Strona główna Odchudzanie Kwas linolowy a odchudzanie – czy CLA to skuteczny sposób na smukłą sylwetkę?

Kwas linolowy a odchudzanie – czy CLA to skuteczny sposób na smukłą sylwetkę?

by Karolina Karo
7 komentarzy

Kwas linolowy to niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu związek chemiczny należący do grupy NNKT, czyli nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ponieważ nie jest samodzielnie wytwarzany przez organizm, musi być w odpowiednich dawkach dostarczany wraz z pożywieniem. Jest to o tyle ważne, że kwas linolowy charakteryzuje się wieloma pozytywnymi właściwościami zdrowotnymi. Co więcej, sprzężony kwas linolowy CLA może przyspieszać redukcję tkanki tłuszczowej.

Czym jest i jaką rolę odgrywa kwas linolowy?

Ten organiczny związek chemiczny z grupy kwasów nienasyconych Omega 6 należy do tzw. substancji endogennych, co oznacza, że nie jest syntetyzowany przez organizm i musi stanowić składnik codziennej diety. A ponieważ nienasycone kwasy tłuszczowe pełnią niezmiernie istotną rolę w szeregu przemian biochemicznych i czynności fizjologicznych, należy zadbać o systematyczne dostarczanie organizmowi tejże substancji.

W przypadku opisywanego związku chemicznego mamy do czynienia z wiązaniami sprzężonymi, dlatego często stosuje się wobec niego nazwę sprzężony kwas linolowy CLA (conjugated linoleic acid). Co ciekawe, mimo iż mamy do czynienia z tłuszczem typu trans, w żadnym razie nie możemy go zaliczać do grupy szkodliwych tłuszczów powstałych w procesie utwardzania olejów roślinnych. Kwas linolowy jest bowiem wytwarzany w sposób naturalny, w przewodzie pokarmowym lub gruczołach mlecznych zwierząt przeżuwaczy – krów, owiec, kóz i torbaczy, na przykład kangurów.

CLA znajduje zastosowanie nie tylko w przemyśle spożywczym, ale także w kosmetyce. Badania potwierdziły jego liczne atrybuty prozdrowotne, między innymi przeciwnowotworowe i przeciwmiażdżycowe oraz korzystny wpływ na kondycję skóry.

Kwas linolowy – właściwości zdrowotne

Zgromadzone przez naukowców dane wykazały, że sprzężony kwas linolowy CLA charakteryzuje się bardzo silnymi oddziaływaniami antyoksydacyjnymi. Stwierdzono to na podstawie obserwacji zależności między spożywaniem produktów mlecznych, a ryzykiem powstawania nowotworów, szczególnie w odniesieniu do raka jelita grubego, płuc, piersi i czerniaka. Badania świadczą również o tym, że kwas linolowy hamuje powstawanie blaszki miażdżycowej zapobiegając utlenianiu się cholesterolu. Jednocześnie obniża ciśnienie krwi i podnosi poziom „dobrego” cholesterolu HDL.

Istnieją także poważne przesłanki świadczące o korzystnym wpływie CLA na podniesienie poziomu odporności organizmu poprzez stymulację produkcji limfocytów. Ma to także znaczenie dla kondycji kości i zapobieganiu osteoporozie, zwłaszcza w połączeniu z większym spożyciem wapnia.

Nie sposób wreszcie nie docenić roli kwasu linolowego w procesie odchudzania, czy jego wpływu na stan skóry i włosów.

Przeczytaj także: Zioła na odchudzanie

Kwas linolowy – występowanie w produktach żywnościowych

kanka i szklanka z mlekiem

Sprzężony kwas linolowy CLA jest syntetyzowany w przewodzie pokarmowym i gruczołach mlecznych zwierząt przeżuwaczy i torbaczy. Dlatego najlepszym i naturalnym jego źródłem są produkty mleczne i ich przetwory oraz mięso tych zwierząt. Kwas linolowy znajdziemy zatem w:

  • mleku pełnotłustym;
  • przetworach – maśle, jogurtach, twarogu, serach dojrzewających;
  • wołowinie, baraninie, cielęcinie, koninie, sarninie, mięsie z kangura.

Warto jednak zdawać sobie sprawę, że ilość i jakość CLA zależy od wielu różnych czynników, przede wszystkim od sposobu i warunków hodowli zwierząt. Najbardziej wartościowe jest mleko i mięso pochodzące od zwierząt hodowanych w gospodarstwach ekologicznych, wypasanych w w okresie wiosny i lata w naturalnym, czystym środowisku.

Kwas linolowy występuje również w niektórych produktach roślinnych. Są to przede wszystkim tłuszcze roślinne – olej słonecznikowy, z pestek winogron, sojowy, z wiesiołka, lniany. Oczywiście zawierają go również surowce służące do produkcji oleju – ziarna słonecznika, pestki winogron, wiesiołek, siemię lniane. CLA znajduje się też w niektórych grzybach, między innymi w popularnych u nas pieczarkach.

Należy także wspomnieć o szeroko dostępnych suplementach diety zawierających sprzężony kwas linolowy CLA, często w połączeniu z innymi substancjami wzmacniającymi jego działania w określonym obszarze.

Sprawdź: Ranking spalaczy tłuszczu

Kwas linolowy na odchudzanie – jak działa na naszą sylwetkę?

tabletki i krople

CLA odgrywa istotną rolę w procesie odchudzania, dlatego bardzo często jest jednym ze składników suplementów mających na celu pomoc osobom walczącym z nadwagą i nadmierną ilością tkanki tłuszczowej. Jego przydatność w odchudzaniu wynika z kilku charakterystycznych właściwości. Sprzężony kwas linolowy między innymi blokuje działanie enzymu zwanego lipazą lipoproteinową, co przekłada się na redukcję tkanki tłuszczowej. Stymuluje proces lipolizy i oksydacji kwasów tłuszczowych w mięśniach, wpływa na zwiększenie wydatków energetycznych organizmu.

Chociaż dokładny mechanizm oddziaływania kwasu linolowego na nadwagę nie został jeszcze całkowicie zdiagnozowany, to jednak nie ulega wątpliwości, że wywierając istotny wpływ na redukcję tkanki tłuszczowej wspomaga zarazem aktywność fizyczną. Sprawia mianowicie, że organizm w większym stopniu czerpie z zapasów zużywając energię potrzebną do ćwiczeń. Poza tym, co ciekawe, jego korzystny wpływ na spalanie ma miejsce również w stanach spoczynku. CLA sprzyja jednocześnie przyrostowi mięśni.

Sprzężony kwas linolowy CLA jest pomocny w odchudzaniu, ponieważ:

Trzeba jednak pamiętać, że proces chudnięcia przebiega na kilku poziomach, a osiągnięcie pożądanych efektów jest możliwe wtedy, kiedy podejdziemy do sprawy kompleksowo. Oprócz wprowadzenia do diety kwasu linolowego, czy to w postaci naturalnych produktów, czy suplementów diety, niezbędna jest zmiana trybu życia.

Podjęcie regularnej aktywności fizycznej (np. jogging, nordic walking, rower stacjonarny, basen, zumba etc.), opracowanie nowego, zgodnego z zasadami zdrowego odżywiania jadłospisu w połączeniu z suplementem zawierającym CLA oraz inne substancje wspomagające redukcję tkanki tłuszczowej – to wszystko razem daje dopiero gwarancję sukcesu. I to pod warunkiem, że przez dłuższy czas i konsekwentnie będziemy się trzymać przyjętej strategii.

Suplementem diety, który może okazać się szczególnie pomocny w odchudzaniu, zawierającym między innymi sprzężony kwas linolowy CLA, jest Keto Actives. To innowacyjny, wieloskładnikowy produkt o szerokim spektrum działania. Obecność CLA, pokrzywy indyjskiej, gorzkiej pomarańczy, ashwagandhy, chromu i kilku innych elementów w jednej kapsułce sprawia, że Keto Actives jest bardzo skutecznym narzędziem w walce o szczupłą sylwetkę.

Przeczytaj więcej o Keto Actives
lub
Dowiedz się, jak schudnąć bez diety

Czytaj więcej

7 komentarzy

Dotti3131 2 lipca 2019 - 16:03

Swojego czasu CLA było okrzyknięte panaceum na nadwagę. Teraz już ma mniej pochlebne oceny. Moje zdanie o CLA jest bardzo dobre. Z pomocą suplementu, gdzie CLA było głównym składnikiem schudłam 10 kg w ponad 2 miesiące, przy jednoczesnych ćwiczeniach i diecie 1500 kalorii. Ale np. mojej przyjaciółce nie pomogło wcale, chociaż ćwiczyła równo ze mną (razem chodziłyśmy na siłkę) i też ponoć robiła dietę 1500. Schudła jakieś 2 kg tylko w całym cyklu. Także moim zdaniem wszystko zależy od konkretnego organizmu.

Odpowiedź
Garfieldo 4 lipca 2019 - 09:38

Dotti3131 – a może koleżanka tak do końca nie trzymała się diety. 2 kg w ponad 2 miechy przy regularnym treningu na siłowni i diecie 1500 to baaardzo mało, nawet bez suplementu powinna schudnąć więcej.

Odpowiedź
Dotti3131 4 lipca 2019 - 17:26

Faktycznie, być może źle wyliczała te kalorie i wychodziło więcej niż 1500 albo pozwalała sobie na jakieś tam małe słodkie przyjemności, hehe, tego nie wiem. Ostatnio poszła do dietetyka i ma rozpisaną całą dietę bardzo dokładnie, może jej się teraz uda. Niemniej jednak ja uważam, że CLA działa różnie na różne osoby, zresztą opinie w necie też nie są jednoznaczne.

Odpowiedź
Martyna 7 lipca 2019 - 21:13

Ja kiedyś wybrałam 2 opakowania CLA, bo naczytałam się, jak to super działa na odchudzanie i nie schudłam prawie nic. Z tym, że ja nie ćwiczyłam, a dieta też była taka sobie, trochę oszukana 😉 Ale to było w czasach, jak jeszcze myślałam, że same tabletki mogą zdziałać cuda 😛

Odpowiedź
Hanka40 15 lipca 2019 - 19:56

Sprzężony kwas linolowy CLA to dobrze przebadany składnik o wielu bardzo cennych dla zdrowia działaniach. Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze jego mega potencjał antyoksydacyjny. Jeśli zaś chodzi o odchudzanie, to najlepiej działa w połączeniu z innymi elementami o pokrewnych właściwościach, np. L-karnityną.

Odpowiedź
IzaPiotrowska 17 lipca 2019 - 13:09

Zgadzam się. Kiedyś brałam samo CLA i działało średnio, a teraz biorę suplement, w którym kwas linolowy to tylko jeden z kilku składników i widzę dużą różnicę na plus w tempie odchudzania.

Odpowiedź
Aśka_Meliska 21 lipca 2019 - 18:42

Jak dla mnie najistotniejsze znaczenie ma trening i dieta. Wiele moich koleżanek bierze tabletki na odchudzanie różnej maści, jednak bez jakiegokolwiek skutku. Dlaczego? Bo nie stronią od podjadania, poza tym większość czasu spędzają w pozycji siedzącej. Najpierw w pracy za biurkiem, potem w domu na fotelu lub kanapie. Nawet droga z pracy do domu w pozycji siedzącej – za kółkiem samochodu. W takim wypadku nawet najsilniejszy zabójca tłuszczu nie ma szans. Ja również działałam takim schematem, ale wreszcie zmieniłam tryb życia i chudnę 🙂 Po pierwsze, staram się jeść dietetycznie. Po drugie, staram się wciąż być w ruchu. Co prawda pracuję za biurkiem, ale do domu chodzę pieszo, ćwiczę prawie codziennie, chodzę na spacery. Telewizję oglądam siedząc – ale na rowerze treningowym 😉

Odpowiedź

Dołącz do dyskusji

* Korzystając z tego formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych przez tę stronę internetową.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie