Badania historyczne potwierdziły, że ludność zamieszkująca tereny nadmorskie co najmniej od kilku wieków wykorzystywała morszczyn pęcherzykowaty w celach leczniczych. Używano go jako środka na przeczyszczenie, na podrażnioną skórę, na wole tarczycy i na schudnięcie. Dzisiaj morszczyn pęcherzykowaty, chociaż nie zajmuje pierwszego miejsca na liście najpopularniejszych suplementów, cieszy się dużym zainteresowaniem osób cierpiących na niedoczynność tarczycy i pragnących zrzucić nadmiar wagi.
Spis Treści
- 1 Morszczyn pęcherzykowaty – pospolity brunatny glon czy cenne źródło składników odżywczych?
- 2 Morszczyn – właściwości. Jakie substancje wchodzą w skład plechy i jaki ma ona wpływ na organizm?
- 3 Morszczyn a odchudzanie. Czy popularna brunatnica wspomaga utratę zbędnych kilogramów?
- 4 Morszczyn – działanie. Kiedy warto po niego sięgnąć?
- 5 Morszczyn na tarczycę – kiedy suplementacja jest wskazana, a kiedy może zaszkodzić?
- 6 Morszczyn – jak stosować. Odmiany dostępne na rynku oraz wieloskładnikowe suplementy z morszczynem
Morszczyn pęcherzykowaty – pospolity brunatny glon czy cenne źródło składników odżywczych?
W ujęciu biologicznym morszczyn pęcherzykowaty (Fucus vesiculosus), to glon należący do rodziny brunatnic, szeroko rozpowszechniony w północnej części Atlantyku, na zachodnim wybrzeżu Ameryki Północnej i na Bałtyku. Ponieważ na polskim wybrzeżu wyginął w drugiej połowie ubiegłego wieku, został sztucznie odtworzony i obecnie jest pod ochroną.
Podobnie jak inne glony, morszczyn nie posiada części typowych dla roślin lądowych, czyli łodygi i korzeni, ma natomiast tak zwaną plechę, ciało wegetatywne w postaci jakby małego krzewu pokrytego pęcherzykami powietrza. Pojedynczy egzemplarz może osiągać nawet do 100 cm. Morszczyn pęcherzykowaty jest ważną częścią ekosystemu morskiego, nie tylko zapewnia rybom schronienie, ale i dostarcza im pożywienia. O wartości odżywczej tego glonu może świadczyć fakt, że karmione nim w czasie II wojny światowej chore konie nad podziw szybko wracały do zdrowia.
Morszczyn – właściwości. Jakie substancje wchodzą w skład plechy i jaki ma ona wpływ na organizm?
Kiedy naukowcy wzięli pod lupę zawartość glonu, okazało się, że w jego składzie znajdują się duże zasoby jodu oraz cały szereg innych cennych minerałów – cynk, mangan, magnez, miedź, potas, sód. Glon zawiera również witaminy A, B1, B2 i C, ale przede wszystkim ważne dla zdrowia polisacharydy, związki fenolowe, karotenoidy, chlorofil, wreszcie duże ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Spośród polisacharydów największym zainteresowaniem przemysłu spożywczego i kosmetycznego cieszy się kwas alginowy, wykorzystywany między innymi do zagęszczania produktów spożywczych i kosmetyków.
Wyjątkowy skład plechy sprawia, że wykazuje ona właściwości przeciwzapalne, żółciopędne, moczopędne, przeczyszczające. Wpływ morszczynu na organizm ma zresztą charakter wielopłaszczyznowy, nie tylko wspomaga trawienie, reguluje rytm wypróżnień i pobudza wydzielanie moczu, ale także okazuje się pomocny przy reumatyzmie i artretyzmie, reguluje ciśnienie krwi i hamuje rozwój blaszek miażdżycowych. Ponadto pobudza pracę tarczycy, wspomaga układ odpornościowy, ma korzystny wpływ na kondycję skóry.
Morszczyn a odchudzanie. Czy popularna brunatnica wspomaga utratę zbędnych kilogramów?
Znacząca obecność jodu stymuluje zwiększoną produkcję hormonów tarczycy, dlatego po morszczyn pęcherzykowaty sięgają przede wszystkim osoby cierpiące na niedoczynność tego gruczołu. Jednak ten mechanizm ma istotne znaczenie także w przypadku odchudzania, przyczynia się bowiem do szybszej przemiany materii. Intensyfikuje spalanie tłuszczów i cukrów, ułatwiając redukcję tkanki tłuszczowej. Za sprawą polisacharydów pobudzeniu ulega perystaltyka jelit, wypróżnianie staje się częstsze i łatwiejsze, co ma również duże znaczenie w procesie odchudzania, podobnie jak zwiększone wydzielanie moczu.
Zawartość kwasu alginowego ma także dodatkowe zalety. Ma on zdolność pochłaniania wody i znacznego zwiększania swojej objętości. Tak więc pęcznieje w żołądku, zapewniając uczucie sytości, co pozwala istotnie ograniczyć ilość przyjmowanych kalorii, a tym samym przyspieszyć proces chudnięcia.
Morszczyn – działanie. Kiedy warto po niego sięgnąć?
Bogaty w jod glon jest znany przede wszystkim jako środek wspomagający pracę tarczycy. Ale jego uniwersalizm polega na znacznie szerszym spektrum oddziaływań, co pośrednio wynika z kompleksowego wpływu tarczycy na cały organizm. Korzystne działanie morszczynu odnosi się do następujących obszarów organizmu:
Układ pokarmowy
Morszczyn pęcherzykowaty nie tylko sprzyja odchudzaniu, ale i skutecznie zwalcza różnego rodzaju jego dolegliwości. Kwas alginowy, specyficzny typ błonnika, w przypadku zaparć ułatwia wypróżnianie, w przypadku biegunek zagęszcza treść jelitową i przeciwdziała odwodnieniu. Zapobiega wzdęciom, łagodzi objawy choroby wrzodowej, zgagę i refluks, zdaniem niektórych może nawet zapobiegać nowotworowi jelita grubego.
Wpływ na choroby nowotworowe
Zdaniem wielu naukowców, z uwagi na obecność polisacharydów, a zwłaszcza fucoidanu, morszczyn wykazuje zdolność normalizacji procesu reprodukcji i wzrostu komórek, zatem w konsekwencji może blokować rozwój nowotworów. Oprócz tego fucoidan wpływa na obniżenie poziomu cukru we krwi, tym samym przyczyniając się hamowania choroby nowotworowej.
Działanie na skórę
Znajdujące się w plesze morszczynu witaminy, minerały i antyoksydanty, tworzą swoisty eliksir młodości. Wygładza on i ujędrnia skórę, hamuje procesy powstawania zmarszczek, redukuje przebarwienia, oczyszcza i nawilża skórę. Warto przy tym zaznaczyć, że chociaż na rynku spotkamy wiele kremów zawierających ekstrakt z morszczynu pęcherzykowatego, to jednak o wiele skuteczniejsze jest bezpośrednie stosowanie sproszkowanego morszczynu. Sporządza się z niego mieszaninę z wodą i nakłada na twarz.
Inne istotne właściwości i zastosowania
Tej wyjątkowej brunatnicy przypisuje się również działanie przeciwzapalne, szczególnie w przypadkach artretyzmu, dny moczanowej, hemoroidów. Istnieje też pogląd, że regularna suplementacja reguluje poziom cholesterolu oraz chroni siatkówkę oka przed zmianami chorobowymi.
Morszczyn na tarczycę – kiedy suplementacja jest wskazana, a kiedy może zaszkodzić?
Większość procesów życiowych ma bezpośredni lub pośredni związek z pracą tarczycy. Nic zatem dziwnego, że każda anomalia w działaniu tego gruczołu skutkuje zaburzeniami zdrowotnymi, niekiedy pozornie niezależnymi od tarczycy. Jednym z najczęściej występujących schorzeń gruczołu tarczowego jest niedoczynność. Jeśli jest ona spowodowana niedoborem jodu, kuracja przy pomocy morszczynu pęcherzykowatego może okazać się bardzo pomocna, zwłaszcza gdy towarzyszy temu otyłość, problemy z trawieniem, nadciśnienie, miażdżyca, obrzęki, stany zapalne układu oddechowego.
Przeciwwskazaniem do stosowania morszczynu jest natomiast nadczynność tarczycy i nadwrażliwość na jod. Nie powinno się po niego sięgać także w przypadku przyjmowania syntetycznych hormonów tarczycy.
Przeczytaj też: Dieta przy niedoczynności tarczycy
Morszczyn – jak stosować. Odmiany dostępne na rynku oraz wieloskładnikowe suplementy z morszczynem
Jeśli zdecydujemy się na przyjmowanie morszczynu, w żadnym wypadku nie powinniśmy samodzielnie zbierać glonów z plaży, nie tylko dlatego, że są one pod ochroną, ale także z uwagi na to, że często bywają skażone toksycznymi substancjami. Ponadto trudno też w takiej sytuacji określić stopień stężenia jodu. W aptekach i specjalistycznych sklepach znajdziemy wystarczający asortyment do indywidualnego wyboru – morszczyn w tabletkach czy kapsułkach, suszoną plechę, morszczyn do picia, w postaci granulatu, herbaty ziołowej, wreszcie mielony przeznaczony też do użytku zewnętrznego.
Wśród suplementów zawierających morszczyn pęcherzykowaty, największym zainteresowaniem cieszą się preparaty wieloskładnikowe, o zróżnicowanej recepturze, wspomagające pracę tarczycy. Jednym z nich jest Thyrolin, suplement aktywnie wspierający zdrowie tarczycy, przywracający równowagę hormonalną i przyspieszający metabolizm. Oprócz ekstraktu z morszczynu, w jego skład wchodzą między innymi: cynk i selen, biotyna, witania ospała, imbir, czarny pieprz. Poprawa funkcjonowania tarczycy, pomoc w walce z nadwagą i regeneracja psychiczna oraz emocjonalna, to atuty Thyrolinu.
10 komentarzy
Morszczyn to ostatnio jedno z moich ulubionych ziół. Świetnie działa przy problemach z trawieniem, zaparciach i spowodowanych tym przykrych odczuć ciężkości całego ciała. Mnie pomógł wyregulować cykl wypróżnień i wreszcie czuję się lekko no i waga jakość się unormowała.
Dokładnie jak mówisz, super działa na trawienie, u mnie sprawdza się też jako środek odchudzający 😛 Bardzo skuteczny jak na razie. Co najważniejsze dla mnie to to, że blokuje mi apetyt i dzięki niemu przestałam podjadać. Normalnie po kapsułkach z morszczynem czuję, jakbym była cały czas syta wyłącza mi się potrzeba sięgnięcia po coś do lodówki. Co zdarzało się przedtem nagminnie. Moje nienaturalne pochłanianie jedzenia sprawiło, że przybyło mi z 15 kg. Ale myślę, że jestem na dobrej drodze do zgubienia tego balastu…
Morszczyn jest super, ogólnie glony są super. Zawierają naprawdę imponującą paletę cennych składników. Spirulina, chlorella, morszczyn – stosuje je wymiennie, ale praktycznie przez cały czas są u mnie w kuchni. Powiem wam, że od tej pory nie choruję, polepszyła mi się cera, włosy, trawienie. Wszystko na plus.
Polecam morszczyn na kłopoty z tarczycą. Ściślej chodzi o niedoczynność. Za nic w świecie nie chciałam brać hormonów. Dlatego szukałam naturalnych metod i dokopałam się do morszczynu właśnie i ashwagandhy. Obydwa zioła – rewelacja. Nie mam już (po roku suplementacji) prawie żadnych problemów z funkcjonowaniem tarczycy. Objawy ustąpiły – nie tyję już, skóra się polepszyła, włosy nie wypadają, mam dużo energii, nastrój się unormował. Profilaktycznie nadal stosuje suple wspierające tarczycę, ale już jest o niebo lepiej.
Masz rację – na niedoczynność morszczyn to jeden z lepszych specyfików pochodzenia naturalnego. Mnie również dzięki niemu w dużym stopniu udało się poprawić pracę tarczycy. Dużo też zawdzięczam diecie.
Dziewczyny, a w jakiej formie stosujecie morszczyn? Zastanawiam się nad herbatkami z morszczynem, ale nie wiem czy działają tak samo intensywnie jak tabletki. Ja nie przepadam za łykaniem tabletek więc dlatego pytam.
Ja stosuję w kapsułkach. Dla mnie to wygodniejsze. Ale wydaje mi się, że taki w formie suszu też bardzo dobrze działa. Zawartość ta sama tylko forma inna.
Ja kupuję taki mielony i zdecydowanie mogę polecić. Działa bardzo dobrze, super działa na trawienie i zaparcia, hamuje głód. Jeśli ktoś się odchudza, to jest bardzo pomocny. Do tego taki mielony morszczyn jest bardzo uniwersalny. Można go zaparzać i pić jak zioła, można też dodawać do różnych odżywczych koktajli, past itd.
Miałam kiedyś taki mielony i rzeczywiście fajnie działał na figurę, ale jak dla mnie miał za mocny zapach, co mi przeszkadzało (choć nie każdemu to oczywiście przeszkadza) i dlatego ponownie go nie kupiłam. Teraz biorę morszczyn w kapsułkach. Działanie i w jednym i w drugim przypadku bardzo dobre.
Ja też biorę w formie suplementu i jestem bardzo zadowolona. Szczerze mówiąc, to ten morszczyn pozytywnie mnie zaskoczył. Sięgnęłam po niego po przeczytaniu o tym, że reguluje pracę tarczycy, pomaga na nadmierny apetyt i hamuje przybieranie na wadze – a miałam z tym spory kłopot. I rzeczywiście, wraz z dietą, zrobił świetną robotę. Ale okazało się że zyskały na tym też moje włosy, paznokcie, skóra. Włosy rosną dużo szybciej i są gęstsze, paznokcie mocniejsze, skóra gładsza, bardziej promienna… I jeszcze jedna obserwacja, mianowicie mam wrażenie, że mój organizm dużo sprawniej oczyszcza się z toksyn dzięki niemu, czuję się lepiej i lepiej wyglądam. naprawdę ten morszczyn robi cuda 🙂 polecam