Strona główna Zdrowie Jak odróżnić i leczyć kaszel suchy i mokry

Jak odróżnić i leczyć kaszel suchy i mokry

by Redakcja bioway.pl
0 komentarzy

Kaszel jest odruchem bezwarunkowym, zazwyczaj towarzyszącym chorobom dróg oddechowych. Jednak kaszel kaszlowi nierówny. Warto wiedzieć, jak odróżnić kaszel mokry od suchego, bo leczenie ich przebiega zupełnie inaczej.

Skąd się bierze kaszel

Kaszel jest skutkiem podrażnienia błony śluzowej dolnego układu oddechowego. To reakcja obronna organizmu, który w ten sposób oczyszcza drogi oddechowe. Zazwyczaj kaszel towarzyszący infekcji znika po kilku dniach. W niektórych jednak przypadkach potrafi utrzymywać się przez wiele dni, a nawet miesięcy. Warto wówczas sięgnąć po odpowiednie syropy, by uporać się z tą przykrą dolegliwością.

Czasami kaszel może towarzyszyć chorobom przewlekłym, dlatego przed decyzją o leczeniu go w warunkach domowych warto skonsultować się z lekarzem. Przewlekły kaszel może być np. objawem alergicznym.

Niezależnie od wszystkiego kaszel bywa bardzo męczący i może skutecznie utrudnić życie. Dlatego warto wiedzieć, jak odróżnić kaszel suchy od mokrego i jak sobie z nimi radzić.

Jak odróżnić kaszel suchy od mokrego

Suchy i mokry kaszel różnią się od siebie, jednak bardzo często na pytanie lekarza, z jakim rodzajem kaszlu mają do czynienia, bezradnie rozkładają ręce. Dlatego warto wiedzieć, że:

– Kaszel suchy pojawia się zarówno w dzień, jak i w nocy. Nie jest powiązany z wydalaniem jakiejkolwiek wydzieliny, stąd właśnie jego nazwa. Osobie, która boryka się z takim kaszlem, przez cały czas towarzyszy uczucie suchości, drapania lub łaskotania w gardle i drogach oddechowych.

Suchy kaszel pojawia się zazwyczaj na początku infekcji i w ciągu trzech dni powinien przekształcić się w mokry. Jeśli tak się nie dzieje, może być objawem choroby poważniejszej niż infekcja.

– Kaszel mokry charakteryzuje się wydalaniem lepkiej, nieprzyjemnej wydzieliny. Jego dźwięk jest inny od kaszlu suchego, czasem określa się go mianem bulgoczącego. Mokry kaszel uważany jest za ten lepszy, który skuteczniej zwalcza chorobę, ponieważ razem z wydzieliną z organizmu usuwane są drobnoustroje chorobotwórcze. Z tego też powodu osoby kaszlące powinny zasłaniać usta – mogą przenosić patogeny na inne osoby.

Jak radzić sobie z suchym kaszlem

Suchy kaszel jako taki nie podlega leczeniu – po kilku dniach stanie się mokrym. Aby przyspieszyć ten stan, podaje się chorym syropy zmiękczające wydzielinę i ułatwiające odkrztuszanie jej.

Problematyczne może być pojawienie się suchego kaszlu w nocy. W skrajnych przypadkach oznacza to wiele bezsennych godzin. W takiej sytuacji warto sięgnąć po lek na suchy kaszel, który hamuje odruch wykrztuśny. Dzięki temu, mimo infekcji, noc będzie przespana.

Jak zwalczać mokry kaszel

Leczenie kaszlu mokrego przebiega w inny sposób. Przede wszystkim niewskazane jest przyjmowanie leków hamujących kaszel. Kuracja ma raczej na celu przyspieszenie oczyszczania dróg oddechowych. Gdy będą czyste, odruch kaszlu zaniknie samoistnie.

Pacjentom podaje się syrop na kaszel mokry, który zmiękcza wydzielinę i ułatwia odkrztuszanie jej. W niektórych sytuacjach podaje się także leki o działaniu przeciwzapalnym.

Medycyna ludowa podpowiada stosowanie w takich sytuacjach syropu z cebuli (można go zrobić w domu, krojąc cebulę i zasypując ją cukrem) oraz oklepywanie pleców, by przyspieszyć odrywanie się wydzieliny od dróg oddechowych. Pomocne będą też inhalacje.

Leków na kaszel mokry nie należy stosować bezpośrednio przed snem.

Czytaj więcej

Dołącz do dyskusji

* Korzystając z tego formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych przez tę stronę internetową.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie