Strona główna Zdrowie Kolagen na stawy – ranking najlepszych suplementów diety z kolagenem

Kolagen na stawy – ranking najlepszych suplementów diety z kolagenem

by Karolina Karo
9 komentarzy

Na zwyrodnienie stawów cierpi wielu ludzi na całym świecie. Schorzenie to łączy się z dokuczliwym bólem, sztywnością, wreszcie znacznym ograniczeniem ruchomości. Z całą pewnością kolagen na stawy jest najskuteczniejszym środkiem sprzyjającym regeneracji i usunięciu dolegliwości stawowych. Kolagen bowiem to jeden z podstawowych typów białka, odpowiedzialny szczególnie za kondycję stawów, ścięgien i chrząstek, ich elastyczność i prawidłową funkcjonalność.

Najlepszy kolagen na stawy. Jak wybrać właściwy suplement?

Nie ulega wątpliwości, że suplementacja kolagenu jest korzystna dla całego organizmu. Substancja ta ma nie tylko ogromny wpływ na stan naszych kości, stawów i ścięgien, ale także procesy starzenia i wygląd skóry, włosów i paznokci. W miarę upływu lat organizm produkuje coraz mniej kolagenu, co objawia się pogorszeniem sprawności stawów, osłabieniem kości, zmniejszeniem sprężystości i elastyczności skóry. Preparat z kolagenem będzie pomocny także w przypadkach, kiedy dolegliwości stawowe są efektem nie tylko naturalnego procesu starzenia, ale wynikają z prowadzonego tryby życia. Na stawy często cierpią bowiem także osoby całkiem młode.

Współczesna technologia medyczna umożliwiła wytworzenie znakomitej jakości tzw. hydrolizatów kolagenu znajdujących zastosowanie w wielu suplementach diety. Wykazują one cenne właściwości prozdrowotne, są dobrze przyswajalne, charakteryzują się wysoką aktywnością biologiczną. Jeśli chodzi o suplementy diety na stawy, zazwyczaj mamy do wyboru specyfiki zawierające kolagen rybi, wieprzowy lub drobiowy. Najbardziej godny polecenia wydaje się kolagen rybi, ponieważ jest on niemal identyczny z kolagenem wytwarzanym przez ludzki organizm i w odróżnieniu od pozostałych łatwo wnika w komórki. Zawiera też te same cenne aminokwasy, między innymi lizynę, argininę, glicynę, prolinę, hydroksylizynę.

Jak, biorąc pod uwagę rozmaite uwarunkowania, wybrać najlepszy preparat na stawy? Oto nasze propozycje.

Ranking najbardziej skutecznych suplementów z kolagenem

Miejsce 1 – ProFlexen

ProFlexen najlepszy kolagen na stawy

Proflexen to wysokiej jakości produkt, na którego recepturę składa się kilkanaście naturalnego pochodzenia substancji, znacząco wspomagających stawy. Wśród nich wyróżnić należy przede wszystkim kolagen typu II, mający potwierdzony klinicznie, korzystny wpływ na ruchliwość i kondycję stawów, łagodzący ból i inne dolegliwości towarzyszące zmianom zapalnym i zwyrodnieniowym.

Oprócz kolagenu UC-II®, w skład specyfiku wchodzi między innymi glukozamina, odpowiedzialna za dobrą kondycję i właściwe funkcjonowanie stawów, wspomagająca regenerację stawów i chrząstek, chondroityna, zapewniająca odpowiedni poziom nawilżenia połączeń stawowych, bromelaina łagodząca stany zapalne i dolegliwości bólowe. Znajdziemy tu także szereg substancji roślinnych, znanych od dawna medycynie naturalnej, wspomagających stawy i chrząstki oraz witaminę C, mangan, cynk i selen.

Ta bogata i zróżnicowana kompozycja sprawia, że ProFlexen wybitnie przyczynia się do poprawy kondycji i funkcjonowania stawów oraz wzmocnienia kości, eliminowania stanów zapalnych i dolegliwości bólowych. Co więcej, sprzyjając regeneracji tkanek, ten suplement na stawy okazuje się przydatny nawet w przypadku chorych dotkniętych zaawansowanymi zmianami zwyrodnieniowymi.

ZAMÓW PROFLEXEN TERAZ

Miejsce 2 – Flexidium 400

Kolagen na stawy Flexidium 400

Czynnikiem wartym podkreślenia jest w tym przypadku rozległy zakres oddziaływania suplementu. Flexidium 400 równie dobrze sprawdza się jako środek wspierający regenerację stawów już dotkniętych niekorzystnymi zmianami, jak i jako środek o działaniu profilaktycznym w przypadkach zwiększonego ryzyka dolegliwości stawowych. Chodzi przede wszystkim o osoby, które z uwagi na tryb życia mogą spodziewać się w przyszłości problemów ze stawami.

Flexidium 400 to również preparat wieloskładnikowy, zawierający ważne w tym kontekście substancje aktywne. Są to między innymi: wysoko przyswajalny kolagen rybi, odpowiadający za właściwy skład i stopień wilgotności mazi stawowej oraz kondycję skóry kwas hialuronowy, niezbędny do produkcji kolagenu kwas askorbinowy, biotynę, cynk i selen.

Starannie przemyślana receptura daje wymierne efekty w postaci zahamowania istniejących zmian zwyrodnieniowych i zarazem profilaktycznego wzmocnienia zdrowych dotąd stawów. Suplement wspiera odnowę stawów przywracając ich sprawność, eliminuje dolegliwości i wzmacnia przeciążone stawy.

ZAMÓW FLEXIDIUM 400 TERAZ

Miejsce 3 – Ostelife Premium Plus

Ostelife Premium Plus

W odróżnieniu od wymienionych wcześniej specyfików, tym razem mamy do czynienia z preparatem przeznaczonym do użytku zewnętrznego – kremem o szerokim spektrum zastosowań, mianowicie dedykowanym osobom cierpiącym nie tylko na bóle stawów kończyn dolnych, ale także łokciowych, promieniowo-nadgarstkowych, biodrowych oraz wszelkie bóle kręgosłupa. Co szczególnie warte podkreślenia, to fakt, że Ostelife Premium Plus działa zarówno doraźnie, eliminując ból, jak i celnie zwalcza jego przyczyny, eliminując zaburzenia struktur stawowych.

Dzieje się tak za sprawą interesująco dobranych składników aktywnych kremu, przede wszystkim kolagenu i glukozaminy, które docierając w głąb tkanek, przyczyniają się do odbudowy uszkodzonych chrząstek, stawów i ścięgien. Nie bez znaczenia są pozostałe substancje wchodzące w skład maści, a mianowicie wykazujący działanie przeciwzapalne i sprzyjający syntezie kolagenu ekstrakt z liści i nasion winogron oraz guma arabska, zmiękczająca i nawilżająca skórę, dzięki czemu maść lepiej wnika w głąb tkanek.

ZAMÓW OSTELIFE PREMIUM PLUS TERAZ

Miejsce 4 – 4Flex

4Flex opakowanie

Dostępny w postaci saszetek z proszkiem do rozpuszczania w wodzie, 4Flex jest, według opinii producenta, polecany przede wszystkim w przypadkach znacznego niedoboru kolagenu. Dedykowany zatem głównie seniorom, aktywnym sportowcom, osobom przechodzącym rehabilitację po doznanych kontuzjach, wreszcie szczególnie narażonym na przeciążenia stawów z powodu otyłości.

W skład specyfiku wchodzi hydrolizat kolagenu i kwas askorbinowy. Suplementacja sprzyja odnowie tkanki chrzęstnej, zwiększa ruchomość i elastyczność stawów, łagodzi bóle i inne dolegliwości.

Miejsce 5 – OLIMP Flexagen

Flexagen

W tym przypadku mamy do czynienia z interesującą formułą łączącą dwie odmiany kolagenu – kolagen typu II i hydrolizat, wzbogacone o witaminy C i B6 oraz minerały takie jak fosfor, wapń, magnez i miedź. Flexagen polecany jest osobom wykonującym ciężką pracę fizyczną, wyczynowym sportowcom i cierpiącym na otyłość, jak również na schorzenia stawów o podłożu reumatycznym. Z jednej strony redukuje dolegliwości i poprawia funkcjonowanie narządów ruchu, z drugiej wspomaga utrzymanie zdrowych stawów.

Miejsce 6 – ALINESS Kolagen Arthro Sprint

Aliness Kolagen Arthro Sprint tabletki

Suplement Kolagen Arthro Sprint zawiera znaczną dozę kolagenu rybiego, kwas hialuronowy i witaminy oraz minerały. Na uwagę zasługuje jego forma, są to bowiem kapsułki ze specjalnym roztworem, co powoduje większą i lepszą wchłanialność substancji aktywnych. Adresowany szczególnie do osób aktywnych fizycznie, czy to na skutek rodzaju wykonywanej pracy, czy też uprawianego sportu.

Miejsce 7 – Collaflex

Collaflex opakowanie

W skład suplementu Collaflex wchodzą zhydrolizowane składniki macierzy międzykomórkowej tkanki chrzęstnej: kolagen typu II, chondroityna i kwas hialuronowy, a także witamina C. Ze względu na to, że suplement stanowi uzupełnienie diety o ważne dla prawidłowego funkcjonowania stawów substancje, polecany jest w przypadkach zwiększonego zapotrzebowania na kolagen i cieszy się dużą popularnością w tym segmencie rynku.

Miejsce 8 – Doppelherz Acitv Na Stawy Kolagen

Doppelherz Aktiv Na Stawy Kolagen

Oprócz standardowych w tym kontekście składników, to jest kolagenu typu II, chondroityny, glukozaminy i kwasu hialuronowego, Doppelherz Aktiv Na Stawy Kolagen zawiera także kwasy tłuszczowe Omega-3. Polecany przede wszystkim osobom powyżej 50 roku życia i, co ciekawe, tym, którzy nie są aktywni fizycznie. Wspomaga prawidłowe działanie aparatu ruchu.

Miejsce 9 – Yango Kolagen Na Stawy

Yango Kolagen Na Stawy

Yango Kolagen Na Stawy zawiera znaczną dawkę kolagenu typu II, kwas foliowy, witaminy C i D. Wspiera regenerację stawów i chrząstek, stymuluje produkcję kolagenu. Dostępny w wygodnej postaci płynu, który, w określonej dawce, przyjmuje się raz dziennie.

Miejsce 10 – FlexiStav Xstra

Flexistav Xtra 30 kapsułek

FlexiStav Xstra to wieloskładnikowy preparat (kolagen, kwas hialuronowy, glukozamina, chondroityna), w postaci saszetki z proszkiem do rozpuszczania w wodzie, wspomaga regenerację, ruchomość i elastyczność stawów.

Kolagen na stawy – skąd się biorą problemy ze stawami i jaką rolę w ich funkcjonowaniu odgrywa kolagen?

Przyczyny dolegliwości stawowych

Stawy to nic innego, jak ruchome połączenia kości. Nasze stawy przez całe życie nieustannie pracują, bez względu na to, czy w danej chwili pozornie nie poruszamy się, czy też podejmujemy jakąś aktywność fizyczną. To właśnie one odpowiadają za każdy nasz ruch, zmianę pozycji ciała, czy utrzymywanie postawy stojącej, siedzącej, bądź leżącej. Nic dziwnego, że podlegając bez przerwy obciążeniom, w miarę upływu czasu mniej lub bardziej podlegają zużyciu, stając się źródłem wielu problemów.

Jednak to nie tylko wiek przyczynia się do powstawania różnego rodzaju schorzeń narządów ruchu. Wpływ na to mają także nadmierne obciążenia wynikające z intensywnego uprawiania sportu lub jednostajnej pracy fizycznej oraz, co niestety jest zjawiskiem coraz częstszym, z powodu otyłości. Paradoksalnie, również brak aktywności fizycznej może powodować osłabienie, wiotczenie, odwapnienie, a w rezultacie ból, zesztywnienie, a nawet zmiany o charakterze zwyrodnieniowym.

Ważną część stawu stanowi chrząstka znajdująca się na styku sąsiadujących kości. Tworzy ją sieć włókien kolagenowych, a jej zadaniem jest amortyzacja obciążeń i niwelowanie tarcia między kośćmi. Chrząstka pokryta jest mazią stawową mającą właściwości nawilżające i ochronne. Z upływem czasu lub na skutek zbyt wielkich obciążeń ilość mazi się zmniejsza bądź jej jakość ulega pogorszeniu, a sama chrząstka wykazuje niedobór kolagenu. W rezultacie regeneracja chrząstki stawowej jest coraz trudniejsza, coraz gorzej radzi ona sobie z tarciem, a my zaczynamy odczuwać sztywnienie, nasilający się ból, ograniczenia ruchomości, niekiedy dochodzi do zapalenia całego otoczenia stawu czy zmian o charakterze zwyrodnieniowym.

Co to jest kolagen?

Kolagen to rodzaj białka, które występuje w większości narządów i tkanek naszego organizmu. Spełnia ono ważną rolę swego rodzaju spoiwa dla komórek, ale szczególne znaczenie ma dla kości, stawów, chrząstek i ścięgien. Jest bowiem ich podstawowym elementem budulcowym. Wyróżnia się trzy odmiany kolagenu: kolagen typu I jest budulcem skóry, więzadeł i kości, kolagen typu II wchodzi w skład chrząstek stawowych, kolagen typu III buduje naczynia krwionośne. Jest więc oczywiste, że w kontekście dolegliwości stawowych należy preferować taki suplement diety na stawy, który zawiera kolagen typu II.

Warto również zwrócić uwagę na pochodzenie tego składnika. W dostępnych na rynku preparatach mamy zazwyczaj do czynienia z kolagenem pochodzącym od ryb, drobiu lub zwierząt hodowlanych. Bez wątpienia najbardziej wartościowy jest kolagen rybi, gdyż ze względu na swoją strukturę jest najbardziej zbliżony do ludzkiego i przez to najlepiej wchłanialny.

Znaczenie kolagenu dla prawidłowego funkcjonowania narządów ruchu

Kolagen ma dla organizmu znaczenie wielostronne i szeroki zakres oddziaływań. Przede wszystkim jednak znany jest ze swego pozytywnego wpływu na kondycję kości, stawów i skóry. Jeśli chodzi o stawy, możemy mówić o podwójnym działaniu – prozdrowotnym i profilaktycznym. W pierwszym przypadku należy wymienić następujące przymioty kolagenu:

  • zwalcza zaburzenia i stany zapalne,
  • wspiera odnowę tkanki chrzęstnej i odbudowuje inne uszkodzenia,
  • hamuje rozwój zmian zwyrodnieniowych,
  • przyczynia się do regeneracji stawów po urazach i kontuzjach,
  • pomaga w odzyskaniu sprawności połączeń stawowych,
  • minimalizuje dolegliwości bólowe.

W odniesieniu do właściwości profilaktycznych, kolagen wzmacnia stawy, chroniąc je przed zużywaniem i uszkodzeniami i zapobiegając tym samym niekorzystnym zmianom, stanom zapalnym czy zwyrodnieniom.

Oprócz tego to wyjątkowe białko, regulując gospodarkę wodną skóry, spowalnia proces jej starzenia. Wzmacnia nie tylko skórę, ale także włosy i paznokcie, wreszcie pomaga pozbyć się cellulitu i rozstępów.

Jak dbać o stawy na własną rękę?

Po pierwsze, ruch!

O tym, jak ogromne znaczenie dla naszego zdrowia w ogóle ma aktywność fizyczna, napisano i powiedziano już bardzo wiele. Także i w przypadku stawów ruch odgrywa pierwszorzędną rolę. Jeśli mało się ruszamy, stawy tracą elastyczność, pojawiają się zesztywnienia, a w dalszej kolejności trwałe zmiany zwyrodnieniowe. I nie chodzi tu bynajmniej o bardzo intensywne trenowanie jakiegoś ekstremalnie wysiłkowego sportu, wiemy przecież, że to może nawet prowadzić do uszkodzeń stawów. Chodzi o umiarkowaną, ale systematyczną aktywność fizyczną w rodzaju jazdy na rowerze, pływania, długiego spaceru, lekkiego joggingu.

Szczególnie niebezpieczne jest pozostawanie przez długi czas w jednej pozycji, zwłaszcza siedzącej. Nie tylko powoduje ona nadmierne obciążenie określonych stawów, ale także utrudnia przepływ krwi, a co za tym idzie, uniemożliwia dotarcie do stawów cennych i potrzebnych składników odżywczych. Dlatego jeśli nasza praca, albo wygodne przyzwyczajenie powoduje, że dużo siedzimy, zróbmy co jakiś czas, najlepiej co godzinę krótką przerwę na małą gimnastykę, aby rozruszać nieruchome dotąd partie ciała.

Po drugie, buty!

Efektowne i szykowne obuwie na niebotycznie wysokich obcasach, z całą pewnością nie służy ani naszym stawom, ani stopom, ani całemu układowi kostnoszkieletowemu. Obuwie powinno być wygodne, mieć dobrze wyprofilowaną, anatomiczną wkładkę, co jest szczególnie ważne w trakcie podejmowanej aktywności fizycznej. A najlepiej nauczmy się korzystać z każdych dogodnych okoliczności, aby chodzić boso. Jeśli na przykład jesteśmy na wakacjach, zorganizujmy sobie co wieczór spacer boso po trawie, łatwo się wówczas przekonać, jaka to przyjemność! Równie korzystnie na kondycję nóg wpłyną długie spacery po piasku na plaży.

Po trzecie, dieta!

Rola diety w profilaktyce chorób stawów jest niezaprzeczalna. Codzienny jadłospis powinien obfitować w wapń, witaminy i minerały, nienasycone kwasy tłuszczowe, bioflawonoidy. W związku z tym, w naszym menu powinny się znaleźć produkty mleczne, jak największa ilość warzyw, owoce (uwzględniamy zwłaszcza te pokarmy roślinne, które zawierają duże ilości witaminy C uczestniczącej w produkcji kolagenu), ryby i oleje roślinne, pełnoziarniste produkty zbożowe, zamiast białego pieczywa czy makaronu. Cennym uzupełnieniem będzie zielona herbata stanowiąca źródło antyoksydantów, czy wreszcie warzywa i przyprawy o właściwościach przeciwzapalnych – cebula, czosnek, imbir, kurkuma.

Niesłychanie istotna jest przy tym kontrola wagi ciała. Każdy nadprogramowy kilogram to dodatkowe obciążenie stawów, nie wspominając już o innych poważnych problemach zdrowotnych, jakie wynikają z nadwagi czy otyłości.

Po czwarte, redukuj stres!

Stres jest generalnie zabójczy dla organizmu. Niektórzy lekarze twierdzą nawet, że jest groźniejszy niż inne czynniki chorobotwórcze, chociażby takie jak wszechobecna chemia. Bez względu na tego rodzaju hierarchię, bardzo ważne jest umiejętne jego rozładowywanie, ponieważ całkowicie sytuacji stresogennych uniknąć się, niestety, nie da. Udowodniono na przykład naukowo, że w wielu przypadkach reumatoidalne zapalenie stawów jest rezultatem długotrwałego stresu. Organizm wtedy broni się wytwarzając kortyzol, następuje osłabienie odporności, a mięśnie i stawy stają się sztywne. Znakomitym sposobem rozładowania napięcia są między innymi rozmaite techniki relaksacyjne.

Podsumowując, żyjmy po prostu zdrowo, prawidłowo się odżywiajmy, bądźmy aktywni fizycznie, unikajmy stresu, a w razie potrzeby sięgajmy po dobre preparaty na stawy. Wyjdzie to z pewnością na korzyść nie tylko naszym stawom, ale i ogólnej kondycji oraz samopoczuciu.

Czytaj więcej

9 komentarzy

MagdaMiro 28 lutego 2020 - 13:16

Męczę się z nadwyrężonym stawem barkowym (za intensywne treningi siłowe) i myślę o kuracji kolagenowej. Które preparaty dają lepsze efekty – doustne czy do smarowania? Stosował ktoś? Macie jakieś doświadczenia/opinie?

Odpowiedź
Mantra 2 marca 2020 - 15:57

MagdaMiro – moja koleżanka stosowała samą maść z kolagenem też na bark lub ramię, niedokładnie pamiętam i jej pomogło po paru tygodniach. Ale np. u mnie sama maść przy bólach krzyża nie do końca pomogła. Dopiero jak dodałam suple i ćwiczenia to stopniowo, powoli plecy zaczęły dochodzić do stanu używalności 😉 Chyba nie ma reguły, każdemu pomaga co innego.

Odpowiedź
Fistaszek 3 marca 2020 - 16:45

MagdaMiro – spróbuj i jednego, i drugiego. Jeśli męczysz się z tym już dłuższy czas i pewnie stosowałaś niejeden specyfik, to sama widzisz, że sprawa jest poważniejsza i trudniej będzie zregenerować staw. Ja bym zatem na twoim miejscu zastosowała jak najszerszą kurację. Tak jak podpowiedziała przedmówczyni – jakieś stosowne ćwiczenia wzmacniające staw, żel lub krem z kolagenem, kapsułki lub preparat do picia z kolagenem, może też jakieś masaże albo krioterapia na przykład? Dodałabym jeszcze jakąś dietę dobrą dla stawów. U mnie stan stawów skokowych poprawił się mniej więcej po 6 miesiącach regularnego przyjmowania suplementów z kolagenem, smarowania i odżywiania nakierowanego na zdrowie stawów. Teraz znowu mogę biegać 😀 ale już nie tak forsownie, żeby znowu nie zaorać stawów 😉

Odpowiedź
Dana_Suchan 3 marca 2020 - 18:51

Do MagdaMiro – ja na ból barku stosowałam dwa preparaty – w dzień smarowałam żelem z kolagenem, a na noc maścią rozgrzewającą. Trwało to trochę, ale stopniowo ból całkiem ustąpił. U mnie też ból był na tle przeciążeniowym jak u ciebie. Najważniejsza zasada jednak zanim sięgniesz po jakiekolwiek kuracje to odciążyć staw.

Odpowiedź
Venessa 3 marca 2020 - 22:07

Stosuję Flexidium 400 od 4 tygodni – pomógł mi bardzo. Przyspieszył mi regenerację stawu łokciowego po nadwyrężeniu na treningu. Co ciekawe niby nie zawiera typowych substancji przeciwbólowych, ale u mnie łagodził, tłumił ból, który był na samym początku bardzo dotkliwy i uniemożliwiał normalne poruszanie ręką. Szybko zeszło też zaczerwienienie, opuchlizna. Polecam.

Odpowiedź
Arkadius432 5 marca 2020 - 14:29

Stosowałem Collaflex i 4Flex. W sumie działają średnio. Problemy z kolanami ustąpiły tylko w pewnym stopniu. Już tak nie bolą cały czas i nie zakłócają chodzenia, ale nadal strzykają i bolą przy zginaniu.

Odpowiedź
Gerlach 6 marca 2020 - 15:01

Mnie w ogóle nie pomógł 4Flex, Proflexen jest dużo lepszy.

Odpowiedź
Tymoteusz31 8 marca 2020 - 21:32

Zgadzam się z Gerlach. Proflexen jest bardzo skuteczny. Na początku brałem przy kontuzji pleców, a teraz jak z plecami już wszystko ok, to biorę zapobiegawczo i żeby cały czas odżywiać i wzmacniać stawy 🙂 Przy moim trybie treningów to ważne, bo stawy ciągle mają sporą pracę do wykonania. Biegam 4-5 razy w tygodniu, siłownia 4 razy w tygodniu, w tym dużo ćwiczeń z dużymi obciążeniami. Oprócz supli jem dużo produktów zawierających kolagen: galaretki mięsne, rybne i owocowe, wątróbkę, serca i inne podroby. Jak już będziecie robić dietę na stawy czy dietę z dużą ilością kolagenu, to nie zapomnijcie o cytrusach i warzywach bogatych w witaminę C, bo ona pobudza produkcję kolagenu w organizmie.

Odpowiedź
Mariusz 1 września 2021 - 23:55

Hej, czy testowaliście kolagen z firmy Souvre?
Pozdrawiam

Odpowiedź

Dołącz do dyskusji

* Korzystając z tego formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych przez tę stronę internetową.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie