z biegiem lat swoją naturalną jędrność. Zmarszczki grawitacyjne często pojawiają się na obszarach, które są najbardziej podatne na opadanie, takich jak policzki, powieki, żuchwa, podbródek.
  • Zmarszczki posłoneczne (fotostarzenie). Są efektem nadmiernego kontaktu z promieniowaniem słonecznym. Pojawiają się głównie na najbardziej i najczęściej odsłoniętych obszarach, takich jak twarz, szyja, dekolt.
  • Zmarszczki atroficzne. Są rezultatem utraty objętości skóry i zmniejszenia ilości kolagenu, kwasu hialuronowego oraz elastyny. Podściółka tłuszczowa ulega redukcji, skóra traci elastyczność, spoistość i promienny wygląd. Zmarszczki atroficzne pojawiają się głównie w okresie menopauzy, kiedy poziom estrogenów spada.
  • Zmarszczki senne. Są związane z pozycją, w jakiej śpimy (głównie dotyczą osób śpiących na boku lub na brzuchu). Są rezultatem nacisku głowy na poduszkę i ciągłego powstawania zagnieceń w tych samych miejscach na skórze podczas snu.

Jak opóźnić pojawianie się zmarszczek? Jak zlikwidować zmarszczki?

Co prawda bez zaawansowanych zabiegów trudno jest całkowicie pozbyć się zmarszczek, zwłaszcza gdy są głębokie i mocno widoczne, jednak da się je spłycić, zmniejszyć i wyraźnie poprawić stan skóry.

Najważniejsza jest systematyczność w wykonywaniu domowych zabiegów pielęgnacyjnych, stosowanie równocześnie kilku metod pielęgnacji (np. nakładanie masek, serum do twarzy, kremów, złuszczanie, masaże itp.), a także dobór preparatów i składników odpowiednich do naszego typu cery. Ważne jest też unikanie szkodliwych dla skóry czynników.

Jeśli zmarszczki nie są jeszcze zaawansowane lub nie posiadamy ich jeszcze w ogóle, możemy za pomocą tych kilku prostych sposobów opóźnić ich powstawanie:

  • ochrona przeciwsłoneczna, unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce, stosowanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym przed wyjściem na słońce,
  • stosowanie zdrowej diety, w której uwzględnimy duże ilości warzyw i owców, a także białko, kwasy omega 3 i produkty pełnoziarniste,
  • picie dużych ilości wody, nawadnianie organizmu,
  • regularne, codzienne nawilżanie skóry,
  • unikanie palenia papierosów,
  • unikanie smogu i klimatyzowanych pomieszczeń,
  • unikanie stresu,
  • dotlenianie cery na świeżym powietrzu,
  • wysypianie się.

Sprawdź serum do twarzy, które pomoże ci opóźnić proces powstawania zmarszczek: EleveRenew

Domowe kosmetyki na zmarszczki – z jakich komponentów je tworzyć?

kobieta trzyma plasterek ogórka przy oku

Świadomość, jak ważny jest zdrowy styl życia, nabiera coraz większego znaczenia, dlatego domowe kosmetyki coraz częściej stają się popularną alternatywą dla komercyjnych produktów. W zakresie redukcji zmarszczek i odmładzania twarzy, coraz więcej osób docenia profity, a jednocześnie prostotę wykonywania masek i peelingów. Tworzy się je ze zwyczajnych produktów, które każda z nas ma w swojej kuchni, takich jak: miód, siemię lniane, ogórek, awokado, kawa, płatki owsiane czy sok z cytryny. Ważne aby wykorzystane elementy były bogate w cenne substancje aktywne i wolne od chemii oraz aby odpowiadały potrzebom naszej cery.

Oto naturalne składniki, które świetnie nadadzą się na bazę domowych kosmetyków na zmarszczki:

Jak wygładzić zmarszczki – intensywna pielęgnacja skóry za pomocą prostych maseczek

Domowe maseczki odmładzające to patent na dostarczenie skórze dużej porcji substancji odżywczych i regenerujących, Wykonywane regularnie mogą pomóc w wygładzeniu zmarszczek, pobudzeniu produkcji włókien kolagenowych i podniesieniu stopnia elastyczności skóry.

Maseczki wyposażone w składniki takie jak sok z cytryny, maślanka, olejek migdałowy, mogą też pomóc zredukować przebarwienia i nadać skórze jednolity, zdrowy odcień. Jeśli zaś do maseczki dodamy witaminę E (zawartość 1 lub 2 kapsułek), uzyskamy spotęgowany efekt wygładzenia, nawilżenia i odżywienia cery.

Maseczkę odmładzającą i redukującą zmarszczki przygotujemy z:

  • awokado i miodu,
  • jogurtu naturalnego i kurkumy,
  • papai i miodu,
  • oleju kokosowego i banana,
  • białka jajka i soku z cytryny,
  • soku z pomarańczy i siemienia lnianego,
  • mleka i płatków owsianych.

Domowe peelingi na zmarszczki

Domowe peelingi to proste narzędzie do gruntownego oczyszczenia, a zarazem pobudzenia procesów odbudowy skóry. Usuwają zanieczyszczenia, odblokowują pory, stymulują złuszczanie martwego naskórka.

Jednocześnie stymulują mikrokrążenie, poprawiają poziom odżywienia skóry, zwiększają jędrność skóry i wspomagają wzrost nowych komórek. Dodatkowo po wykonaniu peelingu skóra staje się lepiej przygotowana do pobierania substancji aktywnych z kosmetyków aplikowanych w następnej kolejności.

Domowy peeling rewitalizujący i ujędrniający przygotujemy z:

  • fusów kawy, oliwy, kurkumy,
  • brązowego cukru, jogurtu naturalnego, soku z cytryny,
  • brązowego cukru, olejku migdałowego, startej skórki pomarańczy,
  • soli morskiej, olejku jojoba,
  • otrębów, maślanki.

Domowe kremy na zmarszczki

składniki potrzebne do przygotowania kosmetyków domowej roboty

Przygotowanie kremu do twarzy domowej roboty jest już nieco bardziej zaawansowanym procederem. Aby uzyskać kremową strukturę i konsystencję kosmetyku, potrzebujemy:

  • fazy tłuszczowej kremu (może to być masło kosmetyczne, olej o stałej konsystencji, np. olej kokosowy, masło shea albo wosk kosmetyczny),
  • emulgatora,
  • fazy wodnej kremu (może to być napar ziołowy, hydrolat, woda kwiatowa).

Dodatkowo możemy wzbogacić krem witaminami, np. witaminą A, witaminą C lub witaminą E.

Poznaj rozświetlający krem przeciwzmarszczkowy na dzień: EleverSkin Glow

Domowe sposoby na zmarszczki pod oczami

Skóra wokół oczu jest bardzo wrażliwa, cienka i podatna na działanie negatywnych czynników. Może łatwo tracić elastyczność i nawilżenie. Dlatego u większości ludzi zmarszczki pod oczami pojawiają się jako pierwsze.

Oto kilka prostych domowych sposobów, które mogą pomóc w zminimalizowaniu zmarszczek pod oczami:

  • Świeże plastry ogórka. Połóż na zamknięte oczy plastry ogórka. Ogórek działa w sposób nawilżający, ściągający, rozjaśniający. Redukuje opuchliznę, cienie pod oczami i zmniejsza widoczność zmarszczek.
  • Maseczka z aloesu i witaminy E. Połącz żel aloesowy z zawartością 1 kapsułki witaminy E. Nałóż cienką warstwę tej mieszanki pod oczy i pozostaw na 15-20 minut. Witamina E działa przeciwutleniająco, a aloes nawilża i łagodzi.
  • Zimne łyżki. Umieść dwie metalowe łyżki w lodówce na kilka minut. Po schłodzeniu przyłóż łyżki do zamkniętych oczu, aby zredukować obrzęki i odmłodzić wizualnie okolice oczu.
  • Masło shea lub olej kokosowy. Delikatnie wklep niewielką ilość masła shea lub oleju kokosowego pod oczy przed snem. Te naturalne oleje mają dobre właściwości nawilżające, mogą też poprawić elastyczność skóry.
  • Napar z rumianku. Zaparz rumianek i schłodź go w lodówce. Nasącz wacik zimnym naparem i umieść na zamkniętych oczach na kilka minut. Rumianek ma właściwości łagodzące, przeciwzapalne i regenerujące.
  • Maseczka z banana i miodu. Zgnieć kawałek dojrzałego banana i wymieszaj z odrobiną miodu. Nałóż cienką warstwę maseczki pod oczy, pozostaw na 15 minut, a następnie spłucz letnią wodą. Banan dostarczy skórze wielu witamin i minerałów, a miód zadziała nawilżająco i łagodząco.

Błyskawiczne domowe sposoby na zmarszczki – moc olejów roślinnych

Niewielka ilość olejku roślinnego rozprowadzona na twarzy to ekspresowy sposób na redukcję zmarszczek i poprawę kondycji cery. Najlepiej sprawdzą się takie olejki jak:

  • olejek z dzikiej róży,
  • olejek z pestek granatu,
  • olejek arganowy,
  • olejek z awokado,
  • olejek jojoba,
  • olejek z pestek malin,
  • olejek z pestek czarnej porzeczki.

Olejki te obfitują w składniki odżywcze, takie jak witaminy, nienasycone kwasy tłuszczowe i antyoksydanty. Chronią skórę, pomagają ją nawilżyć, zregenerować i ujędrnić. Przyczyniają się do widocznej poprawy elastyczności i zapobiegają utrwalaniu się zmarszczek. Pozostawiają skórę gładką i promienną.

Pielęgnacja cery od wewnątrz – co suplementować na zmarszczki?

W celu wspierania zdrowia skóry i przeciwdziałania tworzeniu się zmarszczek, warto rozważyć suplementację następującymi składnikami:

Kolagen na zmarszczki

Kolagen do picia to dodatkowe wspomaganie dla komórek odpowiedzialnych za produkcję kolagenu w skórze. Suplementacja kolagenem, np. preparatem Collagen Select, może pomóc w poprawie elastyczności skóry, redukcji zmarszczek, poprawie napięcia i jędrności skóry, a także poprawie owalu twarzy.

Kwas hialuronowy w tabletkach lub kapsułkach

Stosowanie suplementów z kwasem hialuronowym to metoda na zwiększenie stopnia nawilżenia skóry, a także poprawę jej tekstury i elastyczności, co przyczynia się do spłycenia i zmniejszenia widoczności zmarszczek.

Cynk na poprawę kondycji skóry

Cynk to bardzo ważny minerał, który wpływa na procesy naprawcze w skórze i pobudza produkcję kolagenu, przyczyniając się do utrzymania elastyczności skóry.

Zielona herbata na zmarszczki

Ekstrakty z zielonej herbaty zawierają silne przeciwutleniacze, które chronią skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i opóźniają procesy starzenia.

Masaże twarzy i ćwiczenia na zmarszczki – sprawdzone sposoby utrzymanie cery w dobrej kondycji

Przeciwzmarszczkowy masaż wykonamy w następujący sposób:

  1. Umieść czyste dłonie na oczyszczonej twarzy.
  2. Nałóż niewielką ilość kremu lub olejku na skórę.
  3. Prowadź ruchy od środka czoła ku skroniom, zmniejszając napięcie mięśni.
  4. Wykonaj lekkie opukiwanie i kolisty masaż wokół oczu (od zewnętrznych kącików do wewnętrznych na dole i od wewnętrznych do zewnętrznych u góry).
  5. Wykonaj delikatne ruchy okrężne oraz w górę i na zewnątrz na obszarze polików, brody i żuchwy.
  6. Nie zapomnij o masowaniu szyi, przemieszczając dłonie w górę i na zewnątrz.

W modelowaniu twarzy i zapobieganiu zmarszczkom sprawdzi się również gimnastyka twarzy, znana również jako joga twarzy. Jest to zestaw technik i ruchów mających na celu wzmacnianie mięśni twarzy, poprawę elastyczności skóry i redukcję oznak starzenia. Regularne praktykowanie może pomóc w utrzymaniu jędrności skóry, poprawie krążenia krwi oraz ogólnym zdrowiu i wyglądzie twarzy.

Czytaj więcej

Dołącz do dyskusji

* Korzystając z tego formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych przez tę stronę internetową.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie