Strona główna Zdrowie Jak odmłodzić twarz? Sprawdź, jak odjąć cerze kilka lat i zahamować procesy starzenia skóry

Jak odmłodzić twarz? Sprawdź, jak odjąć cerze kilka lat i zahamować procesy starzenia skóry

by Karolina Karo
0 komentarzy

Jak odmłodzić twarz? To pytanie zadają sobie setki kobiet, zauważając u siebie coraz wyraźniejsze oznaki starzenia. Na szczęście za pomocą wysokiej jakości preparatów, a także prostych domowych metod, da się nie tylko spowolnić procesy starzenia się skóry i kompleksowo poprawić jej kondycję, ale nawet wizualnie cofnąć czas. Jeśli chcesz odmłodzić twarz, zredukować zmarszczki i stać się posiadaczką promiennej, ładnej cery, koniecznie przeczytaj artykuł i wprowadź w życie kilka prostych wskazówek!

Starzenie się twarzy – przyczyny i oznaki

Co prawda proces starzenia się organizmu, w tym również skóry, jest procesem nieuniknionym, jednak wcale nie jesteśmy skazane na nieestetyczną, pomarszczoną cerę i wyraźną utratę atrakcyjności.

Skóra dojrzała również może być piękna, warto tylko o nią odpowiednio zadbać, i to najlepiej jak najwcześniej. Prawidłowa (i co najważniejsze – systematyczna!) pielęgnacja to kluczowa recepta na odmłodzenie twarzy i poprawę stanu cery. Jednak zanim o konkretnych sposobach tej pielęgnacji, warto powiedzieć nieco o głównych symptomach świadczących o procesie starzenia i czynnikach, które mają największy wpływ na intensywność tego procesu.

uśmiechnięta kobieta w średnim wieku

Co wpływa na starzenie się twarzy? Czy tylko biologia?

Odmładzanie twarzy pójdzie nam łatwiej, jeśli poznamy przyczyny pogłębiania się procesu starzenia cery i wyeliminujemy te, na które mamy wpływ (np. niewłaściwa pielęgnacja skóry).

Oczywistością jest, że głównym czynnikiem odpowiedzialnym za to, że skóra staje się coraz mniej elastyczna, a zmarszczki coraz głębsze, jest upływający czas i nieustannie tykający zegar biologiczny. Jednak istnieją także dodatkowe czynniki mające wpływ na to, czy skóra starzeje się wolniej czy szybciej. Większość z nich jest związana z naszym trybem życia.

Czynniki wpływające na tempo starzenia się skóry

  • Czynniki biologiczne (zmniejszająca się ilość kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego w skórze, wolniejsze procesy regeneracji, zmiany metaboliczne i hormonalne związane z upływającym czasem, mniejsza ilość tłuszczu pod skórą, gorsza praca mięśni twarzy).
  • Predyspozycje genetyczne (dziedziczenie po rodzicach, dziadkach skłonności skóry do szybszego lub wolniejszego starzenia).
  • Sposób odżywiania (zdrowa, zbilansowana, pełna naturalnych produktów dieta pomaga utrzymać dobry stan skóry twarzy i spowolnić procesy starzenia i odwrotnie – niezdrowa, uboga w wartości odżywcze, obfitująca w śmieciową żywność dieta sprawia, że w organizmie kumulują się toksyny i wolne rodniki i skóra szybciej się starzeje).
  • Zaniechania w pielęgnacji skóry (niezmywanie makijażu na noc, używanie kremów niedostosowanych do wieku, używanie kosmetyków popsutych, przeterminowanych i bardzo niskiej jakości, a także używanie zbyt agresywnych kosmetyków skutkujące przesuszeniem, nadwrażliwością cery i zniszczeniem naturalnej bariery lipidowej naskórka).
  • Nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne, częste wizyty w solarium, nieużywanie kremów na dzień z filtrem SPF, zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim.
  • Tryb życia (siedzący tryb życia, za mało czasu na świeżym, czystym powietrzu i częste przebywanie w dusznych pomieszczeniach wpływają na zbyt słabe dotlenienie skóry i jej gorsze zaopatrzenie w substancje odżywcze oraz szybsze starzenie, natomiast zdrowy tryb życia i regularna aktywność fizyczna to sprzymierzeńcy młodej, zrewitalizowanej cery).
  • Niedostateczna ilość snu i zła jakość snu, przemęczenie, przepracowanie, przewlekły stres.
  • Za mała ilość spożywanych płynów, zwłaszcza wody, skutkujące niedostatecznym nawodnieniem ciała.
  • Nadmiar używek, np. palenie dużej ilości papierosów, nadużywanie alkoholu.
  • Częste przebywanie w smogu, kurzu, pyle, dymie, a także w pomieszczeniach, gdzie panuje bardzo suche powietrze.

Jakie są oznaki starzenia się skóry?

Na skutek mikrouszkodzeń skóry, coraz wolniejszych procesów odnowy oraz deficytów takich naturalnych substancji jak kwas hialuronowy, elastyna czy kolagen, młodzieńczy wygląd twarzy stopniowo zmienia się w coraz dojrzalszy (rysy twarzy stają się ostrzejsze, owal twarzy przybiera formę odwróconego trójkąta, zmarszczki pogłębiają się).

U osób po 35 roku życia pojawiają się pierwsze zmarszczki (głównie wokół oczu), spada poziom nawilżenia skóry, zwalnia tempo regeneracji, coraz częściej mamy do czynienia z obrzękami i cieniami pod oczami. Po 45 roku życia skóra zaczyna tracić swoją gęstość. Włókna kolagenowe i elastynowe zaczynają intensywniej zanikać. Natomiast po 55 roku życia nasila się opadanie i wiotczenie skóry, pojawiają się też zmarszczki głębokie.

Główne objawy starzenia się skóry twarzy to:

  • zmarszczki pod oczami, kurze łapki,
  • zmarszczki marionetki, inaczej zmarszczki smutku (zmarszczki na policzkach przebiegające od kącików ust do podbródka),
  • bruzdy nosowo-wargowe (linie przebiegające od nosa do kącików ust),
  • opadający owal twarzy, opadające powieki i kąciki ust,
  • zmiany w strukturze skóry (widoczne pory, mniejsza sprężystość skóry, utrata jędrności, utrata gładkości, za to większa szorstkość i chropowatość),
  • gorsze napięcie skóry, stopniowe wiotczenie (fałdki skóry zaczynają wystawać poza brzegi kości).
  • niejednolity koloryt, przebarwienia, plamy pigmentacyjne, kręgi pod oczami, ziemistość i szarość cery, uwidocznione naczynka (takie zaburzenia kolorytu cery spowodowane są przez takie czynniki jak: nieprawidłowa produkcja melaniny, większa kruchość naczyń krwionośnych, coraz grubsza warstwa rogowa naskórka a coraz cieńsza warstwa skóry właściwej).

Jak zahamować te procesy? Jak cofnąć czas? Najlepiej zacząć działać jak najwcześniej, w okolicy 30-40 roku życia, kiedy tylko zauważymy pierwsze zmarszczki czy efekt opadania policzków, kącików ust itd. Niemniej jednak nawet w późniejszym wieku da się odmłodzić twarz o kilka lat, udoskonalić kondycję cery oraz zahamować postęp wiotczenia skóry i pogłębiania się zmarszczek. Zatem nawet jeśli nasza cera ma już wyraźne znamiona procesu starzenia, nie powinnyśmy składać broni, tylko od razu podjąć kroki służące kompleksowej regeneracji.

starzenie się twarzy

Najlepsze efekty uzyskamy, działając wielotorowo, stosując kremy i serum odmładzające oraz wykorzystując rozmaite domowe sposoby na odmładzanie twarzy. W przypadku bardzo wyraźnych oznak starzenia możemy też sięgnąć po profesjonalne zabiegi, niemniej wymagają one sporych pokładów finansowych (nie są tanie, a do tego trzeba je powtarzać raz na jakiś czas).

Jak odmłodzić twarz – preparaty o działaniu przeciwstarzeniowym i regenerującym

Jeśli naszym celem jest nie tylko zmniejszenie tempa postępowania starzenia twarzy, ale także jej odmłodzenie o kilka lat, powinnyśmy na stałe zaprzyjaźnić się z kremami i serum zawierającymi w składzie substancje:

  • stymulujące odbudowę komórkową skóry,
  • aktywujące namnażanie komórek,
  • chroniące komórki przed uszkodzeniami,
  • pobudzające produkcję kolagenu i elastyny.

W wizualnym odmłodzeniu twarzy pomogą nam też preparaty o właściwościach upiększających, rozświetlających, poprawiających koloryt i redukujących oznaki zmęczenia (na przykład takie z zawartością witaminy C). Niestety z wiekiem coraz trudniej zamaskować objawy niewyspania, przepracowania czy wyczerpania na twarzy, takie jak: worki i sińce pod oczami, szara i matowa skóra twarzy, przebarwienia, obrzęki, pogłębione zmarszczki. Krem przywracający cerze wypoczęty wygląd będzie zatem dla nas jak znalazł.

Sprawdź bogaty krem odmładzająco-rozświetlający EleverSkin Glow

Cenną grupą kosmetyków, po które warto regularnie sięgać, są także kremy o działaniu silnie nawilżającym. Pamiętajmy, że skóra z wiekiem traci zdolność do zatrzymywania wody, stąd konieczność ciągłego zwiększania poziomu jej nawodnienia z zewnątrz, poprzez kosmetyki. Im większy stopień odwodnienia, tym mniejsza elastyczność i jędrność skóry i tym większa skłonność do tworzenia się zmarszczek.

Najcenniejsze składniki kremów i serum o działaniu odmładzającym i odnawiającym

Retinol (czysta forma witaminy A)

Retinol reguluje procesy wzrostu komórek, pobudza produkcję kolagenu i elastyny, tym samym uczestniczy w odbudowie skóry. Systematycznie stosowany przyczynia się do wygładzenia zmarszczek płytkich i spłycenia zmarszczek głębokich. Odżywia skórę i poprawia stopień jej sprężystości. Retinol poprawia także odcień cery, sprawia, że skóra jest bardziej promienna, redukuje też przebarwienia i normuje wydzielanie sebum.

Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy to naturalna substancja obecna w naszym organizmie, odpowiedzialna między innymi za prawidłowe nawilżenie skóry. Dba również o utrzymanie właściwego poziomu kolagenu i elastyny w skórze. Wraz z wiekiem kwasu hialuronowego w ustroju ubywa, dlatego warto go uzupełniać poprzez preparaty z jego zawartością, szczególnie gdy zauważymy u siebie obniżenie jakości cery.

Kwas hialuronowy to bardzo częsty składnik występujący w kosmetykach nawilżających i odmładzających. Wiąże wodę w naskórku, zapobiegając jej nadmiernej utracie. Pozytywnie wpływa na poziom jędrności i elastyczności skóry, wygładza, zwalcza zmarszczki. Posiada też działanie ochronne. Wypełniając przestrzeń międzykomórkową i budując barierę wodną, zabezpiecza cerę przed szkodliwymi czynnikami.

Witamina C

Witamina C to silny antyoksydant zwalczający wolne rodniki, chroniący komórki skóry przed niszczeniem i przedwczesnym obumieraniem oraz hamujący procesy starzenia. Jednocześnie stymuluje produkcję kolagenu, a tym samym wpływa na wygładzenie zmarszczek oraz poprawę jędrności i elastyczności cery. Pobudza też produkcję ceramidów chroniących skórę przed nadmierną suchością.

Co ciekawe, witamina C ma wpływ nie tylko na kondycję komórek i procesy odnowy skóry, ale także na jej wygląd zewnętrzny. Posiada właściwości rozjaśniające i rozświetlające. Efekt rozpromienienia i redukcji zmęczenia widoczny jest błyskawicznie po aplikacji preparatu z witaminą C na twarz. Składnik wyrównuje ponadto koloryt cery, zwalcza przebarwienia, zmniejsza widoczność naczynek. Zapewnia cerze zdrowy, świeży wygląd.

Kolagen

Kolagen to białko strukturalne będące jednym z kluczowych komponentów, z których zbudowana jest skóra. Każda cząsteczka kolagenu złożona jest z trzech skręconych ze sobą łańcuchów polipeptydowych. Kolagen jest spoiwem łączącym ze sobą komórki i tkanki. Dba o zachowanie odpowiedniej spoistości, gęstości i rozciągliwości skóry. Wspomaga procesy regeneracji i pomaga utrzymać właściwy poziom nawilżenia.

Wraz z upływającym czasem włókien kolagenowych w skórze jest coraz mniej, co przesądza o postępowaniu procesu starzenia skóry. Dlatego kolagen często trafia do kosmetyków o charakterze odmładzającym i odbudowującym. Chodzi też w skład wielu suplementów diety o właściwościach przeciwstarzeniowych, rewitalizujących i poprawiających kondycję skóry.

Oprócz pozytywnego wpływu na stan skóry (ujędrnienie, uelastycznienie, wygładzenie, spłycenie zmarszczek) kolagen dodatnio oddziałuje na włosy (poprawia koloryt, wzmacnia, dodaje blasku, hamuje proces nadmiernego wypadania włosów). Wspomaga również nasze stawy (stymuluje regenerację chrząstki stawowej, polepsza ruchomość stawów, zmniejsza bóle i sztywność stawów).

KOLAGEN DO PICIA RANKING

Antyoksydanty

Antyoksydanty stanowią skuteczną broń przeciw procesom starzenia. Neutralizują szkodliwe wolne rodniki odpowiedzialne za uszkodzenia struktury skóry, a co za tym idzie za spadek jakości skóry i powstawanie zmarszczek. Antyoksydanty stanowią barierę obronną dla skóry, a jednocześnie są efektywnym narzędziem ułatwiającym regenerację komórek.

Antyoksydanty bardzo często stanowią bazę kremów i serum o działaniu odmładzającym. Rolę antyoksydantów w kosmetykach anti-aging spełniają przeważnie oleje i ekstrakty roślinne, a także witaminy: C, A i E. Dzięki antyoksydantom nasza skóra wolniej się starzeje, sprawniej się odnawia i staje się odporniejsza na wpływ niekorzystnych czynników, takich jak promieniowanie UV czy zanieczyszczone powietrze.

Szybsze procesy naprawcze i ochrona dla komórek – dzięki tym właściwościom antyoksydantów nasza skóra zyskuje lepszą jakość, jest jędrniejsza, lepiej napięta i zdrowiej wyglądająca. Twarz ma młodszy, bardziej witalny wygląd. Co więcej, antyoksydanty są również skutecznym narzędziem w zwalczaniu stanów zapalnych skóry, a także niedoskonałości takich jak: przebarwienia, blizny potrądzikowe, pajączki naczyniowe, szarość i ziemistość cery.

Jak odmłodzić twarz – zabiegi

W odjęciu skórze paru lat i poprawie jej wyglądu pomogą nam również mniej i bardziej inwazyjne oraz mniej i bardziej kosztowne zabiegi odmładzające na twarz. Oto te najczęściej oferowane przez salony kosmetyczne i gabinety medycyny estetycznej:

  • Laserowe odmładzanie twarzy – laser frakcyjny CO2 emituje wiązkę światła, która wnikając w skórę, wywołuje w niej mikrouszkodzenia, co w efekcie prowadzi do pobudzenia procesów naprawczych i wzrostu nowej, zdrowej tkanki.
  • Zabieg osoczem bogatopłytkowym – innowacyjny zabieg, w ramach którego pozyskane z krwi pacjenta osocze bogatopłytkowe jest następnie wstrzykiwane pod skórę. Rezultatem jest biostymulacja komórek, poprawa mikrokrążenia, pobudzenie procesu regeneracji, szybsze namnażanie i wzrost komórek skóry.
  • Nici liftingujące – mniej agresywna alternatywa dla klasycznego zabiegu odmładzającego, jakim jest lifting chirurgiczny. Zabieg polega na wprowadzeniu za pomocą igieł specjalnych nici pod skórę, które zaczynają spełniać rolę swoistego rusztowania dla tkanek. Efektem zabiegu jest nie tylko uniesienie opadającej, zwiotczałej skóry, ale też mobilizacja procesów naprawczych w skórze.
  • Mezoterapia igłowa – wstrzykiwanie pod skórę substancji odżywczych i stymulujących odnowę (np. witamin, aminokwasów, kwasu hialuronowego).
  • Botoks – zabieg, w ramach którego toksyna botulinowa zostaje wstrzyknięta w objęte zmarszczkami obszary twarzy. Zabieg przyczynia się do unieruchomienia mięśni twarzy i zahamowania powstawania zmarszczek mimicznych. Efektem zabiegu botoksem jest spłycenie zmarszczek (np. zmarszczek poprzecznych na czole, lwich zmarszczek, kurzych łapek, zmarszczek palacza) oraz poprawa napięcia i wygładzenie cery.

SERUM DO TWARZY RANKING

Domowe sposoby na odmłodzenie twarzy

przybory do pielęgnacji cery

Wystarczy kilka prostych składników, aby stworzyć domowy kosmetyk odmładzający, korzystnie wpływający na strukturę skóry, a zarazem poprawiający estetykę całej twarzy.

Podczas komponowania maseczek warto przede wszystkim sięgać po produkty obfitujące w antyoksydanty, takie jak: rozdrobnione owoce i warzywa, naturalne płatki zbożowe, dobrej jakości nierafinowane oleje roślinne, zioła (np. zielona herbata, wąkrota azjatycka, pietruszka, imbir, nagietek, czarny bez). Możemy też pokusić się o dodatek witaminy C (w kroplach lub sproszkowanej).

Domowe maseczki na twarz (odmładzające, naprawcze, upiększające)

Domowa maseczka odmładzająca z sokiem z cytryny, miodem i ziołami

Przygotowujemy po łyżce ziół: rumianku, rozmarynu, zielonej herbaty, lipy, skrzypu polnego. Blendujemy lub mielimy w młynku na proszek. Dodajemy 2 łyżki miodu i 2 łyżki soku z cytryny. Mieszamy i powstałą miksturę nakładamy na twarz. Zmywamy po upływie około 30 minut.

Domowa maseczka odmładzająca z owocami

Dużą garść malin, truskawek, jeżyn albo jagód rozdrabniamy widelcem. Dodajemy 1 łyżkę soku z pomarańczy lub cytryny, pół łyżeczki cynamonu oraz 1 łyżkę oliwy lub oleju lnianego. Po wymieszaniu nakładamy papkę na twarz. Trzymamy 20 minut, spłukujemy.

Domowa maseczka z białkiem i jogurtem

Ubijamy pianę z białek z 2 jaj. Dodajemy 3 płaskie łyżeczki jogurtu naturalnego i opcjonalnie 1 łyżkę rozpuszczonego oleju kokosowego. Delikatnie mieszamy składniki. Aplikujemy maseczkę na twarz. Czekamy około 20 minut, zmywamy.

Domowa maseczka z aloesem, kiwi i młodym zielonym jęczmieniem (lub siemieniem lnianym)

Wyciskamy sok ze świeżo ściętych liści aloesu (około 2 łyżki). Owoc kiwi ścieramy na tarce. Mieszamy składniki. Dodajemy łyżkę sproszkowanego młodego zielonego jęczmienia lub mielonego siemienia lnianego, ponownie mieszamy. Nakładamy na twarz na 25 minut. Spłukujemy.

Jak odmłodzić twarz – dodatkowe wskazówki

masaż twarzy
  • Regularnie wykonuj masaż twarzy (poliki, okolice ust i brodę masujemy ruchami od dołu do góry, czoło od środka do zewnątrz, okolice oka pod dolną powieką od zewnętrznych kącików do wewnętrznych, okolice oka nad górną powieką od wewnętrznych kącików do zewnętrznych, potem wykonujemy delikatne oklepywanie całej twarzy opuszkami palców, staramy się nie rozciągać skóry).
  • Stosuj zdrową dietę bogatą w produkty o korzystnym wpływie na skórę (owoce, warzywa, nasiona, orzechy, oliwa, rośliny strączkowe, grube kasze, produkty pełnoziarniste, jajka, ryby).
  • Dobierz fryzurę, która optycznie odmładza twarz (fale, mocno cieniowane cięcia, jasne refleksy na włosach, cieniowane grzywki, rozświetlone blondy, luźne i swobodne upięcia, lekko asymetryczne cięcia itp.).
  • Ogranicz używki, zadbaj o większą aktywność fizyczną.
  • Unikaj przemęczenia i stresu, wysypiaj się.
  • Regularnie wykonuj gimnastykę mięśni twarzy.
  • Odmładzaj twarz od wewnątrz, stosując suplementy diety poprawiające stan cery.

Sprawdź kapsułki z kolagenem i kwasem hialuronowym wspomagające odmładzanie twarzy: Re:nev Skin

Czytaj więcej

Dołącz do dyskusji

* Korzystając z tego formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych przez tę stronę internetową.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie