Działa antyoksydacyjnie, rozjaśnia przebarwienia i stymuluje produkcję kolagenu, więc zapobiega zmarszczkom. Witamina C to królowa produktów pielęgnacyjnych. Jak stosować serum z witaminą C? Na jakie działanie liczyć? Która postać witaminy C jest dobrze przyswajana i utrzymuje stabilność działania?
Spis Treści
Jak działa witamina C w kosmetykach?
Witamina C stosowana w codziennej pielęgnacji jako składnik kosmetyków sprawia, że cera odzyskuje jednolity kolor i blask. Używana długofalowo zapewnia młody wygląd skóry. Nic dziwnego, że składnik znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce. Jest dodawany do kremów, toników, płynów micelarnych, serum i wielu innych produktów pielęgnacyjnych. Jej działanie jest wszechstronne, a poprawa wyglądu skóry następuje bardzo szybko. Serum witamina C:
- doskonale sprawdza się w pielęgnacji cery dojrzałej, naczynkowej, trądzikowej, zmęczonej,
- wyrównuje kolory skóry i redukuje przebarwienia (bierze udział w regulowaniu produkcji melaniny),
- jest antyoksydantem, który neutralizuje działanie wolnych rodników, zapobiegając przyspieszonemu procesowi fotostarzenia,
- wzmacnia działanie filtrów UV,
- poprawia jędrność skóry poprzez stymulację do produkcji kolagenu,
- wspomaga proces gojenia się,
- natychmiast dodaje skórze naturalnego blasku.
Jaka forma witaminy C jest stabilna?
Serum z czystym kwasem l-askorbinowym choć bardzo skuteczne, to równie bardzo traci swoje właściwości pod wpływem światła i temperatury. Aby produkt z buteleczki działał należycie, powinien być zużyty najlepiej w ciągu kilku dni. Zamiast tego możesz wybrać na przykład serum z etylowaną witaminą C (3-O-Ethyl Ascorbic Acid w składzie INCI), która wykazuje zbliżone działanie i zapewnia wysoką stabilność. Serum jest skuteczne długo po otwarciu. Ta forma witaminy C doskonale rozjaśnia przebarwienia i ma silne działanie anti-aging. Skuteczną formą jest też tetroizopalmitynian askorbylu, ale jest składnikiem drogim, więc przekłada się na wyższą cenę produktu.
Czy serum z witaminą C można stosować latem?
Wiele zależy od składu, ale serum z pochodnymi witaminy C można jak najbardziej stosować latem i nakładać podczas porannej pielęgnacji na twarz i dekolt. Co więcej, witamina C chroni przed działaniem wolnych rodników, które uwalniają się pod wpływem działania promieni UV. Jeśli serum z witaminą C zawiera kwasy, lepiej jednak nakładać je na wieczór, a w ciągu dnia nie można zapomnieć o kremach z filtrem SPF – tak jest zawsze bezpieczniej dla skóry!
Jak nakładać serum z witaminą C?
Umyj twarz delikatnym produktem, na przykład pianką do mycia twarzy lub olejkiem. Następnie przemyj skórę tonikiem, by przywrócić jej właściwe pH i nałóż serum z witaminą C. Odczekaj, aż wchłonie się w skórę i zastosuj krem. Na dzień może to być lekki krem z filtrem SPF. Na noc może to być treściwszy krem o działaniu nawilżającym, regenerującym lub innym, którego aktualnie potrzebuje Twoja skóra.
Sprawdzaj składy, stosuj regularnie
Serum z witaminą C stosowane regularnie rozpromieni Twoją skórę i sprawi, że oznaki starzenia będą widoczne na twarzy nawet z kilkuletnim opóźnieniem. Składnik jest bardzo dobrze przebadany, a jego działanie udowodnione klinicznie. Warto sięgać po kosmetyki sprawdzonych marek, które informują o zastosowanej formie składników aktywnych.