Życie w stresie i na wysokich obrotach niesie ze sobą szereg niedogodności zdrowotnych, w tym różnego rodzaju zaburzenia snu. Melisa lekarska jest jednym z najczęściej stosowanych i najskuteczniejszych ziół o działaniu odprężającym, uspokajającym i niwelującym problemy ze snem. Zdecydowanie warto mieć ją w swojej kuchni, i to nie tylko ze względu na działanie wyciszające i nasenne. Oprócz swych najbardziej znanych właściwości, kryje w sobie melisa również mniej znane, ale nie mniej pożyteczne atuty. Poznaj wszystkie dobroczynne właściwości melisy lekarskiej!
Spis Treści
Melisa lekarska – skład, występowanie, uprawa
Melisa lekarska (Melissa officinalis) jest byliną pochodzącą z basenu Morza Śródziemnego i Azji Środkowej, powszechnie uprawianą zarówno w Polsce, jak i całej Europie. Jest cenioną rośliną leczniczą i miododajną.
Jej cechą charakterystyczną jest wyjątkowy, cytrynowy, bardzo przyjemny zapach. Melisa hodowana jest na plantacjach, a także w domach, ogrodach i na działkach, aczkolwiek spotkać ją można również w stanie dzikim. Kwitnie na biało od czerwca do września, ale surowcem leczniczym nie są kwiaty, ale liście melisy, w których znaleźć można wiele cennych substancji przesądzających o niezwykłych właściwościach tej rośliny.
W składzie melisy lekarskiej obecne są: olejki eteryczne (cytral, linalol, cytronelol, geraniol), garbniki, związki trójterpenowe, związki cukrowe, kwasy organiczne (kwas chlorogenowy, kwas kawowy), substancje goryczowe i sole mineralne.
Melisa – właściwości uspokajające
Do najważniejszych atutów melisy lekarskiej zaliczyć można jej właściwości uspokajające i nasenne. Co istotne, zioło to nie działa w sposób radykalny, jak robią to farmaceutyki na receptę, ale w sposób zgodny z naturalnym rytmem naszego organizmu, bezpiecznie, nie tłumiąc świadomości i nie wpływając negatywnie na nasze codzienne funkcjonowanie. Melisa lekarska delikatnie „znieczula” nasze nerwy, niweluje napięcie, redukuje lęki, pomaga uzyskać stan równowagi mentalnej i nabrać dystansu do problemów i stresów.
Z reguły preferowanym sposobem stosowania melisy lekarskiej jest wypijanie naparów w godzinach wieczornych, aczkolwiek nic nie stoi na przeszkodzie, by skosztować melisy również w dzień – zioło to spowoduje odpływ rozdrażnienia i wprowadzi nas w stan relaksu, nie spowoduje jednak otępienia, spowolnienia ruchowego, zaburzeń koncentracji i pamięci czy nadmiernej senności, do czego często prowadzą benzodiazepiny, barbiturany i inne tabletki uspokajające na receptę.
Kiedy warto sięgnąć po melisę? Z całą pewnością przyniesie nam ulgę w stanach napięcia, zdenerwowania, wyczerpania nerwowego i przewlekłego stresu. Przydatna będzie również w przypadku lęków, nerwic, nadmiernej pobudliwości, wybuchowości, w celu niwelowania negatywnych emocji oraz w czasie wychodzenia z uzależnień. Sięgnąć po nią warto też, gdy narzekamy na zaburzenia rytmu serca i skoki ciśnienia spowodowane czynnikami emocjonalnymi.
Melisa na sen
Bezcenne okaże się wsparcie melisy lekarskiej u osób, których bolączką jest bezsenność lub inne zaburzenia snu. Zioło to pomoże nam się zrelaksować, odegna niespokojne myśli, zredukuje problemy z zasypianiem, polepszy jakość snu i zahamuje skłonność do częstego i przedwczesnego wybudzania.
Podobne działanie do melisy wykazują także inne zioła, między innymi: kozłek lekarski, szyszki chmielu (lupulina), lawenda, werbena, męczennica cielista. Można połączyć siły tych cenionych roślin leczniczych w celu skuteczniejszego rozprawienia się z kłopotami ze spaniem.
Inne drogocenne właściwości melisy
Melisa kojarzona jest głównie ze zwalczaniem problemów natury nerwowej oraz kłopotów ze snem, aczkolwiek posiada także właściwości, dzięki którym może pomóc nam w dolegliwościach trawiennych. Roślina ta redukuje napięcie mięśni gładkich jelit, działa przeciwskurczowo, stymuluje produkcję soków trawiennych. Co ważne, melisa wykazuje także właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.
Melisa polecana jest w zaburzeniach trawiennych, w nieżytach jelit i żołądka, w bólach żołądka, w chorobie wrzodowej żołądka i w chorobach dróg żółciowych. Z uwagi na działanie przeciwskurczowe i relaksujące, napary z melisy rekomendowane są również na dolegliwości miesiączkowe.
Herbatka z melisy, a może melisa w tabletkach?
Melisę nabyć można zarówno w postaci ziołowego suszu, ekspresowej herbatki, jak i tabletek, kapsułek i pastylek do ssania zawierających jej ekstrakty. Jeśli chodzi o melisę do parzenia, najlepiej zaopatrywać się w nią w aptekach i sklepach zielarskich.
Chodzi o to, by surowiec był jak najwyższej jakości i zawierał odpowiednie stężenie olejków eterycznych, które to olejki odpowiadają za właściwości uspokajające i nasenne tego zioła. Niemniej jednak wiele osób jest zdania, że nawet zwykła ekspresowa herbata z melisy zakupiona w markecie jest sojuszniczką lepszego samopoczucia i snu.
Napar z melisy przygotowujemy zalewając ją wrzątkiem i parząc pod przykryciem przez 10 minut. Z suszu możemy też przyrządzić wywar – 2 łyżki zioła umieszczamy w małym garnku, zalewamy letnią wodą (ok. 400 ml), stawiamy na małym ogniu i podgrzewamy przez pół godziny, starając się nie doprowadzić do wrzenia. Również ze świeżej melisy można przygotować odprężającą herbatkę – rozdrabniając garść liści na mniejsze kawałki i zalewając wrzątkiem.
Jeśli nie jesteśmy entuzjastami parzenia ziół, postawmy na tabletki z melisą, które często wzbogacane są innymi składnikami likwidującymi zaburzenia snu. Taki kompleksowy suplement diety może być optymalnym rozwiązaniem, zwłaszcza taki, który nie tylko odpręża i ułatwia zasypianie, ale i wykazuje bardziej dogłębne działanie – reguluje biologiczny zegar i trwale podbudowuje jakość snu.
Przeczytaj recenzję kapsułek na sen z melisą, wyciągiem z szyszek chmielu, melatoniną i tryptofanem: Melatolin Plus
7 komentarzy
Melisa jest super, od zawsze mi pomaga w różnych nerwowych sytuacjach. Nie było sytuacji kiedy by się nie sprawdziła. Za każdym razem, gdy jestem czymś mocno zdenerwowana i zbytnio przejęta lub gdy mam natłok negatywnych myśli melisa jest wybawicielką 🙂 Polecam jak najbardziej, a jeśli chcecie żeby zadziałała z większą mocą, to przejdźcie się po nią nie do supermarketu tylko do apteki i kupcie taką w suszu z prawdziwego zdarzenia.
po melisce śpię jak dziecko. Czasami po niej sen jest tak dobry, że aż przedłuża się do 9 godzin. Ale za to potem wstaję w pełni wypoczęta i z radosnym nastawieniem do życia.
Ja ostatnio robię sobie następującą mieszankę na sen i odprężenie: jedna torebka meliski, jedna torebka rumianku i jedna dziurawca. Wszystko to zaparzam w dużym kubku i wypijam tak ok 21 czyli z 2 godzinki przed snem. Taki mix na mnie działa super – daje dobre samopoczucie i szybkie zasypianie.
Meliska to dobre ziółko ale moim zdaniem trzeba uważać na ilości zwłaszcza jeśli pijemy ją w nocy. Ja np. jak za dużo wypiję melisy czy innych ziół na sen (np. 2 szklanki) to potem rano ciężko mi się obudzić i czuję takie ogólne zamulenie.
@ Dorothy101 Każdy ma inne reakcje. Ja mogę pić melisę hektolitrami, w dzień czy w nocy, bez różnicy, a i tak nie czuję żadnego zamulenia. Za to ziółko to świetnie niweluje mi poziom stresu i wprowadza ogólne odprężenie.
Jako zioło na ukojenie nerwów meliska jest super, jednak przy często pojawiających się problemach ze snem może nie wystarczyć. Mnie dopiero pomogły tabletki z melatoniną plus zioła.
Po przeczytaniu artykułu spróbowałam meliski na bóle miesiączkowe i rzeczywiście pomaga! Dobrze poznać jej następną cenną właściwość 😀