Pochodząca z Chin, ale uprawiana w Europie już od wielu stuleci morwa biała, to roślina o wielu cennych właściwościach zdrowotnych. Zawiera między innymi silne antyoksydanty, sprzyja dobremu trawieniu i pracy jelit, może być też pomocna w procesie odchudzania. Chińskie kobiety używają ponadto kremu sporządzonego z morwy do pielęgnacji cery, gdyż wykazuje ona działanie wybielające, co sprzyja wyrównywaniu kolorytu skóry. Dowiedz się więcej o morwie białej!
Spis Treści
Co zawiera morwa biała?
To drzewo liściaste można spotkać obecnie na wielu kontynentach. Występuje nie tylko w Azji, ale i w Europie, w obu Amerykach, Afryce, na wyspach Pacyfiku. Drzewo osiąga do 15 metrów wysokości, jego owoce, jadalne i bardzo słodkie, przypominają kształtem jeżyny. Morwa występuje w kilku odmianach, mamy morwę czarną, czerwoną, fioletową i różową, jednak najbardziej pospolitym gatunkiem jest morwa biała.
Owoce morwy zawierają dużą ilość cukrów prostych – fruktozy, glukozy, sacharozy, maltozy. Oprócz tego szereg witamin i innych składników odżywczych, korzystnie wpływających na zdrowie. Znajdziemy tutaj między innymi witaminę A, B i C, wapń, potas, żelazo, magnez, fosfor, cynk i miedź, aminokwasy, alkaloidy i antocyjany.
Oprócz jadalnych i smacznych owoców, wykorzystuje się też liście morwy, szczególnie obfitujące w ważne dla organizmu związki, takie jak tiamina, niacyna, ryboflawina, pirydoksyna. Wykorzystywane od dawna w medycynie ludowej liście morwy wzmacniają organizm, działają przeciwzapalnie, chronią nerki i wątrobę. Tiamina pomaga w zwalczaniu zaburzeń pokarmowych i niewydolności krążenia, ryboflawina korzystnie oddziałuje na wzrok, a niacyna na układ nerwowy i procesy myślowe.
Poznaj dietetyczne zamienniki cukru
Morwa biała – właściwości
Jedną z najważniejszych cech morwy jest oddziaływanie hipoglikemiczne, polegające na ograniczeniu wchłaniania cukru oraz obniżaniu jego zawartości we krwi. Z tego względu jest szczególnie polecana diabetykom, jak również osobom pragnącym schudnąć.
Ponadto, dzięki zawartości antocyjanów, morwa zmniejsza stężenie cholesterolu oraz trójglicerydów, przez co minimalizuje ryzyko wystąpienia miażdżycy i chorób układu wieńcowego. Jest również pomocna w leczeniu nadciśnienia tętniczego, normalizuje pracę serca, wspomaga krążenie, sprzyja regeneracji całego organizmu, a dzięki zawartości kwercetyny działa również ochronnie na komórki, błony komórkowe oraz DNA. Z kolei z uwagi na obecność niacyny, pozytywnie wpływa na funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego, może nawet przyczyniać się do zapobiegania chorobie Alzheimera.
Morwa biała okazuje się też przydatna w zwalczaniu doraźnych schorzeń, takich na przykład jak obrzęki i rany, czy chorób wywołanych przez bakterie. Wyciąg z liści morwy posiada właściwości przeciwzapalne, nic więc dziwnego, że w tradycyjnej medycynie chińskiej wykorzystuje się go do zwalczania wysokiej gorączki. Wreszcie zawarte w roślinie cenne flawonoidy odpowiadają za usuwanie z organizmu wolnych rodników, a inne ważne związki usprawniają funkcjonowanie układu trawiennego, oczyszczają organizm z toksyn, regulują pracę jelit i procesy wypróżniania, chronią wątrobę i nerki.
Czytaj też: Jak schudnąć 5 kg
Morwa biała a odchudzanie
Morwa może stanowić istotną pomoc w procesie odchudzania. Bierze się to stąd, że w pewnym stopniu zapobiega przekształcaniu się spożywanych węglowodanów w glukozę, w efekcie czego pozostają one niestrawione i są wydalane z organizmu. W rezultacie roślina może mieć wpływ na ograniczenie powstawania tkanki tłuszczowej, stabilizując jednocześnie poziom glukozy we krwi.
Owoce morwy białej stanowią bogate źródło ważnych dla zdrowia witamin i minerałów, są przy tym niskokaloryczne, nie musimy się zatem obawiać o nadmierny przyrost wagi. Co więcej, pektyny i garbniki polepszają perystaltykę jelit i ułatwiają wypróżnianie, co nie jest bez znaczenia w przypadku wielu osób cierpiących na nadwagę, przyczyniają się również do zahamowania apetytu.
Owoce morwy zawierają mnóstwo ważnych i cennych składników, są ponadto orzeźwiające i bardzo smaczne, nie ulega jednak wątpliwości, że zdecydowanie najwięcej właściwości prozdrowotnych mają liście tej rośliny. To głównie one hamują proces rozkładu węglowodanów i ich przemiany w glukozę, co prowadzi w efekcie do mniejszego wchłania cukrów, a tym samym produkcji tkanki tłuszczowej, której pożywienie stanowi glukoza. Liście morwy białej obniżają stężenie nie tylko cukru, ale i cholesterolu, chronią komórki wątroby przed uszkodzeniem, działają przeciwzapalnie, moczopędnie i oczyszczająco.
Morwa biała – jak spożywać?
Jeśli chodzi o owoce, to można je jeść oczywiście na surowo, ewentualnie w postaci świeżego soku, albo też spożywać w postaci suszonej. Z surowych owoców można sporządzać galaretki i dżemy, wina i nalewki, nadają się też do wypieków i deserów. Suszone mogą być doskonałym dodatkiem do jogurtów, płatków śniadaniowych, sałatek, koktajli, ciasteczek lub stanowić samodzielną przekąskę.
Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się herbata z morwy białej, ekstrakty z morwy białej z cynamonem w saszetkach, a także morwa biała w tabletkach i kapsułkach. Wszystkie tego rodzaju produkty można bez trudu kupić w aptekach internetowych i sklepach ze zdrową żywnością.
8 komentarzy
Pije morwe od niedawna, zauważyłam, że trochę hamuje głód i zmniejsza ochotę na słodycze. I trawienie po niej jakby lepsze. Pomysł picia morwy podłapałam od babci, która pija ją przy cukrzycy 😀
Przy mojej nadwadze same herbatki nic nie zdziałają. Próbowałam już nie jednej i nie dwóch. Nastawiałam się na mega efekty, a waga stała w miejscu. Tylko że jednocześnie popełniałam giga błędy dietetyczne i nie uprawiałam żadnej aktywności. Dopiero jak nauczyłam się łączyć różne formy odchudzania coś się ruszylo. picie ziół łączę z suplementami na odchudzanie, do tego dietka, trochę ruchu. Dopiero wszystkie te zabiegi stosowane razem dały mi efekty – już 12 kg mniej mnie jest.
Dokładnie Pannacota, herbatki same nic nie zdziałają. A poza tym z tymi herbatkami na odchudzanie też trzeba uważać. Moja koleżanka piła litrami jakąś herbatę na odchudzanie i zdemolowała sobie tym metabolizm o rozregulowała trawienie tylko.
Irys6, mówisz chyba o herbatkach o działaniu przeczyszczającym, z senesem, kruszyną na przykład. Owszem z nimi trzeba rzeczywiście uważać i nie można ich stosować długotrwale. Jednak herbata z morwy to co innego. Ona nie ma właściwości przeczyszczających i jest bezpieczna.
Ja tam piję morwę codziennie po obiedzie i na wieczór czasem. Fajnie działa na żołądek, ułatwia trawienie i przedłuża uczucie sytości po posiłku ale czy odchudza? Moim zdaniem może tylko pomagać przy odchudzaniu, dieta jest niezbędna.
A ja tam skusiłam się na tabletki z morwą, chromem i cynamonem. Słuchajcie, bardzo fajnie działają. Jak ktoś ma problem ze słodyczami, to polecam, musicie spróbować. Nigdy nie mogłam prawdziwie rozpocząć odchudzania, bo zawsze prześladowała mnie obsesja jedzenia ciastek i czekolady. Po tych tabletkach zdecydowanie zmalała chętka na słodkości. Choć całkowicie nie wyeliminowałam jeszcze słodyczy z menu, a tylko je ograniczyłam, efekty już są. Schudłam już 3 kg. Dodam, że chodzę regularnie na siłkę.
Herbata z morwy białej to jedna z moich ulubionych herbatek ziołowych. Ma fajny smak, mnóstwo dobroczynnych właściwości zdrowotnych i co najważniejsze przeciwdziała skokom cukru we krwi – to ważne dla odchudzających. Jednak traktowałabym ją tylko jako dodatek do diety i aktywności.
Miałam początki cukrzycy i 15 kg do zrzucenia. Napary z morwy białej wypijane 2 razy dziennie bardzo mi pomogły. Równocześnie oczywiście zmieniłam dietę i zapisałam się na fitness. Efekty są super. Cukier się obniżył, 10 kg w dół, samopoczucie o niebo lepsze 🙂