Strona główna Uroda Olejki na włosy – dzięki nim wzmocnisz włosy i poprawisz wygląd swojej fryzury! Olejowanie włosów bez tajemnic

Olejki na włosy – dzięki nim wzmocnisz włosy i poprawisz wygląd swojej fryzury! Olejowanie włosów bez tajemnic

by Karolina Karo
0 komentarzy

Stosowanie olejków na włosy cieszy się coraz większym zainteresowaniem jako dodatkowa forma pielęgnacji fryzury lub jako alternatywa dla gotowych kosmetyków. Tak naprawdę jednak olejowanie włosów nie jest żadną nową metodą pielęgnacji, a ma wielowiekową, sięgającą starożytności tradycję. Olejki są naturalnym, a zarazem bardzo efektywnym sposobem na głębokie odżywienie włosów.

Olejki do włosów pomagają praktycznie każdym problematycznym włosom – kruchym, delikatnym, przesuszonym, odwodnionym, słabym, a także włosom z łupieżem i skłonnym do wypadania. Nie każdy olejek będzie jednak tak samo skuteczny przy każdym rodzaju włosów. W zależności od składu danego oleju, jedne będą najwłaściwsze dla włosów zniszczonych, szorstkich (wysokoporowatych), a inne dla włosów o gładszej strukturze. W jaki sposób stosować oleje na włosy? Jaki olejek do włosów wybrać?

Rodzaje włosów a olejki do włosów

flakon z olejkiem, obok słoneczniki

Olejki do włosów to nie tylko patent na odżywienie i regenerację, ale i metoda na sprawne kondycjonowanie i kompleksową poprawę wyglądu fryzury. Każdy olej roślinny posiada swój specyficzny skład, w którym w danych proporcjach występują nasycone kwasy tłuszczowe oraz nienasycone kwasy tłuszczowe (jednonienasycone i wielonienasycone). W zależności od ilości danych kwasów tłuszczowych niektóre olejki sprawdzają się przy włosach lekkich, cienkich, puszących się, a inne przy ciężkich i grubych. Które będą optymalne dla których włosów?

Rodzaje włosów ze względu na stopień porowatości (stopień rozchylenia łusek keratynowych)

  • Włosy wysokoporowate – w ich przypadku łuski mocno odchylają się od łodygi. Mają nierówną i dość szorstką strukturę. Często elektryzują się i puszą. Po umyciu, szybko wysychają. Przeważnie są suche, łamliwe, cienkie, matowe, zniszczone. Ich końcówki rozdwajają się i łatwo wykruszają. Mają podwyższoną skłonność do wypadania, są wrażliwe i delikatne, łatwo ulegają uszkodzeniom. Trudno się rozczesują, ale za to są łatwe w podkręcaniu i układaniu.
  • Włosy średnioporowate – mają łuski nieznacznie odchylone od łodyg, są stosunkowo gładkie, ale też mogą mieć pewną dozę szorstkości. Są normalnej grubości, ale ich końcówki dość często rozdwajają się. Przy właściwej pielęgnacji nie są problematyczne. Posiadają naturalny połysk, ale mogą też być lekko matowe. Dość dobrze się układają i rozczesują, ale bywają kapryśne. Pod wpływem wilgoci puszą się, w okresie zimy pod wpływem noszonych czapek przetłuszczają się, w sezonie grzewczym często elektryzują się. Przy agresywniejszych formach stylizacji (np. częste suszenie suszarką i prostowanie prostownicą, rozjaśnianie) i braku odpowiedniej ochrony przesuszają się i niszczą.
  • Włosy niskoporowate – ich łuski ściśle przylegają do łodygi i są zamknięte. Włosy niskoporowate wyróżniają się wyraźną gładkością i sprężystością. Posiadają wysoki stopień nawilżenia i nie mają tendencji do przesuszania się. Długo schną po umyciu. Są ciężkie, najczęściej proste, lśniące, grube w swojej strukturze. Są silne i odporne na uszkodzenia, nawet agresywniejsze zabiegi fryzjerskie czy częsta stylizacja na gorąco nie powoduje spadku ich jakości. Z uwagi na duży ciężar bywają przyklapnięte i pozbawione objętości. Są trudne w układaniu, ciężko je podkręcić, przy kreowaniu fryzur (dla zachowania trwałości) wymagają sporej ilości środków utrwalających.

Jakie olejki do jakich rodzajów włosów?

Do pielęgnacji włosów wysokoporowatych najlepsze będą olejki o wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych (szczególnie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych). Dzięki dużej cząsteczce oleje te skutecznie uszczelniają łuski, poprawiają strukturę włosa, dociążają zbyt lekkie i cienkie włosy, a także dogłębnie nawilżają, regenerują i odżywiają. Zapewniają też włosom dodatkową warstwę ochronną przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych.

W pielęgnacji włosów średnioporowatych doskonale sprawdzą się wszelkie oleje bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, a przede wszystkim obfitujące w jednonienasycone kwasy tłuszczowe. Dzięki średniej wielkości cząsteczki pomagają domknąć łuskę włosa, dodają włosom gładkości, zapewniają dobrą sprężystość włosów, stoją na straży odpowiedniego poziomu nawilżenia. Jednocześnie przeciwdziałają puszeniu, poprawiają kondycję fryzury, nie obciążając przy tym włosów.

Do pielęgnacji włosów niskoporowatych najodpowiedniejsze będą te oleje roślinne, w których składzie dominują nasycone kwasy tłuszczowe. Taki olej ma małe cząsteczki, dzięki czemu nie obciąża włosów, za to dodaje im objętości, kondycjonuje i reguluje wydzielanie sebum.

Najlepsze olejki do włosów wysokoporowatych

  • olejek arganowy,
  • olejek z czarnuszki,
  • olejek z wiesiołka,
  • olej lniany,
  • olej z pestek winogron,
  • olej słonecznikowy,
  • olej z pestek malin,
  • olej z awokado,
  • olej krokoszowy,
  • olej z pestek dyni,
  • olej konopny,
  • olej sojowy,
  • olejek z kiełków pszenicy,
  • olej bawełniany,
  • olejek różany.

Najlepsze olejki do włosów średnioporowatych

  • olej macadamia,
  • olejek rycynowy,
  • oliwa z oliwek,
  • olej arganowy,
  • olej ryżowy,
  • olej rzepakowy,
  • olejek ze słodkich migdałów,
  • olej z pestek moreli,
  • olej jojoba,
  • olejek kameliowy,
  • olej z orzechów laskowych,
  • olejek sezamowy.

Najlepsze olejki do włosów niskoporowatych

  • olej kokosowy,
  • olej palmowy,
  • masło shea,
  • masło kakaowe,
  • masło mango,
  • olej rycynowy,
  • olejek babassu,
  • olej z baobabu,
  • olej z pestek granatu,
  • olej moringa.

Olejki na włosy – 6 sprawdzonych metod olejowania włosów

flakon z olejkiem, obok kwiaty

Olejowanie z udziałem jednego olejku albo mikstury kilku olejków do włosów możemy przeprowadzić na parę różnych sposobów. Techniki te różnią się przede wszystkim ilością nakładanego oleju oraz czasem, jaki musimy sobie zarezerwować na zabieg – w ramach niektórych aplikujemy olejki na włosy tylko na kilkanaście minut, w innych aż na kilka godzin.

Niektóre z tych metod lepiej sprawdzają się w przypadku właścicielek włosów wysokoporowatych (np. metoda olejowania na całą noc), inne w przypadku posiadaczek średnio- i niskoporowatych włosów (np. szybkie olejowanie w 30 minut albo olejowanie mieszanką oleju i wody).

Najpopularniejsze metody olejowania włosów to:

Olejowanie włosów na sucho na całą noc

Na rozczesane włosy nakładamy 1-2 łyżki olejku do włosów roztartego uprzednio w dłoniach. Rozprowadzamy go po całej długości włosów. Jeśli mamy tendencję do przetłuszczania się włosów u nasady, olejek aplikujemy mniej więcej od połowy ich długości do samych końcówek. Zaplatamy warkocz lub spinamy włosy w kok. Na poduszce rozkładamy gruby ręcznik w celu uniknięcia zabrudzeń. Rankiem, po olejowaniu włosów dokładnie je myjemy delikatnym szamponem.

Szybkie olejowanie włosów na sucho

Ta metoda olejowania będzie dla nas optymalna, jeśli preferujemy najprostsze, jak najmniej wymagające zabiegi pielęgnacyjne oraz jeśli dysponujemy niewielką ilością czasu (np. planujemy wyjście z domu za godzinę). Nakładamy wybrany olejek na suche i rozczesane włosy (około 1 łyżka oleju) ze szczególnym uwzględnieniem końcówek. Czekamy około 20 minut, po czym myjemy włosy. Jeśli mamy trochę więcej czasu albo jeśli nasze włosy są mocno zniszczone lub przesuszone, możemy wydłużyć olejowanie do 30 minut lub godziny.

Olejowanie włosów na mokro

Na mocno wilgotne włosy nakładamy 1-2 łyżki olejku (prawie od samej nasady w przypadku włosów suchych albo od połowy długości w przypadku włosów normalnych lub tłustych). Po upływie około 1,5 godziny płuczemy włosy, a następnie myjemy.

Olejowanie z odżywką

Moczymy włosy, po czym lekko odsączamy je z nadmiaru wody. Nakładamy odżywkę, a następnie na odżywkę aplikujemy niewielką ilość rozprowadzonego w dłoniach olejku do włosów. Możemy też połączyć olej z odżywką i nałożyć miksturę na włosy. Czekamy 20-30 minut, spłukujemy mieszankę z włosów, a potem myjemy je łagodnym szamponem.

Olejowanie włosów z mgiełką

Wybrany olej lub oleje do włosów łączymy z naparem ziołowym (np. z pokrzywy, rumianku, tataraku, łopianu, rozmarynu) w proporcji 1 niepełna łyżka oleju na około 200 ml naparu. Napar możemy też zastąpić gotową mgiełką lub hydrolatem do włosów. Wlewamy miksturę do butelki z atomizerem, mieszamy. Rozpylamy mieszankę na włosach, starając się omijać skórę głowy. Przeczesujemy i gotowe.

Olejowanie w misce

Ta metoda zwana jest także metodą „na rosół”, ponieważ w wodzie, w której moczymy włosy, tworzą się charakterystyczne tłuszczowe oczka, jak w rosole. Do sporej miski wlewamy ciepłą wodę (tyle, żeby swobodnie mogły pływać w niej włosy), następnie dodajemy naturalny olejek roślinny (1 lub 2 łyżki stołowe). Zanurzamy włosy, płuczemy przez kilka minut, masując jednocześnie skórę głowy. Odsączamy włosy, czekamy 30 minut, po czym myjemy włosy.

Najlepsze olejki na włosy – top 6 olejków, które odnowią oblicze twoich włosów!

olejek do włosów i zioła

Jaki olejek do włosów wybrać? Wszystkie olejki roślinne wykazują korzystny wpływ na włosy, ale każdy z nich ma nieco inne właściwości zależne od obecnych składników aktywnych. Szukając idealnego olejku dla siebie, z pewnością warto wypróbować kilka, można także poeksperymentować, robiąc z nich rozmaite mieszanki.

Oto kilka ciekawych propozycji olejków do włosów, z których każdy obdarzony jest wieloma cennymi właściwościami!

Olejek z kiełków pszenicy – recepta na stuprocentowo odżywione, lśniące, gładkie włosy

Olejek z kiełków pszenicy, dzięki swym unikalnym właściwościom, znakomicie sprawdzi się w pielęgnacji włosów wysokoporowatych. Zawiera bogactwo witaminy E i szerokie spektrum innych cennych bio-składników. Doskonale odżywia włosy, dodaje im mocy i naprawia ubytki w strukturze. Wykazuje także właściwości nawilżające, wygładza włosy i dodaje im blasku. Zapobiega rozdwajaniu się końcówek oraz puszeniu się włosów, chroni przed uszkodzeniami, ogranicza wypadanie włosów i pobudza porost.

Olejek babassu – sposób na dobrze nawilżone, piękne włosy i zdyscyplinowaną fryzurę

Idealny olejek dla włosów niskoporowatych. Wygładza i zmiękcza włosy, poprawia poziom elastyczności i sprężystości, sprawia, że lepiej się układają, są mniej kapryśne i bardziej podatne na zabiegi stylizacyjne. Nawilża, odżywia, wykazuje działanie ochronne, kompleksowo poprawia wygląd fryzury.

Olejek łopianowy – wzmocnienie i regeneracja włosów oraz zdrowie skóry głowy w jednym

Łopian to jedno z najskuteczniejszych ziół stosowanych przeciw wypadaniu włosów i w celu pobudzenia ich wzrostu. To także skuteczne antidotum na dolegliwości związane z pogorszoną kondycją skóry głowy i nieprawidłową pracą gruczołów łojowych, w tym na łojotok i łupież. Olejek łopianowy dostępny jest w czystej postaci lub w kompozycjach z innymi składnikami wspierającymi poprawne funkcjonowanie skóry głowy i poprawiających kondycję włosów, np. ze skrzypem polnym.

Olejek łopianowy wykazuje działanie przeciwzapalne i normalizujące (reguluje produkcję łoju). Jednocześnie doskonale nawilża włosy, regeneruje, łagodzi podrażnienia oraz poprawia strukturę włosów.

Osobom walczącym z wypadaniem włosów i powolnym wzrostem włosa warto polecić olejek łopianowy wzbogacony o składniki o działaniu stymulującym mikrokrążenie i polepszającym ukrwienie skóry głowy (jednym z najlepszych tego typu składników jest ekstrakt z papryki chili). Dzięki takim dodatkom komórki skóry zostają lepiej dotlenione i odżywione, a substancje aktywne olejku są lepiej absorbowane przez cebulki i korzenie włosowe.

Olejek arganowy – egzotyczne naturalne serum na zdrowe, mocne włosy

Olejek arganowy doskonale sprawdzi się u posiadaczek włosów wysokoporowatych i średnioporowatych. Ten egzotyczny olejek, który przywędrował do Europy z Maroka, obfituje w witaminę E, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz antyoksydanty.

Olejek arganowy jest naturalnym serum dla włosów, działa na nie w sposób rewitalizujący i odżywczy. Jednocześnie zabezpiecza przed utratą wilgoci i przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi (np. promieniowaniem słonecznym). Wspomaga odbudowę zniszczonych włosów, zapobiega łamliwości włosów, zapewnia włosom zdrowy wygląd, chroni końcówki włosów przed rozdwajaniem. Co więcej, przyspiesza wzrost włosów i wzmacnia cebulki włosów. Dlatego zabiegi olejowania, maski i wcierki z olejku arganowego warto polecić osobom borykającym się z osłabionymi i nadmiernie wypadającymi włosami.

Olej z czarnuszki – metoda na siłę, witalność i blask włosów

Olej z czarnuszki to prawdziwe odkrycie w pielęgnacji osłabionych i wymagających gruntownego odżywienia włosów. Nasiona czarnuszki zawierają wiele niezwykle wartościowych dla komórek włosów nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także mnóstwo minerałów, aminokwasów i witamin. Olej z czarnuszki, stosowany w formie masek i wcierek w skórę głowy, wzmacnia cebulki włosowe, hamuje łysienie, zapewnia szybszy porost włosów. Skutecznie regeneruje też zmęczone, cienkie, matowe, kruche, łamliwe włosy.

Nieoceniony olej lniany – na włosy wymagające natychmiastowej odbudowy

Olej lniany jest produktem bardzo wysoko cenionym, zarówno w kosmetyce, jak i w medycynie naturalnej. Zawiera duże ilości cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3, omega 6 i omega 9, a co najważniejsze, w bardzo korzystnych dla organizmu ludzkiego proporcjach.

Olejek lniany aplikowany na włosy wykazuje wysoką skuteczność w procesie regeneracji włosów. Wzmacnia mieszki i cebulki włosowe, chroni włosy przed uszkodzeniami i działa na nie w sposób naprawczy. Co ważne dla mężczyzn borykających się z coraz mocniej przerzedzającą się czupryną, sprzyja także obniżeniu poziomu hormonu DHT odpowiedzialnego za łysienie typu androgenowego.

Sprawdź multi-składnikowy preparat na wzmocnienie, odnowę i przyspieszenie wzrostu włosów: Locerin

Locerin

Czytaj więcej

Dołącz do dyskusji

* Korzystając z tego formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych przez tę stronę internetową.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie