Strona główna Uroda Łysienie androgenowe – przyczyny, objawy, metody leczenia. Jak powstrzymać łysienie?

Łysienie androgenowe – przyczyny, objawy, metody leczenia. Jak powstrzymać łysienie?

by Karolina Karo
0 komentarzy

Łysienie androgenowe, inaczej łysienie typu męskiego, to powszechnie obserwowane zjawisko. Ten typ łysienia spowodowany jest czynnikami dziedzicznymi oraz hormonalnymi (szkodliwym oddziaływaniem hormonu DHT na mieszki włosowe). Najczęściej łysienie androgenowe rozpoczyna się po 40-tym roku życia, ale też może też zostać zapoczątkowane w bardzo młodym wieku. Proces może też postępować wolniej lub szybciej, w zależności od indywidualnych uwarunkowań genetycznych.

Co prawda łysienia typu męskiego nie da się całkowicie wyleczyć i w pełni odwrócić, ale za pomocą kilku sprawdzonych metod da się zahamować proces wypadania włosów, a nawet uaktywnić mieszki i pobudzić wzrost nowych włosów! Najważniejsze aby, zauważywszy u siebie pierwsze objawy łysienia androgenowego, od razu zacząć przeciwdziałać temu procesowi. Mamy wtedy dużą większą szansę na uratowanie fryzury. Jakie są przyczyny i metody leczenia łysienia androgenowego, jakie czynniki mogą wpłynąć na zaostrzenie procesu wypadania włosów? Jak w domowych warunkach przeciwdziałać dalszemu postępowi łysienia androgenowego?

Łysienie androgenowe – przyczyny. Rodzinna spuścizna czy efekt niezdrowego trybu życia?

Najczęstsza przyczyna utraty włosów przy łysieniu androgenowym to wysokie stężenie DHT (pochodnej testosteronu). W efekcie działania enzymu 5-alfa-reduktazy testosteron jest przekształcany w dihydrotestosteron (DHT). Umiejscowiony zostaje głównie w skórze głowy, w obrębie mieszków włosowych. Jeśli mieszki włosowe są nadmiernie wrażliwe na działanie tego hormonu, dochodzi do ich stopniowego kurczenia się i zanikania.

W efekcie miniaturyzacji mieszki włosowe tracą zdolność do produkowania normalnych zdrowych, silnych włosów. Faza wzrostu włosa (faza anagenowa) ulega skróceniu, wydłużona zaś zostaje faza spoczynku włosa (faza telogenowa). Konsekwencją jest pojawianie się cienkich, słabych, krótkich, pozbawionych intensywnego kolorytu, podatnych na uszkodzenia i szybko wypadających włosów. Obok czynników hormonalnych, kolejną przyczyną łysienia androgenowego są uwarunkowania genetyczne (tendencję do łysienia dziedziczymy po rodzicu, dziadku).

Dodatkowo do wzmożonego wypadania włosów u mężczyzn przyczynić się może kondycja zdrowotna i tryb życia, jaki prowadzimy. Częsty, silny stres, utrzymujące się dłuższy czas przemęczenie fizyczne i psychiczne, brak snu, nadmiar używek, choroby dermatologiczne i autoimmunologiczne mogą wpływać na osłabienie organizmu, w tym również skóry i włosów, i powodować łysienie.

Bardzo często do przyspieszenia i nasilenia procesu łysienia przyczynia się również niezdrowa dieta. Jeśli nasz jadłospis w dużej części składa się z żywności śmieciowej, wysoko przetworzonej, nietrudno o szybciej postępujące procesy starzenia oraz pogorszenie stanu organów i tkanek, w tym struktur włosowych także.

Czy da się wyeliminować przyczyny łysienia androgenowego u mężczyzn i zahamować proces utraty włosów?

łysiejący mężczyzna

Łysienie w dużej liczbie przypadków da się spowolnić, zahamować, a niekiedy i częściowo odwrócić. Głównym czynnikiem decydującym o powodzeniu jest czas. Warto za zwalczanie łysienia zabrać się jak najwcześniej.

Jeśli posiadamy jedynie niewielkie, delikatne zakola i lekkie przerzedzenia w innych obszarach owłosionej skóry głowy, mamy dużą szansę na zablokowanie łysienia i pobudzenie odrastania włosów. Jeśli zaś mamy wyraźnie cofniętą linię włosów i duże przerzedzenia na obszarze czołowo-ciemieniowym, nie możemy liczyć na odzyskanie bujnej fryzury. Wówczas możemy jedynie zapobiegać dalszej utracie włosów, wzmocnić struktury włosowe, poprawić ogólny stan skóry głowy i włosów oraz ewentualnie nieco zagęścić fryzurę, zwłaszcza w okolicy potylicznej.

Uboga w minerały, witaminy, białko czy nienasycone kwasy tłuszczowe dieta, a także stres i nadmiar używek to jedne z tych przyczyn łysienia, które jesteśmy w stanie wyeliminować (nie da się na przykład zmienić uwarunkowań genetycznych czy niektórych problemów zdrowotnych, ale tryb życia już tak!). Z całą pewnością, chcąc rozpocząć batalię z łysieniem androgenowym, warto najpierw przyjrzeć się swojemu sposobowi odżywiania i innym aspektom życia, które mogą być czynnikami intensyfikującymi wypadanie włosów.

Stosunkowo problematyczna, ale możliwa do zlikwidowania, jest przyczyna hormonalna łysienia androgenowego. Konkretnie chodzi tutaj o wpływ DHT na mieszki włosowe. Istnieje szereg surowców roślinnych o cennych właściwościach regulujących męską gospodarkę hormonalną i hamujących szkodliwy wpływ DHT na mieszki włosowe. Jest to na przykład uznawana za chwast, ale tak naprawdę obdarzona wyjątkowymi właściwościami, pokrzywa (intensywny ekstrakt z pokrzywy i wiele innych składników wzmacniających włosy znaleźć można w suplemencie na łysienie Profolan).

Reasumując, większość przyczyn łysienia da się częściowo ograniczyć, a niektóre całkiem wyeliminować. Czy uda nam się zahamować i zwalczyć łysienie, zależy głównie od stopnia zaawansowania procesu i naszej determinacji w stosowaniu preparatów na łysienie oraz domowych bądź kosmetycznych zabiegów hamujących wypadanie i pobudzających wzrost włosów.

W jakim wieku pojawiają się zakola? Kiedy zaczynamy łysieć?

Moment rozpoczęcia procesu łysienia bywa różny. Jeśli łysienie ma podłoże głównie dziedziczne, rozpocząć się może bardzo wcześnie, już w okolicach 20-go roku życia. W pozostałych przypadkach średni wiek początku procesu powstawania zakoli to 30-40 lat. Nieco rzadziej pierwsze oznaki łysienia obserwowane są dopiero po 50-tym roku życia. Niewątpliwie im później zaczynamy łysieć, tym łatwiej jest hamować jego postęp i walczyć z wypadaniem włosów.

Łysienie androgenowe – objawy

Rozpoznanie łysienia androgenowego jest bardzo proste, ponieważ jego objawy są specyficzne. W zależności od etapu procesu, łysienie zaczyna obejmować kolejne obszary skóry głowy. Pierwszą oznaką łysienia androgenowego są zakola w części czołowej. U większości mężczyzn jednym z pierwszych zaobserwowanych symptomów jest łysienie na czubku głowy. Rzadko kiedy w przypadku łysienia androgenowego dochodzi do całkowitego wyłysienia. Przeważnie włosy w tylnej części głowy zostają zachowane, stopniowo zanikają jednak włosy w części przedniej i na szczycie głowy.

Istnieje 7-stopniowa skala, tzw. skala Norwooda-Hamiltona dokładnie opisująca objawy łysienia androgenowego w poszczególnych etapach:

  • Stopień 1 – tzw. nastoletnia linia włosów. Nie ma jeszcze żadnych przerzedzeń, linia włosów pozostaje taka, jak w okresie dzieciństwa i wieku młodzieńczego.
  • Stopień 2 – pojawia się lekkie cofnięcie przedniej linii włosów, zaobserwować można nieznaczne zakola na czole (jest to tzw. dojrzała linia włosów).
  • Stopień 3 – ten etap można nazwać wczesną fazą łysienia. Przednia linia włosów dalej cofa się. Następuje pogłębianie zakoli. Po obu stronach skroni zauważyć można pozbawione włosów wyraźne zagłębienia kształtem przypominające literę U.
  • Stopień 4 – wyraźnie cofnięta linia włosów, widoczne przerzedzenie w części ciemieniowej (czubek głowy pozbawiony jest włosów).
  • Stopień 5 – coraz bardziej przerzedzona okolica szczytu głowy. Pasmo włosów, które oddziela część czołową od ciemieniowej jest coraz węższe.
  • Stopień 6 – na czole i w części ciemieniowej głowy obserwowane są rozległe pozbawione włosów pola. Oba te obszary łysienia łączą się w jeden (pas oddzielający rejon czołowy od ciemieniowego zanika).
  • Stopień 7 – włosy występują tylko w części potylicznej głowy. W pozostałych rejonach nie ma włosów lub są bardzo rzadkie i cienkie.

Leczenie łysienia androgenowego. Jak powstrzymać łysienie androgenowe?

Dla mężczyzn borykających się z łysieniem androgenowym istnieje wiele opcji leczenia, zarówno miejscowego (zabiegi na skórę głowy), jak i farmakologicznego (przyjmowanie środków hamujących niekorzystne dla mieszków włosowych przemiany hormonalne).

W sprzedaży dostępna jest też szeroka gama preparatów kosmetycznych (szampony, ampułki, płyny) i suplementów diety hamujących łysienie i stymulujących porost włosów. Istnieją również domowe sposoby na łysienie, na które warto zwrócić uwagę.

Jeśli chodzi o farmakologię, często stosowanym środkiem na łysienie jest finasteryd. Związek ten, poprzez hamowanie aktywności enzymu 5-alfa-reduktazy, blokuje mechanizm przekształcania testosteronu w dihydrotestosteron i tym samym chroni mieszki włosowe przed miniaturyzacją. Stosowanie tego leku wiąże się jednak niestety z wieloma niekorzystnymi efektami ubocznymi. Inny stosowany w łysieniu środek o działaniu redukującym transformację testosteronu w DHT to dutasteryd.

Spośród środków do użytku zewnętrznego najczęściej stosowany jest minoksydyl (minoksidil). Dostępny jest w formie płynu do wcierania w skórę głowy (np. Loxon 2%, Alopexy). Specyfik ten rozszerza naczynia mieszków włosowych, co owocuje ich nasilonym ukrwieniem i lepszym zaopatrzeniem w substancje odżywcze. Dzięki temu mieszki sprawniej funkcjonują i przestają ulegać miniaturyzacji. Co więcej, preparaty z minoksidylem pobudzają namnażanie komórek mieszków, przez co aktywowany jest wzrost nowych włosów.

Na rynku znajdziemy także wiele szamponów na łysienie androgenowe, m.in. bazujących na kofeinie i kompleksach ziołowych. Składniki te, podobnie jak minoksidyl, nasilają ukrwienie mieszków, przyspieszają wzrost włosów oraz przeciwdziałają negatywnemu wpływowi hormonów na mieszki.

Dużym zainteresowaniem cieszą się również ampułki na łysienie androgenowe. W ich wnętrzu znaleźć można wysoko skoncentrowane składniki aktywne, najczęściej pochodzenia roślinnego (np. ekstrakt z palmy sabałowej, żeń-szenia, pokrzywy, szałwii etc.) oraz witaminy, bio-pierwiastki i proteiny. Kuracja ma za zadanie jednocześnie redukować wypadanie włosów, odżywiać i odbudowywać struktury włosowe oraz pobudzać porost.

Zabiegi na łysienie

W dobie rozwoju medycyny estetycznej i kosmetologii nie brakuje efektywnych zabiegów na łysienie, zarówno tych mocniej ingerujących w ciało, jak i mniej inwazyjnych, polegających na przykład na naświetlaniach.

Jednym ze skuteczniejszych zabiegów stosowanych w leczeniu łysienia androgenowego jest mezoterapia skóry głowy. Polega na nakłuwaniu skóry głowy w licznych punktach i wprowadzaniu do jej wnętrza specjalnie dobranych preparatów o działaniu głęboko odżywiającym, regenerującym, wzmacniającym cebulki i mieszki włosowe oraz stymulującym porost nowych, zdrowych włosów. Do najczęściej aplikowanych na drodze mezoterapii substancji aktywnych należą: minoksydyl, krzem, cynk, witaminy, osocze bogatopłytkowe, kwasy nukleinowe, koenzymy, kwas hialuronowy, aminokwasy, peptydy oraz komórki macierzyste pochodzące z tkanek własnych pacjenta.

Kolejnym popularnym zabiegiem o wysokiej skuteczności jest laserowe leczenie łysienia, w ramach którego na skórę głowy kierowana jest wiązka światła laserowego o specjalnej częstotliwości. Naświetlania prowadzą do stymulacji mikrokrążenia w obrębie skóry głowy, a co za tym idzie do zwiększenia stopnia odżywienia komórek i aktywizacji mieszków włosowych do wytwarzania nowych włosów.

Dużo bardziej inwazyjną, ale dającą bardzo dobre efekty, metodą leczenia łysienia jest przeszczep włosów. Wymaga on jednak operacji i użycia skalpela, poza tym jest bardzo kosztowny, dlatego stosunkowo niewiele osób się na taki przeszczep decyduje.

Inne popularne zabiegi na łysienie androgenowe:

  • ledoterapia (naświetlania światłem czerwonym lub podczerwonym),
  • peptydowa terapia włosów, czyli zabieg dr Cyj Hair Filler (zaaplikowanie w skórę głowy kompozycji siedmiu peptydów i kwasu hialuronowego),
  • karboksyterapia skóry głowy (zaaplikowanie medycznego dwutlenku węgla w skórę głowy),
  • przeszczep włosów metodą FUE (nowoczesny przeszczep włosów bez użycia skalpela, bez szwów i blizn, polegający na pobraniu mikroszczepów włosów np. z tyłu głowy lub klatki piersiowej i przeniesieniu ich na miejsca objęte łysiną),

Profesjonalne zabiegi i operacje mające na celu zahamowanie łysienia i pobudzenie porostu włosów, co prawda mogą być bardzo efektywne, ale też nie należą do tanich. Istnieją także inne metody leczenia łysienia, które znacznie mniej uszczuplają zawartość portfela. Są to preparaty doustne bazujące na ekstraktach roślinnych, aminokwasach oraz składnikach witaminowych i mineralnych.

Bardzo dobre rezultaty można uzyskać stosując jednocześnie owe preparaty doustne i preparaty miejscowe (np. płyny, lotiony, szampony czy ampułki na łysienie).

Najskuteczniejsze naturalne składniki pomocne w zwalczaniu łysienia androgenowego

Sprawdź intensywnie działające kapsułki na łysienie androgenowe: Folisin

Łysienie androgenowe u kobiet

Choć wydawać by się mogło, że łysienie androgenowe to problem typowo męski, zjawisko to występuje również u kobiet. Podobnie jak w przypadku panów, również u pań dochodzi do miniaturyzacji mieszków włosowych, czego efektem jest wzmożona utrata włosów. Szczególnie narażone na łysienie androgenowe są panie z uwarunkowaną genetycznie nadwrażliwością mieszków włosowych, z zespołem policystycznych jajników, z zespołem Cushinga, niektóre panie w okresie menopauzy.

Proces łysienia androgenowego u kobiet jest wynikiem nieprawidłowości w gospodarce hormonalnej (kiedy męskie hormony płciowe, czyli androgeny, występują w organizmie kobiety w nadmiarze). Objawy są jednak inne niż w przypadku łysienia androgenowego u mężczyzn.

Podczas gdy u panów głównym objawem są zakola i cofająca się linia włosów, u kobiet obserwowane jest wzmożone rzednięcie włosów rozlane na całą centralną część owłosionej skóry głowy, przy zachowaniu naturalnej linii włosów.

Czytaj więcej

Dołącz do dyskusji

* Korzystając z tego formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych przez tę stronę internetową.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie