Podobno nordic walking uprawia obecnie co najmniej kilka milionów osób. Jak to się stało, że ten rodzaj treningu dla narciarzy zrobił tak oszałamiającą karierę, stając się ulubioną formą aktywności fizycznej ludzi różnej płci, wieku i zajęcia?
Spis Treści
Czym właściwie jest nordic walking?
Zaliczany obecnie do zajęć typu fitness, spacer nordycki został pierwotnie wymyślony jako specjalny, całoroczny trening dla narciarzy biegowych w Finlandii, w latach 20-tych XX wieku. Kiedy w latach 90-tych pojawiły się na rynku specjalistyczne kije oraz instrukcje do uprawiania tego sportu, zaczął się on upowszechniać na coraz szerszą skalę, by na początku obecnego stulecia dotrzeć także do Polski.
Sławę i powszechne uznanie nordic walking zyskał sobie dzięki kilku podstawowym zaletom. Po pierwsze, jest to sport możliwy do uprawiania przez praktycznie każdą osobę, niezależnie od jej kondycji fizycznej, płci, wieku. Mało tego, jest wręcz polecany na przykład osobom starszym, nadmiernie otyłym, a nawet mającym problemy z ruchomością stawów.
Po drugie, można go uprawiać wszędzie, byleby na świeżym powietrzu, co samo w sobie jest korzystne dla zdrowia. Wreszcie ta forma aktywności fizycznej nie wymaga szczególnych nakładów finansowych – wystarczą kijki i wygodne buty, by móc zdrowo i przyjemnie spędzać czas, do tego zazwyczaj w miłym towarzystwie.
Nordic walking – efekty dla zdrowia i samopoczucia
Lista korzyści płynących z systematycznych marszów z kijkami jest pokaźna. Jak każdy ruch na świeżym powietrzu, nordic walking powoduje zwiększenie poboru tlenu usprawniając w ten sposób funkcjonowanie układu oddechowego i sercowo-naczyniowego. Prawidłowy technicznie marsz angażuje niemal wszystkie grupy mięśni, kończyny dolne i górne, tułów, ramiona i barki, przy czym obciążenia kręgosłupa oraz mięśni i stawów kończyn dolnych, są zdecydowanie mniejsze, niż na przykład podczas biegu.
Uprawianie nordic walking poprawia koordynację ruchową i równowagę, przyczynia się do utrzymania właściwej postawy, łagodzi napięcia mięśniowe w okolicy szyi i barków. Tempo i długość spaceru zależy naturalnie od indywidualnych możliwości, ale każdy, kto zacznie przygodę z kijkami, bardzo szybko przekona się, że niezależnie od ilości spalonych kalorii, samo chodzenie jest prawdziwą przyjemnością.
Nordic walking – technika chodzenia
Najlepiej jest rozpocząć naukę prawidłowego marszu w obecności instruktora lub przynajmniej osoby, która dobrze opanowała tę sztukę. W odróżnieniu od wielu innych rodzajów treningu, tutaj wystarczy krótka lekcja, aby dowiedzieć się, jak zaczynać krok, jak trzymać kijki, jak pracować rękami i nogami. Można ewentualnie skorzystać z dostępnych w sieci instruktażowych filmów video.
Jeśli jesteśmy zdani wyłącznie na siebie, musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, których wymaga technika nordic walking:
- ręce i nogi pracują naprzemiennie, a ruchy są harmonijne i energiczne
- sylwetka wyprostowana, nieco pochylona, barki rozluźnione
- kijki trzymane blisko tułowia, wbijane w połowie kroku, między przednią a tylną nogą
- dłoń ściśnięta z kijkiem wysuwanym do przodu, rozluźniona z chwilą przenoszenia do tyłu
Jak dobrać kijki do nordic walking?
Sprzętu jest na rynku dość dużo, warto jednak zwrócić uwagę, by nie sprzedano nam kijów trekkingowych, które dość często są mylone z tymi do spaceru norweskiego. Kijki do nordic walking mają przede wszystkim rękawiczki, nie paski i gładką rękojeść zamiast grubego, profilowanego „grzybka”.
Istotną kwestią jest właściwy dobór wysokości kija, adekwatnie do wzrostu. Należy chwycić go za rękojeść i ustawić pionowo – kąt ugięcia w łokciu powinien wynosić 90 stopni. Można też skorzystać z następującego przelicznika – wzrost pomnożony przez 0,68 daje prawidłową wysokość kija.
Nordic walking – odchudzanie. Czy da się zrzucić nadwagę chodząc z kijkami?
Nie ulega wątpliwości, że każdy rodzaj aktywności fizycznej sprzyja zrzucaniu zbędnych kilogramów. Walcząc z nadwagą często jednak zapominamy, że równie ważna jak waga ciała jest dobra, proporcjonalna sylwetka. A nordic walking, uruchamiając niemal wszystkie partie mięśni, jak prawie żadna inna dyscyplina sportowa kształtuje właśnie sylwetkę. Do tego oczywiście umożliwia spalanie tkanki tłuszczowej i kalorii, zdecydowanie więcej niż zwykły marsz.
Systematyczne, szybkie spacery z kijkami, w połączeniu, co bardzo istotne, z odpowiednią dietą, bez wątpienia przyniosą oczekiwane rezultaty. Jeśli ktoś dotychczas nie był aktywny fizycznie, a zacznie przestrzegać diety i codziennie uprawiać marsze z kijkami, może stosunkowo szybko zbić wagę o kilka kilogramów. Musi jednak pamiętać, aby po pierwszym sukcesie nie spocząć na laurach.
Skuteczny sposób na naturalne odchudzanie: Green Barley Plus