Strona główna Zdrowie Objawy cukrzycy u mężczyzn

Objawy cukrzycy u mężczyzn

by Redakcja bioway.pl
0 komentarzy

Większość mężczyzn ignoruje wczesne objawy cukrzycy. Niejednoznaczne dolegliwości mogą być mylące i wskazywać na inne choroby. Niepokój powinny wzbudzić pojawiające się bez żadnej etiologii ciemne plamy na skórze i miejscowe obrzęki. Objawem charakterystycznym dla cukrzycy u mężczyzny są zaburzenia erekcji.

Cukrzyca to choroba przewlekła

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą. Do początku XX wieku uważano ją za schorzenie nieuleczalne. Przełomem był rok 1922, w którym do leczenia cukrzycy zastosowano insulinę. Obecnie rozwój medycyny zapewnia chorym dostęp do szerokiej bazy środków farmakologicznych minimalizujących skutki choroby i umożliwiających normalne funkcjonowanie. Etiologia cukrzycy jest złożona i niejasna, a duży wpływ na jej rozwój mają zaburzenia metabolizmu. Chociaż wyróżniane są dwa typy cukrzycy, najpopularniejszy jest typ 2, diagnozowany u 93% chorych. Cukrzyca typu 2 najczęściej rozwija się u osób po 50 roku życia, otyłych i prowadzących siedzący tryb życia. 

Cukrzyca – jak ją rozpoznać?

Oznaki cukrzycy u mężczyzn są złożone i często niejednoznaczne. U niektórych osób w wyniku niedocukrzenia organizmu może dojść do hipoglikemii. To stan, w którym stężenie cukru we krwi spada poniżej 70 mg/dl. Jego objawy to m.in.: drżenie rąk, przyspieszone bicie serca, nadmierne pocenie się, napady głodu, bóle głowy, zaburzenia koncentracji, trudność w ustaniu, osłabienie.

Mężczyźni odczuwają również obniżony nastrój i częściej są drażliwi. Hipoglikemia jest stanem, do którego dochodzi w wyniku nieleczonej cukrzycy. Nasilające się objawy skłaniają chorego do wizyty u lekarza, gdzie dowiaduje się o chorobie.

Przeciwieństwem hipoglikemii jest hiperglikemia, do rozwoju której dochodzi na skutek wzrostu stężenia cukru we krwi powyżej 250 mg/dl. Wówczas pojawiają się następujące objawy: częste oddawanie moczu, zajady wokół ust, utrata wagi, osłabienie, apatia, wzmożone pragnienie, sucha skóra, zapach acetonu z ust, zaczerwienienie skóry (również w miejscach intymnych), pojawianie się ciemnych plam na skórze, przyspieszony głęboki oddech.

Symptomem, który również może wskazywać na cukrzycę, są zaburzenia gojenia skaleczonej skóry. Wysokie stężenia cukru we krwi przyczyniają się też do zmniejszenia jej krzepliwości, co jest odczuwalne nawet w przypadku niewielkiej rany. Charakterystycznym objawem choroby są również drętwienia stóp i dłoni, a także uczucie mrowienia w mięśniach. 

Czynnikami wpływającymi na zaostrzanie objawów są m.in.: podeszły wiek, choroby współistniejące (np. schorzenia układu krwionośnego, choroby nerek), ciąża oraz duża otyłość.

Czytaj więcej

Dołącz do dyskusji

* Korzystając z tego formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych przez tę stronę internetową.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie