Strona główna Zdrowie Korzeń kudzu (kudzu root) – właściwości lecznicze. Cenny adaptogen, a zarazem pomoc w walce z nałogami

Korzeń kudzu (kudzu root) – właściwości lecznicze. Cenny adaptogen, a zarazem pomoc w walce z nałogami

by Karolina Karo
0 komentarzy

Korzeń kudzu (Pueraria lobata) jest ziołem o wielu fascynujących właściwościach prozdrowotnych, dzięki którym od stuleci stanowi przedmiot zainteresowania medycyny i zielarstwa. Wywodzący się z Azji Wschodniej kudzu root obecnie zdobywa coraz większą popularność na całym świecie. Jednym z najważniejszych składników aktywnych korzenia kudzu są izoflawony, którym przypisuje się wiele działań terapeutycznych. Od pewnego czasu korzeń kudzu zyskuje także rozgłos jako skuteczne narzędzie w procesie odstawiania alkoholu. Dzięki zdolności do łagodzenia zespołu abstynencyjnego, wspomagania układu nerwowego i całego organizmu, kudzu jest jednym z najcenniejszych surowców w fitoterapii.

Korzeń kudzu (Pueraria lobata) – zacna roślina z chińską tradycją

Kudzu (Pueraria lobata)

Kudzu (Pueraria lobata) to słynna roślina lecznicza z rodziny bobowatych. Jest pnączem o purpurowych kwiatach i dużych, trójlistkowych liściach. Najważniejszą częścią rośliny jest obszerny, bulwiasty korzeń, który stanowi podstawowy surowiec leczniczy. Stosuje się go w diecie w celu wielokierunkowego wsparcia zdrowia i wzmocnienia bariery obronnej przed szkodliwymi czynnikami cywilizacyjnymi.

Korzeń kudzu jest także jednym z najważniejszych ziół pomocnych w okresie odstawiania używek, w tym papierosów i alkoholu. Inne nazwy kudzu to opornik łatkowaty lub ołownik łatkowaty.

Kudzu naturalnie występuje w Chinach oraz na wyspach Oceanii i Japonii, ale został zawleczony również w inne rejony świata, w tym na Kaukaz, Ukrainę, do Ameryki Północnej i Ameryki Środkowej. Preferuje klimat umiarkowany i subtropikalny.

Rośnie głównie w lasach, na obszarach górskich, polach, a także przy drogach oraz wzdłuż rzek. Cechą charakterystyczną Pueraria lobata jest bardzo szybkie, wręcz błyskawiczne rozprzestrzenianie się, a w konsekwencji utrudnianie wzrostu innych roślin, przez co w wielu rejonach globu jest uznana za gatunek inwazyjny.

Korzeń kudzu stosowany jest w medycynie naturalnej od najdawniejszych czasów. Szczególnie ważną rolę kudzu root odgrywał w lecznictwie chińskim, gdzie między innymi stanowił remedium na gorączkę, przeziębienia, migreny, biegunki, uczulenia. Jednak ze względu na zasobny skład i coraz to nowe doniesienia naukowe dotyczące działań tego korzenia znajduje on współcześnie również wiele innych zastosowań.

Korzeń kudzu – właściwości lecznicze

Zawarte w korzeniu jadalnej rośliny Pueraria lobata składniki aktywne, takie jak flawonoidy i saponiny, poprawiają procesy metaboliczne i dbają o dobrze funkcjonującą gospodarkę hormonalną. Mają też wysoki potencjał antyoksydacyjny, przez co stanowią ochronę komórek całego ciała przed szkodliwą działalnością wolnych rodników.

Badania nad opornikiem łatkowatym rozpoczęły się w końcówce lat 80-tych XX wieku na Uniwersytecie w Północnej Karolinie. Udowodniono wówczas, że kudzu stabilizuje pracę układu nerwowego. W latach 90-tych odkryto obecne w korzeniu kudzu izoflawony.

Oto kilka kluczowych właściwości korzenia kudzu:

  • łagodzi bóle głowy,
  • pomaga szybciej zbić gorączkę,
  • redukuje bóle mięśniowe,
  • poprawia ogólne samopoczucie psychofizyczne,
  • normuje ciśnienie tętnicze krwi,
  • zmniejsza stany zapalne i łagodzi dolegliwości bólowe związane ze stanem zapalnym,
  • usprawnia przemianę materii,
  • pomaga regulować apetyt (przeciwdziała podjadaniu i przejadaniu się),
  • zmniejsza potrzebę sięgania po używki,
  • poprawia wydajność mózgu,
  • wspiera gospodarkę hormonalną,
  • pomaga regulować poziom cukru i cholesterolu we krwi,
  • usprawnia trawienie,
  • ma właściwości przeciwwymiotne,
  • ma właściwości antyalergiczne,
  • poprawia kondycję naczyń krwionośnych,
  • ma działanie przeciwdrobnoustrojowe,
  • ma właściwości immunomodulujące,
  • ma właściwości antyoksydacyjne.

Korzeń kudzu – działanie i skład rośliny. Jak kudzu root wpływa na pracę organizmu?

Korzeń kudzu

Kudzu posiada dużą zawartość skrobi bogatej w związki flawonoidowe, w tym niezwykle cenne dla zdrowia izoflawony. To właśnie one odpowiadają za większość działań prozdrowotnych i leczniczych korzenia. Stymulują wydzielanie enzymów i usprawniają procesy metaboliczne zachodzące w ustroju.

Izoflawony stanowią też osłonę dla komórek przed wolnymi rodnikami i innymi niszczycielskimi czynnikami. Nie bez powodu izoflawony nazywane są także fitohormonami lub fitoestrogenami. Zachowują się w organizmie jak nasze naturalne hormony, a w ten sposób równoważą niedostatki hormonów i niwelują objawy zaburzeń hormonalnych.

Izoflawony zawarte w kudzu wspomagają też przemiany tłuszczów w organizmie, przeciwdziałając utrzymywaniu się wysokiego poziomu cholesterolu całkowitego we krwi. Obok izoflawonów kudzu zawiera też całą gamę witamin i biopierwiastków wspierających pracę organów, wzmacniających organizm i dobroczynnie oddziałujących na skórę. Dzięki saponinom kudzu działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie, a dzięki flawonoidom, takim jak kwercetyna i rutyna, wzmacnia zdolności obronne organizmu.

Główne składniki czynne w kudzu to:

  • izoflawony (pueraryna, daidzyna i daidzeina),
  • saponiny,
  • kwercetyna,
  • rutyna,
  • hyperozyd,
  • apigenina,
  • luteolina,
  • kwasy fenolowe,
  • polisacharydy,
  • aminokwasy,
  • wapń,
  • żelazo,
  • fosfor,
  • cynk,
  • witamina A,
  • witamina B6,
  • witamina B9,
  • witamina C.

Korzeń kudzu w walce z nałogami

Kudzu wyróżnia się nadzwyczajnie wysoką koncentracją związków izoflawonowych w korzeniu, szczególnie daidzyny i daidzeiny, dzięki którym na kilka różnych sposobów wspiera walkę z nałogami. Sprawdza się między innymi w przypadku uzależnienia od alkoholu, ułatwiając jego odstawienie oraz łagodząc skutki długotrwałego i intensywnego spożywania alkoholu.

Korzeń kudzu wykazuje wielotorowe działanie na organizm w sytuacji nadmiernej konsumpcji alkoholu. Zawarte w kudzu izoflawony aktywizują enzymy, które rozkładają alkohol etylowy.

Kudzu usprawnia metabolizm alkoholu etylowego i blokuje jego przemianę w toksyczny aldehyd octowy odpowiedzialny za symptomy zatrucia alkoholowego. Łagodzi objawy nadmiernego spożycia alkoholu oraz odstawiania alkoholu, takie jak: lęki, problemy z zasypianiem, poirytowanie, drażliwość, bezsenność, drżenie rąk. Kudzu wspomaga także proces detoksykacji oraz regeneracji organizmu u osób uzależnionych od alkoholu.

Inną cenną właściwością kudzu, jeśli chodzi o proces odstawiania alkoholu, jest stabilizowanie poziomu dopaminy i poprawa samopoczucia psychicznego, co wpływa na ograniczanie potrzeby picia alkoholu, a co za tym idzie zmniejszanie ilości wypijanego alkoholu etylowego.

Korzeń ten, poprawiając nastrój i przywracając większy spokój wewnętrzny, zapobiega sięganiu po alkohol w stanach dużego napięcia nerwowego, chandry, odczuwania smutku czy wzburzenia emocjonalnego (czujemy się dobrze, więc nie potrzebujemy już „lekarstwa” w postaci używki).

Sprawdź kapsułki z kudzu niwelujące przykre skutki picia alkoholu: Reliver

Korzeń kudzu jest też jednym z czołowych ziół stosowanych w walce z uzależnieniem od papierosów. Sprawdza się zarówno w czasie rzucania, jak i ograniczania palenia.

Stabilizuje nastrój i pomaga lepiej kontrolować własne emocje, przez co zapobiega sięganiu po papierosa w stanie zdenerwowania czy stresu. Oprócz tego, że pomaga zmniejszyć ilość wypalanych papierosów i łagodzi skutki odstawienia nikotyny, pomaga także szybciej pozbywać się toksyn nagromadzonych w organizmie na skutek palenia tytoniu.

Kudzu a układ nerwowy, kudzu jako adaptogen

Korzeń kudzu

Korzeń kudzu, dzięki puerarynie, daidzynie, daidzeinie i innym fitozwiązkom, pomaga regulować poziom neuroprzekaźników w mózgu, takich jak serotonina i dopamina. Dzięki temu kompleksowo poprawia samopoczucie psychiczne. Korzeń kudzu to także jeden z najpopularniejszych adaptogenów. Pozwala łatwiej przystosowywać się organizmowi do trudnych, stresowych warunków i przywraca homeostazę w ustroju.

Pobudzając wydzielanie kluczowych neurotransmiterów, kudzu stabilizuje nastrój, redukuje niepokój i lęk, zwalcza napięcie nerwowe, a także wspiera zdrowy sen (pomaga szybciej zasnąć i podwyższa jakość snu). Poprawia też wydajność umysłu, korzystnie wpływa na koncentrację, wspomaga procesy myślowe i uodparnia na zmęczenie psychiczne.

Co więcej, dzięki wysokiemu stężeniu antyoksydantów, kudzu wykazuje właściwości neuroprotekcyjne, co oznacza, że ochrania komórki nerwowe przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki i neurotoksyny (zmniejszając przy tym ryzyko chorób neurodegeneracyjnych takich jak demencja i choroba Parkinsona).

Kudzu na dobrą pracę układu krążenia

Dzięki dużej ilości antyoksydantów kudzu pozytywnie wpływa na układ krążenia, chroniąc go i usprawniając jego pracę. Izoflawony zawarte w kudzu wspierają usuwanie cholesterolu z organizmu i przeciwdziałają tworzeniu się blaszki miażdżycowej na ścianach tętnic, a tym samym zmniejszają ryzyko miażdżycy i choroby wieńcowej.

Kudzu zwiększa także wydajność mięśnia sercowego, wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz pomaga w obniżaniu ciśnienia krwi. Dzięki kwercetynie i innym flawonoidom wzmacnia i uelastycznia naczynia krwionośne oraz poprawia przepływ krwi.

Kudzu root jako wsparcie dla układu hormonalnego

Dzięki wysokiej zawartości fitohormonów w postaci izoflawonów, które zachowują się w organizmie jak naturalne hormony wytwarzane przez nasz organizm, kudzu zmniejsza przykre objawy wahań hormonalnych. Dlatego jest między innymi niezwykle pomocny w okresie menopauzy i andropauzy.

Kudzu – zastosowanie. Jak dawkować korzeń Pueraria lobata?

Sposób stosowania suplementów z kudzu może różnić się w zależności od postaci preparatu, dawki kudzu w jednej kapsułce lub w jednej porcji preparatu, jak również stanu zdrowia i natężenia dolegliwości.

Aby zoptymalizować działanie wyciągu z korzenia kudzu, należy przyjmować suplement regularnie, przez dłuższy czas. Przeważnie rekomendowana dawka to 2-4 kapsułki dziennie (co odpowiada 1-2 g korzenia kudzu).

Sproszkowany korzeń kudzu i ekstrakty z korzenia kudzu w formie kapsułek dostępne są w niektórych aptekach i sklepach zielarskich, ale częściej spotkać je można w sprzedaży internetowej, w tym w e-aptekach, sklepach ze zdrową żywnością oraz suplementami i ziołami oraz bezpośrednio na witrynach producentów suplementów diety.

Korzeń kudzu – skutki uboczne i przeciwwskazania

Na ogół kudzu nie daje żadnych skutków ubocznych. Niekiedy (przy zbyt intensywnym stosowaniu) mogą wystąpić nudności, zawroty głowy, problemy trawienne. Przeciwwskazania do stosowania kudzu to ciąża, laktacja, choroby hormonalne i przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych.

Źródła:

Czytaj więcej

Dołącz do dyskusji

* Korzystając z tego formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych przez tę stronę internetową.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie
Cenimy państwa prywatność
Ustawienia ciastek
Do poprawnego działania naszej strony niezbędne są niektóre pliki cookies. Zachęcamy również do wyrażenia zgody na użycie plików cookie narzędzi analitycznych. Dzięki nim możemy nieustannie ulepszać stronę. Więcej informacji znajdą państwo w Polityce Prywatności. Polityka prywatności.
Dostosuj Tylko wymagane Akceptuj wszystkie
Ustawienia ciastek
Dostosuj ustawienia
„Niezbędne” pliki cookie są wymagane dla działania strony. Zgoda na pozostałe kategorie, pomoże nam ulepszać działanie serwisu. Firmy trzecie, np.: Google, również zapisują pliki cookie. Więcej informacji: użycie danych oraz prywatność. Pliki cookie Google dla zalogowanych użytkowników.
Niezbędne pliki cookies są konieczne do prawidłowego działania witryny.
Używamy plików cookie Google Analytics. Te pliki cookie będą przechowywane w przeglądarce tylko za państwa uprzednią zgodą.
Reklamowe pliki cookies służą m.in. do analizowania efektywności działań reklamowych i śledzenia konwersji.
Umożliwia wysyłanie do Google danych użytkownika związanych z reklamami

Brak plików cookies.

Umożliwia wyświetlanie reklam spersonalizowanych

Brak plików cookies.

Zapisz ustawienia Akceptuj wszystkie
Ustawienia ciastek