Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021
Ból i swędzenie oczu, ich łzawienie lub nadmierna suchość, a także problemy z poprawnym widzeniem, to bardzo częste rezultaty zmęczenia wzroku. Przeważnie dotyka ono osób, które spędzają dużo czasu przy pracy z tekstem, przed monitorem komputera lub też przed telewizorem. Nie warto ignorować sygnałów, jakie dają nam zmęczone oczy, ponieważ możemy dorobić się w ten sposób trwałego pogorszenia wzroku. Jak dbać o oczy? Jeśli chcesz, aby twoje oczy cieszyły się jak najdłużej nienaganną kondycją, przeczytaj ten artykuł. Podpowiadamy, jak zadbać o wzrok i podajemy sprawdzone sposoby na zmęczone oczy.
Spis Treści
Najczęściej występujące choroby wzroku
Według Światowej Organizacji Zdrowia problem złego widzenia, a nawet ślepoty, dotyczy coraz większej, idącej w setki milionów, liczby ludności. Szacuje się, że w naszym kraju kłopoty z poprawnym widzeniem dotykają 50% dorosłej populacji.
Co gorsza, choroby oczu rozwijają się powoli, a my często je lekceważymy, nie zdając sobie sprawy z daleko idących konsekwencji. Problemy ze wzrokiem mogą bowiem oznaczać poważne choroby samego narządu lub schorzenia ogólnoustrojowe, takie jak na przykład miażdżyca czy cukrzyca.
Kiedy zaczyna nam dokuczać niewyraźne widzenie, litery się rozmazują, oczy bolą i pieką, a do tego jeszcze dołączają się bóle głowy, nie wolno bagatelizować problemu, przypisując tego rodzaju symptomy wyłącznie zmęczeniu, czy starzeniu się organizmu. Wizyta u okulisty jest w takich sytuacjach koniecznością.
Dalekowzroczność, inaczej nadwzroczność
Charakteryzuje się problemami z widzeniem z bliska, przy zachowaniu dobrego widzenia na odległość. Wynika to ze stopniowej utraty elastyczności mięśni akomodacyjnych i twardnienia soczewki, w rezultacie czego promienie padające na oko skupiają się nie na siatkówce, tylko poza nią. Rozwiązaniem są plusowe okulary, soczewki lub laserowa korekta wzroku.
Krótkowzroczność
W tym przypadku dobrze widzimy z bliska, natomiast niewyraźnie z daleka. Za główną przyczynę tego schorzenia uważa się nadmierne przeciążenie wzroku, zazwyczaj spowodowane długotrwałym pisaniem, czytaniem i pracą przy komputerze. I tutaj, analogicznie do nadwzroczności, metodą leczenia są okulary, soczewki kontaktowe lub operacja przy użyciu lasera.
Zwyrodnienie plamki żółtej – AMD
Schorzenie to polega na degeneracji centralnej części siatkówki, plamki żółtej, co powoduje mniej lub bardziej znaczne upośledzenie widzenia, niekiedy całkowitą ślepotę. Procesy degeneracyjne nasilają się wraz z wiekiem, przybierając postać tzw. suchą lub wysiękową. W najczęściej występującej postaci suchej, w plamce żółtej pojawiają się złogi, siatkówka staje się cieńsza, co jest źródłem ubytków w centralnym polu widzenia. W postaci wysiękowej do upośledzenia widzenia centralnego prowadzą nieprawidłowo ukształtowane naczynia krwionośne.
Nie ma, niestety, skutecznej metody leczenia zwyrodnienia plamki żółtej w fazie zaawansowanej, natomiast prowadzone badania wykazały, że profilaktyczne przyjmowanie luteiny znacznie obniża ryzyko wystąpienia tej choroby.
Zaćma, czyli katarakta
Uważa się, że schorzenie to jest w pewnym sensie naturalnym przejawem starzenia się organizmu. Gorzej odżywiana wskutek obniżającej się kondycji naczyń krwionośnych soczewka, mętnieje, tracąc jednocześnie elastyczność i przeźroczystość. W rezultacie chory widzi jakby „za mgłą”, przedmioty ukazują się w kolorowych otoczkach, wreszcie rozróżnia się tylko jasne i ciemne plamy. Operacja zaćmy polega na zastąpieniu naturalnej, zmętniałej soczewki, sztucznym elementem.
Jaskra
Istotą choroby jest zazwyczaj podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe, wynikające z nadprodukcji cieczy wodnistej bądź zaburzeniami jej wydalania, co prowadzi do zmian w nerwie wzrokowym. Jaskra objawia się trudnościami w widzeniu nocnym, zaburzeniami widzenia bocznych części pola, mroczkami,jasnym obwódkami wokół źródeł światła, bólami głowy. Jaskrę leczy się podając krople obniżające ciśnienie w oku i poprawiające ukrwienie nerwu wzrokowego. Niekiedy konieczny jest zabieg operacyjny.
Zespół suchego oka
Schorzenie to charakteryzuje się takimi symptomami, jak uczucie zmęczenia i ciężkości powiek, podrażnione, piekące i suche oczy. Przyczyną dolegliwości jest z reguły przemęczenie oczu oraz ich niedostateczne nawilżenie. Leczenie polega na stosowaniu kropli nawilżających nazywanych „sztucznymi łzami”.
Zapalenie spojówek
Choroba ta może być efektem infekcji bakteryjnej lub wirusowej, może też mieć tak zwaną postać niezakaźną. Występuje albo w formie nagłej i ostrej, na przykład jako reakcja alergiczna, albo trwa w nieco łagodniejszej odmianie przez dłuższy czas. Objawia się przekrwieniem i pieczeniem gałek ocznych, niekiedy obrzękiem, stanami ropnymi, światłowstrętem. W zależności od podłoża i charakteru schorzenia stosuje się krople odkażające, bądź leki histaminowe, czy antybiotyki.
Jak dbać o wzrok – czego w szczególności unikać?
Nadmierne wytężanie wzroku przez dłuższy czas skutkuje szeregiem symptomów, wśród których najczęstsze to:
- szczypiące lub swędzące oczy,
- zaczerwienione oczy,
- bóle głowy,
- łzawienie lub suchość oczu,
- niewyraźne widzenie,
- światłowstręt,
- wrażenie ziarenek piasku pod powiekami,
- opuchnięcia w okolicach oczu,
- sińce pod oczami.
Aby odciążyć nasze oczy, powinniśmy przede wszystkim wyeliminować czynniki, które mają na nie negatywny wpływ. Chrońmy oczy przed nieodpowiednim, zbyt intensywnym, jaskrawym oświetleniem. Unikajmy przebywania w zadymionych, zapylonych oraz klimatyzowanych i intensywnie ogrzewanych pomieszczeniach. Nie czytajmy przy słabym świetle.
Ważna uwaga dla kobiet – starajmy się używać dobrej jakości, nieuczulających i niepodrażniających kosmetyków do makijażu oczu, a pod koniec dnia zawsze dokładnie go zmywajmy.
Jak dbać o oczy? Przede wszystkim światło!
Właściwy dobór oświetlenia
Najzdrowsze dla naszych oczu jest oczywiście światło naturalne, dlatego powinniśmy je maksymalnie wykorzystywać. Ponieważ jednak w naszej strefie klimatycznej odczuwamy niekiedy jego niedobór, zwłaszcza jesienią czy zimą, trzeba zadbać o odpowiednie światło dla naszych oczu, co więcej, właściwie usytuowane. Podczas czytania, pracy przy biurku czy czynności kuchennych, źródło oświetlenia powinno być skierowane bezpośrednio na miejsce pracy.
Starajmy się nie narażać wzroku na działanie zbyt jasnego, kontrastowego i migającego światła. Czytajmy tylko w dobrym świetle, które nie powoduje nadmiernego wytężania wzroku. Jeśli długo pracujemy przy komputerze, róbmy sobie kilkuminutowe przerwy, podczas których pozwolimy naszym oczom odpocząć.
Ochrona oczu przed słońcem
Zimą z utęsknieniem wyczekujemy słońca, marząc o długich letnich dniach wypełnionych jego promieniami. Trzeba jednak mieć świadomość, że oprócz wielu zalet, światło słoneczne zawiera promienie UV, szkodliwe dla skóry i oczu. Dlatego oprócz kremów z filtrem chroniących skórę przed kancerogennym oddziaływaniem promieniowania ultrafioletowego, warto zaopatrzyć się w dobre okulary przeciwsłoneczne.
Praca przed komputerem i oglądanie telewizji
Zasady właściwej higieny pracy z komputerem dotyczą także oglądania telewizji. Podstawową kwestią jest tutaj dobór odpowiedniego oświetlenia. Powinno być ono równomiernie rozproszone, należy unikać oglądania tv czy siedzenia przed monitorem w ciemności, ponieważ wzrok wtedy szczególnie się męczy. Monitor czy ekran telewizora nie powinien być ustawiony na tle okna (w ciągu dnia), odległość oczu od monitora powinna wynosić minimum 70 cm.
Po 30 minutach pracy przy komputerze należy zrobić krótką przerwę i przeznaczyć ją na ćwiczenia oczu. Jeśli jest to możliwe, w czasie wielogodzinnej pracy czynić pauzy na spacer na świeżym powietrzu lub przynajmniej na kilka ćwiczeń przy otwartym oknie. W przypadku nadmiernej suchości oczu, nawilżać je kroplami. Regularne nawilżanie jest generalnie zalecane osobom mocno eksploatującym wzrok, czy to poprzez pracę z komputerem, czy permanentne czytanie książek, wśród nich bowiem bardzo często występuje tzw. suchość oka.
Negatywny efekt wielogodzinnej pracy przy komputerze
Nadmierne wysuszenie oczu to niejedyny negatywny skutek wielogodzinnego wypatrywania się w monitor. I tak na przykład promieniowanie elektrostatyczne wydzielane przez urządzenie powoduje przyciąganie przez niego, ale i przez naszą twarz, mikroskopijnych cząsteczek kurzu, co skutkuje gorszym oddychaniem, gorszym widzeniem, a nawet alergiami i podrażnieniami skóry.
Co więcej, nadmiar niebieskofioletowego światła emitowanego przez ekran, docierając do głębszych struktur oka, zwiększa ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej. Cały dzień spędzony przy komputerze często powoduje szereg innych niekorzystnych dla zdrowia skutków, z czego bodaj najłagodniejszy to zmęczenie i ból głowy. Dlatego tak ważne jest przestrzegania zasad higieny pracy.
Domowe sposoby na zmęczone oczy
Istnieje wiele domowych sposobów na zmęczone oczy, pośród których tym najbardziej znanym i jednocześnie bardzo skutecznym, są okłady z esencji herbaty lub z rumianku. Do kojących kompresów na oczy możemy też użyć ciepłego mleka.
Ulgę przyniesie nam również delikatny masaż lub gimnastyka oczu oraz położenie kostek lodu na powieki. W przypadku podsinionych, zaczerwienionych i opuchniętych oczu pomóc zaś mogą okłady z plastrów zielonego ogórka.
Jak dbać o oczy? Profilaktyczne znaczenie diety
Jeśli chcemy wspomóc nasze zmęczone, bolące oczy, warto także zadbać o odpowiednią dietę. Szczególnie polecana jest borówka amerykańska, która wykazuje bardzo korzystny, wpływ na funkcjonowanie aparatu wzrokowego. Stoi na straży prawidłowego widzenia, chroni wzrok i usprawnia krążenie krwi w oku.
W jadłospisie często powinny pojawiać się również: marchew, zielone i żółte warzywa, cytrusy, żurawina, truskawki, jeżyny, orzechy, migdały, ziarno słonecznika, pestki dyni, siemię lniane, sezam, jaja, ryby morskie.
Szczególnie ważne są warzywa liściaste, takie jak: szpinak, jarmuż, botwina, szczypiorek, kapusta, natka pietruszki, różne odmiany sałat, rukiew, rukola, rzeżucha, cykoria, a to z uwagi na dużą zawartość niesłychanie istotnego dla narządu wzroku składnika, jakim jest luteina.
Z kolei w żółtych i czerwonych warzywach i owocach, poza luteiną, znajdują się karotenoidy i witaminy oraz inne cenne dla zdrowia substancje. Nie możemy także zapomnieć o kwasach omega 3, a zatem o rybach i owocach morza. Generalnie dieta, tak samo jak wspomniane wcześniej zasady higieny pracy narządu wzroku, stanowią najlepsze metody profilaktyki chorób oczu.
Zioła na oczy
Wśród domowych sposobów na osobną uwagę zasługują dobroczynne zioła na oczy, których medycyna naturalna zna wiele i które mogą znacząco ulżyć w przypadku kłopotów z aparatem wzroku. Do najbardziej skutecznych roślin leczniczych o korzystnym działaniu na oczy należy świetlik lekarski. Możemy go nabyć w formie rozdrobnionego suszu (luzem lub w torebkach ekspresowych). Z zioła należy przygotować napar, a potem nasączyć nim wacik i zrobić okład na oczy. Świetlik lekarski dostępny jest też pod postacią gotowych kropli, żeli i maści.
Kolejne zioła pozytywnie wpływające na wzrok, z których możemy przygotowywać kojące kompresy, to wspomniany już wyżej rumianek, a także: chaber bławatek, nagietek lekarski, szałwia, prawoślaz, skrzyp polny.
Jak dbać o oczy – wyroby farmaceutyczne
Jeśli cierpimy na nadmierną suchość oczu, pomóc mogą specjalne krople o działaniu nawilżającym dostępne w aptekach. Ulgę zmęczonym, suchym oczom przyniesie także zwykła sól fizjologiczna, którą również nabędziemy w aptece. Kilka kropel wystarczy, aby oko odzyskało prawidłowy stopień nawilżenia i przestało powodować dyskomfort.
Zmęczenie i ból oczu można także zwalczać „od wewnątrz”, stosując leki i suplementy diety, które zawierają korzystnie wpływające na wzrok składniki, takie jak: witamina A, witamina E, witamina C, cynk i selen, miedź, luteina, kwasy omega 3.
Każdemu, komu zależy, aby mieć dobry wzrok, można polecić wysokiej jakości suplement diety Opti Lutein. Jak sama nazwa wskazuje, głównym składnikiem preparatu jest luteina, poza tym w jego skład wchodzą: zeaksantyna, antocyjanidyny, witamina A oraz cynk.
Opti Lutein pomaga utrzymać w dobrej kondycji soczewkę i plamkę żółtą, zapobiega pogarszaniu się wzroku, spowalnia procesy degeneracyjne. Ponadto usprawnia przepływ krwi w gałce ocznej, a dzięki właściwościom antyoksydacyjnym, przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym, chroni oczy przed infekcjami, podrażnieniami, promieniowaniem UV oraz zmianami zwyrodnieniowymi.
Źródła:
5 komentarzy
Na zmęczenie oczu np. po całym dniu spędzonym w pracy przy komputerze polecam tylko krople ze świetlikiem, nie ma nic lepszego. Można to zawsze mieć ze sobą w pracy i stosować doraźnie w razie potrzeby. W domu po pracy zawsze robię okład z rumianku albo ogóreczka, czynią cuda, zmęczenie i opuchlizna powiek znikają momentalnie.
Spróbujcie sztucznych łez albo takiego roztworu soli fizjologicznej do przemywania oczu. Uczucie zmęczenia i piasku pod powiekami to przede wszystkim ich wysuszenie więc trzeba je jakość nawilżyć. Takie krople można dostać w aptece, nie podrażniają i nie mają żadnych konserwantów. Okładów nie mogę robić, jestem uczulony na rumianek, ale spróbuję tego świetlika.
Najważniejsze to robić regularne przerwy w pracy, dobrze ustawić jasność monitora i oświetlenie. Jak się nie da to kropelki nawilżające, a właściwa kuracja w domu. Zmycie makijażu, a potem okłady to absolutna podstawa, na duże zmęczenie koniecznie zimne, pomagają też suplementy z witaminami, biorę Luteinę do wzmocnienia wzroku i przestrzegam zdrowej dieta, ale to jest dobre nie tylko na oczy 🙂 .
Polecacie krople, tylko że ja nigdy nie mogę się zmusić do zakraplania, ciagle odruchowo zamykam oczy. Magda, łatwo jest mówić o idealnych warunkach do pracy, jak ma się na to jakiś wpływ. U mnie wszystko jest ustawione z góry, dlatego zawsze jak wracam do domu mam oczy jak królik. Ledwo jestem w stanie przygotować sobie kompres.
Też mam ten sam problem i zamiast kropli pozostają mi tylko zioła w okładach. Kojący kompresik, lód i rano jestem jak nowo narodzona. Jak z góry wiem, że będę miała męczący dzień to nakładam delikatny makijaż, prawie zero tuszu, a jak muszę to tylko hypoalergiczny, żeby nie podrażniał. Na trzymanie diety nie mam czasu lecz z tymi suplementami dla oczu muszę się zapoznać trochę bliżej.