Choć bezpośredni kontakt ze świeżą pokrzywą grozi dotkliwymi poparzeniami, z całą pewnością jest to roślina, którą da się polubić. Niezliczone właściwości lecznicze pokrzywy zwyczajnej stawiają ją na podium wśród ziół. Jeśli jeszcze nie wiesz, jak wielokierunkowo i jak silnie pokrzywa podbudowuje nasz organizm, zerknij na nasz artykuł.
Skład, który mówi sam za siebie
Pokrzywa leczy, a sekretem jej działania jest skład obfitujący w różnorakie substancje czynne, które przenikając do naszego organizmu, wykonują w nim mnóstwo dobrej roboty. Pokłady witaminy K i C, komplet witamin z grupy B, witamina E, karoten, krzem, cynk, wapń, potas, żelazo, siarka – to dopiero początek listy cennych elementów, które znaleźć można w pokrzywie. Na uwagę zasługują także obecne w niej rzadkie pierwiastki, jak: miedź, kobalt, molibden, tytan czy mangan, a także spore ilości drogocennego chlorofilu. W pokrzywie występują także kwasy organiczne, kwasy fenolowe, bioflawonoidy, fitosterole, garbniki, aminy biogenne oraz olejki lotne.
Pokrzywa – właściwości zdrowotne
Działanie pokrzywy jest na tyle wszechstronne i zróżnicowane, że jest ona stosowana przy leczeniu dolegliwości niemal całego organizmu. Oto jej dobroczynne właściwości:
- działa moczopędnie, detoksykuje organizm
- działa krwiotwórczo, przeciwdziała anemii
- pomaga na dolegliwości stawów (np. reumatyzm, zwyrodnienia, przeciążenia)
- wspiera procesy trawienne, przyspiesza metabolizm, pobudza wydzielanie soku trzustkowego i żołądkowego oraz żółci
- pomaga w zaburzeniach pracy wątroby
- poprawia odporność, rewitalizuje organizm
- wspiera funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, przeciwdziała miażdżycy
- poprawia krzepliwość krwi
- przyspiesza proces gojenia ran, pomaga w regeneracji skóry
- poprawia kondycję cery i paznokci
- znakomicie wpływa na włosy, wzmacnia je i stymuluje ich porost
Pokrzywa na włosy
Dzięki zawartości krzemu, wapnia, siarki, a także miedzi, magnezu i manganu, pokrzywa w bardzo korzystny sposób oddziałuje na włosy. Zapobiega ich wypadaniu, wpływa na prawidłowość cyklu wzrostu włosów, wzmacnia cebulki i mieszki włosowe, powoduje, że włosy rosną szybciej i są zdrowsze, a nie słabe, cienkie i rzadkie. Kuracja na włosy z udziałem pokrzywy może być wielostronna, możemy wykorzystać ją zarówno w formie zewnętrznej (np. okłady, maski, wcierki, płukanki do włosów) albo wewnętrznie (herbata z pokrzywy, tak samo zdrowa, jak zielona herbata czy sok z pokrzywy).
Ponadto świeże (pozyskane z czystych terenów) liście pokrzywy mogą być składnikiem koktajli i dietetycznych sałatek. Wyciąg z pokrzywy znajdziemy także w licznych suplementach diety. Alternatywą dla samej pokrzywy w tabletkach są wieloskładnikowe preparaty (np. Profolan), które obok tej cennej rośliny leczniczej zawierają także szereg innych elementów wzmacniających włosy.
Ziół, które przyczyniają się do odbudowy włosów i hamują ich wypadanie, jest znacznie więcej. Przechodząc do tego postu poznasz niektóre z nich.