Strona główna Zdrowie Ginkgo biloba, czyli miłorząb zwany japońskim – roślina prawie magiczna

Ginkgo biloba, czyli miłorząb zwany japońskim – roślina prawie magiczna

by Karolina Karo
5 komentarzy

Ginkgo biloba, roślina potocznie nazywana miłorzębem japońskim, jest powszechnie znana ze swoich właściwości leczniczych. Z uwagi na wielość przeprowadzonych nad nią badań, można z całą pewnością potwierdzić jej przydatność przede wszystkim w zakresie lepszego dotlenienia mózgu, a co za tym idzie, pozytywnego wpływu na jego wydajność. Ginkgo biloba usprawnia funkcje umysłowe, takie jak pamięć, koncentracja, zdolność przyswajania wiedzy i inne procesy myślowe. Wykazuje także szereg innych korzystnych dla zdrowia właściwości.

Miłorząb – roślina lecznicza o niezwykłych przymiotach

Ginkgo biloba, czyli miłorząb dwuklapowy, pochodzi z południowo-wschodnich regionów Chin, skąd w XI wieku rozprzestrzenił się na inne chińskie prowincje oraz tereny Japonii. Stąd dość powszechnie używana nazwa miłorząb japoński, choć niezupełnie zgodna z pierwotnym pochodzeniem rośliny.

Początkowo traktowany jako drzewo owocowe (jego pestki są jadalne i spożywane do dzisiaj w Chinach i Japonii), trafił do Europy około XVIII wieku przede wszystkim jako roślina ozdobna, w takim też charakterze występuje obecnie praktycznie we wszystkich zakątkach świata. Z tego też okresu pochodzi najstarszy zachowany okaz miłorzębu rosnący w Polsce, w ogrodzie pałacowym w Łańcucie.

Jest to w ogóle roślina długowieczna, dożywa nawet 4000 lat, a na Ziemi jego historia sięga 200 mln lat. Tak imponujące przetrwanie było możliwe, ponieważ drzewo to wykształciło specyficzne mechanizmy obronne. Miłorząb znakomicie sobie radzi z różnego rodzaju drobnoustrojami, skażeniami przemysłowymi, a nawet radioaktywnym promieniowaniem.

Rosnące w samym epicentrum wybuchu bomby atomowej w Hiroszimie drzewa tego gatunku, po pewnym czasie w pełni się odrodziły. Na Dalekim Wschodzie miłorzębowi przypisuje się wręcz właściwości magiczne – oprócz wspomnianych cech jest symbolem płodności i urodzaju, ma też ponoć chronić przed pożarem.

Ginkgo biloba, miłorząb dwuklapowy

Ginkgo biloba – substancje aktywne wchodzące w skład rośliny

Swoją nadzwyczajną moc oddziaływania miłorząb zawdzięcza obfitości silnych substancji bioaktywnych, a jest ich ponad 60. Są to przede wszystkim bioflawonoidy, terpeny, hydroksykwasy, steroidy, wśród nich między innymi ważną rolę pełnią takie związki, jak kwercetyna, glukoza, laktony terpenowe, ramnoza i inne. Obecność tych substancji powoduje, że liście miłorzębu, albowiem właśnie one wykorzystywane są w celach leczniczych, skutecznie chronią komórki nerwowe, wykazują działanie antyoksydacyjne i neuroprotekcyjne.

Wyciąg z miłorzębu dwuklapowego usprawnia przepływ krwi, przez co poprawia krążenie obwodowe i krążenie mózgowe. Dzięki temu komórki mózgu są lepiej odżywione i dotlenione, neurony bardziej efektywnie przekazują impulsy nerwowe, sprawniej przebiegają procesy myślowe, wzmocnieniu ulegają pamięć i koncentracja. Ponadto substancje zawarte w liściach miłorzębu hamują agregację płytek krwi i zapobiegają zwapnieniu naczyń, przez co działają ochronnie na układ nerwowy opóźniając proces starzenia się i degeneracji komórek nerwowych.

Ginkgo biloba – właściwości lecznicze rośliny

Bodaj najważniejszą zaletą miłorzębu jest jego wyjątkowo korzystny wpływ na układ krążenia, usprawnia bowiem pracę systemu krwionośnego, zmniejszając napięcie obwodowych naczyń krwionośnych, zwiększając ich przepustowość, zmniejszając agregację płytek krwi.

Niektóre badania potwierdzają nawet, że wyciąg z miłorzębu może zapobiegać uszkodzeniom komórek mózgu spowodowanym niedokrwieniem będącym rezultatem zatoru naczyń mózgowych. To wszystko przekłada się nie tylko na lepszą pracę mózgu i jakość funkcji myślowych, ale także redukcję poziomu cholesterolu, normalizację ciśnienia krwi i hamowanie procesów starzenia.

Wśród wielu pozytywnych oddziaływań warto wspomnieć także o właściwościach przeciwbólowych i stabilizujących nastrój, do tego stopnia, że ekstrakt Ginkgo biloba polecany jest w przypadkach długotrwałego zmęczenia, jako środek pomocniczy w leczeniu depresji oraz kobietom w przypadku zespołu napięcia przedmiesiączkowego i w okresie menopauzy.

Miłorząb dwuklapowy ma również szerokie zastosowanie w kosmetyce. Wykorzystuje się go jako składnik preparatów do pielęgnacji skóry naczynkowej i wrażliwej oraz służących do zwalczania cellulitu. O przydatności rośliny w tym zakresie decyduje przede wszystkim obecność flawonoidów i terpenów, skutecznych w walce ze starzeniem się skóry.

Flawonoidy są silnymi antyoksydantami, ponadto blokują szkodliwe dla skóry enzymy rozkładające kolagen i kwas hialuronowy, zwiększają syntezę kolagenu i poprawiają kondycję tkanki łącznej. Z kolei terpeny hamują uwalnianie wolnych rodników i minimalizują ryzyko występowania reakcji alergicznych.

Miłorząb na lepszą aktywność mózgu

Zarówno aktywność fizyczna, jak i umysłowa, wiąże się z dobrą kondycją ciała w pierwszym, mózgu w drugim przypadku, chociaż jak wiemy, obie te sfery życia człowieka łączą się w całość psychosomatyczną. Dlatego podobnie jak o ciało, powinniśmy dbać o nasz mózg i umysł, od tego w największym stopniu zależy jakość naszego życia. Dla wysokiej aktywności umysłowej ogromne znaczenia ma kondycja zdrowotna całego organizmu, zdrowy tryb życia, dobry sen i wypoczynek, ćwiczenia fizyczne i umysłowe, wreszcie odpowiednia dieta dla mózgu.

Z tych właśnie względów warto sięgać po naturalne preparaty zawierające wyciągi z roślin o potwierdzonym naukowo działaniu leczniczym. Miłorząb japoński alias chiński charakteryzuje się szczególnie korzystnym wpływem na układ krwionośny, przede wszystkim krążenie mózgowe.

Usprawniając transport tlenu do mózgu, poprawia jego funkcjonowanie i pomaga długo zachować sprawność umysłową. Wspomaga pamięć i koncentrację, postrzeganie i uwagę, wpływa na zdolność myślenia, ułatwia uczenie się. Co więcej, wyciąg z Ginkgo biloba chroni komórki nerwowe przed działaniem wolnych rodników oraz procesami degradacji.

Te wyjątkowe właściwości miłorzębu dają również nadzieję na skuteczne leczenie chorób takich jak demencja czy choroba Alzheimera, a to głównie za sprawą glikozydów flawonowych. Nie tylko wpływają one na jakość funkcji umysłowych, ale także hamują śmierć komórek nerwowych, działają przeciwmiażdżycowo, mają charakter neurodegeneracyjny.

Ginkgo biloba, miłorząb chiński

Wyciąg z miłorzębu – zastosowanie w określonych schorzeniach i problemach zdrowotnych

Znajdujące się w liściach miłorzębu glikozydy flawonowe i terpeny mają bardzo szeroki zakres oddziaływań i przynoszą wiele korzyści prozdrowotnych, dlatego też należą do grupy najczęściej wykorzystywanych przez medycynę preparatów pochodzenia roślinnego. Leki i suplementy zawierające Ginkgo biloba w postaci wyciągów, ekstraktów, soków i kapsułek sprzedają się w Europie i na świecie w ilościach sięgających setek milionów.

Pierwsza grupa zastosowań to schorzenia wynikające z zaburzeń krążenia. Miłorząb chiński poprawia bowiem krążenie, rozszerza i wzmacnia naczynia krwionośne, zmniejsza lepkość krwi. Będzie zatem pomocny w leczeniu nadciśnienia tętniczego, wysokiego poziomu cholesterolu, w profilaktyce udarów mózgu i innych chorób układu krążenia.

Szczególne znaczenie ma jednak ta cenna roślina w odniesieniu do osób skarżących się na zbyt niską aktywność mózgu w zakresie jego funkcji umysłowych. Ponieważ flawonoidy i terpeny korzystnie wpływają na przepływ krwi także w mózgu, zwiększając dopływ tlenu i substancji odżywczych do komórek nerwowych, przyczyniają się tym samym do lepszego działania naszego umysłu.

Miłorząb zwiększa sprawność umysłową, doskonaląc pamięć i koncentrację, ułatwiając przyswajanie nowej wiedzy, przyspieszając tok myślenia, potęgując zdolność kojarzenia. Biorąc pod uwagę powyższe właściwości, preparaty z miłorzębem są szczególnie polecane osobom wykonującym pracę umysłową, uczącym się, bądź cierpiącym na niedostatki pamięci i koncentracji.

Poprawa przepływu krwi dotyczy także krążenia obwodowego, można więc wykorzystać wyciąg z Ginkgo biloba w przypadkach występowania bólu nóg podczas chodzenia, uczucia zimnych stóp lub dłoni, uczucia drętwienia i mrowienia kończyn. Właściwości przeciwbólowe miłorzębu będą przydatne także w wielu innych sytuacjach związanych z bólem.

Ponieważ ekstrakt z tej rośliny wykazuje wielokierunkową aktywność, można go uznać za specyfik o wyjątkowych atrybutach. Oprócz wspomnianych wyżej, substancje czynne znajdujące się w miłorzębie mają właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne, a blokując szereg niekorzystnych procesów biochemicznych, odgrywają ważną rolę w profilaktyce wielu schorzeń, od zaburzeń układu sercowo-naczyniowego i oddechowego poczynając, na zwyrodnieniu plamki oka i funkcjach seksualnych kończąc.

Przeczytaj recenzję wieloskładnikowego preparatu poprawiającego pracę mózgu: Brain Actives
Brain Actives

Źródła:

Czytaj więcej

5 komentarzy

Kora876 21 lipca 2020 - 13:58

Dotąd nie próbowałam, bo wydawało mi się, że to jest tylko dla osób starszych przy problemach z otępieniem, pamięcią. A tutaj czytam już któryś artykuł z rzędu, który mówi, że nie tylko dla starszych i że poprawia sprawność umysłową na wielu polach. W mojej aptece jest w bardzo dobrej cenie, więc chyba się skuszę, szczególnie, że narzekam na spadek koncentracji i jestem ostatnio bardzo podatna na zmęczenie psychiczne.

Odpowiedź
Charisssma 23 lipca 2020 - 08:24

Kora876 – no pewnie, że nie tylko dla starszych. Tak się utarło, bo dużo produktów z Ginkgo było w ten sposób promowanych, reklamowanych. Ja stosuję od około dwóch lat z przerwami Ginkgo biloba i muszę powiedzieć, że jest ogromny progres, jeśli chodzi o pracę mózgu. Problemy z zamgleniem umysłowym, koncentracją, sprawnym i szybkim myśleniem poszły w niepamięć. Mój umysł pracuje jak należy 🙂 Polecam.

Odpowiedź
Merkury 24 lipca 2020 - 19:48

Kora876 też tak na początku myślałem, że to tylko dla dziadków hehe. Ale w sumie długo się nie zastanawiałem i kupiłem. I nie żałuję, bo bardzo mi pomogło w odzyskaniu dawnej produktywności umysłowej. A że dla starszych jest polecane, to dlatego, że oni często mają zaburzone krążenie mózgowe i właśnie w celu jego pobudzenia jest rekomendowane Ginkgo.

Odpowiedź
Kropladeszczu 5 sierpnia 2020 - 15:11

Ginkgo Biloba super jest, a szczególnie, jak połączy się z innymi podobnie działającymi roślinami. Ostatnio biorę kapsułkę Ginkgo rano plus magnez z potasem, a po południu żeń-szeń i witaminę B Complex. Bardzo dobre działanie. Praca umysłu nieporównywalnie lepsza.

Odpowiedź
Agniecha3333 18 września 2020 - 21:03

Biorę suplement, w którym Ginkgo jest jednym ze składników – świetnie działa 🙂 Oprócz Ginkgo jest tam między innymi l-teanina, brahmi, kofeina. Preparat wzmaga skupienie uwagi, pobudza, sprawia, że jaśniej myślisz, więcej rzeczy możesz ogarnąć, lepiej się organizujesz i że przez długi czas możesz pracować umysłowo na wysokim poziomie, a po pracy nie odczuwasz wyczerpania psychicznego. To dla mnie mega istotne, bo dotąd miałam huk zajęć, a ograniczone zasoby umysłowe i byłam bardzo podatna na zmęczenie, stres… A teraz umysł dużo wydajniejszy i mniej problemy przytłaczają 🙂 Takie mieszanki nootropów są naprawdę rewelacyjne 🙂

Odpowiedź

Dołącz do dyskusji

* Korzystając z tego formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych przez tę stronę internetową.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie