Strona główna Zdrowie Korzeń kudzu (kudzu root) – właściwości lecznicze. Cenny adaptogen, a zarazem pomoc w walce z nałogami

Korzeń kudzu (kudzu root) – właściwości lecznicze. Cenny adaptogen, a zarazem pomoc w walce z nałogami

by Karolina Karo
0 komentarzy

Korzeń kudzu (Pueraria lobata) jest ziołem o wielu fascynujących właściwościach prozdrowotnych, dzięki którym od stuleci stanowi przedmiot zainteresowania medycyny i zielarstwa. Wywodzący się z Azji Wschodniej kudzu root obecnie zdobywa coraz większą popularność na całym świecie. Jednym z najważniejszych składników aktywnych korzenia kudzu są izoflawony, którym przypisuje się wiele działań terapeutycznych. Od pewnego czasu korzeń kudzu zyskuje także rozgłos jako skuteczne narzędzie w procesie odstawiania alkoholu. Dzięki zdolności do łagodzenia zespołu abstynencyjnego, wspomagania układu nerwowego i całego organizmu, kudzu jest jednym z najcenniejszych surowców w fitoterapii.

Korzeń kudzu (Pueraria lobata) – zacna roślina z chińską tradycją

Kudzu (Pueraria lobata)

Kudzu (Pueraria lobata) to słynna roślina lecznicza z rodziny bobowatych. Jest pnączem o purpurowych kwiatach i dużych, trójlistkowych liściach. Najważniejszą częścią rośliny jest obszerny, bulwiasty korzeń, który stanowi podstawowy surowiec leczniczy. Stosuje się go w diecie w celu wielokierunkowego wsparcia zdrowia i wzmocnienia bariery obronnej przed szkodliwymi czynnikami cywilizacyjnymi.

Korzeń kudzu jest także jednym z najważniejszych ziół pomocnych w okresie odstawiania używek, w tym papierosów i alkoholu. Inne nazwy kudzu to opornik łatkowaty lub ołownik łatkowaty.

Kudzu naturalnie występuje w Chinach oraz na wyspach Oceanii i Japonii, ale został zawleczony również w inne rejony świata, w tym na Kaukaz, Ukrainę, do Ameryki Północnej i Ameryki Środkowej. Preferuje klimat umiarkowany i subtropikalny.

Rośnie głównie w lasach, na obszarach górskich, polach, a także przy drogach oraz wzdłuż rzek. Cechą charakterystyczną Pueraria lobata jest bardzo szybkie, wręcz błyskawiczne rozprzestrzenianie się, a w konsekwencji utrudnianie wzrostu innych roślin, przez co w wielu rejonach globu jest uznana za gatunek inwazyjny.

Korzeń kudzu stosowany jest w medycynie naturalnej od najdawniejszych czasów. Szczególnie ważną rolę kudzu root odgrywał w lecznictwie chińskim, gdzie między innymi stanowił remedium na gorączkę, przeziębienia, migreny, biegunki, uczulenia. Jednak ze względu na zasobny skład i coraz to nowe doniesienia naukowe dotyczące działań tego korzenia znajduje on współcześnie również wiele innych zastosowań.

Korzeń kudzu – właściwości lecznicze

Zawarte w korzeniu jadalnej rośliny Pueraria lobata składniki aktywne, takie jak flawonoidy i saponiny, poprawiają procesy metaboliczne i dbają o dobrze funkcjonującą gospodarkę hormonalną. Mają też wysoki potencjał antyoksydacyjny, przez co stanowią ochronę komórek całego ciała przed szkodliwą działalnością wolnych rodników.

Badania nad opornikiem łatkowatym rozpoczęły się w końcówce lat 80-tych XX wieku na Uniwersytecie w Północnej Karolinie. Udowodniono wówczas, że kudzu stabilizuje pracę układu nerwowego. W latach 90-tych odkryto obecne w korzeniu kudzu izoflawony.

Oto kilka kluczowych właściwości korzenia kudzu:

 • łagodzi bóle głowy,
 • pomaga szybciej zbić gorączkę,
 • redukuje bóle mięśniowe,
 • poprawia ogólne samopoczucie psychofizyczne,
 • normuje ciśnienie tętnicze krwi,
 • zmniejsza stany zapalne i łagodzi dolegliwości bólowe związane ze stanem zapalnym,
 • usprawnia przemianę materii,
 • pomaga regulować apetyt (przeciwdziała podjadaniu i przejadaniu się),
 • zmniejsza potrzebę sięgania po używki,
 • poprawia wydajność mózgu,
 • wspiera gospodarkę hormonalną,
 • pomaga regulować poziom cukru i cholesterolu we krwi,
 • usprawnia trawienie,
 • ma właściwości przeciwwymiotne,
 • ma właściwości antyalergiczne,
 • poprawia kondycję naczyń krwionośnych,
 • ma działanie przeciwdrobnoustrojowe,
 • ma właściwości immunomodulujące,
 • ma właściwości antyoksydacyjne.

Korzeń kudzu – działanie i skład rośliny. Jak kudzu root wpływa na pracę organizmu?

Korzeń kudzu

Kudzu posiada dużą zawartość skrobi bogatej w związki flawonoidowe, w tym niezwykle cenne dla zdrowia izoflawony. To właśnie one odpowiadają za większość działań prozdrowotnych i leczniczych korzenia. Stymulują wydzielanie enzymów i usprawniają procesy metaboliczne zachodzące w ustroju.

Izoflawony stanowią też osłonę dla komórek przed wolnymi rodnikami i innymi niszczycielskimi czynnikami. Nie bez powodu izoflawony nazywane są także fitohormonami lub fitoestrogenami. Zachowują się w organizmie jak nasze naturalne hormony, a w ten sposób równoważą niedostatki hormonów i niwelują objawy zaburzeń hormonalnych.

Izoflawony zawarte w kudzu wspomagają też przemiany tłuszczów w organizmie, przeciwdziałając utrzymywaniu się wysokiego poziomu cholesterolu całkowitego we krwi. Obok izoflawonów kudzu zawiera też całą gamę witamin i biopierwiastków wspierających pracę organów, wzmacniających organizm i dobroczynnie oddziałujących na skórę. Dzięki saponinom kudzu działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie, a dzięki flawonoidom, takim jak kwercetyna i rutyna, wzmacnia zdolności obronne organizmu.

Główne składniki czynne w kudzu to:

 • izoflawony (pueraryna, daidzyna i daidzeina),
 • saponiny,
 • kwercetyna,
 • rutyna,
 • hyperozyd,
 • apigenina,
 • luteolina,
 • kwasy fenolowe,
 • polisacharydy,
 • aminokwasy,
 • wapń,
 • żelazo,
 • fosfor,
 • cynk,
 • witamina A,
 • witamina B6,
 • witamina B9,
 • witamina C.

Korzeń kudzu w walce z nałogami

Kudzu wyróżnia się nadzwyczajnie wysoką koncentracją związków izoflawonowych w korzeniu, szczególnie daidzyny i daidzeiny, dzięki którym na kilka różnych sposobów wspiera walkę z nałogami. Sprawdza się między innymi w przypadku uzależnienia od alkoholu, ułatwiając jego odstawienie oraz łagodząc skutki długotrwałego i intensywnego spożywania alkoholu.

Korzeń kudzu wykazuje wielotorowe działanie na organizm w sytuacji nadmiernej konsumpcji alkoholu. Zawarte w kudzu izoflawony aktywizują enzymy, które rozkładają alkohol etylowy.

Kudzu usprawnia metabolizm alkoholu etylowego i blokuje jego przemianę w toksyczny aldehyd octowy odpowiedzialny za symptomy zatrucia alkoholowego. Łagodzi objawy nadmiernego spożycia alkoholu oraz odstawiania alkoholu, takie jak: lęki, problemy z zasypianiem, poirytowanie, drażliwość, bezsenność, drżenie rąk. Kudzu wspomaga także proces detoksykacji oraz regeneracji organizmu u osób uzależnionych od alkoholu.

Inną cenną właściwością kudzu, jeśli chodzi o proces odstawiania alkoholu, jest stabilizowanie poziomu dopaminy i poprawa samopoczucia psychicznego, co wpływa na ograniczanie potrzeby picia alkoholu, a co za tym idzie zmniejszanie ilości wypijanego alkoholu etylowego.

Korzeń ten, poprawiając nastrój i przywracając większy spokój wewnętrzny, zapobiega sięganiu po alkohol w stanach dużego napięcia nerwowego, chandry, odczuwania smutku czy wzburzenia emocjonalnego (czujemy się dobrze, więc nie potrzebujemy już „lekarstwa” w postaci używki).

Sprawdź kapsułki z kudzu niwelujące przykre skutki picia alkoholu: Reliver

Korzeń kudzu jest też jednym z czołowych ziół stosowanych w walce z uzależnieniem od papierosów. Sprawdza się zarówno w czasie rzucania, jak i ograniczania palenia.

Stabilizuje nastrój i pomaga lepiej kontrolować własne emocje, przez co zapobiega sięganiu po papierosa w stanie zdenerwowania czy stresu. Oprócz tego, że pomaga zmniejszyć ilość wypalanych papierosów i łagodzi skutki odstawienia nikotyny, pomaga także szybciej pozbywać się toksyn nagromadzonych w organizmie na skutek palenia tytoniu.

Kudzu a układ nerwowy, kudzu jako adaptogen

Korzeń kudzu

Korzeń kudzu, dzięki puerarynie, daidzynie, daidzeinie i innym fitozwiązkom, pomaga regulować poziom neuroprzekaźników w mózgu, takich jak serotonina i dopamina. Dzięki temu kompleksowo poprawia samopoczucie psychiczne. Korzeń kudzu to także jeden z najpopularniejszych adaptogenów. Pozwala łatwiej przystosowywać się organizmowi do trudnych, stresowych warunków i przywraca homeostazę w ustroju.

Pobudzając wydzielanie kluczowych neurotransmiterów, kudzu stabilizuje nastrój, redukuje niepokój i lęk, zwalcza napięcie nerwowe, a także wspiera zdrowy sen (pomaga szybciej zasnąć i podwyższa jakość snu). Poprawia też wydajność umysłu, korzystnie wpływa na koncentrację, wspomaga procesy myślowe i uodparnia na zmęczenie psychiczne.

Co więcej, dzięki wysokiemu stężeniu antyoksydantów, kudzu wykazuje właściwości neuroprotekcyjne, co oznacza, że ochrania komórki nerwowe przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki i neurotoksyny (zmniejszając przy tym ryzyko chorób neurodegeneracyjnych takich jak demencja i choroba Parkinsona).

Kudzu na dobrą pracę układu krążenia

Dzięki dużej ilości antyoksydantów kudzu pozytywnie wpływa na układ krążenia, chroniąc go i usprawniając jego pracę. Izoflawony zawarte w kudzu wspierają usuwanie cholesterolu z organizmu i przeciwdziałają tworzeniu się blaszki miażdżycowej na ścianach tętnic, a tym samym zmniejszają ryzyko miażdżycy i choroby wieńcowej.

Kudzu zwiększa także wydajność mięśnia sercowego, wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz pomaga w obniżaniu ciśnienia krwi. Dzięki kwercetynie i innym flawonoidom wzmacnia i uelastycznia naczynia krwionośne oraz poprawia przepływ krwi.

Kudzu root jako wsparcie dla układu hormonalnego

Dzięki wysokiej zawartości fitohormonów w postaci izoflawonów, które zachowują się w organizmie jak naturalne hormony wytwarzane przez nasz organizm, kudzu zmniejsza przykre objawy wahań hormonalnych. Dlatego jest między innymi niezwykle pomocny w okresie menopauzy i andropauzy.

Kudzu – zastosowanie. Jak dawkować korzeń Pueraria lobata?

Sposób stosowania suplementów z kudzu może różnić się w zależności od postaci preparatu, dawki kudzu w jednej kapsułce lub w jednej porcji preparatu, jak również stanu zdrowia i natężenia dolegliwości.

Aby zoptymalizować działanie wyciągu z korzenia kudzu, należy przyjmować suplement regularnie, przez dłuższy czas. Przeważnie rekomendowana dawka to 2-4 kapsułki dziennie (co odpowiada 1-2 g korzenia kudzu).

Sproszkowany korzeń kudzu i ekstrakty z korzenia kudzu w formie kapsułek dostępne są w niektórych aptekach i sklepach zielarskich, ale częściej spotkać je można w sprzedaży internetowej, w tym w e-aptekach, sklepach ze zdrową żywnością oraz suplementami i ziołami oraz bezpośrednio na witrynach producentów suplementów diety.

Korzeń kudzu – skutki uboczne i przeciwwskazania

Na ogół kudzu nie daje żadnych skutków ubocznych. Niekiedy (przy zbyt intensywnym stosowaniu) mogą wystąpić nudności, zawroty głowy, problemy trawienne. Przeciwwskazania do stosowania kudzu to ciąża, laktacja, choroby hormonalne i przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych.

Źródła:

Czytaj więcej

Dołącz do dyskusji

* Korzystając z tego formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych przez tę stronę internetową.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie