Strona główna Trening Efedryna w suplementacji redukcyjnej

Efedryna w suplementacji redukcyjnej

by Piotr Kaczmarek
9 komentarzy

Efedryna jest alkaloidem pozyskiwanym z niektórych gatunków roślin z rodziny przęślowatych lub wytwarzanym syntetycznie (efedryna HCL). Substancja ta stosowana jest w celu zwalczania dokuczliwych dolegliwości występujących w chorobach dróg oddechowych, aczkolwiek ma ona także grono zwolenników wśród osób dążących do wymodelowania sylwetki i zredukowania zbędnych kilogramów tłuszczu. Sprawdź, co warto wiedzieć o efedrynie, poznaj jej działanie, możliwe skutki uboczne oraz opinie na jej temat.

Co to jest efedryna?

Efedryna wyizolowana z roślin przęślowatych, takich jak Ephedra sinica (Ma-huang) i Ephedra equisetina, jest wykorzystywana w medycynie od wielu setek, a nawet tysięcy lat, głównie jako środek przeciwdziałający dolegliwościom układu oddechowego. Leki z efedryną, i jej słabszym zamiennikiem – pseudoefedryną, są dziś licznie obecne na rynku farmaceutycznym jako preparaty przeciwdziałające przeziębieniu, kaszlowi, katarowi czy zapaleniu zatok. Substancja ta zjednuje sobie także duże zainteresowanie wśród osób aktywnych, uczęszczających na siłownię lub parających się innymi formami sportu, dążących do wyszczuplenia i wyrzeźbienia sylwetki.

Oprócz właściwości zbawiennych dla nadwątlonych dróg oddechowych ma bowiem efedryna właściwości dopingujące i stymulujące spalanie tłuszczu, dzięki którym stanowi łakomy kąsek dla niejednego amatora modelowania ciała. Warto jednak wiedzieć, że stosowanie efedryny, szczególnie w większych dawkach, może nieść ze sobą bardzo negatywne skutki uboczne. Przede wszystkim może stanowić duże obciążenie dla naszego serca, niekorzystnie odbić się na psychice i zaprowadzić nas na drogę uzależnienia i wyniszczenia organizmu.

Czytaj też: Clenbuterol – kontrowersyjny spalacz tłuszczu

Efedryna – działanie

Stymulując współczulny układ nerwowy efedryna prowadzi do silnego wyrzutu noradrenaliny i adrenaliny oraz słabszego wyrzutu dopaminy i serotoniny. Na skutek jej działania następuje przyspieszenie akcji serca, wzrost ciśnienia tętniczego, a także zwiększenie tempa metabolizmu oraz podwyższenie termogenezy. Dochodzi również do rozszerzenia oskrzeli i rozkurczu ich mięśni, stymulacji odruchu oddychania oraz zwężenia naczyń krwionośnych i zmniejszenia wydzielania śluzu w górnych drogach oddechowych – te właściwości efedryny sprawiają, że jest ona wykorzystywana w astmie, przeziębieniach, nieżycie nosa czy w zapaleniu zatok.

Efedryna – efekty

Pobudzenie neuroprzekaźników przez efedrynę skutkuje znaczącym wzrostem tempa metabolizmu oraz podwyższeniem ciepłoty ciała, co przekłada się na zwiększenie poboru energii wprost z komórek tłuszczowych oraz przyspieszenie rozkładu tkanki tłuszczowej. Jednak wysokie zdolności termogenne to nie jedyny powód, dla którego adepci szczupłej sylwetki sięgają po efedrynę. Warto też wspomnieć o jej działaniu hamującym apetyt. Po zażyciu efedryny przez długi czas nie odczuwamy potrzeby sięgania po jedzenie – to cecha szczególnie ważna dla osób borykających się z nadmiernym apetytem i mających nawyk podjadania.

Ważnym efektem działania efedryny, z punktu widzenia osób chcących schudnąć bądź wymodelować sylwetkę, jest także jej wpływ na wydolność organizmu i pracę mięśni. Odczuwamy wzrost energii, siły, motywacji i koncentracji. Możemy trenować długo i intensywnie i nie walczyć przy tym ze zmęczeniem i zniechęceniem. Mięśnie są bardziej podatne na wzrost, a tkanka tłuszczowa na zanikanie, więc generalnie łatwiej i szybciej jest nam zbudować wysportowaną sylwetkę. Nie zapominajmy jednak, że efedryna to nielegalny doping, który równie dobrze można zastąpić legalnymi i bezpiecznymi suplementami o podobnym działaniu.

mężczyzna ze sztangą na ramionach

Efedryna – skutki uboczne

Nie można odmówić efedrynie właściwości termogenicznych, stymulujących metabolizm i spalanie tłuszczu oraz usprawniających modelowanie mięśni. Te atuty jednak często przysłaniają nam prawdziwy obraz efedryny, który jest niestety nieco ciemniejszy.

Zażywając efedrynę dla redukcji masy ciała lub w celach poprawy muskulatury, na pewno nie wchodzą w grę małe dawki substancji, a i częstotliwość suplementacji nie jest niska. Skutek jest taki, że niemal przez cały czas nasz układ sercowo-naczyniowy jest mocno obciążony, co może przełożyć się na takie symptomy, jak: przyspieszenie akcji serca, skoki ciśnienia, zimne poty, drażliwość i tym podobne dolegliwości.

Warto też dodać, iż nierzadkim nawykiem wśród osób suplementujących efedrynę jest sięganie po coraz zasobniejsze dawki, ponieważ z czasem organizm przyzwyczaja się do substancji i nie reaguje już na nią z podobnie wysoką mocą. Ładując w siebie coraz większe ilości efedryny znacząco zwiększamy ryzyko poważnych problemów zdrowotnych, a nawet przedawkowania, które może skończyć się tragicznie.

Kolejne niebezpieczeństwo czyhające na nas podczas suplementacji efedryny to pewnego rodzaju oszustwo mózgu, który na skutek działania tej substancji podpowiada nam, że mamy mnóstwo siły do spożytkowania. Czujemy napływ mocy, tętnimy potencjałem takim, że możemy nawet góry przenosić. Poddając się tego rodzaju myślom, wielekroć fundujemy sobie bardzo intensywne, czasem wręcz katorżnicze treningi, a tym samym skazujemy nasze serce na dubeltowe obciążenie – z jednej strony efedryną, z drugiej niebotycznym wysiłkiem fizycznym. Co więcej, wystawiamy na szwank także swoje mięśnie, kręgosłup czy stawy, które w konfrontacji ze zbyt dużymi obciążeniami mogą odmówić nam posłuszeństwa.

Nie ulega wątpliwości, że suplementacja efedryny niesie ze sobą znaczne ryzyko dla zdrowia (w różnych aspektach). Stosując ją przez dłuższy czas możemy doprowadzić do wyniszczenia organizmu, poważnych problemów z sercem, a także do psychoz i uzależnienia. Oto szczegółowa lista skutków ubocznych mogących wystąpić wraz z zażywaniem efedryny:

  • skoki ciśnienia tętniczego;
  • kołatanie serca;
  • bóle i zawroty głowy;
  • duszności, problemy z oddychaniem;
  • drżenie rąk;
  • nadmierna potliwość;
  • uczucie suchości w ustach, gardle, nosie;
  • nudności, wymioty;
  • problemy z oddawaniem moczu;
  • problemy z potencją;
  • obniżenie libido;
  • zmiany skórne (np. wysypki, przebarwienia skóry);
  • bezsenność;
  • nadpobudliwość, nerwowość;
  • lęki;
  • rozkojarzenie;
  • zaburzenia psychiczne, w tym manie, paranoje;
  • uzależnienie psychiczne.

Efedryna – opinie

Czy warto sięgnąć po efedrynę? Według niektórych opinii efedryna jest bardzo skuteczna, zwłaszcza w połączeniu z kofeiną i aspiryną, czyli mieszanką o nazwie ECA, obecną choćby w kultowym spalaczu T5. Jednak według wielu osób, zwłaszcza doświadczonych w suplementacji, dzisiejsze spalacze z efedryną są nieporównywalnie mniej skuteczne niż te, które kiedyś gościły na rynku.

Być może problem wynika z tego, iż nie zawierają już czystej efedryny tylko wyciągi z roślin z rodziny Ephedra, które często pozbawione są kluczowego alkaloidu lub zawierają jego znikome ilości. Wielu adeptów siłowni twierdzi, że na rynku jest dziś wiele lepszych spalaczy tłuszczu, niż te zawierające efedrynę, która tylko udaje efedrynę, a tak naprawdę ma z nią niewiele wspólnego.

Efedryna a odchudzanie

Efedryna może znacznie przyspieszyć nasze dążenia do szczupłej, wymodelowanej sylwetki, niemniej jednak jest to substancja niebezpieczna dla zdrowia, która może zrobić nam więcej złego niż dobrego, więc musimy na nią uważać. Trzeba też wziąć pod uwagę utrudnioną kwestię dostępności efedryny w preparatach dla trenujących. Z uwagi na kwestie prawne oraz wycofywanie suplementów diety z efedryną z legalnego obrotu, można spotkać je na naszym rynku rzadko, a jeśli już się pojawią, zawsze wraz z nimi pojawia się pytanie: czy rzeczywiście jest tam zawarta efedryna, czy może jakieś inne stymulanty o zbliżonym działaniu?

Niestety, tak naprawdę nigdy nie wiemy, co kupujemy. Zawsze może się zdarzyć, że płacąc za spalacz z efedryną, otrzymamy suplement o niejasnym składzie i słabej skuteczności. Dla osób, które nie chcą ryzykować zdrowia i pieniędzy, dobrą alternatywą mogą być legalne i bezpieczne spalacze zawierające sprawdzone substancje roślinne o działaniu zbliżonym do efedryny. Jedną z nich jest synefryna, która jeśli znajdzie się w towarzystwie kofeiny i innych substancji przyspieszających redukcję, może zdziałać równie dużo, co efedryna.

Połączenie synefryny z kofeiną oraz cenionymi termogenikami i blokerami apetytu znajdziesz w spalaczu tłuszczu Fast Burn Extreme.

Fast Burn Extreme opakowanie

ZAMÓW FAST BURN EXTREME TERAZ

Czytaj więcej

9 komentarzy

Sebol1 11 listopada 2018 - 09:43

To prawda, dzisiejsze suple, w których ponoć jest efedryna, inaczej działają niż te dawne. Miałem okazję suplementować te stare i te nowe. Jest różnica. Ale nie oznacza to że te dzisiejsze są do niczego.

Odpowiedź
Gonzales 11 listopada 2018 - 13:18

Dzisiejsze nawet nie umywają się do dawnych.

Odpowiedź
Adrian 12 listopada 2018 - 10:39

Nie zgadzam się z kolegą Gonzalesem. Dzisiejsze suple z efką też klepią, tylko trzeba wiedzieć jakie i trzeba kupować z zaufanych sklepów, no i też ważne jest samo połączenie składników

Odpowiedź
Mario87 14 listopada 2018 - 15:57

Dokładnie Adrian, jestem tego samego zdania. Zdarzają się całkiem ciekawe pozycje, wystarczy trochę poszperać. Na fat burnerze z efedryną zgubiłem niedawno 10 kg co było mi niezbędne do zaczęcia rzeźbienia. Jednak teraz już bym się nie skusił. Jak dla mojej pikawy za mocny stuff.

Odpowiedź
_Nickolass_ 18 listopada 2018 - 17:01

Efedryna jest nieobliczalna jak się za bardzo popłynie. Wprawiła mnie w niezłe jazdy, manię prześladowczą i neurozy. Nie polecam.

Odpowiedź
Kolt111 20 listopada 2018 - 13:27

Co chcecie efedryna jest psychoaktywna i jak się często i dużo bierze to można nieźle się wkręcić i nawet ześwirować jak po każdym dragu. Ja tam już dziękuję za takie drago-podobne środki, nigdy nic dobrego mi od nich nie przyszło. Wolę naturalne spalacze tłuszczu pozbawione tej całej psycho otoczki.

Odpowiedź
Wiśniak 27 listopada 2018 - 14:19

Brałem swojego czasu ECA 5 razy na tydzień. Na początku było ok, potem trochę zwiększyłem dawki bo wydawało mi się że nie działa i nie był to dobry krok. Zaczęły mnie męczyć kłucia serca i kołatanie, problemy z oddychaniem, nadciśnienie, w głowie też niezły bajzel, problemy ze snem. Któregoś dnia po mega dawce poczułem się tak źle że myślałem że zejdę… więcej nie brałem

Odpowiedź
Kawon 1 grudnia 2018 - 18:48

Po co się szpikować jakimiś wątpliwej jakości suplementami z rzekomą efedryną (która może w ogóle nie mieć z nią nic wspólnego) jak można pójść w inne fat burnery, które praktycznie zrobią dla nas to samo. Żeby szybko i sprawnie zrobić redukcję wystarczy silny termogenik, których do wyboru do koloru na półkach w sklepach z suplami i dobry plan treningowy.

Odpowiedź
Robert 19 października 2020 - 16:26

A ja kupiłem Lipodrene Hardcore zawierający efedrynę i zamierzam brać tylko do cardio czyli ze dwa, trzy razy w tygodniu. Jest sens?

Odpowiedź

Dołącz do dyskusji

* Korzystając z tego formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych przez tę stronę internetową.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie