Strona główna Zdrowie Niski poziom testosteronu – przyczyny, objawy i leczenie

Niski poziom testosteronu – przyczyny, objawy i leczenie

by Piotr Kaczmarek
8 komentarzy

Niski poziom testosteronu u mężczyzn to coraz częściej obserwowana dolegliwość. Dotyka nie tylko osób w sile wielu, u których obniżone stężenie tego hormonu jest związane z naturalnymi procesami starzenia, ale także mężczyzn młodych i zdrowych, którzy teoretycznie na tym polu nie powinni mieć żadnych kłopotów. Niedobór testosteronu może owocować zaburzeniami w sferze seksualnej, może też negatywnie wpływać na poziom muskulatury oraz wywoływać szereg innych skutków. Dowiedz się więcej o przyczynach, objawach i sposobach walki z niskim poziomem testosteronu!

Testosteron i jego kluczowe zadania

Testosteron to hormon, który nie bez powodu znajduje spore zainteresowanie ze strony bywalców siłowni. Istotnie, ma bardzo duże znaczenie dla tężyzny fizycznej i przyrostu masy mięśniowej, niemniej jednak spełnia on w męskim organizmie również kilka innych ważnych ról. Jest w zasadzie kluczowym męskim hormonem płciowym. Należy do grupy androgenów i produkowany jest głównie w jądrach. Odpowiada za rozwój płciowy już od okresu życia płodowego.

Dzięki testosteronowi kształtują się zarówno pierwszorzędowe cechy płciowe (rozwój jąder, prącia i innych męskich narządów płciowych), jak i drugorzędowe (niska barwa głosu, obfitsze owłosienie ciała, zarost, męskie proporcje sylwetki, męski typ muskulatury). Testosteron wpływa również na produkcję nasienia, występowanie popędu płciowego i erekcji. Hormon ten ma ponadto związek z ujawnianiem się pewnych cech psychicznych, zachowań i emocji, między innymi: stanowczości, odwagi, chęci współzawodnictwa, dążenia do dominacji, skłonności do agresywnych zachowań.

Niski poziom testosteronu – przyczyny

Niedobór testosteronu (hipogonadyzm) może mieć związek albo z zaburzoną zdolnością jąder do wytwarzania tego hormonu, albo z brakiem stymulacji ze strony odpowiednich struktur mózgowych (podwzgórza i przysadki mózgowej) do jego wydzielania. Główne przyczyny niskiego poziomu testosteronu u mężczyzn to:

  • andropauza (wchodzenie w okres starzenia);
  • niektóre choroby, stany zapalne, infekcje (np. niektóre choroby neurologiczne i endokrynologiczne, nowotwory, choroby wirusowe, choroby wątroby);
  • niektóre leki i niektóre formy terapii (np. chemioterapia, radioterapia);
  • urazy mechaniczne jąder;
  • nadwaga, otyłość (przy zbyt wysokim poziomie tkanki tłuszczowej produkcja testosteronu jest zaburzona);
  • zażywanie sterydów anabolicznych;
  • niezdrowy tryb życia.

Najczęstszą przyczyną niedoboru testosteronu jest oczywiście zaawansowany wiek mężczyzny i naturalnie postępujący proces starzenia, jednak ostatnio zwiększa się też odsetek ludzi młodych borykających się z tym problemem. Czym może być spowodowany niski poziom testosteronu u 30-latka? W przypadku osób młodych bardzo często niedobór testosteronu jest związany z niezdrowym trybem życia. Bywa efektem nadwagi i otyłości, złej diety, braku aktywności fizycznej, picia alkoholu i stosowania innych środków psychoaktywnych, palenia papierosów, życia w stresie, braku odpowiedniej ilości snu.

Niski poziom testosteronu to problem, który nie omija również bywalców siłowni sięgających po sterydy anaboliczne. Rezultatem stosowania tego typu środków jest zburzenie równowagi hormonalnej i zahamowanie naturalnej produkcji testosteronu przez organizm.

Niski poziom testosteronu – objawy

Niedoborowi testosteronu towarzyszy bardzo wiele objawów, zarówno typowo fizycznych, jak i natury psychicznej. W tej pierwsze grupie znajdują się zaburzenia funkcji seksualnych – problemy z erekcją i płodnością, zmniejszenie ilości nasienia, spadek libido, zmniejszenie jąder, ginekomastia (powiększenie gruczołów piersiowych). Wystąpić też może spadek gęstości mineralnej kości skutkujący zwiększoną częstotliwością złamań.

 Zobacz też: Ranking tabletek na potencję

Z niskim poziomem testosteronu mogą wiązać się również zmiany w wyglądzie męskiej sylwetki – może nastąpić spowolnienie wzrostu i obfitości męskiego owłosienia, a także osłabienie mięśni, zmniejszenie masy mięśniowej i wzrost poziomu tkanki tłuszczowej, (kumulującej się szczególnie w okolicy brzusznej). Kolejne objawy niedoboru testosteronu to spadek siły fizycznej i energii do działania oraz przewlekłe zmęczenie.

Jeśli zaś chodzi o sferę psychiki, hipogonadyzm może prowadzić do wystąpienia takich symptomów, jak: apatia i przygnębienie, brak motywacji i pewności siebie, przewlekle utrzymujące się złe samopoczucie, depresja, wahania nastojów, drażliwość, pogorszenie pamięci, kłopoty z koncentracją, zaburzenia snu.

Niski poziom testosteronu – leczenie

W przypadku niskiego poziomu testosteronu najważniejszą kwestią jest ustalenie przyczyny problemu. Na jej podstawie oraz na podstawie stanu zdrowia pacjenta lekarz dobiera odpowiedni sposób leczenia. Niekiedy wprowadzana jest terapia hormonalna, w ramach której podaje się testosteron pod postacią zastrzyków, bądź też, dużo rzadziej, środków doustnych. Testosteron w tabletkach stanowi jednak bardzo duże obciążenie dla wątroby, dlatego leczenie tego typu nie jest często praktykowane.

Istnieje również cały szereg naturalnych sposobów na podwyższenie poziomu kluczowego męskiego hormonu. Jak zwiększyć poziom testosteronu? Przede wszystkim należy zmienić tryb życia na zdrowszy – ograniczyć używki, zadbać o odpowiedni wypoczynek, właściwą dietę i regularną aktywność fizyczną, w ramach której nie powinno zabraknąć ćwiczeń siłowych. Pomóc mogą ponadto suplementy diety zawierające składniki, które pobudzają męski organizm do zwiększenia produkcji testosteronu. Przeczytaj więcej na temat: jak podnieść poziom testosteronu.

Może Cię zainteresować: Testolan – naturalny aktywator testosteronu

Czytaj więcej

8 komentarzy

krzych87 31 stycznia 2019 - 11:43

Problem jest tym większy, że faceci przestają być facetami również pod względem mentalu, wyglądu, a nie tylko pod względem poziomu hormonów w organizmie. Jak widzę tych wystylizowanych bardziej niż moja kobita kolesi, to nooz mi się w kieszeni otwiera.

Odpowiedź
Dizzy00 31 stycznia 2019 - 16:54

Krzych87 co chcesz, to że facet o siebie dba, układa włosy, depiluje i dba o dobór ciuchow, to znaczy, że niewieścieje? Ja tam właśnie uważam, że prawdziwy facet to zadbany facet.

Odpowiedź
Krzych87 1 lutego 2019 - 11:42

Dizzy nie chodzi mi o to, żeby tydzień chodzić w jednych ciuchach, kłaść lache na to, co się nosi, być zarośniętym jak małpa czy chodzic z posklejanymi włosami. Chodzi mi o przesadną stylizację, zachowaniem robienie z siebie baby, noszenie ciuszków jakby wyciągniętych żywcem z damskiej szafy, wymuskanie, wypielęgnowanie, dopracowanie wyglądu do ostatnich detali, jak u baby. Coraz częściej widze takich kolesi, szczególnie wśród młodych. Jednak męskość to dla mnie podstawa, nie zatracam swoich męskich cech ani stylu kosztem durnej mody, która teraz panuje na przesadną stylizację. I nie mówie tu o pielęgnacji ciała, też dbam o siebie, mówię o zachowaniu, charakterze i wyglądzie zewnętrznym.

Odpowiedź
Banann 3 lutego 2019 - 17:39

Fakt, jak tych niektórych się widzi to ręce opadają. Wziąć takiego jednego z drugim na siłke, przciągnąć raz i drugi to od razu by poczuli co to testosteron i zrzucili babskie ciuszki haha

Odpowiedź
Piter1424 7 lutego 2019 - 09:05

Najlepszym sposobem na podwyższenie testosteronu jest stała zmiana trybu życia. Ja tam nie narzekam aktualnie choć kiedyś miałem obniżony co wyszło w badaniach. Ale miałem zupełnie inny tryb życia niż teraz. Po pierwsze zero ruchu i wysiłku. Po drugie śmieciowa dieta. Po trzecie jakieś alko i dragi dość często nawet. Kumpel zaciągnąl mnie na siłke i obaczyłem jak oni tam funkcjonują. Z czasem mnie taki tryb zycia wciągnął i zayebiście się z tym czuje. A wyniki już w normie

Odpowiedź
tedd 14 lutego 2019 - 15:17

Każdemu kto ma za niski testosteron poleciłbym przyjść na siłke. Nie ma lepszego leku jak ćwiczenia siłowe, wtedy testo naturalnie jest pobudzany w naszym organizmie. Ja tam kiedys byłem troche mało męski można powiedziec – zero mięśni, zarostu, apatia, tycie. Generalnie jakość życia i wygląd – tragedia. Ale odkąd wszedlem w crossfit wszystko się diametralnie zmienilo. Oczywiście stopniowo. Teraz moja sylwetka w porównaniu z tamtą to niebo a ziemia. Wreszcie wyglądam jak facet. Samopoczucie, siła, męskosc…wszystko na plus.

Odpowiedź
Robson50 22 lutego 2019 - 19:32

Ja tam mam już 5-ty krzyżyk na karku a jakoś nie narzekam na niski testosteron. Jak słysze że mają z tym kłopoty 30latkowie czy nawet 20latkowie, to nie wierze własnym uszom. Chłopy, ruszcie tyłki na siłownie i odstawcie trochę używki, a zaraz męskość wróci.

Odpowiedź
Jano.Jano 5 marca 2019 - 13:08

Jak ktoś ma problemy z niskim testosteronem to polecam buzdyganek naziemny. Jest moim zdaniem najlepszy w tej kwestii. Może być jako samodzielny suplement albo w mieszance z podobnymi składnikami

Odpowiedź

Dołącz do dyskusji

* Korzystając z tego formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych przez tę stronę internetową.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie