Strona główna Uroda Jak walczyć z łysieniem plackowatym?

Jak walczyć z łysieniem plackowatym?

by Karolina Karo
0 komentarzy

Mimo iż nie powoduje zmian na skórze, łysienie plackowate jest chorobą zapalną, której efekt stanowi nagła, miejscowa utrata owłosienia. Może dotykać i dorosłych, i dzieci, często jej ofiarą padają kobiety, dla których tego rodzaju przypadłość to prawdziwe utrapienie.

Łysienie plackowate – przyczyny

łysienie plackowate

Nie ma jak dotąd jednoznacznych dowodów wskazujących na konkretne przyczyny nagłego ogniskowego łysienia, chociaż ostatnie badania zdają się potwierdzać, że mamy do czynienia z chorobą o podłożu autoimmunologicznym. Nieprawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego powoduje, że atakuje on mieszki włosowe uznając je za obce ciała.

Za tą hipotezą zdaje się przemawiać fakt, że często łysieniu plackowatemu towarzyszą inne choroby będące rezultatem autoagresji, takie jak toczeń rumieniowaty, atopowe zapalenie skóry, bielactwo, zapalenie tarczycy i inne. Mówi się też o podłożu genetycznym jako jednej z przyczyn występowania łysienia plackowatego.

Łysienie plackowate – objawy

Nagłe wypadanie włosów, niekiedy w ciągu kilku dni czy nawet godzin, to charakterystyczny i widoczny objaw tej choroby. Pierwszy „placek” jest na ogół okrągły i niewielki, z czasem dołączają do niego kolejne ogniska różnej wielkości i kształtu. W większości wypadków występują one na ograniczonej powierzchni skóry głowy, czasami mogą pojawiać się na innych owłosionych obszarach ciała.

Tego rodzaju zmiany mają nieprzewidywalny charakter, mogą ujawnić się niespodziewanie, po czym następuje samoczynny odrost włosów, mogą też powtarzać się w nieregularnych odstępach czasu – mamy wówczas do czynienia z nawrotowym łysieniem plackowatym.

Leczenie łysienia plackowatego

W przypadku tej choroby stosuje się leczenie ogólne i miejscowe, sprzyjające odrostowi owłosienia. Temu służą między innymi tabletki na porost włosów (np. Profolan), rozmaite płyny do wcierania w skórę głowy, terapie w rodzaju mezoterapii mikro-igłowej, krioterapii, akupunktury, leczenia światłem ultrafioletowym. Wykorzystuje się też różnorodne preparaty o działaniu immunosupresyjnym, takie jak cyklosporyna czy kortykosteroidy.

Łysienie plackowate u kobiet

Jeśli chodzi o dzieci czy młodzież, zarówno dziewczynki, jak i chłopcy, narażeni są mniej więcej tak samo. Natomiast wśród osób dorosłych, niestety panie padają częściej ofiarą łysienia plackowatego. Z uwagi na szczególny kontekst estetyczny, w przypadku kobiet lekarz powinien zwrócić baczną uwagę na prawdopodobne podłoże schorzenia oraz na zastosowanie różnych technik kosmetycznych i w razie potrzeby leków uspokajających.

Chodzi z jednej strony o kompleksową terapię zapewniającą jak najlepszą skuteczność, z drugiej o minimalizację stresu związanego z chorobą. Oprócz wskazanych przez lekarza specjalistycznych farmaceutyków, kobiety (i nie tylko) mogą też sięgnąć po tradycyjne metody ludowe, na przykład sok z cebuli, czosnku czy czarnej rzodkwi, nalewkę z czerwonej papryki, olej krotonowy.

Czytaj więcej

Dołącz do dyskusji

* Korzystając z tego formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych przez tę stronę internetową.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie