Strona główna Trening Jakie obciążenia wybrać do domowej siłowni?

Jakie obciążenia wybrać do domowej siłowni?

by Piotr Kaczmarek
0 komentarzy

W poprzednim artykule na temat organizacji małej domowej siłowni wspominałem, że najlepiej jest zainwestować w cały zestaw obciążeń o zróżnicowanej wadze. Waga to jedno, a materiał, z którego wykonane talerze, to drugie. Oto najpopularniejsze rodzaje obciążeń:

Obciążenia żeliwne

Obciążenie żeliwne ma wadę, że jest dość toporne, w razie upadku potrafi narobić sporo hałasu, a nawet uszkodzić podłogę. Jednak jest to niuans w porównaniu do zalet, jakie obciążenia żeliwne w istocie posiadają. Po pierwszetrwałość. bardzo solidne, odporne i praktycznie niezniszczalne. Takie talerze ci się nie popsują, z powodzeniem będziesz mógł używać ich przez długie lata. Po drugieniewielkie rozmiary. Wreszcie trzeci atut obciążeń żeliwnych to ich kosztwcale nie tak wysoki, jak mogłoby się z pozoru wydawać. Cena obciążeń żeliwnych plasuje się gdzieś na średnim poziomie między innymi rodzajami talerzy. Jednak, biorąc pod uwagę żywotność i wytrzymałość obciążeń żeliwnych, uważam, że to kwoty przystępne.

Obciążenia bitumiczne

Obciążenie bitumiczne z wierzchu powleczone jest warstwą tworzywa sztucznego, wewnątrz zaś spoczywa masa piaskowa. Za główny plus obciążeń bitumicznych niewątpliwie uznać można niską cenę. Ich zaletą jest także wygoda i mniejsze ryzyko uszkodzenia podłoża w razie upadku. Minusem talerzy bitumicznych jest ich wątpliwa trwałość, krótka żywotność i niska odporność. Wiele osób narzeka, że obciążenia bitumiczne z czasem pękają i że zaczyna wysypywać się z nich piasek. Pewną wadą talerzy bitumicznych także ich duże gabaryty.

Obciążenia gumowane

Jeśli kompletujesz wyposażenie siłowni i jeśli dysponujesz dużym budżetem do zagospodarowania, zdecydowanie powinieneś zwrócić uwagę na obciążenia gumowane. najdroższe spośród przedstawionych typów talerzy, ale i najbardziej profesjonalne. Obciążenie gumowane, czyli tzw. obciążenie olimpijskie, wykonane jest z żeliwa, na zewnątrz zaś pokryte jest przyjazną w użytkowaniu i zapewniającą amortyzację w razie upadków warstwą gumową.

Jakie obciążenia wybrać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Każdy typ talerzy do sztang ma swoje plusy i minusy. Wszystko zależy od posiadanych przez ciebie funduszy oraz twoich własnych upodobań. Pamiętaj, że najważniejszy jest sam trening i konsekwencja w jego wykonywaniu, a to, jakie obciążenia wybierzesz, to już Twoja indywidualna sprawa. Na koniec zachęcam do odwiedzenia mojego rankingu suplementów na masę pomocnych w treningu siłowym.

Czytaj więcej

Dołącz do dyskusji

* Korzystając z tego formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych przez tę stronę internetową.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie