Strona główna Odchudzanie Olej MCT – przyspiesza i ułatwia odchudzanie. Poznaj właściwości niesamowitego reduktora tkanki tłuszczowej

Olej MCT – przyspiesza i ułatwia odchudzanie. Poznaj właściwości niesamowitego reduktora tkanki tłuszczowej

by Karolina Karo
2 komentarze

Olej MCT to niezwykle interesujący produkt z półki wspomagaczy odchudzania. Cieszy się ostatnio dużym wzięciem, a dla wielu osób stał się wręcz niezbędnikiem w trakcie procesu modelowania ciała. Olej MCT posiada szereg właściwości, dzięki którym redukcja kilogramów idzie prężniej i lżej. Ktoś by mógł zapytać – jak to, tłuszcz, który spala tłuszcz? Otóż, zgadza się! Olej MCT jest tłuszczem bardzo specyficznym, bezpiecznym dla sylwetki, korzystnie wpływającym na pracę mięśni i nieprzekształcającym się w tkankę tłuszczową. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym jest olej MCT, gdzie można go spotkać i w jaki sposób pracuje na korzyść szczupłej figury.

Olej MCT – co to jest? Dlaczego tłuszcze MCT są korzystne dla naszego zdrowia?

Choć za najcenniejsze źródła tłuszczu w diecie uważa się te, które obfitują w nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym w kwasy omega 3, okazuje się, że również tłuszcze bogate w kwasy tłuszczowe nasycone mogą nieść ze sobą dużą wartość. Mowa o olejach MCT (z ang. medium chain triglycerides) , które robią ostatnio furorę wśród osób dążących do zrzucenia nadprogramowych kilogramów i wymodelowania sylwetki.

Oleje MCT są szczególnie doceniane przez osoby, którym nieobca jest aktywność fizyczna i które często są narażone na dynamiczną pracę mięśni oraz tym, dla których dużą przeszkodą w zredukowaniu masy ciała jest nadmierny apetyt albo ciągłe uczucie bycia głodnym. Olej MCT jest specjalistą od rozwiązywania trudności, które są wpisane w proces odchudzania.

Czym jest olej MCT? Nazwą tą określana jest grupa tłuszczów nasyconych charakteryzujących się średnią długością łańcuchów węglowych (zawierają one od 6 do 12 atomów węgla).

W przeciwieństwie do długołańcuchowych kwasów tłuszczowych (obecnych między innymi w mięsie, wędlinach, maśle), które trawione są wolniej i przydziale enzymów trawiennych, takich jak lipaza i żółć, średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe niemal natychmiast przechodzą przez przewód pokarmowy, po czym są transportowane do wątroby i do krwi (bezpośrednią drogą jest tutaj żyła wrotna). Są też dużo szybciej metabolizowane i spalane oraz w całości są wykorzystywane przez organizm (nie odkładają się).

Dzięki takiemu mechanizmowi absorpcji, średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe wykazują szereg korzystnych działań na nasz organizm, a pozbawione są negatywnych skutków, jakie często wywołują długołańcuchowe kwasy tłuszczowe (szczególnie, gdy są spożywane w nadmiarze), takich jak: wzrost poziomu złego cholesterolu, zwiększenie ryzyka zawałów, nadciśnienia, miażdżycy oraz innych chorób układu sercowo-naczyniowego, rozwój otyłości, zaburzenia metaboliczne.

Najważniejsze zalety oleju MCT:

 • jest szybko metabolizowany i wchłaniany do krwiobiegu i wykorzystywany przez organizm,
 • nie odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej, a nawet przeciwdziała jej przyrostowi,
 • pomaga odzyskać kontrolę nad apetytem,
 • jest nieocenioną pomocą podczas realizacji diety o obniżonej zawartości węglowodanów i diety ketogenicznej,
 • nie wywołuje wzrostu stężenia trójglicerydów i złego cholesterolu (LDL) we krwi,
 • nie zwiększa ryzyka chorób serca i układu krążenia, jest korzystny dla organizmu,
 • posiada cenne właściwości prozdrowotne – pomaga stabilizować poziom cukru we krwi, poprawia pracę mózgu, działa antywirusowo i antybakteryjnie, ułatwia wchłanianie składników pokarmowych z pożywienia, redukuje dolegliwości trawienne,
 • stanowi dobre źródło energii dla tkanek,
 • jest lekkostrawny, przyjazny dla układu pokarmowego,
 • jest praktyczny i uniwersalny w zastosowaniu kulinarnym.

Olej MCT – rodzaje

olej kokosowy, olej MCT

Olej MCT lub tłuszcz MCT to zbiorcza nazwa dla wszystkich średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych, do których należą:

 • kwas laurynowy (kwas dodekanowy, C12),
 • kwas kaprynowy (kwas dekanowy, C10),
 • kwas kaprylowy (kwas oktanowy, C8),
 • kwas kapronowy (kwas heksanowy, C6).

Tłuszcze MCT po przedostaniu się do wątroby zostają przez nią szybko rozdysponowane po tkankach, a następnie wykorzystane jako źródło energii. W sytuacji, gdy prowadzimy dietę niskowęglowodanową, oleje MCT mogą też być przekształcane w ketony.

Olej MCT – źródła. Co wybrać, dobry suplement z MCT czy bogatą w ten składnik żywność?

Najbardziej rozpowszechniony i najszerzej dostępny w suplementach diety jest kwas kaprylowy. Zarówno ten, jak i pozostałe średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe znaleźć też można w pewnych produktach spożywczych, tak roślinnych, jak i odzwierzęcych.

Źródła oleju MCT w pożywieniu:

 • olej kokosowy (najbardziej cenione źródło oleju MCT spośród artykułów spożywczych),
 • wiórki kokosowe,
 • mleko kokosowe,
 • nabiał (np. mleko, jogurt, masło, żółty ser),
 • olej palmowy (niepolecane źródło ze względu na niekorzystny wpływ na zdrowie oleju palmowego).

Jeśli jednak chcemy wykorzystać olej MCT do redukcji tkanki tłuszczowej, musimy wziąć pod uwagę fakt, iż produkty bogate w ten składnik nie są pozbawione kalorii, a w wielu przypadkach, np. oleju kokosowego, żółtego sera, masła, zawierają tych kalorii nawet bardzo dużo. Nie możemy więc dokładać dodatkowych kalorii do jadłospisu, bo nagle może się okazać, że spożywamy ich więcej, niż spalamy. Wówczas redukcja kilogramów nie będzie miała racji bytu.

Warto więc zachować umiar w konsumowaniu żywności bogatej MCT i jeśli już, to stosować ją na zasadzie zamiany jednego produktu na drugi (np. zwykłego oleju na olej kokosowy, dwóch plasterków wędliny na plasterek żółtego sera itd.), a nie dokładania dodatkowego jedzenia.

Co warto podkreślić, w przypadku osób walczących o szczupłą sylwetkę dużo praktyczniejszym i skuteczniejszym rozwiązaniem, niż sięganie po produkty spożywcze bogate w olej MCT, jest wykorzystanie suplementu diety mającego go w składzie. Stężenie MCT w preparatach wspomagających odchudzanie jest odpowiednio wysokie, zoptymalizowane pod kątem potrzeb osób w cyklu redukcji, przez co efekty jego działania są znacznie wyraźniejsze i szybsze.

Olej MCT a odchudzanie – 5 powodów, dla których warto po niego sięgnąć podczas redukcji tłuszczu

szczupła, trenująca kobieta

Olej MCT jest szczególnie wartościowy dla osób, które pozostają aktywne fizycznie na co dzień i dla których trening jest nieodłącznym elementem walki o szczupłą figurę. Okazuje się jednak, że również osoby mające kłopot z wejściem w bardziej aktywny tryb życia, mogą skorzystać na suplementacji tego składnika.

Przykładowo, jeśli szybko się męczymy, rozpoczynając jakiekolwiek ćwiczenia, jeśli narzekamy na niski poziom motywacji, zapału i energii, co utrudnia nam wejście w rym treningowy, jeśli nęka nas zły nastrój, jeśli natarczywe myśli o jedzeniu i kulinarne słabości niweczą wszelkie plany dietetyczne – we wszystkich tych niedogodnościach olej MCT może myć dla nas bardzo pomocny. Sprawdźmy, jak działa:

Olej MCT nasila termogenezę

Olej MCT jest jednym z silnych termogeników, czyli substancji, które wpływając na zwiększenie wytwarzania ciepła przez organizm, przyczyniają się do nasilenia spalania kalorii i przyspieszania metabolizmu. Przy natężonej termogenezie, nasz organizm jest zmuszony zużyć więcej energii, co sprzyja pogłębianiu się deficytu kalorycznego (spalamy dużo więcej kalorii, niż zjadamy). Jest to oczywiście bardzo pożądane zjawisko podczas odchudzania – im większy deficyt kaloryczny, tym częściej nasz organizm sięga do zapasów tłuszczowych w celu pobrania energii. W ten sposób szybciej pozbywamy się tkanki tłuszczowej.

Olej MCT poprawia metabolizm tłuszczów i węglowodanów

Olej MCT usprawnia metabolizm tłuszczów dostarczanych w pożywieniu. Obniża skłonność organizmu do magazynowania tkanki tłuszczowej, zamiast tego sprzyja wykorzystywaniu tłuszczu jako źródła energii. Co więcej, olej MCT może okazać się bardzo przydatnym składnikiem dla osób, które ze względu na niewłaściwą dietę borykają się z dużymi i częstymi wahaniami stężenia cukru we krwi, co skutkuje nadmiernym przyrostem tkanki tłuszczowej.

Olej MCT poprawia odpowiedź komórek na insulinę oraz pomaga regulować poziom glukozy we krwi, zapobiegając jej nagłym skokom i spadkom. Mimo dobroczynnego wpływu oleju MCT na gospodarkę węglowodanową, nie zapominajmy jednak, że chcąc schudnąć i chcąc skutecznie zahamować zaburzenia glikemii, podstawowym krokiem musi być zmiana diety (przeczytaj także: dieta cukrzycowa). Wprowadzając nowy, zdrowy jadłospis i posiłkując się olejem MCT, z pewnością uda nam się znormalizować poziom cukru we krwi i przyspieszyć redukcję tkanki tłuszczowej.

Olej MCT poprawia samopoczucie i podnosi poziom odżywienia organizmu, przez co pomaga przejść przez trudny okres odchudzania

Tłuszcze MCT charakteryzują się ciekawą właściwością zwiększania przyswajalności ważnych składników pokarmowych z pożywienia, między innymi witamin: A, E, K, D. Dzięki temu atutowi do naszych komórek i tkanek dociera więcej substancji odżywczych, co przekłada się na sprawniejsze funkcjonowanie całego ustroju i lepsze samopoczucie. Jest to bardzo istotna cecha, tym bardziej, że podczas kuracji odchudzającej przeważnie jemy mniej i łatwiej jest o niedobory żywieniowe.

Równie ważną własnością oleju MCT jest poprawa koncentracji i sprawności umysłowej. Dzięki tej cesze myślimy jaśniej i efektywniej, mamy lepszy nastrój i jesteśmy bardziej zmotywowani. Łatwiej nam utrzymać pełne skupienie podczas ćwiczeń, co wpływa na wzrost wydajności treningowej i szybsze spadki wagi.

Olej MCT nasila uczucie sytości i niezawodnie hamuje apetyt

Przeciwnikiem większości osób walczących z nadwagą jest wzmożony apetyt, nieumiejętność utrzymania diety o obniżonej kaloryczności i często nawracające uczucie dojmującego głodu. Wszystkim tym trudnościom zapobiega tłuszcz MCT, który tłumi natarczywe myśli o ulubionych przysmakach i blokuje ochotę na sięganie po jedzenie, a także podtrzymuje uczucie sytości przez długi czas po posiłku oraz wspomaga nas w przestawieniu się na odchudzony jadłospis złożony z około 5 niewielkich, lekkich posiłków na dobę.

Olej MCT jest dostarczycielem energii i doskonałym wsparciem dla mięśni

Olej MCT w ekspresowym tempie zapewnia dużą dawkę energii, czyli spełnia taką rolę, jaką w normalnym trybie żywienia spełniają węglowodany. Dzięki tej właściwości takie problemy jak: nagłe spadki kondycji psychofizycznej w ciągu dnia, uczucie wyczerpania, zmęczenia i senności, niechęć do aktywności fizycznej, związane z ograniczeniem węglowodanów i niskim poziomem energii, przestają istnieć. Możemy spokojnie zmniejszyć podaż węglowodanów w naszym menu, a dzięki MCT utrzymamy dobrą formę, doskonałe samopoczucie i moc energii przez cały dzień. Pozwoli nam to między innymi zrealizować plany treningowe.

Jeśli już o treningach mowa, warto wspomnieć także o istotnej roli, jaką olej MCT spełnia dla naszych mięśni. Ponieważ składnik ten jest ultra szybkim i skutecznym dostarczycielem energii dla mięśni, pomaga im pracować dłużej, sprawniej, wydajniej oraz prędzej się regenerować i mieć większą odporność na zakwasy, co dla większości osób regularnie trenujących ma bardzo duże znaczenie.

Olej MCT – opinie. Jaki olej MCT wybrać?

Opinie o oleju MCT są w większości pozytywne. Komentujący podkreślają, że bardzo dobrze tłumi głód, daje potężną dawkę energii, poprawia kondycję mięśni, a także zwiększa wydolność treningową i przyspiesza spadki wagi.

W jakiej formie olej MCT jest najpopularniejszy? Sporym zainteresowaniem cieszy się tzw. kawa kuloodporna, czyli połączenie tradycyjnej kawy z olejem kokosowym, ale znacznie więcej osób poleca przeznaczone specjalnie dla osób odchudzających się gotowe suplementy diety z olejem MCT. Są one bardzo skuteczne i działają w szybkim tempie, ponieważ wyposażone są nie tylko w olej MCT, ale także w inne składniki nasilające spalanie tłuszczu.

Poznaj jeden z topowych spalaczy tłuszczu z olejem MCT – Cappuccino MCT

Cappuccino MCT

Źródła:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18326600/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/282857
https://www.medicalnewstoday.com/articles/320251#potential-health-benefits-of-mct-oil
https://www.healthline.com/nutrition/mct-oil-benefits#section3
https://www.healthline.com/nutrition/mct-oil-101#weight-loss

Czytaj więcej

2 komentarze

Wikki26 18 września 2020 - 15:24

Jak ktoś jeszcze nie próbował oleju MCT, a jest osobą trenującą i często mu doskwiera brak energii, wzmożony głód, brak siły do przeprowadzenia treningu, to olej MCT jest dobrą receptą na to. Jestem na redukcji, która niestety przez jakiś czas szła mi baaardzo wolno i mozolnie. Tygodniami musiałam czekać, żeby licznik wagi zmienił się o 1-2 kg. To dlatego, że nie prowadziłam planów treningowych, tak jak powinnam (często nie miałam siły po prostu i byłam przemęczona). Druga sprawa to właśnie problem ze spadkami energii i uczuciem głodu. Zwłaszcza w dni treningowe mi się apetyt zaostrzał i często czułam ssanie w żołądku, toteż pochłaniałam zwiększone ilości kalorii. W sumie to nie ma się czemu dziwić, że tak wolno chudłam, ale organizm mi po prostu nie pozwalał na za duży wysiłek i za małą kaloryczność posiłków. Jak ktoś ma podobny problem, to jak już wspomniałam, polecam olej MCT – może być sam albo w wieloskładnikowym suplemencie, bez różnicy. Zależy, jakie jeszcze macie oczekiwania od suplementu. Niemniej jednak olej MCT działa tak, że dodaje energii zwiększając możliwości treningowe, a jednocześnie dobrze syci. Co najlepsze, od niego się nie tyje, dlatego jest genialnym zamiennikiem dla węglowodanów 🙂

Odpowiedź
Marcelina 2 października 2020 - 18:51

Wikki26 – dzięki za polecenie MCT. Zakupiłam tydzień temu i suplementuję codziennie. Rzeczywiście bardzo skuteczny. Ograniczył mi apetyt na węgle, ale to nie koniec. Zauważyłam, że nie odczuwam już tak zmęczenia, jak kiedyś, w ogóle nie czuję się znużona ani wyczerpana – od rana do wieczora mam dużo energii, ale potem normalnie idę spać, bez jakiegoś tam specjalnego pobudzenia. W ciągu dnia mogę wykonać spokojnie wszystkie obowiązki, a jeszcze mam dużo werwy, żeby wieczorem poćwiczyć. Psychicznie też się lepiej czuję, nie wiem czy to po tym MCT, ale chyba tak 🙂 Generalnie dzięki ograniczeniu kalorii i codziennym treningom w tydzień zgubiłam już 2 kg 🙂

Odpowiedź

Dołącz do dyskusji

* Korzystając z tego formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych przez tę stronę internetową.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie