Strona główna Odchudzanie Johimbina – dyskusyjny spalacz tłuszczu. Skuteczny czy niebezpieczny?

Johimbina – dyskusyjny spalacz tłuszczu. Skuteczny czy niebezpieczny?

by Karolina
0 komentarzy

Johimbina to jeden z najpopularniejszych fat burnerów, który obok zalet takich jak naturalne pochodzenie czy efektywność w zrzucaniu nadprogamowego tłuszczu, ma także szereg mankamentów, w tym komplikacje zdrowotne, jakie może wywołać, szczególnie na przestrzeni długotrwałego i intensywnego zażywania. Czy warto ryzykować dla kilku dodatkowych kilogramów zrzuconych w krótkim czasie, czy lepiej rozejrzeć się za inną metodą na usprawnianie procesu redukcji tłuszczu? Bierzemy pod lupę właściwości johimbiny, sprawdzamy, jak ją stosować, jakie daje efekty w odchudzaniu i jakie skutki uboczne, jak oceniają ją użytkownicy oraz jakie są przeciwwskazania do jej stosowania.

Johimbina – co to jest?

Johimbina to alkaloid występujący w afrykańskim drzewie johimba lekarska (Pausinystalia yohimbe), pozyskiwany z jego liści i kory. Przez mieszkańców Afryki od dawna używana jest jako afrodyzjak, w Europie rozpowszechniona została na początku XX wieku jako specyfik poprawiający potencję. Jakiś czas temu popularność zdobyła również jako środek odchudzający. Jednak ze względu na liczne działania niepożądane sprzedaż johimbiny jest ograniczona (oficjalnie stosowanie johimbiny w suplementach diety jest zabronione, w legalnej sprzedaży spotkać ją można jedynie w niektórych lekach na potencję dostępnych na receptę).

Jednak, jak się okazuje, suplementy diety z johimbiną nadal są dystrybuowane. Pojawiają się w niektórych sklepach internetowych, na portalach aukcyjnych, w serwisach ogłoszeniowych czy w innych miejscach w sieci. Niestety często są to produkty niepewne i nieprzebadane. Co warto podkreślić, jeśli zdecydujemy się na zakup i zażywanie takiego preparatu o niewiadomym pochodzeniu i wątpliwym składzie, podejmujemy duże ryzyko zdrowotne. Nie mamy przecież żadnej pewności, czy w preparacie rzeczywiście znajduje się czysta johimbina oraz jak na ów specyfik zareaguje nasz organizm.

Johimbina – jak działa na nasz organizm?

Johimbinę znaleźć można głównie w suplementach diety pomocnych w redukcji tłuszczu i modelowaniu sylwetki, a także w środkach usprawniających funkcje seksualne. Przeważnie w preparatach stosuje się johimbinę w formie chlorowodorku johimbiny (johimbina HCL), który jest syntetyzowany w laboratoriach chemicznych. Rzadziej spotykane są naturalne wyciągi z kory johimby lekarskiej.

Johimbina stymuluje układ współczulny (część układu nerwowego odpowiedzialna za mobilizowanie organizmu i reagowanie na rozmaite czynniki), przez co wywołuje efekt pobudzenia, wzrostu energii i zwiększenia potencjału fizycznego. Mechanizm jej działania polega na blokowaniu receptorów α2-adrenergicznych, co skutkuje nasileniem uwalniania adrenaliny i noradrenaliny. Wraz ze wzrostem poziomu tych neuroprzekaźników dochodzi także do nasilenia lipolizy, czyli procesu rozkładu trójglicerydów w tkance tłuszczowej na kwasy tłuszczowe i glicerol, które są następnie uwalniane do krwi, a potem metabolizowane i wykorzystywane jako źródło energii dla tkanek.

Ponieważ johimbina przyczynia się do szybszej redukcji tłuszczu, w tym tego najbardziej opornego, zlokalizowanego chociażby w dolnych partiach brzucha i na udach, cieszy się dużą popularnością wśród osób starających się wymodelować perfekcyjną sylwetkę. W suplementach okołotreningowych i spalaczach tłuszczu, johimbina często występuje razem z innymi substancjami pobudzającymi i termogennymi, potęgując ich działanie.

Według niektórych osób, które miały okazję stosować johimbinę, substancja działa w sposób podobny do takich silnych stymulantów jak efedryna, clenbuterol czy sibutramina. Te również pobudzają układ nerwowy, odpowiadają za zwiększenie energii i wzrost wydolności fizycznej oraz ułatwiają pozbywanie się zbędnego tłuszczu. Niestety zarówno johimbina, jak i wszystkie wymienione przyczyniają się także do wzrostu ciśnienia krwi, zaburzeń rytmu serca i szeregu innych niebezpiecznych skutków ubocznych, trzeba więc podchodzić do nich z dużą dozą rozwagi.

Johimbina a samopoczucie

Z uwagi na silne oddziaływanie na układ nerwowy, johimbina znacząco wpływa na nasze samopoczucie i funkcje psychiczne. Przyczyniając się do wzrostu produkcji adrenaliny i noradrenaliny, johimbina wywołuje uczucie przypływu energii, siły i chęci do działania. Zwiększa mobilizację, koncentrację, czujność i gotowość do podejmowania wyzwań. Pozytywnie wpływa na funkcje poznawcze, usprawnia pamięć, zmniejsza czas reakcji psychofizycznych. Jednocześnie johimbina wpływa na lekki wzrost produkcji innego neuroprzekaźnika, mianowicie dopaminy, co skutkuje polepszeniem nastroju.

Nie zawsze jednak działanie johimbiny na nasze samopoczucie jest pozytywne. Silny wyrzut adrenaliny i noradrenaliny często wiąże się z wystąpieniem niesprzyjających stanów, takich jak: silny lęk, niepokój, panika, drażliwość i agresywność, problemy z zasypianiem, chęć ucieczki, nasilenie fobii.

Johimbina a libido

Istnieją opinie, że johimbina wykazuje działanie afrodyzyjne, wzmaga ochotę na seks i podwyższa sprawność seksualną u mężczyzn. O pozytywnym wpływie tej substancji na libido można przeczytać w wielu fachowych publikacjach. Nie bez powodu środek ten bywa stosowany w lekach przeciwdziałających impotencji. Johimbina pobudza ośrodek erekcji w rdzeniu kręgowym i stymuluje napływ krwi do narządów płciowych. Dzięki temu minimalizuje zaburzenia wzwodu, zwiększa moc i długość trwania erekcji oraz wzmaga wytrysk nasienia. Co ciekawe, johimbina może podnosić również libido u kobiet, co zapewne jest związane z takim działaniem johimbiny, jak zwiększanie wrażliwości na bodźce dotykowe oraz nasianie przepływu krwi przez organy płciowe.

Warto jednak podkreślić, że nie wszystkie osoby stosujące johimbinę zauważają, jakoby miałaby jakkolwiek oddziaływać na popęd seksualny. Dla licznych osób, które nie borykają się z obniżonym libido czy problemami z erekcją, pozostaje ona substancją obojętną w aspekcie wpływu na jakość życia seksualnego.

Johimbina a odchudzanie

Każda osoba próbująca pozbyć się nadmiernych kilogramów wie, że tkanka tłuszczowa jest wyjątkowo uporczywym i trudnym przeciwnikiem. Niekiedy cały proces redukcji od samego momentu rozpoczęcia kuracji przebiega nazbyt mozolnie i powoli, w innych przypadkach początkowo zrzucamy wagę dynamicznie i systematycznie, a potem nagle się coś zacina i nijak nie możemy zlikwidować pozostałego opornego tłuszczu.

Tego rodzaju trudności w procesie odchudzania można uniknąć, zwracając się ku odpowiednim spalaczom tłuszczu, a dodatkowo wprowadzając modyfikacje w diecie oraz udoskonalając plany treningowe. Johimbina jest jedną z popularniejszych substancji, po którą sięgamy w kłopotliwych sytuacjach spowolnienia albo zatrzymania procesu redukcji tłuszczu.

Efekty działania johimbiny rzeczywiście mogą nas pozytywnie zaskoczyć, gdyż substancja ta, zwiększając wytwarzanie adrenaliny i noradrenaliny, jednocześnie przyczynia się do przyspieszenia procesów metabolicznych i nasilenia uwalniania i spalania tłuszczu. Drugą ważną rzeczą dla odchudzających jest to, że johimbina wpływa również na zahamowanie apetytu, co skutkuje mniejszym spożyciem kalorii i szybszą utratą masy ciała.

Pamiętać jednak należy, że obok tych zalet, johimbina ma też sporo wad, których z kolei pozbawionych jest wiele innych substancji o silnych właściwościach odchudzających. Zatem czy na pewno johimbina jest najlepszym z możliwych wyborem? Opinie na ten temat są różne. Wiele osób, które ją zażywały spotkało się z tak negatywnymi skutkami ubocznymi, że nie poleca jej nikomu.

Johimbina – skutki uboczne

Zażywając johimbinę, musimy liczyć się z możliwością pojawienia się wielu nieprzyjemnych skutków ubocznych. Substancja jest ryzykowna z dwóch powodów – po pierwsze, silnie oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy, wywołuje nienaturalne skoki ciśnienia, nadmierne pobudzenie i stanowi obciążenie dla serca, po drugie – jako składnik suplementów diety jest nielegalna, zatem preparaty z nią są niepewne, mogą nie spełniać odpowiednich standardów, a my sami nie mamy gwarancji, co do rzeczywistego składu i jakości surowca i nie wiemy do końca, jaki może mieć on krótkotrwały i długotrwały wpływ na nasz organizm.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę – istnieje wiele przeciwwskazań do stosowania johimbiny. Substancja nie powinna być zażywana chociażby przez osoby mające problemy z ciśnieniem i krążeniem, tarczycą, wątrobą, żołądkiem, dwunastnicą, a także osoby cierpiące na choroby serca, jaskrę, schorzenia dróg oddechowych oraz borykające się z zaburzeniami natury psychicznej. Ta obszerna lista pokazuje, że johimbina nie jest w pełni bezpieczna i że trzeba na nią uważać, szczególnie jeśli nie możemy się pochwalić stuprocentowym zdrowiem i nienaganną kondycją psychofizyczną.

Warto jednak podkreślić, że dotkliwe działania niepożądane spotykają także osoby cieszące się dobrym zdrowiem. W zasadzie jest to jedna z najbardziej kontrowersyjnych i niosących ze sobą największe ryzyko zaistnienia negatywnych skutków ubocznych substancji spośród tych, które pojawiają się w suplementach diety pomocnych w odchudzaniu i modelowaniu sylwetki. Najczęstsze skutki uboczne występujące po johimbinie to:

 • bóle i zawroty głowy,
 • nudności, wymioty,
 • bóle brzucha,
 • drżenie mięśni,
 • zaczerwienienie skóry,
 • nadmierna potliwość,
 • wzrost ciśnienia krwi,
 • kołatanie serca,
 • bóle w klatce piersiowej,
 • nadmierne pobudzenie,
 • rozdrażnienie,
 • problemy ze snem,
 • niepokój,
 • lęk,
 • zaburzenia świadomości.

Im większe dawki johimbiny, tym silniejsze skutki uboczne i tym większe ryzyko pogorszenia stanu zdrowia. Musimy też mieć świadomość, że przedawkowanie johimbiny może skończyć się zawałem, a nawet śmiercią.

Johimbina – dawkowanie

Wzrost energii i mobilizacja do działania, nasilenie rozpadu tkanki tłuszczowej, a z drugiej strony całe spektrum niekorzystnych efektów ubocznych ze skokami ciśnienia, łomotaniem serca, nadpobudliwością i wzrostem nerwowości na czele. Nie da się dokładnie określić, jaka dawka johimbiny jest bezpieczna, a jaka grozi wystąpieniem dojmujących objawów. Każdy organizm reaguje na johimbinę w indywidualny sposób. Najczęściej stosuje się johimbinę w dawkach ok. 10 mg – 20 mg na dobę. Początkowe dawki powinny być jednak mniejsze i wynosić ok. 5 mg. Johimbinę zażywa się na czczo, w celu uniknięcia interakcji z niektórymi składnikami pożywienia. Pamiętać należy, że nie można przekraczać dawki 20 mg johimbiny na dobę.

Johimbina – interakcje

Z uwagi na silne działanie pobudzające układ nerwowy, johimbina zdecydowanie nie powinna być stosowana razem z mocnymi symulantami takimi jak wspomniana już wyżej efedryna, sibutramina czy clenbuterol. Należy też uważać na połączenie johimbiny z kofeiną, która również posiada działanie pobudzające i może nasilać działanie johimbiny w kierunku wzrostu ciśnienia, przyspieszenia akcji serca, uczucia oszołomienia czy wzmożonego napięcia nerwowego. Co więcej johimbina może wchodzić w niekorzystne interakcje z alkoholem i wieloma lekami, w tym przeciwbólowymi, przeciwalergicznymi, uspokajającymi, obniżającymi ciśnienie oraz antydepresantami.

Nasileniem negatywnych skutków ubocznych (m. in. silnymi bólami i zawrotami głowy, wymiotami, biegunką), może skończyć się ponadto połączenie johimbiny z tyraminą, która obecna jest w wielu produktach żywnościowych, takich jak na przykład: sery żółte i pleśniowe, mięso, wędliny, ryby, ogórki kiszone, kapusta kiszona, wino, czekolada, banany, awokado. Mówi się również o tym, aby nie łączyć johimbiny z żywnością bogatą w węglowodany i tłuszcze, ponieważ mogą zablokować jej działanie.

Johimbina – opinie

Wśród substancji stymulujących spalanie tłuszczu johimbina jest jedną z najszerzej komentowanych. W przeważającej części są to komentarze mało przychylne. Bardzo wiele osób przestrzega przed przyjmowaniem johimbiny z uwagi na silne, dotkliwe i wzbudzające duży obawę o własny stan zdrowia skutki uboczne. Wiele osób odnotowało kołatanie serca i szereg objawów związanych ze wzrostem ciśnienia, znaczne pogorszenie samopoczucia, ataki paniki, stany lękowe i wiele innych negatywnych objawów. Według niektórych johimbina wywołała tak negatywne symptomy i odczucia, włącznie ze strachem przed zawałem, że nigdy nie zażyliby jej ponownie.

Jednak mimo tak wielu negatywnych opinii o johimbinie, zdarzają się też nieliczne pozytywne mówiące o tym, że jest to skuteczna substancja, która może pomóc rozprawić się z opornym tłuszczem, tyle, że trzeba uważać zarówno przy doborze suplementu z johimbiną, jak i przy dostosowywaniu dawek.

Sprawdź: Ranking Najskuteczniejszych Spalaczy Tłuszczu

Czytaj więcej

Dołącz do dyskusji

* Korzystając z tego formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych przez tę stronę internetową.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie