Mrowienie nóg to zapewne każdemu dobrze znana dolegliwość. Pojawia się np. podczas długiego siedzenia z jedną nogą założoną na drugą, przebywania w pozycji kucającej lub innej nieprawidłowej pozycji z podwiniętymi nogami. Wtedy zwykle mrowienie szybko mija, jednak zdarza się, że problem ten dokucza stale i to z niewiadomego powodu.
Okazuje się bowiem, że mrowienie to element parestezji, jest jednym z objawów mogących świadczyć o zaburzeniach czucia. Przyczyną jego wystąpienia mogą być różne choroby, zwłaszcza o neurologicznym podłożu1. Co oznacza mrowienie w nogach? Poznaj możliwe przyczyny mrowienia i drętwienia kończyn dolnych.
Spis Treści
Mrowienie w nogach – na czym polega?
Mrowienie nóg to nieprawidłowe wrażenie czuciowe, które często idzie w parze z uczuciem drętwienia. Ogólna nazwa obejmująca wszystkie nieprawidłowości w odbieraniu lub przekazywaniu do mózgu informacji o bodźcach docierających do organizmu to zaburzenia czucia. Jeśli nieprzyjazne doznania występują samoistnie, bez zadziałania bodźca, tak jak właśnie często mrowienie, to określa się je mianem parestezji2.
Przyczyny drętwienia i mrowienia kończyn dolnych
Parestezje, w tym uczucie mrowienia, mogą być związane z różnymi chorobami (np. chorobami kręgosłupa, w tym dyskopatią) lub pojawiać się u osób zdrowych, np. podczas długiego przebywania w jednej pozycji, w wyniku przyjmowania leków, pod wpływem silnego stresu, niewyspania czy po znacznym wysiłku fizycznym2. Źródłem problemów może być też odwodnienie i wystąpienia niedoborów witamin i minerałów, głównie witamin z grupy B (np. witaminy B6), ale też wapnia, magnezu i potasu3. Niedobory elektrolitów są też często odpowiedzialne za nieprzyjemne kurcze łydek w nocy.
Parestezje kończyn dolnych bywają początkowym objawem polineuropatii. Jest to problem o neurologicznym charakterze, który może rozwijać się np. na tle zwyrodnieniowym lub zapalnym. Uczucie mrowienia w nogach może występować też w przebiegu przypadłości takich jak zwyrodnienie sznurów tylnych rdzenia kręgowego, zespół niespokojnych nóg czy stwardnienie rozsiane2. Zwyrodnienie może powodować niefortunny ucisk na nerw, co też jest przyczyną nieprawidłowych wrażeń czuciowych.
Mrowienie nóg a choroby neurologiczne
Nieprzyjemne uczucie mrowienia może też oznaczać poważniejsze schorzenia związane z układem nerwowym. Wśród możliwych przyczyn znajdują się różnego rodzaju neuropatie. W tym przypadku uszkodzenia nerwów obwodowych prowadzą do wystąpienia różnych uciążliwych objawów1.
Mrowienie nóg a choroby kardiologiczne
Przyczyną drętwienia nóg z towarzyszącym mu mrowieniem może być też problem o podłożu kariologicznym. Są to typowe objawy zaburzenia dopływu krwi do kończyn. A problemy z przepływem krwi przez naczynia krwionośne są charakterystyczne dla chorób takich jak miażdżyca czy przewlekła niewydolność żylna4.
Mrowienie i drętwienie nóg – kiedy do lekarza?
Zazwyczaj trudno jest samemu wskazać przyczynę mrowienia nóg i stóp. Gdy zatem zaburzenia czucia dokuczają nam od dłuższego czasu, mocno dają się we znaki, a ich pochodzenie nie jest wiadome, warto skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu i znaleźć źródło takiego stanu rzeczy. Wskazaniem do odbycia wizyty u specjalisty oprócz mrowienia są też inne niepokojące objawy jak właśnie wspomniane wielokrotnie drętwienie nóg, obrzęki, pieczenie, skurcze czy całkowity zanik czucia w stopie.
Diagnostyka i szukanie przyczyny mrowienia kończyn
Lekarz zawsze w pierwszej kolejności przeprowadza szczegółowy wywiad i badanie fizykalne, a później na tej podstawie, w zależności od swoich podejrzeń, kieruje pacjenta na odpowiednie badania.
W diagnostyce parestezji wykorzystuje się m.in. badania laboratoryjne krwi, badanie obrazowe głowy lub rdzenia kręgowego, rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa. Często specjaliści zlecają też ocenę przewodzenia impulsów w nerwach za pomocą badania elektroneurograficznego (ENG)2.
Artykuł we współpracy z Diosminex
Bibliografia:
- Bodzioch M., Czucie, zaburzenia, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.I.1.9 (dostęp: 2023.03.28.)).
- Wiercińska M., Zaburzenia czucia powierzchniowego i głębokiego, parestezje: przyczyny, objawy i leczenie, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/151440,zaburzenia-czucia-powierzchniowego-glebokiego-i-wibracji (dostęp: 2023.03.28.)).
- Jamruszkiewicz K., Drętwienie kończyn u nastolatków – etiologia diagnostyka, różnicowanie, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2013 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/93853,dretwienie-konczyn-u-nastolatkow-etiologia-diagnostyka-roznicowanie (dostęp: 2023.03.28.)).
- Frołow M., Masłowski L., Przewlekła niewydolność żylna, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.2.31 (dostęp: 2023.03.28.)).