Osłabione, wypadające włosy to dzisiaj bardzo powszechne zjawisko. Najczęstszym jego powodem (choć niejedynym) jest uboga dieta, która nie jest w stanie dostarczyć włosom odpowiednich ilości potrzebnych im składników odżywczych. Jeśli pewnego dnia, spoglądając w lustro lub na grzebień, zauważysz, że mocno wypadają ci włosy, zacznij działać jak najszybciej, inaczej twoje włosy będą coraz słabsze, a fryzura coraz bardziej przerzedzona. Jak wzmocnić włosy i zahamować ich utratę? Przedstawiamy sprawdzone, proste i skuteczne sposoby na wypadanie włosów. Skorzystaj z nich wszystkich, a prędko zobaczysz poprawę!
Spis Treści
- 1 Wypadanie włosów – przyczyny
- 2 Jak wzmocnić włosy? Znaczenie właściwej pielęgnacji
- 3 Jak wzmocnić włosy? Zmiana trybu życia na zdrowszy na pewno im się przysłuży!
- 4 Jak wzmocnić włosy? Odżywiaj je od środka!
- 5 Zajrzyj też do skarbnicy ziół!
- 6 Domowe maski do włosów
- 7 Sięgnij po suplementy diety na włosy!
Wypadanie włosów – przyczyny
Obumieranie włosa to z reguły efekt zaburzeń w funkcjonowaniu mieszka włosowego. Na szczęście w większości przypadków zmiany tego rodzaju są odwracalne. Jeśli zatem mamy problem z wypadaniem włosów, należałoby przeanalizować potencjalne przyczyny tego stanu rzeczy.
Oprócz zaburzeń natury hormonalnej, skutkujących na przykład łysieniem androgenowym, naturalnego osłabienia wynikającego ze starzenia się organizmu, czy uwarunkowań genetycznych, najczęstsze powody utraty lub pogorszenia zdrowia włosów są spowodowane następującymi czynnikami:
- Niewłaściwą pielęgnacją, to jest częstym farbowaniem, używaniem suszarek, lokówek, prostownic. Również stosowaniem nadmiernej ilości środków do stylizacji – pianek, żeli, wosku, lakierów.
- Tapirowaniem i używaniem ciasnych gumek czy upięć, co może prowadzić do mechanicznego uszkodzenia łodygi włosa, a nawet zaniku mieszków włosowych.
- Nieodpowiednim doborem kosmetyków do mycia i pielęgnacji, które mogą powodować przesuszanie włosów, a przez to nadprodukcję sebum oraz uszkodzenia struktury włosa.
- Niezdrowym trybem życia – niedoborem snu, nadmiernym stresem, brakiem aktywności fizycznej.
- Niedostatecznie urozmaiconą i źle zbilansowaną dietą. Wartościowe składniki odżywcze są potrzebne całemu organizmowi, a ich deficyt odbija się w widoczny sposób na stanie naszej skóry i włosów.
- Zaburzeniami hormonalnymi, na przykład po porodzie czy w okresie menopauzy.
- Chorobami skóry, takimi jak grzybica, łupież, łojotok oraz chorobami ogólnoustrojowymi (ciężkie infekcje, choroby tarczycy), wreszcie przyjmowaniem niektórych leków, np. przeciwzakrzepowych, cytostatyków, antykoncepcyjnych.
Jak wzmocnić włosy? Znaczenie właściwej pielęgnacji
Mycie i kosmetyki do pielęgnacji
Głowę trzeba myć na tyle często, aby nie dopuścić do przetłuszczania się włosów, w skrajnych przypadkach nawet codziennie. Gromadzące się na skórze głowy i włosach sebum oraz różne środki do stylizacji, jak również zewnętrzne zanieczyszczenia, powodują zatykanie mieszków włosowych, przez co tlen i substancje odżywcze mają utrudniony dostęp do cebulek włosowych.
Przed myciem włosy należy starannie rozczesać, myć je w letniej wodzie, jednocześnie masując delikatnie skórę głowy opuszkami palców, co poprawia ukrwienie, zwiększając tym samym odżywienie cebulek.
Powinno się także starannie wybierać preparaty służące pielęgnacji włosów, unikając tych, które zawierają szkodliwe związki chemiczne uszkadzające łuskę włosa. I tak na przykład dobrze byłoby zmienić zwykły szampon na szampon na porost włosów. W zwalczaniu łysienia najlepsze efekty dają doustne preparaty na łysienie w połączeniu z miejscowymi, stosowanymi wprost na skórę głowy. Tego typu produkty zawierają składniki aktywne, które zapobiegają miniaturyzacji mieszków włosowych, wzmacniają cebulki i pobudzają porost włosów.
Stosowanie odżywek, masek, masaży
W zasadzie po każdym myciu powinno się nakładać na włosy maskę lub odżywkę zawierającą substancje aktywne, które wnikając w głąb włosa znakomicie go wzmacniają. Równie ważny jest masaż skóry głowy. Wykonujemy tę czynność w jednym kierunku – od czoła do potylicy, gdyż właśnie w tę stronę przepływa limfa.
Masowanie ma ogromny wpływ na wzmacnianie włosów, ponieważ zwiększa przepływ krwi do mieszków włosowych, przyczyniając się lepszego ich odżywienia, a w konsekwencji pobudzenia wzrostu, a nawet odwrócenia procesu ich wypadania.
Właściwy sposób czesania
Masaż skóry głowy, poza korzyściami stricte zdrowotnymi, może też stać się przyjemnością, przynosi bowiem odczuwalne odprężenie pomagając pozbyć się towarzyszącego nam na co dzień napięcia. Analogiczny charakter ma czesanie włosów przy pomocy szczotki, najlepiej z naturalnego włosia. Szczotkowania nie powinniśmy jednak stosować zbyt często, a samą szczotkę czy grzebienie regularnie czyścić. Zamiast ciasnych gumek czy spinek lepiej używać klamerek, a wszelki upięcia pozostawiać raczej luźne.
Ograniczenie zabiegów stylizacyjnych
Jeśli nie możemy zrezygnować całkowicie, to przynajmniej ograniczmy szkodliwe zabiegi – rozjaśnianie, farbowanie, inwazyjną stylizację, używanie suszarek, prostownic, lokówek. Wszystko to przyczynia się bowiem do naruszenia struktury włosów, prowadzi do łamliwości, rozdwajania końcówek, uszkodzeń mechanicznych, co w rezultacie sprzyja pogorszeniu kondycji i wypadaniu.
Warto też pamiętać, zwłaszcza latem, o ochronie nie tylko skóry, ale i włosów przed szkodliwym promieniowaniem UV. Służą temu zarówno nakrycia głowy, jak i specjalne kosmetyki z filtrami.
Jak wzmocnić włosy? Zmiana trybu życia na zdrowszy na pewno im się przysłuży!
Wbrew pozorom niezdrowy tryb życia może mocno wpływać na proces utraty włosów. Jeśli nie stronimy od używek, nie uprawiamy żadnego sportu, mało przebywamy na świeżym powietrzu, żyjemy w ciągłym napięciu i nerwach i nie zapewniamy sobie odpowiedniej porcji wypoczynku, to nie powinniśmy się dziwić, że nasz organizm się gorzej regeneruje i słabnie, a nasze włosy rzedną, cienieją i stają się coraz bardziej skłonne do wypadania.
Warto zatem ograniczyć używki, takie jak papierosy, alkohol czy kawa oraz więcej się ruszać i więcej czasu spędzać na łonie przyrody. Powinniśmy też zadbać o zdrowy, odpowiednio długi sen (ok. 7-8 godzin) i zredukować poziom stresu. Brak snu oraz stres to wielcy wrogowie ładnej skóry i zdrowych włosów.
Jak wzmocnić włosy? Odżywiaj je od środka!
Zdrowe, błyszczące, gęste włosy to marzenie wielu kobiet i mężczyzn. Aby je spełnić, nie możemy zapominać o ich zasilaniu od wewnątrz. To, co jemy, ma bardzo duży wpływ na kondycję naszych włosów. Zrezygnujmy ze śmieciowego jedzenia, wraz z którym dostarczamy organizmowi mnóstwa szkodliwych substancji!
Zamiast tego zadbajmy o zdrową dietę pełną witamin, minerałów, cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych i pełnowartościowych białek, a wkrótce staniemy się właścicielami mocnych włosów.
W szczególności ważna jest obecność w naszym menu następujących substancji:
- Aminokwasy – w pierwszym rzędzie metionina i cysteina, czyli składniki keratyny, elementu budulcowego włosa. Występują między innymi w rybach, mięsie, jajach.
- Witamina A – długotrwały niedobór może prowadzić do wyłysienia. Jej źródłem są mleko, masło, jaja, wątróbka, pomidory, marchew, szpinak.
- Witamina C – uczestniczy w syntezie kolagenu, ułatwia wchłanianie żelaza, zawiera ją w dużych ilościach czarna porzeczka, dzika róża, papryka, natka pietruszki, brokuł, brukselka, owoce cytrusowe oraz inne owoce i warzywa.
- Witaminy z grupy B – są absolutnie niezbędne dla prawidłowego wzrostu włosów, znajdziemy je między innymi w zielonych warzywach, orzechach, pełnoziarnistych produktach zbożowych, roślinach strączkowych, nabiale, mięsie.
- Witamina E – ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie naczyń krwionośnych, przez co wspomaga zaopatrzenie cebulek w składniki odżywcze, jest też jednym z najsilniejszych przeciwutleniaczy. Występuje przede wszystkim w produktach pochodzenia roślinnego, także w mleku i jego przetworach.
- Żelazo – ma wpływ na metabolizm energetyczny komórek macierzy włosa. Bogatym źródłem tego pierwiastka jest wątróbka, wołowina, szpinak czy groch.
- Siarka – uczestniczy w przekształcaniu aminokwasów w białko. Znajdziemy ją rzodkiewce, cebuli, kapuście, kalafiorach.
- Krzem – uczestniczy w procesie keratynizacji włosa oraz syntezie kolagenu. Występuje na przykład w kaszach, płatkach owsianych i innych produktach zbożowych.
- Cynk – razem z biotyną wpływa na właściwe przyswajanie składników odżywczych. Występuje w orzechach i produktach zbożowych pełnoziarnistych.
- Miedź – znacząco wzmacnia włosy, jej źródła to owoce morza, warzywa strączkowe, oleje pochodzenia roślinnego.
- Magnez – jest konieczny do syntezy aminokwasów tworzących budulec włosa. Zawierają go czekolada, orzechy, produkty zbożowe pełnoziarniste, surowe warzywa liściaste.
Zajrzyj też do skarbnicy ziół!
Istnieje wiele ziół, które posiadają w sobie bardzo dobrze przyswajalne witaminy, białka i sole mineralne potrzebne włosom, by były silne i prawidłowo rosły. Bogate w krzem skrzyp polny i pokrzywa to najważniejsi przedstawiciele roślin leczniczych pomocnych w wypadaniu włosów i łysieniu.
Inne zioła dobre na wzmocnienie włosów to:
- korzeń łopianu,
- liście i kora brzozy,
- żeń-szeń,
- kozieradka,
- czarna rzepa,
- wiesiołek,
- podbiał,
- kocimiętka,
- dziurawiec.
Domowe maski do włosów
Jeśli nad kupne kosmetyki przedkładamy naturalne sposoby na wzmocnienie włosów, warto zastosować domowe maseczki. Ich wykonanie zabiera co prawda nieco czasu, ale też daje oczekiwane efekty.
Maseczka z jajka
W zależności od długości włosów, bierzemy jedno lub dwa jajka, mieszamy z łyżką oliwy z oliwek i odrobiną wody, nakładamy na mokre włosy i pozostawiamy na pół godziny. Następnie myjemy głowę szamponem i letnią wodą. Zabieg stosujemy raz w tygodniu.
Maska z awokado
Awokado i jednego banana zgniatamy, łączymy z łyżką oliwy, mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji. Nakładamy na wilgotne włosy na pół godziny, następnie myjemy. Dobrze jest delikatnie wmasować maskę w skórę głowy.
Żel z siemienia lnianego
Jedną czwartą szklanki siemienia zalewamy wodą i zostawiamy na noc. Następnie przelewamy do naczynia zawierającego pół litra wody i gotujemy często mieszając, aż do uzyskania konsystencji galaretki. Przecedzamy przez sitko, czekamy do ostygnięcia i wykorzystujemy jako bogaty w kwasy tłuszczowe i białka, naturalny żel do stylizacji włosów. Korzystny wpływ na włosy ma także siemię lniane spożywane wewnętrznie.
Nie sposób nie wspomnieć o regeneracyjnym i wysoko odżywczym wpływie oliwy z oliwek czy popularnego oleju rycynowego. Masaż głowy przy użyciu tych składników to najprostszy sposób na wzmocnienie włosów.
Sięgnij po suplementy diety na włosy!
Przy nadmiernej utracie włosów lub pogorszeniu ich ogólnej kondycji warto zaopatrzyć się w dobry suplement diety, stanowiący kompleks witamin, minerałów i aminokwasów wzmacniających włosy i wspomagających ich prawidłowy wzrost. Należą do nich między innymi:
wysokiej jakości suplement na łysienie dla panów Folisin
specjalistyczny suplement na łysienie i porost włosów Profolan
zaawansowany preparat hamujący wypadanie włosów i przyspieszający wzrost włosów dla pań Locerin