Strona główna Zdrowie Jak pomóc przesuszonej skórze?

Jak pomóc przesuszonej skórze?

by Redakcja bioway.pl
0 komentarzy

Skóra przesuszona jest mylona ze skórą suchą, choć są to zupełnie dwa odmienne typy. Naturalna suchość jest spowodowana zaburzeniami ze strony bariery hydrolipidowej, przesuszenie zaś – niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Podpowiadamy, jak pomóc przesuszonej skórze i które czynniki są najbardziej odpowiedzialne za jej kondycję.

Czym różni się skóra przesuszona od suchej i odwodnionej?

Skóra sucha jest pozbawiona wody z powodu zaburzeń w funkcjonowaniu bariery hydrolipidowej. Nadmierna suchość jest w tym wypadku stanem przewlekłym, a w odzyskaniu równowagi pomóc może jedynie systematyczne i ciągłe stosowanie kosmetyków odżywiających i odbudowujących barierę lipidową. Sucha skóra charakteryzuje się uczuciem ściągnięcia oraz wiecznym dyskomfortem w postaci pieczenia i zaczerwienienia. 

Nieco inaczej w dermatologii definiuje się termin „przesuszona skóra”, ponieważ suchość jest tu efektem niekorzystnego działania czynników zewnętrznych. Nie sprzyja jej suche powietrze, klimatyzowane pomieszczenia ani nadmierna ekspozycja na słońce i trudne warunki atmosferyczne. Przyczyną przesuszenia nierzadko jest kondycja zdrowotna, np. menopauza, w której do suchości prowadzi spadek poziomu estrogenów w organizmie. Choć objawy przesuszonej skóry są podobne do tych, które ma sucha, to dwa odrębne typy, bardzo często ze sobą mylone. Do przesuszonej skóry podobna jest też skóra odwodniona, której symptomy są stanem przejściowym. Utrata wody jest, podobnie jak przy skórze przesuszonej, efektem działania szeregu czynników, a szczególnie niewłaściwej pielęgnacji.

Jak pielęgnować przesuszoną skórę?

Przesuszenia skóry nie da się wyeliminować na stałe, ponieważ na zewnątrz nieustannie panują niekorzystne warunki atmosferyczne, a w pracy zawodowej są pomieszczenia klimatyzowane. Jednak objawy przesuszenia można złagodzić, stosując regularnie odpowiednio dobrane kosmetyki do pielęgnacji. Szczególnie poleca się dermokosmetyki, wśród których znajdziemy:

  • lipoaktywne kremy nawilżające – chronią one płaszcz lipidowy skóry. Ponadto wygładzają oraz zmiękczają skórę natychmiast po aplikacji, co sprawia, że od razu odczuwa się ulgę;
  • kremy ultranawilżające – zawierają kompleks PCA, który wiąże cząsteczki wody w skórze i zapobiega jej odwodnieniu. W jego składzie są też silikony i pantenol, które chronią płaszcz lipidowy;
  • kremy z filtrem UV.

Skóra przesuszona bardzo nie lubi agresywnych zabiegów kosmetycznych, dlatego lepiej unikać ostrych peelingów i innych praktyk, które mają na celu złuszczenie naskórka. Nie można jej też zostawiać mokrej po kąpieli lub po basenie. Utraci wtedy całkowicie wilgoć, będzie ściągnięta, czerwona i piekąca. W takich sytuacjach należy osuszyć skórę ręcznikiem i niezwłocznie nałożyć emolient lub krem nawilżający. Natychmiastowe działanie pozwoli zatrzymać cząsteczki wody na jej powierzchni i nie doprowadzi do odwodnienia. Przesuszona skóra wymaga odpowiedniej pielęgnacji, dlatego zwróć uwagę, aby kosmetyki, które kupisz, były dostosowane do typu twojej cery.

Czytaj więcej

Dołącz do dyskusji

* Korzystając z tego formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych przez tę stronę internetową.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie