Strona główna Zdrowie Niebezpieczne sterydy – skutki uboczne stosowania anabolików

Niebezpieczne sterydy – skutki uboczne stosowania anabolików

by Piotr Kaczmarek
0 komentarzy

Na anabolikach mięśnie „rosną w oczach”, a czyż właśnie nie tego życzy sobie każdy amator kulturystyki? Warto jednak poznać również drugą stronę medalu, czyli efekty uboczne sterydów, których niestety jest sporo i które mogą być przyczyną bardzo dużych problemów ze zdrowiem, łącznie z trwałym upośledzeniem niektórych organów. Oto najważniejsze skutki uboczne stosowania sterydów, o których powinieneś wiedzieć.

1. Zaburzenia hormonalne

Sterydy, stosowane przez adeptów treningu siłowego, zawierają w sobie silnie działające pochodne testosteronu. Substancje te zdecydowanie nie są obojętne dla systemu hormonalnego, wręcz przeciwnie – mocno w niego ingerują, intensyfikują procesy anaboliczne, powodując wzmożoną syntezę białek mięśniowych i gwałtowny przyrost masy.

Stosując anaboliki możesz nieźle namieszać w swojej gospodarce hormonalnej. W wyniku sztucznie dostarczanych hormonów twój organizm zacznie „wariować”, na przykład obniżając produkcję kluczowych hormonów i dając między innymi takie symptomy, jak:

  • skurczenie jądersterydy anaboliczne
  • zaburzenia erekcji
  • obniżony popęd płciowy
  • niepłodność
  • powiększenie prostaty
  • ginekomastia (powiększenie gruczołów sutkowych)
  • nadmierne owłosienie ciała
  • łysienie
  • trądzik
  • zahamowanie wzrostu (u nastolatków)

2. Uszkodzenia wątroby

Doustnie przyjmowane sterydy anaboliczne są metabolizowane w wątrobie. Na dłuższą metę stanowią dla niej bardzo duże obciążenie. Stosowanie anabolików przez dłuższy czas może przyczynić się do zaburzeń pracy wątroby, a nawet zaistnienia trwałych uszkodzeń w jej strukturze.

Pamiętaj, że wątroba to organ, który spełnia bardzo wiele kluczowych funkcji, między innymi odpowiada za prawidłową krzepliwość krwi, wytwarza enzymy i żółć, bierze udział w procesach metabolicznych, magazynuje składniki pokarmowe, filtruje krew i prowadzi do oczyszczenia organizmu z toksyn.

3. Zaburzona praca układu sercowo-naczyniowego

Negatywne skutki uboczne stosowania sterydów anabolicznych dotykają także innego kluczowego organu, czyli serca, a także całego układu krążenia. Anaboliki przyczyniają się do intensywnych skoków ciśnienia tętniczego, obciążają serce, powodują zwiększenie gęstości krwi, mogą wywoływać zakrzepicę, kołatanie serca, chorobę wieńcową, zawał, udar mózgu i miażdżycę.

4. Zmiana zachowań, zwiększony poziom agresji, rozregulowane emocje

Sterydy anaboliczne nie pozostają bez wpływu na sferę psychiczną. U osób stosujących tego rodzaju substancje często występują kłopoty z opanowaniem emocji, wahania nastrojów, obserwuje się łatwe popadanie w złość, furię i równie łatwe łapanie depresyjnych stanów, a także wybuchy agresji, lęki, kłopoty ze snem.

5. Inne zaburzenia funkcjonowania organizmu

Zażywanie sterydów niesie ze sobą duże ryzyko wystąpienia zaburzeń w gospodarce wodno-elektrolitowej. Substancje te powodują zatrzymanie wody w organizmie, co przyczynia się do powstawania opuchnięć (na twarzy lub w okolicach stawów). Inne efekty uboczne sterydów to: zaburzenia pracy nerek, obniżenie odporności organizmu, większa podatność na infekcje i choroby, problemy ze stawami i kośćmi, zaburzenia ze strony układu trawiennego (np. wzdęcia, biegunki, wymioty).

Jeśli powyższe skutki uboczne sterydów anabolicznych przekonały Cię, że nie warto ich stosować, gratuluję! Na swoim przykładzie mogę powiedzieć, iż podobne efekty w zakresie budowy muskulatury, da się uzyskać bez ich asysty (choć być może nieco dłużej to potrwa). Warunkiem jest oczywiście odpowiedni plan treningowy i dieta. Dodatkowego „kopa” dadzą ci suplementy diety na masę i rzeźbę (z półki tych bezpiecznych!).

Najskuteczniejsze suplementy wspomagające wzrost mięśni

Czytaj więcej

Dołącz do dyskusji

* Korzystając z tego formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych przez tę stronę internetową.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie