Strona główna Zdrowie Nasiona chia – właściwości, wartości odżywcze, skutki uboczne

Nasiona chia – właściwości, wartości odżywcze, skutki uboczne

by Redakcja bioway.pl
0 komentarzy

Doskonałe właściwości ziół znane są w medycynie ludowej od stuleci. Do dziś wiele osób chętnie sięga po wybrane produkty, których celem jest wspieranie naturalnych procesów organizmu oraz uzupełnienie właściwej terapii. Czym są nasiona chia i jakie mają właściwości?

Nasiona chia: czym są i jak wyglądają?

Zastanawiasz się, co tak naprawdę kryje się pod nazwą nasiona chia? To pochodząca z Hiszpanii szałwia, która trafiła do tego kraju aż z Meksyku i Gwatemali. Nasiona rośliny są niewielkie, czarne, a gdy zostaną namoczone stają się miękkie i lekko pęcznieją.

Roślina ceniona była przed wiekami, już w czasach Azteków cieszyła się ogromną popularnością, ze względu na wyjątkowe właściwości. Dlaczego nasiona są w dalszym ciągu tak popularne i cenione?

Nasiona chia: wartości odżywcze, kalorie

Dietę warto wzbogacać w wybrane składniki odżywcze i minerały, pozwalające na wspomaganie organizmu. Utrzymanie zdrowia i doskonałej kondycji w dużym stopniu zależy właśnie m.in. od diety.

Wartość energetyczna 100 g produktu to aż 486 kcal.

Nasiona chia dostarczają do organizmu wiele składników, w tym:

  • białko – ok. 16,54 g,
  • tłuszcze 30,74 g,
  • węglowodany w ilości 42,12 g,
  • błonnik w ilości 34,4 g,
  • tiamina – 0,620 g,
  • ryboflawina – 0,170 g,
  • niacyna – w ilości 8,830 g,
  • witaminy: A – 54 IU, C – 1,6 mg, E – 0,50 mg,
  • wapń w ilości 631 mg,
  • magnez – 335 mg,
  • fosfor – 860 mg,
  • żelazo 7,72 mg,
  • potas 407 mg,
  • sód 16 mg,
  • cynk – 4,58 mg,
  • a także kwasy: tłuszczowe nasycone w ilości 3,330 mg, tłuszczowe jednonienasycone – 2,309 mg, wielonienasycone – 23,665 mg.

Nasiona chia: jakie mają właściwości?

O właściwościach nasion chia można by było pisać wiele, ale wśród najważniejszych atutów wymienić należy to, że dostarczają one do organizmu bardzo dużo kwasów omega – 3, wapnia oraz żelaza. Zdecydowanie więcej niż odpowiednio – łosoś atlantycki, mleko czy szpinak, co dla wielu osób może być sporym zaskoczeniem.

Decydując się na włączenie do diety nasion chia dostarczamy do organizmu pełnowartościowe białko, działające wyjątkowo korzystnie na organizm. Dlaczego? Biało zawarte w nasionach zapobiega rozwojowi antyoksydantów, wzmacnia kości, reguluje trawienie błonnika. Dodatkowo nasiona świetnie wpływają na obniżenie ciśnienia krwi, dzięki wysokiej zawartości potasu, z kolei magnez – świetnie wpływa na nerwy.

Wiele mówi się również na temat skutków ubocznych nasion chia, bo pomimo doskonałych właściwości nie mogą one być stosowane przez wszystkich. Szczególną ostrożność zachować powinni alergicy, ponieważ nasiona chia są również źródłem alergenów, takich jak gluten, sezam, soję, orzeszki ziemne, a także laktozę.

Nasiona chia a ryzyko rozwoju raka

jar filled with organic seeds

Dotychczas prowadzone badania i obserwacje, również w Polsce dowodzą, że regularne stosowanie nasion chia istotnie wpływa na ograniczenie ryzyka zachorowania na wybrane choroby nowotworowe. Wymienia się tu raka piersi, co powinny docenić kobiety. W przypadku mężczyzn stosowanie nasion chia powinno zostać dokładnie przemyślane, najlepiej jest skonsultować się z lekarzem, ponieważ zawarte w nasionach kwasy ALA, których jest naprawdę wiele – wpływają istotnie na wzrost prawdopodobieństwa zachorowania na raka prostaty.

Również cynk i błonnik, których w nasionach szałwii hiszpańskiej jest naprawdę wiele, wykazują doskonałe działanie polegające na ograniczeniu ryzyka zachorowania na raka i wspomagają walkę z chorobą.

Nasiona chia: na lepszą pamięć i depresję

O znaczeniu kwasów omega-3 w kontekście poprawy pamięci i koncentracji mówi się w ostatnim czasie naprawdę wiele. Znajdują się one w składzie wielu preparatów, polecanych uczniom i studentom. Kwasy omega -3, znajdujące się w nasionach chia wpływają korzystnie na układ nerwowy, działając uspokajająco. Zaobserwowano, że regularnie stosowane mogą nawet przyczynić się do łagodzenia symptomów depresji, mogą wspomagać główną terapię.

Partnerem artykułu jest portal Zielares.pl

Czytaj więcej

Dołącz do dyskusji

* Korzystając z tego formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych przez tę stronę internetową.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie