W poprzednim artykule na temat organizacji małej domowej siłowni wspominałem, że najlepiej jest zainwestować w cały zestaw obciążeń o zróżnicowanej wadze. Waga to jedno, a materiał, z którego wykonane są talerze, to drugie. Oto najpopularniejsze rodzaje obciążeń:
Spis Treści
Obciążenia żeliwne
Obciążenie żeliwne ma tę wadę, że jest dość toporne, w razie upadku potrafi narobić sporo hałasu, a nawet uszkodzić podłogę. Jednak jest to niuans w porównaniu do zalet, jakie obciążenia żeliwne w istocie posiadają. Po pierwsze – trwałość. Są bardzo solidne, odporne i praktycznie niezniszczalne. Takie talerze ci się nie popsują, z powodzeniem będziesz mógł używać ich przez długie lata. Po drugie – niewielkie rozmiary. Wreszcie trzeci atut obciążeń żeliwnych to ich koszt – wcale nie tak wysoki, jak mogłoby się z pozoru wydawać. Cena obciążeń żeliwnych plasuje się gdzieś na średnim poziomie między innymi rodzajami talerzy. Jednak, biorąc pod uwagę żywotność i wytrzymałość obciążeń żeliwnych, uważam, że są to kwoty przystępne.
Obciążenia bitumiczne
Obciążenie bitumiczne z wierzchu powleczone jest warstwą tworzywa sztucznego, wewnątrz zaś spoczywa masa piaskowa. Za główny plus obciążeń bitumicznych niewątpliwie uznać można niską cenę. Ich zaletą jest także wygoda i mniejsze ryzyko uszkodzenia podłoża w razie upadku. Minusem talerzy bitumicznych jest ich wątpliwa trwałość, krótka żywotność i niska odporność. Wiele osób narzeka, że obciążenia bitumiczne z czasem pękają i że zaczyna wysypywać się z nich piasek. Pewną wadą talerzy bitumicznych są także ich duże gabaryty.
Obciążenia gumowane
Jeśli kompletujesz wyposażenie siłowni i jeśli dysponujesz dużym budżetem do zagospodarowania, zdecydowanie powinieneś zwrócić uwagę na obciążenia gumowane. Są najdroższe spośród przedstawionych typów talerzy, ale i najbardziej profesjonalne. Obciążenie gumowane, czyli tzw. obciążenie olimpijskie, wykonane jest z żeliwa, na zewnątrz zaś pokryte jest przyjazną w użytkowaniu i zapewniającą amortyzację w razie upadków warstwą gumową.
Jakie obciążenia wybrać?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Każdy typ talerzy do sztang ma swoje plusy i minusy. Wszystko zależy od posiadanych przez ciebie funduszy oraz twoich własnych upodobań. Pamiętaj, że najważniejszy jest sam trening i konsekwencja w jego wykonywaniu, a to, jakie obciążenia wybierzesz, to już Twoja indywidualna sprawa. Na koniec zachęcam do odwiedzenia mojego rankingu suplementów na masę pomocnych w treningu siłowym.