Strona główna Uroda Jaka jest różnica między szczoteczką elektryczną a soniczną?

Jaka jest różnica między szczoteczką elektryczną a soniczną?

by Redakcja bioway.pl
0 komentarzy

Wybór odpowiedniej szczoteczki ma ogromne znaczenie dla właściwej higieny jamy ustnej. Zęby należy regularnie myć za pomocą szczoteczki manualnej lub elektrycznej. Coraz większą popularnością cieszą się obecnie modele soniczne. Warto więc dowiedzieć się, czym charakteryzują się obie te szczoteczki oraz która z nich będzie dla nas idealnym wyborem.

Czym jest szczoteczka elektryczna?

Szczoteczka elektryczna charakteryzuje się przede wszystkim tym, że posiada akumulator zasilany elektrycznie lub bateriami. Szczoteczki elektryczne cieszą się ogromną popularnością głównie ze względu na fakt, że doskonale oczyszczają zęby. W zależności od zastosowanej w niej technologii w ruch wprawiana jest cała jej główka lub jedynie włosie. Modele rotacyjne posiadają czyszczącą główkę, która podczas pracy szczoteczki wykonuje okrężne ruchy. Porusza się ona z bardzo dużą szybkością, dzięki czemu zęby są dokładnie wyczyszczone we wszystkich nawet najmniejszych zakamarkach. Nowoczesne modele, takie jak Oral-B iO, posiadają nowoczesne stacje ładowania, które umożliwiają bardzo szybkie napełnienie akumulatora. 

Szczoteczka soniczna- co to jest?

Szczoteczka soniczna jest rodzajem szczoteczki elektrycznej. Posiada główkę, która swoim wyglądem przypomina tradycyjną manualną wersję. W przypadku tego modelu czyszczenie zębów jest możliwe jednak dzięki falom dźwiękowym, które generuje. Wprawiają one główkę w ruch wymiatający. Oprócz dokładnego czyszczenia powierzchni zęba fale skutecznie usuwają także bakterie, które znajdują się w przestrzeniach międzyzębowych. Drgania soniczne umożliwiają także mycie przestrzeni międzyzębowych, co ma ogromne znaczenia dla prawidłowej higieny jamy ustnej. Najlepsze modele szczoteczek sonicznych osiągają częstotliwość drgań wynoszącą od 62 do 96 tysięcy, co przekłada się z kolei na 31-48 tysięcy ruchów wymiatających na minutę. 

Czym dokładnie różni się szczoteczka elektryczna od sonicznej?

Główna różnica między tymi dwoma modelami szczoteczek dotyczy stosowanej w nich technologii czyszczenia zębów. Modele elektryczne, czyli rotacyjne usuwają wszelkie osady oraz zanieczyszczenia za pomocą ruchów okrężnych. Szczoteczki soniczne są natomiast wprawiane przez fale dźwiękowe w ruch wymiatający o zdecydowanie większej częstotliwości. Mogą one więc dotrzeć w miejsca, których oczyszczenie ruchem rotacyjnym jest niemożliwe. 

Obie te szczoteczki różnią się od siebie również wyglądem oraz kształtem główki czyszczącej. W przypadku modeli elektrycznych jest to okrągła głowica wyposażona we włoski. Włosie to dokładnie otacza czyszczony ząb i pozwala na jego umycie z każdej strony. Poszczególne modele różnią się od siebie twardością oraz sposobem ułożenia włosia. Szczoteczka soniczna posiada natomiast niewielką główkę o opływowym kształcie. Pozwala to nie tylko na bardzo dokładne umycie zębów, ale także na delikatny masaż dziąseł. 

Zarówno model elektryczny, jak i soniczny może być także wyposażony w dodatkowe funkcje. Większość z nich posiada wbudowany timer umożliwiający kontrolowanie czasu spędzonego na szczotkowaniu. Nowoczesne modele posiadają także możliwość monitorowania siły nacisku, a także opcję połączenia ich z aplikacją zainstalowaną na smartfonie. Wszystko to wpływa pozytywnie na komfort ich użytkowania. 

Szczoteczka elektryczna oraz soniczna gwarantują dokładne oczyszczanie zębów. Wykorzystują one jednak nieco inną technologię, dlatego zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie ma swoich zwolenników oraz przeciwników. Wybierając szczoteczkę trzeba przede wszystkim kierować się swoimi potrzebami oraz preferencjami. 

Czytaj więcej

Dołącz do dyskusji

* Korzystając z tego formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych przez tę stronę internetową.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie