Strona główna Uroda Łysienie androgenowe – przyczyny i metody leczenia

Łysienie androgenowe – przyczyny i metody leczenia

by Karolina Karo
0 komentarzy

Wypadanie włosów u mężczyzn postępujące wraz z wiekiem to powszechne zjawisko. Łysienie androgenowe, zwane też łysieniem typu męskiego, może rozpocząć się zarówno w bardzo młodym wieku, jak i w zaawansowanym. Może też postępować wolniej lub szybciej, w zależności od indywidualnych uwarunkowań. Jakie są przyczyny i metody leczenia łysienia androgenowego, jakie czynniki mogą wpłynąć na zaostrzenie procesu wypadania włosów?

Łysienie androgenowe – przyczyny wypadania włosów u mężczyzn

łysy mężczyzna

W wyniku przemian hormonalnych testosteron zostaje przekształcany w dihydrotestosteron (DHT). Zwiększona wrażliwość mieszków włosowych na ten hormon jest przyczyną ich stopniowego kurczenia się i zanikania. W efekcie mieszki przestają produkować normalne, silne włosy, a nie cienkie i rzadkie. Faza wzrostu włosa ulega znacznemu skróceniu, czego wynikiem jest powstawanie coraz cieńszych i krótszych włosów oraz ich szybkie wypadanie.

Obok procesów hormonalnych, za kolejną przyczynę łysienia u mężczyzn można uznać genetykę – tendencja do łysienia zostaje dziedziczona „z ojca na syna”. Ponadto niezwykle ważnym czynnikiem, mającym wpływ na nadmierne wypadanie włosów u mężczyzn, jest stan zdrowia oraz tryb życia.

Przebywanie w silnym stresie, utrzymujące się wyczerpanie fizyczne i psychiczne, używki, choroby dermatologiczne i autoimmunologiczne, a przede wszystkim śmieciowa dieta uboga w ważne minerały, witaminy czy białko, mogą znacząco osłabiać włosy i powodować łysienie.

Łysienie androgenowe – leczenie

Jedną z najskuteczniejszych metod leczenia łysienia jest mezoterapia skóry głowy. Polega ona na wstrzykiwaniu w skórę głowy specjalnie dobranych preparatów (np. z minoksydylem, krzemem, witaminami, osoczem bogatopłytkowym, etc.), które sprzyjają regeneracji i wzmocnieniu cebulek oraz stymulują porost nowych, zdrowych włosów.

Kolejnym zabiegiem tego typu jest laserowe leczenie łysienia, w ramach którego na skórę głowy kierowana jest wiązka światła laserowego o specjalnej częstotliwości. Naświetlania prowadzą do polepszenia krążenia w obrębie skóry głowy oraz pobudzenia mieszków włosowych do produkcji nowych, zdrowych włosów.

Dużo bardziej inwazyjną, ale i dającą bardzo dobre efekty, metodą leczenia łysienia jest przeszczep włosów. Wymaga on jednak interwencji chirurgicznej, poza tym nie należy do zabiegów tanich, dlatego stosunkowo mało osób się na taki przeszczep decyduje.

Fachowe zabiegi i operacje mające na celu zahamowanie wypadania i porost włosów, co prawda mogą być bardzo efektywne, ale też nie należą do tanich. Wejdź poznaj inne metody leczenia łysienia, które mniej uszczuplają zawartość portfela.

Czytaj więcej

Dołącz do dyskusji

* Korzystając z tego formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych przez tę stronę internetową.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie