Strona główna Zdrowie Niedoczynność tarczycy – przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Niedoczynność tarczycy – przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

by Karolina Karo
6 komentarzy

Uskarżając się na permanentne zmęczenie, senność, kłopoty z koncentracją, problemy z trawieniem, dolegliwości skórne czy niestabilność emocjonalną, zazwyczaj nie mamy świadomości, że przyczyną tych stanów może być dysfunkcja tarczycy. Tymczasem to właśnie zaburzenia pracy tego narządu często dają objawy sugerujące albo inne schorzenie, albo chwilowe, nie wymagające leczenia kłopoty ze zdrowiem.

Czym jest i jaką rolę pełni tarczyca?

Ten gruczoł wydzielania wewnętrznego, występujący u wszystkich kręgowców, ma ogromne znaczenie dla prawidłowej przemiany materii, gospodarki hormonalnej i funkcjonowania całego organizmu. Jest niesłychanie istotnym warunkiem naszego zdrowia, dlatego każde zaburzenie może przynieść negatywne dla organizmu, niekiedy nawet nieodwracalne konsekwencje. Funkcja tarczycy polega na produkcji hormonów niezbędnych dla stabilizacji wszystkich procesów metabolicznych.

Hormony tarczycy to:

  • tyroksyna – pobudzająca syntezę białek, rozkład tłuszczów i procesy utleniania w tkankach, wpływająca na funkcjonowanie gruczołów płciowych
  • trójjodotyronina – pełni podobną funkcję, jest jednak bardziej aktywna od tyroksyny
  • kalcytonina – jest odpowiedzialna za gospodarkę wapniowo-fosforanową

Nieodpowiedni, zbyt wysoki lub zbyt niski poziom hormonów produkowanych przez tarczycę, prowadzi do zjawisk chorobowych, nadczynności tarczycy w przypadku nadprodukcji i niedoczynności tarczycy w przypadku zbyt niskiego poziomu. Inną przyczyną chorób tarczycy są patologiczne zmiany w wielkości czy budowie tego organu, na przykład guzy lub wole, wreszcie stany zapalne skutkujące zaburzeniem prawidłowego wydzielania hormonów.

Kompleksowe wsparcie tarczycy:

Thyrolin

Thyrolin

Niedoczynność tarczycy – przyczyny

Niedoczynność tarczycy może mieć rozmaite podłoże. Jeśli niewystarczająca ilość hormonów wynika ze zmian w budowie samego gruczołu, mamy do czynienia z tzw. pierwotną niedoczynnością tarczycy, jeśli zaś jest to rezultat niedostatecznej stymulacji ze strony przysadki mózgowej (regulującej wydzielanie hormonów), mamy do czynienia z niedoczynnością wtórną. Niekiedy zdarza się także niedoczynność trzeciorzędowa, wynikająca ze zbyt małej ilości hormonu TSH produkowanego przez podwzgórze.

Najczęstszą przyczyną niedoczynności pierwotnej jest choroba Hashimoto, przewlekłe, autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, wskutek którego układ odpornościowy atakuje naturalnie występujące w organizmie enzymy. Może ona też być skutkiem niedoboru jodu, całkowitego albo częściowego wycięcia tarczycy, bądź napromieniowania okolic gruczołu przy leczeniu nowotworu.

Natomiast uszkodzenie lub nowotwór przysadki mózgowej skutkują czasami wystąpieniem wtórnej lub trzeciorzędowej niedoczynności tarczycy, podobnie jak sarkoidoza, zapalenie tarczycy po porodzie, określone leki.

Niedoczynność tarczycy – objawy

Choroba ta może występować w dwóch postaciach – utajonej, inaczej subklinicznej lub pełnoobjawowej, inaczej klinicznej. Niedoczynność tarczycy utajona bywa niełatwa do zdiagnozowania, daje bowiem niespecyficzne, trudne do zauważenia lub niekojarzone z tarczycą symptomy. Są to na przykład: przewlekłe zmęczenie, senność, obniżony nastrój, kłopoty z koncentracją. Łatwo tego typu objawy przypisać przepracowaniu i zlekceważyć.

Tymczasem, zwłaszcza jeśli towarzyszą temu problemy z trawieniem, ciągłe uczucie zimna, nieuzasadniony wzrost wagi, wypadanie włosów oraz blada i sucha skóra, mamy wtedy do czynienia z poważnymi zaburzeniami wynikającymi ze spadku poziomu hormonów.

W przypadku niedoczynności klinicznej objawy są na tyle nasilone, że nie sposób ich przeoczyć, co więcej, uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Oprócz wyżej wymienionych, mogą występować:

  • duszności
  • spowolnienie ruchowe i umysłowe
  • obrzęki
  • sztywność i bóle stawów
  • depresja
  • niestabilność emocjonalna
  • zaburzenia libido i procesów rozrodczych

Nieleczona niedoczynność tarczycy może doprowadzić do bardzo negatywnych, niekiedy nieodwracalnych skutków dla całego organizmu. Chodzi między innymi o takie zaburzenia, jak: wzrost poziomu cholesterolu we krwi, spowolnienie pracy serca, spadek tętna i ciśnienia, gromadzenie się płynu w worku osierdziowym lub jamie brzusznej, przerost serca, zwyrodnienie błony śluzowej żołądka, obrzęk w obrębie szyi, czyli wole, osłabienie lub utrata słuchu.

Niedoczynność tarczycy – leczenie i profilaktyka

Aby zdiagnozować niedoczynność tarczycy stosuje się badanie stężenia hormonu tyreotropowego (TSH), które umożliwia rozpoznanie nawet bezobjawowej postaci niedoczynności. Leczenie w większości przypadków oznacza długotrwałe, doustne podawanie syntetycznych hormonów tarczycy w celu przywrócenia ich odpowiedniego poziomu w organizmie.

Wiele osób uważa, że najskuteczniejszym lekiem jest jod na tarczycę. Jest to rzeczywiście pierwiastek niezbędny do produkcji hormonów tarczycy, jednak jego suplementację w przypadku niedoczynności stosuje się raczej rzadko, głównie jeśli chodzi o kobiety w ciąży. Polska jest bowiem zaliczana do obszarów o wystarczającej podaży jodu, nie tylko z uwagi na jego zawartość w powietrzu, ale także dostępność jodowanej soli. Tak więc suplementację jodu przeprowadza się na ogół w przypadkach jego niedoboru lub w okresie wzmożonego zapotrzebowania.

Niezmiernie ważną rolę odgrywa natomiast profilaktyka. Chodzi przede wszystkim o aktywność fizyczną i dietę. Właściwa dieta na niedoczynność tarczycy to produkty zawierające jod, żelazo, cynk i selen. Jod znajdziemy w morskich rybach i skorupiakach, żelazo w mięsie i produktach zbożowych, cynk w nasionach, pestkach, kaszach, artykułach pełnoziarnistych, selen w rybach i owocach morza, grzybach, czosnku, roślinach strączkowych.

Zioła na niedoczynność tarczycy pełnią w zasadzie rolę wspomagającą. W kuracji ziołowej uwzględnia się między innymi takie rośliny, jak morszczyn pęcherzykowaty zawierający duże ilości jodu, lukrecję, siemię lniane, wiesiołek, ashwagandhę, pokrzywę indyjską, imbir, przytulię, balsamowiec indyjski, rdest ptasi. Stosuje się też specjalnie skomponowane mieszanki ziół lub suplementy zawierające zioła oraz inne naturalne substancje bioaktywne, wspierające pracę tarczycy, na przykład Thyrolin.

Może Cię zainteresować:

Czytaj więcej

6 komentarzy

Marietta34 13 marca 2019 - 22:04

Mam większość objawów niedoczynności, między innymi tycie, obniżony nastrój, ciągłe zmęczenie, sucha skóra, wypadające włosy itd. robiłam badania, ale niby jest wszystko ok. tzn. mam bardzo nieznaczne odchylenie hormonów tarczycy od normy. Prawie w ogóle. Teoretycznie więc niedoczynności nie ma. Leków żadnych nie dostałam a czuję się coraz gorzej. Co robić? Miał ktoś podobną sytuację?

Odpowiedź
KasiaKosa 14 marca 2019 - 09:08

Ja miałam bardzo podobnie. Też wyniki niczego nie wykazały, lekarz powiedział, że nie ma się czym martwić, tarczyca zdrowa, a ja miałam większość z symptomów niedoczynności. Mnie pomogły suplementy z jodem, zmiana diety (poszukaj sobie o diecie na niedoczynność), zmiana pracy na mniej stresującą, trochę sportu… Co do nadwagi, to mam ją do tej pory, ale maleje. Zaczęłam się zastanawiać, czy aby na pewno nadwaga miała związek z niedoczynnością czy może z moim siedzącym trybem życia 😉

Odpowiedź
wiki797 14 marca 2019 - 13:54

Ja miałam trochę inaczej. Miałam zdiagnozowaną niedoczynność, brałam leki parę miesięcy, ale jakoś nie za bardzo spełniły swoje zadanie, więc odstawiłam. Zaczęłam szukać alternatywnych sposobów na niedoczynność i w ten sposób natrafiłam na ashwagande, forskolinę, jod. Zaczęłam też się odżywiać zgodnie z zaleceniami przy niedoczynności. I koniec końców wszystko to bardziej pomogło niż leki.

Odpowiedź
LanaE 14 marca 2019 - 17:21

Ja też uważam, że dieta to podstawa. Niektórzy myślą, że dzięki lekom tarczyca naprawi się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, a często niestety jest zupełnie inaczej. Zmieńcie najpierw tryb życia na zdrowszy, a tarczyca od razu zacznie lepiej funkcjonować.

Odpowiedź
Kroplawmorzu 15 marca 2019 - 08:12

mnie też pomogła zmiana diety i suplementy wspomagające tarczycę. Wszystko jak na razie się ustabilizowało. Na szczęście, bo o lekach na niedoczynność nawet nie chciałam słyszeć.

Odpowiedź
Sara1 21 marca 2019 - 15:49

Ja też nie wierzę w żadną chemię i postanowiłam zawalczyć ze swoją niedoczynnością naturalnymi sposobami. Poszperajcie trochę w necie, a znajdziecie multum przydatnych informacji. Przede wszystkim zioła i suplementy na tarczycę – wybór jest bardzo duży. Ważne też jest prawidłowe odżywianie, zmiana myślenia na pozytywne, nabycie umiejętności radzenia sobie ze stresem, aktywny tryb życia. Taka wielokierunkowa kuracja odmieniła moje życie 😀

Odpowiedź

Dołącz do dyskusji

* Korzystając z tego formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych przez tę stronę internetową.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie