Strona główna Zdrowie Kolagen – naturalna recepta na młodość i zdrowie

Kolagen – naturalna recepta na młodość i zdrowie

by Karolina Karo
8 komentarzy

Kolagen to ważny składnik tkanki łącznej odpowiedzialny za dobrą kondycję skóry, ścięgien, stawów, kości, rogówki oka. To on sprawia, że nasza skóra jest gładka i napięta, stawy sprawnie funkcjonują, kości są mocne, a naczynia krwionośne na tyle elastyczne, że umożliwiają prawidłowe krążenie krwi. Kiedy z wiekiem zaczyna go brakować, pojawiają się przykre objawy zewnętrzne i rozmaite dolegliwości zdrowotne. Dowiedz się, jak uzupełnić niedobory naturalnego kolagenu.

Kolagen – właściwości i rodzaje

Kolagen naturalny to produkowane przez organizm białko stanowiące element budulcowy tkanki łącznej. Rozciągliwe i wytrzymałe włókna kolagenowe wchodzą w skład skóry, chrząstek, ścięgien i kości, stając się swego rodzaju spoiwem poszczególnych tkanek. Chronią narządy wewnętrzne i utrzymują je we właściwym położeniu. Kolagen jest odpowiedzialny za odnowę komórek skóry, elastyczność i ruchomość stawów, wytrzymałość zębów i kości, regenerację chrząstek. Pełni ponadto ważną rolę w funkcjonowaniu układu odpornościowego, powstrzymując rozwój bakterii chorobotwórczych i komórek nowotworowych.

W młodych organizmach jest zazwyczaj wystarczająca ilość tego białka, by procesy regeneracji i odnowy przebiegały prawidłowo. Jednak z wiekiem zdolności organizmu do odtwarzania włókien kolagenowych są coraz mniejsze i procesy degeneracji zaczynają przeważać nad procesami odnowy. Niekorzystne zmiany mogą przyspieszyć takie czynniki, jak choroby, stres, palenie papierosów, zanieczyszczenie środowiska.

Wraz z coraz większymi niedoborami kolagenu i zaburzeniami w regeneracji włókien kolagenowych, pojawiają się zewnętrzne oznaki starzenia się skóry oraz dolegliwości zdrowotne typu bóle i zwyrodnienia stawów, częste złamania kości, parodontoza, osłabienie, niedokrwistość.

Nauka wyróżnia obecnie kilkadziesiąt rodzajów kolagenu. Najważniejsze z nich to:

  • kolagen typu I – odpowiedzialny za stan organów wewnętrznych, kości, stawów, skóry, włosów i paznokci
  • kolagen typu II – wspierający budowę chrząstek stawowych
  • kolagen typu III – odgrywający istotną rolę w budowie ścięgien i tkanki łącznej, zębów, a także kości i chrząstek

Ze względu na pochodzenie wyróżnia się kolagen wieprzowy, wołowy, drobiowy i rybi. Obecnie najbardziej ceniony jest kolagen rybi, ponieważ jego działanie polega między innymi na efektywnym odbudowywaniu naturalnych włókien kolagenowych występujących w ludzkim organizmie. Oprócz tego, właśnie kolagen rybi ma zasadniczy wpływ na kondycję skóry i włosów, przyspiesza też procesy gojenia ran.

Przeczytaj także: Dieta na włosy

Skutki ubytku kolagenu dla skóry

kobieta przegląda się w lustrze

Kolagen, odpowiedzialny za elastyczność i sprężystość skóry, to swego rodzaju konstrukcja utrzymująca skórę. W młodym organizmie jest ona stabilna i mocna, ale wraz z wiekiem, w wyniku ubywania substancji wspomagających naturalną regenerację włókien kolagenowych, starzeje się, tracąc swoją moc i trwałość.

W rezultacie kondycja skóry ulega pogorszeniu, a oznaki tego widoczne są, niestety, przede wszystkim na twarzy i szyi. Cera traci jędrność i elastyczność, pojawiają się zmarszczki, bruzdy i przebarwienia, powieki i policzki opadają, skóra staje się sucha i cienka.

Zmiany obejmują także inne partie ciała, stąd występowanie cellulitu, rozstępów, rozszerzonych albo popękanych naczynek krwionośnych, czyli pajączków. Pogorszeniu ulega stan włosów i paznokci. Procesom tym sprzyjają niekorzystne czynniki środowiskowe – promieniowanie słoneczne czy obecne w naszym środowisku toksyny i zanieczyszczenia.

Nic dziwnego, że chcąc zachować jak najdłużej młody wygląd, coraz więcej osób sięga po kosmetyki i suplementy zawierające kolagen.

Sprawdź: Jak wzmocnić rzęsy

Kolagen a stawy

Stawy to ruchome połączenia kości w tzw. łożysku. Aby nie występowało zjawisko tarcia i co za tym idzie, aby stawy nie sprawiały nam bólu i były sprawne, organizm produkuje maź, a powierzchnie stawowe pokryte są chrząstką i błoną stawową. Kolagen odgrywa ogromną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu i dobrej kondycji stawów. Odpowiada bowiem za prawidłowy poziom produkcji mazi stawowej oraz wpływa na stan chrząstki, jej twardość i elastyczność, czyli warunkuje sprawność i ruchomość połączeń stawowych. Ponadto przyspiesza regenerację zmienionych chorobowo miejsc, jak również ogranicza dolegliwości reumatyczne.

Skuteczny suplement z kolagenem wspomagający zdrowie stawów:

Flexidium 400

Flexidium 400

Kolagen w jedzeniu

Kolagen pochodzenia zwierzęcego występuje w wielu produktach spożywczych: owocowych galaretkach, galaretach z nóżek wieprzowych czy cielęcych, podrobach, golonkach, różnego rodzaju wyrobach garmażeryjnych, takich jak na przykład salceson. Trudno jednak wyobrazić sobie codzienną dietę zawierającą duże ilości tego rodzaju produktów, zwłaszcza w odniesieniu do osób ceniących zdrowy tryb życia.

Dlatego lepiej sięgnąć po suplementy wyrównujące niedobory tej substancji i to zawczasu, zanim dadzą się nam we znaki dolegliwości okresu menopauzy i wieku dojrzałego, zwłaszcza, że już po trzydziestce ilość kolagenu w organizmie się zmniejsza. Oczywiście jeśli pojawią się zmarszczki czy bóle stawów, tym bardziej przyda się nam suplementacja kolagenu, aby złagodzić skutki jego braku i dłużej zachować zdrowie i młodszy wygląd.

Kolagen – opinie na temat suplementacji

Podobnie jak w przypadku innych suplementów, do dyspozycji mamy obecnie zarówno kolagen w tabletkach, jak i w innych postaciach. Zdecydowanie największą popularnością cieszy się jednak kolagen do picia, najczęściej w formie kapsułek czy proszku do rozpuszczania w wodzie.

Co ważne, ponieważ do prawidłowej syntezy kolagenu konieczna jest witamina C, warto wybrać produkt, który zawiera obie te substancje. Takim suplementem, oferującym najbardziej ceniony kolagen morski w połączeniu z witaminą C oraz innymi składnikami mającymi wpływ na urodę, jest FizzyCollagen+. Preparat zawiera pozyskiwany z morskich ryb kolagen, który, dzięki strukturze zbliżonej do kolagenu ludzkiego, jest wysoko przyswajalny i bardzo skuteczny.

Fizzy Collagen+

Przeczytaj także: Recenzja FizzyCollagen

Czytaj więcej

8 komentarzy

Marta_Pe 7 kwietnia 2019 - 12:09

Dużo ostatnio czytałam o kolagenie i zastanawiam się, czy naprawdę jest w stanie pomóc przy dolegliwościach stawowych. Od jakiegoś czasu mam problem ze stawami kolanowymi i skokowymi, a czasami i łokciowe się odzywają. Bolą i utrudniają poruszanie. Ma to pewnie związek z intensywnym treningiem, ale chyba nie tylko. Zauważyłam, że przebywanie w przeciągach albo wiatr plus niska temperatura nasilają problem. Ma ktoś doświadczenia z preparatami kolagenowymi? Opinie są bardzo różne i to mnie w sumie myli, nie wiem czy warto w ogóle sięgać po takie środki.

Odpowiedź
Jacek80 7 kwietnia 2019 - 16:56

Mam podobnie. Intensywnie trenuję i stawy coraz bardziej dająsięwe znaki. Ale nie chcę zrezygnować z siłowni i stracić to, na co pracowałem latami jeśli chodzi o wygląd sylwetki. Dołączam się do pytania przedmówczyni. Stosował ktoś kolagen na stawy? Pomaga?

Odpowiedź
Wawrzynowicz 8 kwietnia 2019 - 10:01

Jacek to zdecyduj się – albo siermiężny trening albo stawy jak nowe i bez zarzutu działające. Połączyć to się tego raczej nie da. Trzeba trochę odpuścić treningowo. Mówię trochę, bo nikt ci nie każe na stałe zrezygnować z siłki. Na jakiś czas, albo po prostu zbastować z obciążeniami i rzadziej chodzić. Miałem podobnie i zażywałem różne preparaty i nic to nie dało do czasu kiedy dałem stawom odpocząć. Dopiero wtedy miały szansę się na spokojnie zregenerować.

Odpowiedź
Trixie 11 kwietnia 2019 - 14:12

A ja tam uważam że wcale nie trzeba odpuszczać treningów tylko dopasować do własnych możliwości i racjonalnie rozplanować (nie zapominając o rozgrzewce i potreningowym rozciąganiu) i druga ważna rzecz – wprowadzić w życie regularne ćwiczenia wzmacniające stawy. Naprawdę mogą zdziałać cuda. Przynajmniej mnie bardzo pomogły. A co do preparatów kolagenowych, to używałam i myślę, że pomagają, ale najlepiej jak się je połączy z ćwiczeniami.

Odpowiedź
Raffaelloo 12 kwietnia 2019 - 19:04

Zgadzam się, wcale nie trzeba zarzucać treniengów. Sport właśnie pomaga stawom a nie im szkodzi. Lepiej przyjrzeć się bacznie innym czynnościom, które mogą być szkodliwe dla stawów. U mnie na przykład stawy zostały zajechane przez pracę stojącą i brak ruchu. Jak zacząłem chodzić na siłkę z czasem wszystko zahamowało. Nie bolą mnie już kolana ani plecy, nic. Normalnie nowy człowiek 🙂

Odpowiedź
Erwuwu 21 kwietnia 2019 - 12:32

Było pytanie o suple z kolagenem – brałem i biorę do dziś i mnie osobiście bardzo pomagają. Dużo szybciej stawy się regenerują i lepiej funkcjonują.

Odpowiedź
Ann777 24 kwietnia 2019 - 08:13

Mnie też kolagen pomaga, ale głównie na skórę. Biorę kapsy z kolagenem rybim, a oprócz tego wcieram krem z kolagenem codziennie na noc. Efekty są super. Zmarszczki wyraźnie zmalały i cera ładniejsza. Polecam każdej kobiecie po 40-tce, która chce sobie naocznie przypomnieć, jak wyglądała 10 lat temu 😀

Odpowiedź
jankeska 25 kwietnia 2019 - 20:22

A mnie pomaga i na stawy i skórę i na wszystko 🙂 Piję kolagen rybi od 3 miesięcy. Początkowo miał być na szybsze gojenie rany i urazu. Wszystko się pięknie zregenerowało a ja dodatkowe korzyści odnalazłam. Mianowicie ujędrniła mi się skóra, wyglądam młodziej i promienniej, ładniejsze i zdrowsze włosy i paznokcie, kolana się nie odzywają jak jeszcze nie tak dawno. Same plusy. Polecam.

Odpowiedź

Dołącz do dyskusji

* Korzystając z tego formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych przez tę stronę internetową.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie
Cenimy państwa prywatność
Ustawienia ciastek
Do poprawnego działania naszej strony niezbędne są niektóre pliki cookies. Zachęcamy również do wyrażenia zgody na użycie plików cookie narzędzi analitycznych. Dzięki nim możemy nieustannie ulepszać stronę. Więcej informacji znajdą państwo w Polityce Prywatności. Polityka prywatności.
Dostosuj Tylko wymagane Akceptuj wszystkie
Ustawienia ciastek
Dostosuj ustawienia
„Niezbędne” pliki cookie są wymagane dla działania strony. Zgoda na pozostałe kategorie, pomoże nam ulepszać działanie serwisu. Firmy trzecie, np.: Google, również zapisują pliki cookie. Więcej informacji: użycie danych oraz prywatność. Pliki cookie Google dla zalogowanych użytkowników.
Niezbędne pliki cookies są konieczne do prawidłowego działania witryny.
Używamy plików cookie Google Analytics. Te pliki cookie będą przechowywane w przeglądarce tylko za państwa uprzednią zgodą.
Reklamowe pliki cookies służą m.in. do analizowania efektywności działań reklamowych i śledzenia konwersji.
Umożliwia wysyłanie do Google danych użytkownika związanych z reklamami

Brak plików cookies.

Umożliwia wyświetlanie reklam spersonalizowanych

Brak plików cookies.

Zapisz ustawienia Akceptuj wszystkie
Ustawienia ciastek