Strona główna Zdrowie Kołdra obciążeniowa – zdrowy, spokojny sen dla dorosłych i dzieci

Kołdra obciążeniowa – zdrowy, spokojny sen dla dorosłych i dzieci

by Redakcja bioway.pl
0 komentarzy

Ludzkie zdrowie, i to w każdym wieku, zależy od wielu czynników, a jednym z nich jest z pewnością niczym niezakłócony, spokojny sen, odpowiednia dawka wypoczynku w ciągu doby. Ilość snu zalecana przez lekarzy to 7 – 9 godzin w przypadku osób dorosłych, a dzieci, w zależności od wieku, powinny spać od 10 do nawet 17 godzin. Rzeczywistość jednak bardzo szybko weryfikuje te liczby, badania jasno pokazują, że zabiegani, zestresowanie i wiecznie zajęci śpimy coraz krócej, co negatywnie odbija się na stanie zdrowia. Trzeba więc stanowczo przeciwdziałać temu, co może zakłócić nasz sen, a pomóc w tym może właściwie dobrana kołdra obciążeniowa, znana też pod nazwą kołdry sensorycznej.

Zaburzenia prowadzące do bezsenności

Kołdra obciążeniowa to doskonałe rozwiązanie problemów ze snem, jednakże, zanim przedstawimy ją nieco bliżej, warto wiedzieć, z jakich powodów możemy mieć coraz większe trudności z zaśnięciem. Nie wolno ich w żadnym przypadku lekceważyć, nieleczone prowadzą nawet do całkowitej bezsenności, a często spotykane przyczyny narastających zaburzeń snu to:

  • skutki niewłaściwej diety powodującej zaburzenia trawienne zakłócające sen;
  • stres, wpływający wręcz destrukcyjnie na cały organizm;
  • inne choroby związane z ludzką psychiką, depresja, stany lękowe, schizofrenia,choroba afektywna dwubiegunowa;
  • RLS, zespół niespokojnych nóg, mimowolne ruchy kończyn dolnych, nad którymi nie można zapanować;
  • bezdech senny skutkujący uciążliwym chrapaniem;
  • źle dobrany materac, przede wszystkim jego twardość niedopasowana do ciała;
  • hałas i za wysoka temperatura panująca w sypialni, a optymalna to 20 – 21 stopni;
  • korzystanie przed snem z urządzeń elektronicznych, a zaśnięcie zaburza emitowane przez nie niebieskie światło;
  • nieregularne godziny kładzenia się spać, rozregulowany wewnętrzny zegar biologiczny.

Kołdra obciążeniowa – czym różni się od zwykłej kołdry

To oczywiście tylko część przyczyn sprawiających, że całą noc wiercimy się na łóżku, liczymy przysłowiowe barany i nie śpimy do samego rana. Warto zaoszczędzić sobie takich codziennych męczarni, wreszcie się wyspać i wstawać rano wypoczętym, pełnym energii do działania. Może nam to zapewnić kołdra obciążeniowa, na którą trzeba zamienić tę, jaką przykrywaliśmy się dotychczas.

Wiele osób, czytając ten tekst, zastanawia się, co to jest kołdra obciążeniowa i czym właściwie różni się od zwykłej kołdry, wypełnionej puchem lub materiałem syntetycznym, skoro z zewnątrz wygląda praktycznie tak samo. Różnica tkwi właśnie w tym wkładzie, a wypełnienie tego typu kołder stanowią niewielkie szklane kulki albo drobne kamyczki i to właśnie one sprawiają, że są tak wyjątkowe.

Kołdra obciążeniowa – na jakiej zasadzie działa

Może się wydawać dziwne, że kilkukilogramowa kołdra wypełniona szklanymi kulkami, aż tak korzystnie oddziałuje na różne aspekty zdrowotne. Jest to możliwe dzięki temu, że kołdra sensoryczna, naciskając z odpowiednio dobraną masą na ludzkie ciało, aktywizuje układ czucia głębokiego, nazywany układem proprioceptywnym. Jest on złożony z czułych na nacisk receptorów rozmieszczonych między innymi w mięśniach, stawach oraz ścięgnach.

Umożliwia nam odczuwanie i kontrolę położenia ciała, panowanie na jego ruchami, lepszą stabilizację, regulację stopnia napięcia mięśniowego. Spanie pod kołdrą obciążeniową nie tylko pobudza czucie głębokie, wpływa też pozytywnie na:

  • zintensyfikowanie produkcji hormonów odpowiedzialnych za redukcję stresu oraz zdrowy sen, czyli serotoniny, nazywanej „hormonem szczęścia”, dopaminy i melatoniny;
  • uspokojenie i wyciszenie, dzięki czemu sen przyjdzie szybciej, będzie mocniejszy i wreszcie uda nam się przespać całą noc;
  • złagodzenie objawów wielu dolegliwości także mogących zaburzać sen, objawiających się między innymi silnymi bólami.

Kołdra obciążeniowa – kto powinien zdecydować się na jej użycie

Kołdry obciążeniowe, także te, które kupicie, wchodząc na stronę https://sleep-changer.com/pl/kategoria/koldry-obciazeniowe/, to doskonały wybór dla każdego, kto narzeka na zaburzenia snu. Przede wszystkim powinny się na jej użycie zdecydować osoby, które nie mogą się wyspać przez:

Bezsenność i inne problemy ze snem

Jedną z chorób zaliczanych już do cywilizacyjnych, co oznacza, że cierpią na nią miliony ludzi na całym świecie, a jej najpoważniejsze przyczyny, oprócz wymienionych wyżej, to:

  • narkolepsja, nagłe ataki senności w ciągu dnia;
  • lęki nocne, koszmary, lunatykowanie;
  • drzemki w trakcie dnia;
  • brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia;
  • nadużywanie pobudzających używek, kawy, mocnej herbaty i alkoholu;
  • nieprzestrzeganie zasad higieny snu.

Zalecanym rozwiązaniem jest właśnie zastosowanie kołdry obciążeniowej, a jej pozytywny wpływ podnoszący jakość snu wykazały badania. Pierwsze, przeprowadzone w 2014, potwierdziły zasadność zastosowania u dzieci, a w 2020 roku takie same, także z pozytywnymi rezultatami, wykonano na reprezentatywnej grupie dorosłych.

Chorobę Alzheimera i autyzm

Przede wszystkim chorobę Alzheimera, objawiającą się kłopotami z zasypianiem i niską jakością snu, niezapewniającą właściwej dobowej dawki wypoczynku oraz zespołem niespokojnych nóg. Równie często chorzy miewają gwałtowne zmiany nastroju, kiedy trudno jest zapanować nad ich agresywnym zachowaniem albo wręcz odwrotnie, popadają w całkowity marazm i stany depresyjne.

W obu przypadkach duże znaczenie ma uspokojenie pacjenta, stworzenie mu komfortu psychicznego, a takie uczucie zapewnia okrycie go kołdrą obciążeniową. Delikatny nacisk stanowi pewnego rodzaju masaż dla układu nerwowego, wycisza i ułatwia zasypianie. Sprawdza się to także u chorych z zespołem Aspergera, łagodnym spektrum autyzmu, u których zaobserwowano jednoczesną wyraźną poprawę zdolności komunikacyjnych.

RLS i ADHD

Dwa schorzenia powodujące nadmierną aktywność ruchową, nad którą chory zazwyczaj nie jest w stanie zapanować. Pierwsze, RLS, to, jak już wiemy, mimowolne, niezależne od świadomości śpiącego ruchy kończyn o różnej intensywności, lecz niemal zawsze zakłócające sen. Drugie, czyli ADHD, spotykane jest przeważnie u dzieci i określane fachowo jako nadpobudliwość psychoruchowa z deficytem  uwagi. Do jego charakterystycznych objawów zaliczamy:

  • zaburzenia rytmu dobowego oznaczające kłopoty ze snem i zasypianiem;
  • opóźnianie fazy snu;
  • nadwrażliwość na światło;
  • bezdech senny.

U dzieci cierpiących na ADHD pomoże kołderka obciążeniowa dopasowana do masy ciała dziecka i zmniejszająca natężenie objawów choroby. Takie działanie potwierdzają badania z 2015 roku, które pokazały, że dzieci śpią spokojniej, zmniejsza się ilość niepożądanych ruchów w nocy, szybciej zasypiają, rano budzą się wypoczęte, zwiększa się też stopień ich uwagi, i to nawet o 10 procent. Podobną skuteczność zaobserwowano przy RLS, a nacisk, jaki kołdra wywiera na nogi śpiącego, powoduje, że ruchy kończyn niemal całkowicie ustają.

Inne dolegliwości powodujące zaburzenia snu

Wysokiej jakości kołdra obciążeniowa, zawsze dobrana do wagi ciała użytkownika, znajduje zastosowanie nie tylko przy powyższych grupach dolegliwości, tak samo dobrze sprawdza się jako skuteczne remedium na:

  • silne bóle, powodowane przez różne choroby np. zwyrodnieniowe, czy nowotworowe. Przykrycie się kołdrą z wkładem ze szklanych kulek wydatnie redukuje ból dzięki rozłożeniu go na większej powierzchni ciała, staje się więc mniej odczuwalny;
  • stany lękowe, objawiające się między innymi atakami paniki, nie tylko utrudniające zaśnięcie, ale i gwałtownie wybudzające w środku nocy. Kołdra obciążeniowa uspokaja, wycisza rozdygotany układ nerwowy, redukuje nadmiar docierających do ciała negatywnych bodźców;
  • huśtawki nastroju, przeważnie skutki silnego stresu, jakiemu jesteśmy poddawani w ciągu dnia. Nacisk wkładu kołdry powoduje zwiększenie wydzielania trzech hormonów odpowiedzialnych za nasz dobry nastrój, oksytocyny, dopaminy i serotoniny;
  • zespół stresu pourazowego, objawiający się gwałtownymi reakcjami na bodźce, zazwyczaj nieadekwatnymi do sytuacji i dużą nerwowością, co także przyczynia się do rosnących trudności z zasypianiem;
  • łagodzenie objawów menopauzy, a jednym z częściej występujących są właśnie zaburzenia snu.

Kołdra obciążeniowa – dokładnie dopasowana do użytkownika

koldra obciazeniowa granatowa sleepchanger

Idąc do sklepu i kupując zwykłą kołdrę, zazwyczaj nie przejmujemy się jej wagą, zwracając raczej uwagę na wkład, syntetyczny lub naturalny oraz rozmiar. Jeśli jesteśmy zainteresowani kołdrą obciążeniową, to oprócz długości i szerokości dopasowanej do rozmiaru łóżka, najbardziej istotna staje się właśnie jej masa, indywidualnie dobrana do każdego przyszłego użytkownika.

Ciężar nie powinien przekraczać 10% masy ciała, a dokładne obliczenie tego ułatwi kalkulator, który także znajdziemy na stronie https://sleep-changer.com/pl/koldry-obciazeniowe/. Równie proste jest ustalenie rozmiaru kołdry, po prostu powinna być o około 20 cm dłuższa od naszego wzrostu.

Kołdra obciążeniowa – użytkowanie zgodne z instrukcją obsługi

Do każdej kołdry obciążeniowej jest dołączona instrukcja obsługi, której zdecydowanie należy przestrzegać. Podstawową zasadą jest stopniowe przyzwyczajanie organizmu do zwiększonego obciążenia podczas snu, zróżnicowane dla osób dorosłych i dla dzieci. Dorosłym zaleca się przyzwyczajanie do kołdry w czterech etapach:

  • etap 1, od 1 do 3 dnia, przykrywanie się 10 – 15 minut dziennie;
  • etap 2, od 4 do 10 dnia, przykrywanie się 0,5 – 1 godzinę dziennie;
  • etap 4, od 11 do 20 dnia, używanie kołdry około 2 godziny dziennie;
  • etap 4, powyżej 21 dnia, przykrywanie się kilka godzin dziennie, czyli zazwyczaj całą noc.

Zupełnie inaczej postępujemy w przypadku najmłodszych i używamy kołderkę obciążeniową z mniejszym natężeniem, w dwóch etapach:

  • etap 1, od 1 do 7 dnia, przez 10 – 15 minut dziennie;
  • etap 2, powyżej 7 dnia, przez 20 – 30 minut dziennie.

Kołdra obciążeniowa – przeciwwskazania

Równie istotne są przeciwwskazania do stosowania kołdry sensorycznej, która nie jest zalecana przede wszystkim kobietom w ciąży, oraz osobom cierpiącym na:

  • klaustrofobię;
  • epilepsję;
  • obturacyjny bezdech senny i choroby układu oddechowego;
  • choroby układu krążenia, nadciśnienie i niskie ciśnienie tętnicze;
  • zbyt niskie napięcie mięśniowe;
  • upośledzenia ruchowe mogące utrudniać lub uniemożliwiać samodzielne ściągnięcie kołdry.

Czytaj więcej

Dołącz do dyskusji

* Korzystając z tego formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych przez tę stronę internetową.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie