Schudnąć można w każdym wieku. Przede wszystkim nie wolno nam się poddawać i myśleć, że to niemożliwe, chociaż sprawa jest może odrobinę trudniejsza niż w przypadku 20-latki. Zresztą cóż dzisiaj znaczy 40 lat? To na szczęście nie te czasy, kiedy czterdziestoletnią kobietę uznawano za matronę. Dzisiejsza czterdziestka to osoba młoda, atrakcyjna, może nawet bardziej niż nastolatka, pełna sił i energii. Jak schudnąć po czterdziestce? Trzeba podejść do tego jak do rozwiązania każdego innego problemu. Oto kilka praktycznych wskazówek.
Spis Treści
Dlaczego w pewnym wieku tyjemy, chociaż nie jemy więcej niż dawniej?
O łatwiejszym tyciu w pewnym wieku decydują określone uwarunkowania biologiczne. Otóż w porównaniu z wczesną młodością, po 40 roku życia znacznie spada zapotrzebowanie organizmu na energię. Następuje spadek poziomu hormonów, przede wszystkim estrogenu, a metabolizm ulega spowolnieniu. Ponadto tyciu sprzyjają utrwalone nawyki żywieniowe i mniejsza aktywność fizyczna. Dlatego w procesie odchudzania po 40 roku życia tak ważny jest ruch oraz określone zmiany w diecie.
Niższy poziom hormonów, towarzyszące temu początkowe zmiany miażdżycowe, mniejsza wydolność serca, pogarszanie się funkcji umysłowych takich jak pamięć czy koncentracja, problemy ze snem, spadki nastroju, wreszcie pierwsze oznaki starzenia się skóry, wcale nie oznaczają, że mamy bezrefleksyjnie pogodzić się z upływającym czasem i biernie oczekiwać starości. Mamy bowiem wpływ na to, jak szybko i w jaki sposób się zestarzejemy. Czy zachowamy piękny wygląd i dobrą kondycję oraz wigor do późnego wieku, czy też staniemy się przedwcześnie staruszką.
Jak schudnąć po 40-ce? Plan działania
Zastanawiasz się, jak efektywnie schudnąć po czterdziestce? Sprawą podstawową jest znalezienie wewnętrznej, silnej i pozytywnej motywacji w rodzaju: jestem młoda, aktywna i pełna energii, chcę być atrakcyjna i mogę to osiągnąć.
Ważną rolę może tutaj odegrać sprecyzowanie, a nawet zapisanie sobie w punktach: co zyskam chudnąc o tyle i tyle kilogramów (pewność siebie, większe poczucie własnej wartości i siły, duma z własnej sylwetki, możliwość noszenia ulubionych ciuchów itd.) Następnie trzeba sprecyzować konkretny cel do osiągnięcia, na przykład redukcja wagi o 10 kg i określić termin jego realizacji, wreszcie wyznaczyć konkretne zadania, które umożliwią pożądany rezultat.
Pamiętajmy przy tym, aby cel, a zwłaszcza termin, był realny, nie oczekujmy przykładowo trwałego spadku wagi o 10 kg w ciągu miesiąca. W ogóle lepiej zapomnieć o wszelkiego rodzaju dietach cud. Tylko zmiana na stałe nawyków żywieniowych i bardziej aktywny tryb życia przyniesie spodziewane skutki, natomiast głodówki czy restrykcyjne kuracje odchudzające mogą nie tylko spowodować efekt jojo, ale i wyniszczyć organizm.
Zdania do wykonania
Po pierwsze, należy zrobić przegląd dotychczasowego menu i dokonać w nim poważnych zmian. Warto się w tym miejscu kierować wytycznymi WHO i opracowanym przez tę organizację schematem prawidłowej piramidy żywieniowej. Jej podstawę stanowią warzywa, co w naszym przypadku jest szczególnie ważne, jako że są one (głównie warzywa strączkowe), źródłem cennych fitohormonów oraz bardzo potrzebnych w tym wieku witamin i minerałów.
Warzywa są wyjątkowo skutecznym narzędziem w walce z nadwagą. Są niskokaloryczne, zawierają mnóstwo witamin i mikroelementów, a ponieważ obfitują w błonnik, korzystnie wpływają na funkcjonowanie jelit i hamują apetyt. Wyjątkowo wartościowe są w tym kontekście rośliny strączkowe, w tym soja i soczewica, pomidory, marchew, szpinak, zielona pietruszka, sałaty, buraki, brokuły. Trzeba natomiast zrezygnować z nadmiernej ilości węglowodanów, całkowicie z tłustego mięsa i tłuszczy typu trans.
Po drugie, musimy ograniczyć wielkość spożywanych posiłków, a co za tym idzie, również ich kaloryczność. Nie głodzić się, ale też nie przejadać. Jeśli czujemy niedosyt, dokładajmy do obiadu czy śniadania więcej warzyw, znajdujący się w nich błonnik skutecznie zaspokoi apetyt.
Po trzecie, jedzmy mniej, ale częściej i co szczególnie ważne, regularnie. Nic tak nie sprzyja tyciu, jak nieregularne posiłki – wygłodzeni po całym dniu jedzenia byle czego, rzucamy się na pierwszą porządną strawę (najczęściej kolację) i nie jesteśmy w stanie pohamować głodu. Zdrowa norma to 4 – 5 niezbyt obfitych posiłków dziennie co mniej więcej trzy i pół godziny.
Po czwarte, zrezygnujmy z alkoholu, zwłaszcza wysokoprocentowego, który nie dość, że sam zawiera tak zwane puste kalorie, to jeszcze wzmaga apetyt. Jeśli jesteśmy bardzo przywiązani do niektórych ulubionych dań, sporządzajmy je sami, w wersji fit.
Po piąte, więcej ruchu. Aktywność fizyczna ma ogromny wpływ na zdrowie, ale szczególnie ważna jest właśnie w późniejszym wieku, oczywiście w umiarkowanej postaci, stosownie do naszych możliwości. Dynamiczny ruch przez pół godziny dziennie to konieczne minimum.
Zasady nowej diety
Jak już wspomniano, podstawę nowego menu powinny stanowić warzywa. Zalecane proporcje dzienne, to pół kilograma warzyw (warto je dodawać do każdego posiłku) i tylko 200 g owoców. Te ostatnie są naturalnie także zdrowe i pożądane, ale mają sporo cukru, należy więc preferować raczej te o niskim indeksie glikemicznym – awokado, czarne porzeczki, maliny, wiśnie, czereśnie, truskawki, jeżyny, grejpfruty i inne cytrusy, jabłka, gruszki.
Jeśli chodzi o pozostałe produkty, rekomenduje się 4 kromki pełnoziarnistego pieczywa i około 100 g innych artykułów zbożowych, takich jak grube kasze, brązowy ryż, pełnoziarniste makarony, płatki owsiane.
Niezbędny dla zdrowia nabiał powinien być spożywany w postaci odtłuszczonej, w ilości 200 g dziennie, dalej około 150 g chudego mięsa lub ryb i 3 łyżeczki olejów roślinnych.
Istotne są również konkretne ograniczenia i zakazy. Wykluczamy z jadłospisu: słodycze, białe pieczywo, słodzone kupne napoje, smakowe serki i jogurty, smażone, ciężkostrawne i tłuste potrawy oraz obfitującą w tłuszcze trans, cukier i sól, wybitnie niezdrową wysoko przetworzoną żywność, jak również wszelkiego rodzaju gotowe przekąski w postaci chipsów, chrupek i innych tego rodzaju produktów.
Ograniczamy węglowodany i sól, mięso i wędliny. Zamiast niezdrowych przekąsek, sięgamy po orzechy, pestki i nasiona. Dużo pijemy, zwłaszcza niegazowanej lub lekko gazowanej wody mineralnej. Mogą to być także herbatki ziołowe, zielona herbata, soki warzywne.
Pierwszy dzień
- Śniadanie: płatki owsiane z odtłuszczonym mlekiem, kromka pełnoziarnistego pieczywa, rzodkiewki
- Drugie śniadanie: sałatka z pomidorów
- Obiad: ryba pieczona w folii, 3 łyżki brązowego ryżu, zielona sałata
- Podwieczorek: jabłko, sok warzywny
- Kolacja: dwie kromki ciemnego pieczywa, 2 plasterki chudej szynki, ogórek
Drugi dzień
- Śniadanie: ser tofu z warzywami, kromka razowego chleba
- Drugie śniadanie: sałatka owocowa
- Obiad: kawałek pieczonej piersi kurczaka, dwa ziemniaki, surówka z kiszonej kapusty
- Podwieczorek: marchewka na surowo
- Kolacja: chudy twarożek ze szczypiorkiem
Trzeci dzień
- Śniadanie: gotowane jajko, pomidor, kromka pełnoziarnistego pieczywa
- Drugie śniadanie: jogurt naturalny z truskawkami
- Obiad: zupa jarzynowa na wywarze z drobiu czysta, z kawałkiem gotowanego mięsa
- Podwieczorek: domowy kisiel z czarnych porzeczek, malin lub wiśni
- Kolacja: sałatka z pomidorów i papryki, plaster białego chudego sera, kromka razowego chleba
Czwarty dzień
- Śniadanie: 2 plasterki chudej wędliny, kromka pieczywa, ogórek
- Drugie śniadanie: twarożek ze szczypiorkiem i rzodkiewką
- Obiad: pieczona ryba ze szpinakiem, dwa ziemniaki, sok warzywny
- Podwieczorek: jabłko lub inny owoc
- Kolacja: kromka pieczywa z pastą jajeczną
Piąty dzień
- Śniadanie: omlet z jabłkiem, sok z grejpfruta
- Drugie śniadanie: kromka chrupkiego pieczywa, biały ser, pomidor
- Obiad: kawałek duszonej piersi indyczej z warzywami, dwa ziemniaki
- Podwieczorek: twarożek z orzechami
- Kolacja: chleb graham, sałatka z kalafiora z majonezem light
Jak schudnąć po 40-tce – wybrane przepisy
Tofu z warzywami
Składniki: 1 kostka tofu o smaku naturalnym, czerwona papryka, pomidor, biała część pora, natka pietruszki, łyżeczka oleju rzepakowego, pieprz, kurkuma.
Wykonanie: paprykę pokrojoną w kostkę i pora pokrojonego w półtalarki podsmażamy, dodajemy pokruszone tofu i przyprawy, smażymy kilka minut. Podajemy posypane natką, z pokrojonym pomidorem i pełnoziarnistym pieczywem.
Domowy kisiel
Składniki: szklanka owoców, 20 g mąki ziemniaczanej, 2 szklanki wody, cukier trzcinowy do smaku. Zamiast świeżych lub mrożonych owoców można użyć soku.
Wykonanie: do owoców dodajemy trzy czwarte wody i cukier, dusimy do miękkości. Do pozostałej części wody wsypujemy skrobię ziemniaczaną, dokładnie mieszamy i wlewamy do gotujących się owoców (lub wrzącego soku). Jeśli kisiel jest za rzadki, dodajemy jeszcze odrobinę mąki wymieszanej z wodą. Całość możemy po zdjęciu z ognia zmiksować na gładką masę.
Pierś indycza duszona z warzywami
Składniki: 250 g piersi indyczej 2 marchewki, 1 mała cukinia (opcjonalnie można też dodać brokuły, brukselkę, zieloną lub żółtą fasolkę), szalotka, łyżka masła, pół szklanki wywaru warzywnego, sól, pieprz, zioła do smaku, na przykład kolendra.
Wykonanie: mięso kroimy w grubą kostkę, podsmażamy około 5 minut na maśle, dodajemy posiekaną cebulę, która powinna się zeszklić. Dodajemy warzywa, po paru minutach wlewamy bulion, dusimy około 40 minut. Na końcu sypiemy zioła, doprawiamy solą i pieprzem.
Preparaty wspomagające odchudzanie
Kurację odchudzającą po 40 roku życia warto wzmocnić, stosując dobrej jakości reduktory tłuszczu. Najlepsze efekty dają preparaty działające w sposób wielokierunkowy, takie, które równocześnie przyspieszają metabolizm, stymulują rozpad tkanki tłuszczowej, hamują przyswajanie tłuszczów z pożywienia, regulują trawienie, dodają energii i wreszcie hamują apetyt.
Taki kompleksowo działający suplement to niezmiernie cenne wsparcie, szczególnie jeśli borykamy się z powolną przemianą materii czy zbyt wybujałym apetytem. Regularnie zażywając dobre tabletki na odchudzanie możemy liczyć na znacznie szybsze spadki wagi, więcej witalności i energii oraz lepszą kontrolę diety.
Szukasz patentu na szybką utratę zbędnych kilogramów po 40 roku życia?
Sprawdź Ranking Tabletek Na Odchudzanie
Źródła:
1 komentarzy
Dzięki za nakreślenie konkretnego planu działania 🙂 Kompletnie nie wiedziałam, jak zabrać się za walkę ze swoją nadwagą, ale teraz już wiem 🙂 Od dziś odchudzanie 🙂