Strona główna Trening Orbitrek czy rowerek – co wybrać? Zalety i wady treningu na dwóch popularnych maszynach do ćwiczeń

Orbitrek czy rowerek – co wybrać? Zalety i wady treningu na dwóch popularnych maszynach do ćwiczeń

by Piotr Kaczmarek
0 komentarzy

Orbitrek czy rowerek? To pytanie często stawiają sobie osoby, które chcą zadbać o kondycję i ukształtować sylwetkę w zaciszu własnych czterech kątów. Z pewnością wybór maszyny do ćwiczeń nie powinien być przypadkowy. Jest to sprzęt, który pozostanie z nami przez długi czas i który będziemy mocno i często eksploatować, dlatego powinien być dobrze dopasowany do naszych osobistych preferencji. Lepszej jakości orbitreki i rowerki stacjonarne nie są też przyrządami tanimi, warto więc dwa razy zastanowić się przed ostatecznym zakupem. Co warto podkreślić, ćwiczenia na rowerku i ćwiczenia na orbitreku różnią się od siebie. Inna jest mechanika ruchu, trening wykonywany jest w innej pozycji ciała i przynosi trochę inne efekty, jeśli chodzi o modelowanie sylwetki. Również i te kwestie powinniśmy wziąć pod uwagę przed wyposażeniem domowej siłowni w nowy sprzęt. Co zatem wybrać – rowerek czy orbitrek? Jakie efekty daje trening na jednej i drugiej maszynie? Czy można skutecznie schudnąć, ćwicząc na orbitreku i rowerku stacjonarnym?

Orbitrek czy rowerek – odwieczny dylemat osób ćwiczących w domu

kobieta szykuje się do treningu

Ćwiczenia na siłowni, pływanie, aerobic, sporty grupowe, trening na świeżym powietrzu – w takich formach treningowych nie każdy czuje się jak ryba w wodzie. Dla wielu z nas, ze względu na wygodę i możliwość pełnej koncentracji na wykonywanych ćwiczeniach, idealnym rozwiązaniem treningowym jest kupno maszyny do ćwiczeń i zainstalowanie jej we własnym mieszkaniu, domu albo pomieszczeniu przydomowym, np. garażu bądź piwnicy.

Przyrządów, które można ulokować we własnych czterech kątach i które doskonale służą podwyższaniu sprawności motorycznych, poprawie zdrowia i formy, uwydatnianiu mięśni czy redukcji nadprogramowych kilogramów, dostępnych jest w sprzedaży mnóstwo.

Do najpopularniejszych należą: bieżnie, steppery, wioślarze, atlasy wielofunkcyjne oraz orbitreki i rowerki treningowe, przy czym te dwa ostatnie rodzaje są wybierane najczęściej.

Zarówno orbitreki, jak i rowerki treningowe, to przyrządy bardzo uniwersalne, w wieloraki sposób kształtujący kondycję i sylwetkę. Są praktyczne, mobilne (łatwo je przestawić, wynieść), nie zajmują dużo miejsca w domu, mieszczą się nawet w niewielkim mieszkaniu. Są też bardzo proste, komfortowe i przyjemne w eksploatacji. Są ponadto bezpieczne, nie forsują zbyt mocno naszego ciała i niosą ze sobą małe ryzyko kontuzji.

I rowerek stacjonarny, i orbitrek może być użytkowany bez względu na wiek i stopień zaawansowania treningowego. Co najważniejsze, przy regularnej aktywności oba przyrządy zapewniają wyraźne efekty co do poprawy formy fizycznej i proporcji sylwetki. Jednak pomiędzy orbitrekiem a rowerkiem istnieją pewne różnice, dlatego warto przyjrzeć się obu typom sprzętu bliżej, zanim podejmiemy końcową decyzję co do zakupu.

Rower treningowy – poprawa kondycji, mocniejsze dolne partie ciała i szybsze wyszczuplanie sylwetki

kobieta trenuje na rowerze stacjonarnym

Rower stacjonarny to doskonała opcja dla osób poszukujących jak najprostszych urządzeń do ćwiczeń, nieobciążających stawów oraz dających możliwość trenowania w spokojnym rytmie bez efektu szybkiej zadyszki podczas wykonywania ćwiczeń albo potreningowego gruntownego wyczerpania i braku mocy witalnych.

Rower treningowy jest uznawany za najlepszy przyrząd do treningu cardio (inaczej treningu tlenowego lub aerobowego). Jest to trening o stałej, średniej intensywności, podczas którego energia do mięśni dostarczana jest w przebiegu przemian tlenowych.

Miarowe, umiarkowane tempo pedałowania przez dłuższy czas to doskonały sposób na uzyskanie odpowiedniego dla treningu cardio poziomu tętna (ok. 60-70% tętna maksymalnego), a co za tym idzie zwiększenie wydolności mięśnia sercowego, ogólną poprawę pracy układu krążenia, polepszenie kondycji organizmu oraz redukcję tkanki tłuszczowej.

Rower treningowy to uniwersalny sposób na realizację wydajnego treningu cardio, niemniej jednak ten rodzaj sprzętu nada się również do przeprowadzenia innego popularnego rodzaju treningu, mianowicie treningu interwałowego.

Jest to trening intensywny, wiążący się z dużym wysiłkiem organizmu. Jego cechą charakterystyczną jest zmienne tempo ćwiczeń (dane ćwiczenie wykonujemy na przemian z bardzo wysoką i z umiarkowaną intensywnością), czego efektem jest znaczne zwiększenie wytrzymałości, siły i wydolności fizycznej oraz dynamiczne spalanie tkanki tłuszczowej. Dlatego trening interwałowy, czy to wykonywany na rowerku, czy w inny sposób, bardzo często wybierany jest przez osoby chcące szybko zgubić zbędne kilogramy.

Co warto podkreślić, rowerek treningowy to nie tylko metoda na szybszą redukcję tkanki tłuszczowej czy poprawę zdrowia i formy, ale również sposób na wzmocnienie dolnych partii ciała. Trening na rowerze mobilizuje do pracy nasze nogi i biodra, podczas gdy barki, plecy i ręce zasadniczo pozostają w spoczynku. Dlatego regularne ćwiczenia na rowerze stacjonarnym bardzo często przynoszą efekt w postaci lepiej uwypuklonych mięśni pośladków, ud, łydek oraz zwiększenia siły i wytrzymałości kończyn dolnych.

Rodzaje rowerów treningowych

  • Rower mechaniczny – najprostszy i najtańszy rowerek do ćwiczeń. Opór w trakcie jazdy uzyskujemy na zasadzie fizycznego tarcia koła zamachowego. Im większe obciążenie, tym większą prędkość uzyskujemy. Wadą rowerów mechanicznych jest dość głośny tryb pracy, zaletami – niska cena (ok.300-400 zł) i bezawaryjność.
  • Rower magnetyczny – jest bardziej zaawansowany pod względem budowy od roweru mechanicznego. Opór w tego typu sprzęcie uzyskujemy za pomocą specjalnego hamulca magnetycznego. Rower magnetyczny jest komfortowy w użytkowaniu, cichy i stabilny. Wyposażony jest w precyzyjną skalę obciążenia, dzięki której możemy ściśle dopasować intensywność treningu do własnych preferencji i aktualnej kondycji. Modele magnetyczne są niestety droższe od mechanicznych i bardziej awaryjne.
  • Rower elektromagnetyczny – najnowocześniejszy typ roweru treningowego, w którym do głosu dochodzi technologia cyfrowa. Wyposażony jest w komputer pokładowy zapewniający dostęp do wielu ciekawych opcji. Za jego pomocą wybierzemy dowolny program treningowy, ale też będziemy w stanie monitorować przebieg treningu, wyświetlając wiele parametrów, takich jak: pomiar pulsu, ilość spalonych kalorii, przebyty dystans, szybkość itd. Rower elektromagnetyczny charakteryzuje bardzo cicha i płynna praca i duża wygoda użytkowania. Mechanizm hamowania regulowany jest tu za pomocą elektromagnesu, który z kolei kontrolowany jest przez komputer. Rowery elektromagnetyczne są najdroższe spośród wszystkich typów rowerów treningowych.

Rower treningowy – efekty, wady i zalety

Rower treningowy to dobry wybór dla osób, które szukają efektywnych metod na trening cardio. Będzie też dobrą opcją dla osób, dla których jazda na rowerze to jeden z bardziej lubianych typów aktywności fizycznej. Nie sprawdzi się natomiast w przypadku osób nie przepadających za sportami, które uprawia się w pozycji siedzącej, wolących większą swobodę ruchu i wykorzystywanie motoryki całego ciała.

Zalety treningu na rowerze treningowym

  • poprawia wydolność organizmu, podnosi ogólną kondycję,
  • wzmacnia serce, poprawia krążenie,
  • pozytywnie wpływa na układ oddechowy,
  • jest doskonałym sposobem na miarowe, harmonijne ćwiczenia cardio,
  • pomaga wymodelować dolne partie ciała, w dużym stopniu wzmacnia mięśnie nóg i pośladków, w nieco mniejszym mięśnie brzucha,
  • redukuje cellulit,
  • jest treningiem uniwersalnym, prostym, mogą korzystać z niego nawet osoby starsze, osoby o słabej kondycji, osoby chore na niektóre przewlekłe choroby (np. cukrzycę) i rekonwalescenci,
  • nie obciąża stawów,
  • korzystnie wpływa na układ ruchu, wzmacnia kości,
  • przyspiesza proces odchudzania (godzina na rowerku to sposób na spalenie około 400-500 kcal).

Wady treningu na rowerze stacjonarnym

  • wymusza pozycję siedzącą, co nie dla każdego jest plusem,
  • jest dość monotonny, może stać się nudny,
  • pozycja siedząca, pochylona do przodu może przyczynić się do utrzymywania nieprawidłowej postawy ciała podczas treningów i spowodować urazy, nadwyrężenia, bóle kręgosłupa,
  • brak możliwości aktywizacji górnej części ciała.

Orbitrek – zmyślne urządzenie mobilizujące całe ciało do aktywności

kobieta trenuje na orbitreku

Orbitrek to kolejna uniwersalna maszyna do ćwiczeń znajdująca szerokie grono zwolenników. Orbitreki, choć mają trochę większe gabaryty i potrzebują więcej miejsca w domu niż kompaktowe rowerki czy steppery, są jednymi z najczęściej wybieranych urządzeń treningowych. Popularnością doganiają bieżnie i rowery treningowe, i podobnie jak one najczęściej trafiają do osób, których głównym celem jest zbicie wagi i wysmuklenie sylwetki.

Orbitrek do ćwiczeń – kiedy warto po niego sięgnąć?

Orbitrek eliptyczny (zwany też trenażerem eliptycznym) doskonale sprawdza się tak w treningu aerobowym, przeprowadzanym w umiarkowanym, stałym tempie, jak i treningu interwałowym, wykonywanym ze zmienną (raz wysoką, raz umiarkowaną) intensywnością. Orbitrek, podobnie jak rowerek, jest przyrządem bardzo uniwersalnym, wykorzystywanym do wielu celów, i typowo sylwetkowych, i prozdrowotnych.

Regularne ćwiczenia na orbitreku to dobra opcja, jeśli chcemy kompleksowo poprawić formę fizyczną, nabrać krzepy, poprawić odporność, wzmocnić układ mięśniowy i kostno-stawowy, a także zrzucić nadprogramowe kilogramy. Półgodzinne lub godzinne sesje na orbitreku to także dobre wspomaganie dla treningu siłowego na rzeźbę i na przyrost masy mięśniowej.

Jak ćwiczyć na orbitreku? Co daje trening na orbitreku?

Kiedy ćwiczymy na orbitreku, kończynami dolnymi wykonujemy ruchy zbliżone do ruchów wykonywanych na stepperze lub rowerze (przypominają one też trochę ruchy wykonywane na nartach biegowych). Jednocześnie dynamicznie poruszamy rękami za pomocą dwóch pionowych uchwytów.

Generalnie ćwiczenia na orbitreku są bardzo proste, musimy tylko pamiętać, aby utrzymywać wyprostowaną postawę ciała, nie chwiać się, nie przyjmować nienaturalnych pozycji i w równym stopniu mobilizować do aktywności zarówno ręce, jak i nogi.

Specyficzna konstrukcja orbitreków sprawia, że w czasie treningu angażowane są niemal wszystkie partie ciała, w tym: ramiona, plecy, brzuch, pośladki, uda, łydki. Dzięki tej wzmożonej pracy mięśni oraz dużym pokładom energii wykorzystywanym przez organizm podczas ćwiczeń, regularny trening na orbitreku jest niezwykle skuteczny tak w procesie spalania zbędnej tkanki tłuszczowej, jak i modelowania sylwetki.

Orbitrek – efekty, opinie, zalety i wady urządzenia

Według wielu opinii ćwiczenia na orbitreku są lepsze niż ćwiczenia na innych przyrządach, takich jak chociażby stepper czy rower stacjonarny, ponieważ angażując więcej partii mięśni i wymuszając bardziej intensywną pracę ciała, dają szybsze efekty.

Nie ulega wątpliwości, że orbitrek jest optymalną opcją wyboru dla osób rozglądających się za uniwersalnym przyrządem do ćwiczeń, na którym można wykonywać i treningi wytrzymałościowe, i interwałowe, i który angażuje wszystkie partie mięśni do pracy. Przypadnie też do gustu osobom, które liczą na znaczne nasilenie spalania kalorii i szybką eliminację tłuszczu z ciała. Ostateczny wybór orbitrek czy rowerek (albo inny przyrząd), zależy jednak od naszych indywidualnych oczekiwań i upodobań.

Zalety treningu na orbitreku

  • mobilizuje całe ciało do pracy, angażuje wszystkie mięśnie,
  • modeluje zarówno nogi, pośladki, biodra, brzuch, jak i barki, plecy, ramiona, wspomaga rzeźbienie sylwetki,
  • poprawia kondycję, rozwija zdolności motoryczne takie jak siła, wytrzymałość, koordynacja, równowaga,
  • zwiększa wydolność organizmu,
  • przyspiesza proces odchudzania, jest jedną z najlepszych metod na spalanie tłuszczu (w czasie godzinnego treningu na orbitreku możemy spalić aż 600-800 kcal),
  • wzmacnia stawy, mięśnie, kości,
  • poprawia samopoczucie.

Wady orbitreka

  • zajmuje więcej miejsca w pomieszczeniu niż prosty stepper czy rowerek,
  • treningi są jednorodne, dla niektórych mogą być nudne,
  • tańsze orbitreki są z reguły hałaśliwe, a w wysokiej jakości, cichy sprzęt trzeba sporo zainwestować.

Rodzaje orbitreków

Poszczególne rodzaje orbitreków różnią się od siebie mechanizmem hamowania. Do najpopularniejszych i najczęściej używanych w warunkach domowych typów orbitreków należą orbitreki magnetyczne. Hamowanie odbywa się w nich za pomocą magnesów ulokowanych wokół koła zamachowego, które to magnesy w odpowiednich momentach wytwarzają opór.

Orbitrek magnetyczny jest urządzeniem średnio hałaśliwym, jednakże dokładny poziom hałasu jest uzależniony od konkretnego modelu. Na pewno jest mniej głośny niż jego starszy brat, czyli orbitrek mechaniczny. Na ogół orbitreki magnetyczne wyposażone są w regulację oporu, co sprzyja dopasowaniu poziomu trudności treningu do własnych potrzeb.

Nowocześniejszym, ale i droższym urządzeniem jest orbitrek elektromagnetyczny. Maszyna sterowana jest poprzez wbudowany komputer, a mechanizm hamowania opiera się nie na magnesach, ale na elektromagnesie. Orbitreki elektromagnetyczne są mniej hałaśliwe niż orbitreki magnetyczne, na ogół znajdują zastosowanie w siłowniach i ośrodkach fitness.

Orbitrek do domu – jaki model kupić?

Głównym czynnikiem przesądzającym o wyborze modelu orbitreka jest posiadany budżet. Cena orbitreka może wynosić kilkaset złotych, ale i kilka tysięcy. Jeśli posiadamy niewiele środków finansowych, lepiej wstrzymać się z kupnem i dozbierać trochę gotówki albo zdecydować się na zakup ratalny i postawić na sprzęt dobrej jakości.

Ważnym kryterium przy wyborze orbitreka powinny być także jego parametry techniczne. Urządzenie powinno być dopasowane do wzrostu i wagi użytkownika. Dla niektórych istotnym kryterium wyboru orbitreka może być też obecność dodatkowych funkcji i programów.

Czytaj więcej

Dołącz do dyskusji

* Korzystając z tego formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych przez tę stronę internetową.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie