Strona główna Zdrowie Gurmar (Gymnema sylvestre) – wsparcie w walce z cukrzycą i odchudzaniu. Poznaj właściwości ajurwedyjskiego niszczyciela cukru!

Gurmar (Gymnema sylvestre) – wsparcie w walce z cukrzycą i odchudzaniu. Poznaj właściwości ajurwedyjskiego niszczyciela cukru!

by Karolina Karo
0 komentarzy

Gurmar to pochodząca z Azji roślina lecznicza, na którą powinny zwrócić uwagę wszystkie osoby borykające się z nadwagą i problemami cukrzycowymi. Zawiera wyjątkowy składnik – kwas gymnemowy (gymneninę), dzięki któremu normuje poziom cukru we krwi i znacząco ogranicza chęć na słodycze, słone przekąski czy inne niebezpieczne dla zdrowia i sylwetki produkty. Regularne spożywanie gurmaru, czy to pod postacią ziół, czy suplementów diety, pozwala ograniczyć konsumpcję cukrów, a tym samym zminimalizować ich negatywny wpływ na organizm. Co ciekawe, gurmar ma także inne cenne dla zdrowia działania. Poznaj wszystkie właściwości gurmaru.

Gurmar – wyjątkowe zioło rodem z Indii

Gurmar (Gymnema sylvestre) to jeden z najsilniej działających naturalnych środków pomocnych w normalizowaniu gospodarki węglowodanowej w organizmie. Stosowany jest od setek lat i odgrywa ważną rolę w najstarszych systemach medycyny, w tym w tradycyjnej medycynie hinduskiej (ajurwedzie). W języku hindi (języku indyjskim) „gurmar” oznacza „pogromcę cukru”.

Gurmar występuje w klimacie tropikalnym, głównie w Azji (przede wszystkim w Indiach), a także w Australii i Afryce. Jest pnączem porastającym drzewa i krzewy. Ma wydłużone, owalne liście wyposażone w miękkie włoski. Kwiaty gurmaru są drobne, żółte, mają po 5 płatków i zebrane są w baldaszkowate kwiatostany.

Gurmar – skład

Gymnema sylvestre (gurmar)

Gurmar zawiera duże ilości kwasów gymnemowych, dzięki którym jest skutecznym blokerem apetytu. To jednak tylko jedna z licznych substancji aktywnych obecnych w tej roślinie. Nie brakuje tu także chlorofilu i flawonoidów, za sprawą których roślina stanowi silne antyoksydacyjne wsparcie dla organizmu.

Lista składników aktywnych obecnych w roślinie gurmar:

  • kwasy gymnemowe,
  • flawonoidy,
  • saponiny,
  • alkaloidy,
  • sterole (w tym stigmasterol),
  • lupeol,
  • chlorofil,
  • glikozydy,
  • związki terpenowe,
  • antrachinony,
  • inozytol,
  • żywice,
  • kwasy organiczne.

Gurmar – właściwości prozdrowotne

W starożytnych cywilizacjach gurmar stanowił antidotum na całą paletę dolegliwości. Stosowany był m.in. jako środek przeciwpasożytniczy, przeciwbakteryjny, wykrztuśny, wzmacniający serce i wątrobę, przeciwgorączkowy czy zwalczający wrzody i problemy z drogami moczowymi. Dziś główne jego zastosowania to wspomaganie walki z cukrzycą, nadwagą i otyłością.

Głównym surowcem leczniczym są liście gurmaru. Mają one najwyższe stężenie substancji biologicznie czynnych. Świeże liście gurmaru są nieco gorzkawe, jednak wysuszone i przyrządzone w formie naparu mają neutralny smak. Niekiedy wykorzystuje się też korzeń, korę i kwiaty tej rośliny.

Gurmar wykazuje działanie hipoglikemiczne (obniżające poziom glukozy we krwi) oraz usprawniające wydzielanie insuliny przez trzustkę, co przekłada się na działanie przeciwcukrzycowe. Jest to niewątpliwie najważniejsza (poparta badaniami) właściwość lecznicza gurmaru, jednak ma on ich więcej.

Gurmar wykazuje właściwości:

  • przeciwcukrzycowe i przeciwcholesterolowe,
  • przeciwzapalne,
  • przeciwdrobnoustrojowe,
  • przeciwpasożytnicze,
  • antyoksydacyjne,
  • przeciwgorączkowe,
  • usprawniające metabolizm cukrów i tłuszczów,
  • wykrztuśne,
  • osłonowe.

Gurmar reguluje aktywność enzymów uczestniczących w spalaniu węglowodanów na szlaku zależnym od insuliny, przez co ogranicza ryzyko utrzymywania się zbyt wysokiego poziomu cukru we krwi. Dzięki swoim właściwościom gurmar jest coraz częściej wybierany wśród osób chcących naturalnymi sposobami wyregulować glikemię, a także dążących do redukcji masy ciała i mających kłopot z ograniczeniem spożycia węglowodanów. Z uwagi na właściwości antycholesterolowe sprawdza się też w profilaktyce chorób układu krążenia.

Gurmar jako metoda na obniżenie poziomu glukozy we krwi, gurmar a cukrzyca

sproszkowane liście gurmaru

Dzięki kwasom gymnemowym gurmar w sposób złożony oddziałuje na gospodarkę glukozowo-insulinową organizmu, przez co jego skuteczność w zwalczaniu problemów na tle cukrzycowym jest bardzo wysoka.

Przede wszystkim Gymnema sylvestre wpływa na ograniczenie wchłaniania glukozy w jelicie cienkim, spowolnienie rozkładu węglowodanów i opóźnienie przenikania glukozy do krwiobiegu. W efekcie przeciwdziała gwałtownym skokom cukru we krwi po posiłkach.

Gurmar usprawnia również proces dystrybucji glukozy do tkanek. Aktywnie wspiera funkcjonowanie trzustki, uczestniczy w regeneracji wysp trzustkowych odpowiedzialnych za wytwarzanie insuliny i pomaga regulować stężenie insuliny w organizmie.

To jednak nie wszystko. Po spożyciu gurmaru następuje czasowe zablokowanie receptorów smakowych odpowiedzialnych za odczuwanie smaku słodkiego. Skutkiem jest zmniejszenie ochoty na słodkie. Bezpośrednio chroni nas to przed nadmiarową konsumpcją produktów z węglowodanami.

Warto pamiętać, że pozytywne efekty działania gurmaru są najlepiej widoczne na drodze regularnego stosowania (min. przez kilka tygodni) tej rośliny.

Sprawdź wysokiej jakości preparat z gurmarem pomocny w normowaniu poziomu cukru we krwi:

NuviaLab Sugar Control

NuviaLab Sugar Control

Gurmar na odchudzanie – reduktor apetytu i ulepszacz metabolizmu w jednym

Gurmar aktywizuje proces odchudzania poprzez usprawnianie metabolizmu oraz pomoc w kontrolowaniu ilości spożywanych kalorii. Wpływając na odpowiednie receptory, gurmar osłabia odczuwanie słodkiego smaku. W ten sposób zmniejsza apetyt na słodycze, a także inne przyczyniające się do przybierania na wadze pokarmy, jak fast foody, chipsy czy inne słone przekąski.

Co więcej, gurmar zmniejsza tempo rozpadu węglowodanów i normuje wydzielanie insuliny. Dzięki temu przeciwdziała gwałtownym skokom i spadkom poziomu cukru we krwi, które prowadzą do napadów wilczego głodu. Podczas takich ataków silnego głodu bardzo często konsumowane są ogromne ilości nadmiarowych kalorii.

Systematyczne sięganie po gurmar daje efekt w postaci stabilniejszego poziomu cukru we krwi i mniejszego odczuwania ochoty na słodkie. Prowadzi to do uzyskania lepszej kontroli nad dietą oraz szybszego i sprawniejszego zrzucania nadprogramowych kilogramów.

Gurmar – silne wspomaganie w obniżaniu cholesterolu

Poprawiając metabolizm tłuszczów, gurmar zmniejsza tendencję do kumulowania się w organizmie cholesterolu, kwasów tłuszczowych i trójglicerydów. Wpływa to na poprawę profilu lipidowego. Co ważne, niższy cholesterol oznacza mniejsze ryzyko miażdżycy, choroby wieńcowej, udarów i zawałów. Gurmar korzystnie wpływa na pracę serca i układu krwionośnego również poprzez działanie antyoksydacyjne (chroni komórki przed szkodliwym wpływem wolnych rodników).

Gurmar – przeciwwskazania i skutki uboczne

Zdolność do stabilizowania poziomu glukozy i insuliny sprawia, że gurmar przynosi bardzo dobre rezultaty w zwalczaniu cukrzycy typu I i II. Jednak jeśli mamy zdiagnozowaną którąkolwiek z tych chorób, przed zastosowaniem środków z gurmarem, warto skonsultować się z lekarzem. Na ogół zalecane jest częste i regularne mierzenie poziomu cukru podczas kuracji gurmarem.

Szczególną ostrożność powinniśmy zachować, jeśli zażywamy leki przeciwcukrzycowe. Gurmar może potęgować ich działanie (i w konsekwencji prowadzić do nadmiernego spadku poziomu cukru).

Stosowanie gurmaru nie jest zalecane dla kobiet w ciąży i będących w okresie karmienia piersią.

Jak stosować gurmar?

Gurmar dostępny jest w sprzedaży w wielu różnych formach. Najbardziej tradycyjną postacią gurmaru jest susz z liści, z którego przyrządza się napary.

Łyżkę zioła zalewa się szklanką wody o temp. Około 80 stopni. Następnie zaparzamy pod przykryciem 10 minut, odcedzamy i wypijamy.

W sklepach można też spotkać zmielone na proszek liście gurmaru, które można dodawać do koktajli lub rozmaitych mikstur prozdrowotnych.

Nieco oryginalną metodą stosowania gurmaru jest żucie świeżych liści rośliny. Jest to bardzo skuteczna metoda na ekspresowe ograniczenie apetytu. Podczas żucia liści Gymnema sylvestre następuje szybkie, bezpośrednie znieczulenie kubków smakowych, przez co ochota na słodkie od razu mija.

Gurmar pod postacią suszu ziołowego i proszku dostępny jest w sklepach ze zdrową żywnością, produktami eko, aptekach oraz sklepach zielarskich. Świeże liście gurmaru dostępne są rzadko.

Suplementacja gurmaru

Bardzo wygodną formą przyjmowania gurmaru są kapsułki. Zawierają one ekstrakty z Gymnema sylvestre wyróżniające się dużym stężeniem substancji czynnych i wysoką skutecznością działania. Suplementy diety zawierające gurmar należy zawsze przyjmować zgodnie z wytycznymi producenta zawartymi na etykiecie.

Źródła:

Czytaj więcej

Dołącz do dyskusji

* Korzystając z tego formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych przez tę stronę internetową.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie