Siwienie to druga w kolejności, zaraz po łysieniu, „włosowa” przypadłość, z którą borykają się mężczyźni. Nieodwołalnie kojarzy się ona ze starością, dlatego jeśli zauważymy u siebie pierwszą siwiznę, przykładamy wszelkich starań, by ją zamaskować, a sam proces siwienia zatrzymać. Dowiedz się, dlaczego siwiejemy i poznaj naturalne sposoby na siwe włosy. Wbrew pozorom w dość łatwy sposób można z procesem siwienia wygrać – sięgając jednocześnie po kilka sprawdzonych metod.
Spis Treści
Dlaczego włosy siwieją?
Bujną, piękną fryzurą większość z nas może cieszyć się tylko do pewnego czasu. Prędzej czy później zaczyna się proces rzednięcia włosów i utraty ich intensywnego, naturalnego kolorytu. Siwe włosy nie są mile widziane przez nikogo – nie dość, że burzą wygląd całej fryzury, to jeszcze bardzo postarzają.
Dlaczego włosy siwieją? Z biologicznego punktu widzenia proces siwienia ma związek z obniżającą się z czasem aktywnością melanocytów (komórek o odpowiedzialnych za powstawanie barwnika włosów). Z upływem czasu coraz mniejsze ilości pigmentu (melaniny) są dostarczane do wnętrza włosów. Skutkiem tego pojawia się coraz więcej odbarwionych, szarawo-srebrnych nitek na głowie.
Nasuwa się również pytanie, dlaczego jedni zachowują swój pierwotny kolor włosów aż do starości, a inni już w okolicach trzydziestki lub czterdziestki borykają się z zaawansowaną siwizną? Duże znaczenie mają tutaj czynniki dziedziczne (jeśli dajmy na to nasi rodzice wcześnie zaczęli siwieć, może nas spotkać to w podobnym wieku). Genetyka to jednak nie wszystko. Tempo siwienia może też być uzależnione od naszego trybu życia.
Siwienie może ulec przyspieszeniu na skutek ubogiej diety i długotrwałych niedoborów niektórych składników pokarmowych, w tym głównie miedzi, cynku, witamin z grupy B. Na szybsze pojawienie się siwizny mogą też mieć wpływ takie czynniki jak: przewlekły stres, utrzymujące się przez dłuższy czas wyczerpanie fizyczne i psychiczne, problemy ze snem, nadmiar używek czy niektóre choroby.
Właściwa dieta plus suplementacja – skuteczny sposób na siwe włosy
Siwe włosy u mężczyzn to w pewnym sensie dużo większy kłopot, niż siwe włosy u kobiet. Przedstawicielka płci pięknej może w każdej chwili sięgnąć po farbę do włosów, w pełni kamuflując srebrne nitki. Panowie na ogół włosów nie farbują, jednak wcale nie oznacza to, iż są skazani na siwe włosy.
Zanim zaczniemy maskować powstałą już siwiznę, postarajmy się zadbać o właściwą dietę, dzięki której spowolnimy dalszy postęp siwienia. Przede wszystkim wprowadźmy do menu dużo produktów bogatych w miedź i cynk oraz w witaminy z grupy B. Warto też wspomóc się dobrym suplementem diety zawierającym znaczne ilości tych składników. Najbogatszym składem pod względem zawartości miedzi, cynku i innych składników regenerujących włosy, dysponuje Profolan, który z równie dużą skutecznością hamuje proces siwienia i łysienia.
Jak naturalnie przyciemnić siwe włosy?
Jedną ze sprawdzonych, naturalnych metod na przyciemnienie włosów i zatuszowanie siwizny jest regularne wcieranie w skórę głowy i we włosy olejków – goździkowego, kokosowego, olejku z owoców agrestu indyjskiego (amla) lub arganowego. Olejek trzymamy na włosach przez parę godzin lub całą noc, po czym myjemy głowę.
Kolejny naturalny sposób na siwe włosy to płukanki ziołowe. Osoby o włosach ciemnych mogą wypróbować płukanki z szałwii, rozmarynu, kory dębu, czarnej herbaty, kawy, łupin świeżo zerwanych orzechów lub liści orzechów (dostępnych w sklepach zielarskich jako susz). Zaś dla osób o włosach jasnych odpowiednie będą płukanki z kurkumy oraz rumianku i soku z cytryny.
Na siwiejące włosy dobrym patentem może być także najpopularniejsze polskie warzywo, czyli ziemniak, a ściślej ziemniaczane skórki. Obieramy kilka ziemniaków. Powstałe łupiny gotujemy ok. 25 minut na niedużym ogniu. Następnie łupiny wyrzucamy, a pozostałą wodę przecedzamy i wystudzamy. Tak przygotowanym płynem płuczemy włosy.
Jak pozbyć się siwych włosów i zatrzymać proces siwienia – podsumowanie
Podsumowując, jeśli chcemy powstrzymać siwienie włosów, powinniśmy w pierwszym rzędzie systematycznie dostarczać organizmowi składniki pokarmowe odpowiedzialne za prawidłowy wzrost, rozwój i kondycję włosów. Warto zadbać o zdrową, urozmaiconą dietę oraz zacząć przyjmować dobry suplement diety z miedzią, cynkiem, witaminami z grupy B, a także wyciągami z ziół dobroczynnie działających na włosy, na przykład wspomniany już Profolan.
Druga rzecz, to przeciwdziałanie siwieniu od zewnątrz – pomóc mogą wyżej zaprezentowane naturalne sposoby na siwe włosy lub gotowe szampony i inne preparaty na siwienie, o których więcej przeczytasz w kolejnym artykule.