Łysienie łojotokowe, będące rezultatem łojotokowego zapalenia skóry, to jedna z najczęstszych przyczyn utraty owłosienia. Dotyka ono głównie mężczyzn w średnim wieku, jednak niekiedy staje się też udziałem kobiet.
Spis Treści
Przyczyny łojotokowego zapalenia skóry głowy
Nazwa schorzenia – łysienie łojotokowe, wywodzi się od nieprzyjemnego zjawiska nazywanego potocznie łojotokiem, a przez lekarzy łojotokowym zapaleniem skóry. Łojotok to skutek nadprodukcji sebum, czyli naturalnego łoju, w ilościach znacznie przekraczających potrzeby organizmu. Ten nadmiar wywołuje szybkie przetłuszczanie się włosów, a następnie łupież, osłabienie oraz niszczenie cebulek włosów, a w konsekwencji ich wypadanie.
U podłoża łojotokowego zapalenia skóry leżą zaburzenia gospodarki hormonalnej oraz odporności, ale także choroby systemu nerwowego i tarczycy, niewłaściwy styl życia, zakażenia grzybicze, nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu pokarmowego, wreszcie nieprzestrzeganie zasad higieny i zaniedbany łupież.
Łysienie łojotokowe – objawy
Pierwszym sygnałem ostrzegawczym, zanim jeszcze pojawi się wypadanie włosów, jest zazwyczaj łojotok i łupież. Jeśli włosy zaczynają się bardziej niż kiedyś przetłuszczać, zaczyna występować łupież, początkowo biały, następnie żółty i tłusty, to znak, że jesteśmy na najlepszej drodze do łysienia łojotokowego. Obserwuje się je najpierw w kątach czołowo-skroniowych, w dalszej kolejności przerzedzają się włosy na szczycie głowy.
Zjawiskom tym towarzyszy niekiedy swędzenie, jak również podrażnienie skóry głowy objawiające się bolesnością, zaczerwienieniem, przebarwieniami oraz zadrapaniami. Czasami tego typu łysienie obejmuje nie tylko skórę głowy, ale także inne partie owłosionej skóry.
Leczenie łysienia łojotokowego
Leczenie tego schorzenia polega przede wszystkim na zwalczaniu przyczyn, to jest łupieżu i zapalenia skóry. Oprócz stosowania specjalistycznych środków, takich jak na przykład szampon na łojotokowe zapalenie skóry, trzeba pomyśleć również o zmianie stylu życia. W tym, co bardzo ważne, także i diety. Ponadto, w leczeniu łysienia łojotokowego, niezwykle pomocna może być również terapia ziołami. Ponieważ schorzenie ma tendencję do nawrotów, walka z nim wymaga konsekwencji i cierpliwości.
Łysienie łojotokowe a odrost włosów
Jeśli mieszki włosowe nie uległy trwałemu uszkodzeniu, odpowiednia terapia może spowodować ich regenerację, a co za tym idzie, stopniowy odrost włosów. Trzeba skrupulatnie dbać o skórę głowy, delikatnie ją oczyszczając i nawilżając. Stosować specyfiki zawierające pirytionian cynku, ketokonazol, siarczek selenu czy związek siarki, (unikając preparatów z alkoholem) oraz łagodne środki domowe, ponadto unikać stresu i prowadzić zdrowy tryb życia.