Strona główna Zdrowie Oczar wirginijski – właściwości i zastosowanie. Naturalny sposób na obrzęki, żylaki, krążenie i ładną cerę

Oczar wirginijski – właściwości i zastosowanie. Naturalny sposób na obrzęki, żylaki, krążenie i ładną cerę

by Karolina Karo
10 komentarzy

Oczar wirginijski, roślina może nie tak sławna jak inne stosowane w medycynie naturalnej, jest ziołem do tego stopnia bezcennym dla zdrowia, że nazywano ją „złotem Indian”. Dość wspomnieć, że do wielu jej właściwości i zastosowań należy między innymi dobroczynny wpływ na skórę, wspomaganie układu krążenia i wzmacnianie naczyń krwionośnych, działanie przeciwzapalne i antyseptyczne, przeciwkrwotoczne i antyoksydacyjne.

Malowniczy krzew o magicznych właściwościach

Oczar wirginijski występuje naturalnie w Ameryce Północnej, tam też jego prozdrowotne właściwości odkryli rdzenni mieszkańcy Ameryki – Indianie. Roślina dorasta do trzech, czterech metrów wysokości i charakteryzuje się dużymi liśćmi i wyjątkowo atrakcyjnymi, żółtymi kwiatami. Z tych właśnie względów krzew zyskał uznanie w wielu krajach świata, w tym i w Polsce, jako wyjątkowo dekoracyjna roślina. Tymczasem obok walorów estetycznych, oczar wirginijski posiada, o czym nie wszyscy wiedzą, szczególne atrybuty lecznicze, wśród których można wymienić chociażby łagodzenie podrażnień skóry i poparzeń, zmniejszenie widoczności pajączków i żylaków, działanie przeciwbólowe czy likwidacja obrzęków.

Oczar wirginijski – właściwości lecznicze

Do celów leczniczych wykorzystuje się głównie liście i korę, które po uzyskaniu poddaje się suszeniu. Wartość prozdrowotna rośliny to rezultat jej wyjątkowo cennej zawartości. W składzie oczaru znajdziemy na przykład flawonoidy, saponiny, garbniki, kwas galusowy czy kwas elagowy. Te ważne substancje czynne powodują, że oczar wirginijski wykazuje aktywność antybakteryjną i antywirusową, przeciwzapalną i przeciwbólową, odkażającą i oczyszczającą.

Wielorakość oddziaływań oczaru wirginijskiego sprawia, że znajdziemy go zarówno w maściach na odmrożenia, jak i oparzenia, na stłuczenia, owrzodzenia i użądlenia owadów. Stosuje się go w leczeniu hemoroidów i żylaków, w dolegliwościach bólowych stawów, mięśni i kręgosłupa, w przypadku biegunki i innych zaburzeń układu pokarmowego, przy wszelkiego rodzaju obrzękach i stłuczeniach, wreszcie przy podrażnieniach jamy ustnej. Oczar jest też składnikiem licznych kosmetyków do pielęgnacji cery, ponieważ doskonale sobie radzi z łojotokiem i trądzikiem, przebarwieniami i wszelkiego rodzaju zmianami, a ponadto znakomicie odmładza skórę.

Oczar wirginijski na żylaki

Skuteczność oczaru w tym zakresie wiąże się przede wszystkim z jego pozytywnym wpływem na krążenie krwi i kondycję naczyń krwionośnych. Mianowicie wzmacnia on i uszczelnia naczynia włosowate, reguluje krążenie podskórne, wykazuje działanie ściągające, przeciwkrwotoczne i przeciwzapalne. Poprawiając krążenie minimalizuje widoczność i zwalcza pajączki na nogach i obrzęki, redukuje uczucie ciężkich nóg, zwiększa jędrność i elastyczność skóry. Jednocześnie pełni funkcje ochronne – zapobiega następnym rozszerzeniom naczyń krwionośnych.

W przypadkach niewydolności krążenia kończyn dolnych można stosować oczar wirginijski zarówno zewnętrznie, jak i do wewnątrz. Kompresy nasączone wyciągiem z oczaru należy przykładać na żylaki bądź pajączki dwa razy dziennie przez okres dwóch miesięcy. Dodatkowo można się wspomóc herbatką z wysuszonych liści. Dwie łyżeczki suszu zalewamy szklanką wrzącej wody i odstawiamy pod przykryciem na 10 minut. Pijemy jedną taką porcję dziennie.

Zwalczając żylaki warto również sięgnąć po wieloskładnikowe suplementy diety, zawierające oprócz wyciągu z oczaru wirginijskiego, powszechnie znany ze swojej skuteczności wyciąg z kasztanowca. Jednym z tego rodzaju preparatów jest ceniony przez pacjentów, znacząco usprawniający krążenie i poprawiający kondycję żył preparat o nazwie Varicorin.

SPRAWDŹ RECENZJĘ VARICORIN

oczar wirginijski

Oczar wirginijski – zastosowanie w leczeniu hemoroidów

Hemoroidy, czyli żylaki odbytu, to, niestety, częsta i wybitnie dokuczliwa przypadłość. W ich leczeniu wykorzystuje się zarówno liście, jak i korę oczaru. Te części rośliny obfitują w substancje przeciwzapalne, takie jak antocyjanidyny, flawonoidy i garbniki oraz saponiny. Działają one w ten sposób, że regulują krążenie podskórne, hamują stany zapalne, ściągają skórę powodując kurczenie się żylaków, uszczelniają powstałe ranki oraz łagodzą podrażnienia. Dlatego stosowanie maści, żelu czy okładów zawierających wyciąg z oczaru wirginijskiego w miejscach dotkniętych zmianami, przynosi znaczną ulgę i minimalizuje objawy choroby.

Można też stosować tzw. nasiadówki lub płukanki chorobowo zmienionych miejsc z wykorzystaniem naparu z suszonego oczaru. Takie kąpiele wspomagają leczenie i łagodzą objawy, ponadto zapewniają prawidłowy poziom pH w okolicach odbytu, co również ma znaczenie w zwalczaniu hemoroidów. Powinno się je wykonywać dwa razy dziennie przez 15 minut.

Oczar wirginijski – działanie na skórę

Wspomniano wcześniej, że jednym z najważniejszych atutów tej rośliny jest zdecydowanie korzystne oddziaływanie na skórę i to zarówno w odniesieniu do drobnych kłopotów, na przykład w postaci sińców pod oczami, jak i poważnych schorzeń dermatologicznych, takich jak trądzik.

Jeśli chodzi o niewielkie problemy z cerą, wyciąg z oczaru działa jak najlepszy tonik – oczyszcza i nawilża cerę, łagodzi podrażnienia, wykazuje właściwości ściągające. Likwiduje wszelkie opuchnięcia, w tym wrażliwych okolic oczu, czyni mniej widocznymi zasinienia. Jest skuteczny w likwidowaniu rozmaitych podrażnień, powstałych na przykład po goleniu.

Oczar wirginijski doskonale radzi sobie także z przewlekłymi stanami zapalnymi skóry. Zwalcza trądzik, egzemę i łuszczycę, sprawdza się jako sposób na przebarwienia, blizny, plamy. Ponieważ reguluje pracę gruczołów łojotokowych zmniejszając produkcję sebum, jest przydatny w leczeniu łojotoku oraz trądziku, zmniejsza bowiem ilość wyprysków i ogranicza powstawanie nowych. Pomaga też doraźnie, w przypadkach stłuczeń, oparzeń, czy ukąszeń owadów, kojąc dolegliwości i zmniejszając objawy.

Oczar wirginijski w kosmetyce

Wymienione korzystne dla skóry właściwości nie mogły nie zainteresować przedstawicieli przemysłu kosmetycznego. Dzięki temu, że oczar ma pozytywny wpływ na skórę, włosy, naczynia krwionośne, zmarszczki, jędrność i elastyczność cery oraz wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwzapalne, oczyszczające i antyseptyczne, stał się składnikiem wielu kremów, żelów czy toników. Szczególnie dobrze sprawdza się w pielęgnacji cery o rozszerzonych naczynkach, skłonnej do podrażnień i trądzikowej. Oczyszczając skórę łagodzi podrażnienia, likwiduje stany zapalne, usuwa nadmiar sebum, nie wysuszając jej zarazem, jako że posiada właściwości nawilżające.

Podobnie wpływa na włosy, odżywiając je i nawilżając, nadając im połysk i zapobiegając wypadaniu. Jednocześnie, regulując pracę gruczołów łojotokowych, minimalizuje objawy łupieżu. Warto również zauważyć, że z uwagi na obecność antyoksydantów, oczar wirginijski chroni przed wolnymi rodnikami i pozwala dłużej zachować młody wygląd.

Sprawdź także: Tabletki na żylaki – ranking

Czytaj więcej

10 komentarzy

Czubajka 25 września 2019 - 16:09

Jak ktoś jeszcze nie stosował oczaru na żylaki, to polecam najmocniej. Z autopsji wiem, że jest jednym z najskuteczniejszych naturalnych leków w tej dziedzinie. Próbowałam wielu sposobów, ale oczar jest w czołówce. W parze z kasztanowcem ma się rozumieć 🙂

Odpowiedź
Maryla555 25 września 2019 - 21:16

Czubajko, możesz napisać, w jakiej postaci stosujesz ten oczar? Właśnie szukam skutecznych naturalnych sposobów na ciężkość nóg, puchnięcie (zwłaszcza po paru godzinach na nogach) oraz coś żeby złagodzić i zahamować żylaki (nie mówię, że całkiem zlikwidować, bo u mnie to już raczej niemożliwe).

Odpowiedź
Czubajka 26 września 2019 - 15:43

Marylo555 ja stosuję w formie maści i ostatnio w formie ekstraktu w małej buteleczce. Dodatkowo wspomagam się suplementami z oczarem. Jeśli cierpisz na bóle czy obrzęki nóg, to gwarantuję zadowalające efekty. Co do żylaków, to też powinnaś odczuć różnicę. U mnie nastąpiło zmniejszenie ich widoczności, tylko trzeba stosować te specyfiki regularnie i troszkę poczekać 🙂

Odpowiedź
Agness 4 października 2019 - 11:39

Słuchajcie ten oczar jest naprawdę wypasiony. nie spodziewałam się tak dobrych efektów. Mam problemy z naczynkami zarówno na twarzy jak i na nogach. Nigdy dotąd specjalnie nie używałam żadnych maści, kremów, bo uważałam, że i tak nie pomogą. Na twarz używałam kremu do cery wrażliwej, na nogi zwykłego balsamu do ciała. Za namową koleżanki kupiłam maść wirginijską na nogi a do twarzy krem na noc z oczarem. I słuchajcie produkty naprawdę działają. Naczynka mi się wyraźnie zmniejszyły, są bledsze i mniejsze.

Odpowiedź
Werbena 9 października 2019 - 19:32

Na sińce pod oczami, przebarwienia cery, zaczerwienienia, rozszerzone pory polecam tonik oczarowy. Przemywam twarz rano i wieczorem i moja cera zrobiła się ładnie jednolita, jasna, zdrowo wyglądająca, aksamitna i gładka. Super kosmetyk i do tego naturalny 😀

Odpowiedź
Marta89 16 października 2019 - 14:59

Poszłam za waszymi radami i kupiłam krem z oczarem. Jestem zachwycona efektami, wreszcie na twarzy widzę równy jasny koloryt a nie wszędzie pęknięte naczynka i zaczerwienienia. Aha, jak ktoś ma problem z sińcami pod oczami, to krem z oczarem też je niweluje. Polecam jak najbardziej.

Odpowiedź
Żanett 20 października 2019 - 17:11

Maści z oczarem stosuje moja babcia na żylaki i kłopoty z krążeniem. Nigdy nie pomyślałam że ten specyfik może pomagać na cienie czy worki pod oczami. A tu się okazuje że w tym temacie nie ma sobie równych. Często się nie wysypiam, jestem przemęczona, więc worki pod oczami i sińce to dla mnie codzienność. Zaczęłam smarować okolice oczu maścią z oczarem i efekt jest rewelacyjny 😀 Dopóki nie zacznę się lepiej wysypiać i wypoczywać, maść z oczarem na pewno będę mieć zawsze na podorędziu 😛

Odpowiedź
Eleonora 21 października 2019 - 13:27

Dokładnie Żanett maść z oczarem wirginijskim to taki złoty środek na mankamenty urody 😉 mi nie tylko pomaga w podbramkowych sytuacjach gdy pod oczami zamiast jasnej cery mam dwa ciemne kręgi, ale też w innych przypadkach na przykład w trakcie zimy gdy skóra cierpi. Przetestujcie ją też jak zrobi wam się siniak i na drobne podrażnienia. U mnie po tej maści znikają duuużo szybciej niż bez niej.

Odpowiedź
Metyska 2 listopada 2019 - 20:37

Myślicie że oczar wirginijski pomoże na rozszerzone pory i skórę trądzikową? Gdzieś słyszałam że pomaga. Jeśli tak to w jakiej formie – maści, żelu? Jeśli ktoś ma doświadczenie w tej kwestii, to proszę o radę.

Odpowiedź
Natalika 5 listopada 2019 - 17:19

Metyska dobrze słyszałaś. Oczar ma właściwości przeciwbakteryjne, oczyszczające, odkażające, a do tego ściągające, dlatego genialnie nadaje się do wymienionych przez ciebie dolegliwości. Ja stosuję tonik z oczaru właśnie na rozszerzone pory na nosie i cerę skłonną do wyprysków i jest duża poprawa.

Odpowiedź

Dołącz do dyskusji

* Korzystając z tego formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych przez tę stronę internetową.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie
Cenimy państwa prywatność
Ustawienia ciastek
Do poprawnego działania naszej strony niezbędne są niektóre pliki cookies. Zachęcamy również do wyrażenia zgody na użycie plików cookie narzędzi analitycznych. Dzięki nim możemy nieustannie ulepszać stronę. Więcej informacji znajdą państwo w Polityce Prywatności. Polityka prywatności.
Dostosuj Tylko wymagane Akceptuj wszystkie
Ustawienia ciastek
Dostosuj ustawienia
„Niezbędne” pliki cookie są wymagane dla działania strony. Zgoda na pozostałe kategorie, pomoże nam ulepszać działanie serwisu. Firmy trzecie, np.: Google, również zapisują pliki cookie. Więcej informacji: użycie danych oraz prywatność. Pliki cookie Google dla zalogowanych użytkowników.
Niezbędne pliki cookies są konieczne do prawidłowego działania witryny.
Używamy plików cookie Google Analytics. Te pliki cookie będą przechowywane w przeglądarce tylko za państwa uprzednią zgodą.
Reklamowe pliki cookies służą m.in. do analizowania efektywności działań reklamowych i śledzenia konwersji.
Umożliwia wysyłanie do Google danych użytkownika związanych z reklamami

Brak plików cookies.

Umożliwia wyświetlanie reklam spersonalizowanych

Brak plików cookies.

Zapisz ustawienia Akceptuj wszystkie
Ustawienia ciastek